Some people believe there are too many taxes and that tax rates
are too high. They refuse to file tax returns or pay taxes because
they disagree with how the government spends the money. Do you
agree with these arguments? Why or why not?

Answers

Answer 1

Answer:

Step-by-step explanation:

(This is technically a personal opinion question) In MY opinion all government run things from libraries to schools to the military come from taxes. If you don't agree with how the government spends the money that you pay in taxes yet enjoy/use government facilities then you have no room to complain and not pay your taxes.


Related Questions

please help me ASAP!!

Answers

Answer:

z=(-3/2, -1/2) (Or z=(-1.5,-0.5) if they want decimals instead of fractions)

Step-by-step explanation:

7z²+8z+3-3z²=0

4z²+8z+3=0

(2z+3)(2z+1)=0

z=(-3/2, -1/2) (Or z=(-1.5,-0.5) if they want decimals instead of fractions)

Answer:

Step-by-step explanation:

7z^2 + 8z + 3 = 3z^2

4z^2 + 8z + 3 = 0

(2z + 3)(2z + 1) = 0

2z + 3 = 0

z = -3/2

2z + 1 = 0

z = -1/2

Select the three statements that represent a unit rate.
6 plates per stack
4 cupcakes per box
20 minutes for ten songs
18 plants in three rows
5 orders per day

Answers

20, 18 and 4 is the answe

Answer:

I think it's 6 plates per stack, 4 cupcakes per box, and 5 orders per day. Not sure about 20 minutes for 10 songs.

I WILL GIVE BRAINLIEST HELP PLEASEEEE HELP PLEASEEE

Answers

Answer:

-39

Step-by-step explanation:

[tex]\left(-3\right)^3-\sqrt[3]{27}-4^3\left(\sqrt[3]{64}-\left(2\right)\left(2\right)\right)-\frac{\left(3\right)^3\left(2\right)}{6}[/tex]

[tex]-27-3-64\left(4-4\right)-\frac{54}{6}[/tex]

[tex]-27-3-\frac{54}{6}[/tex]

[tex]-27-3-9[/tex]

Which gives us -39.

twice the difference of a number and 5 is 7​

Answers

Answer:

8.5

Step-by-step explanation:

The required value of the number is 8.5 which is twice the difference between a number and 5 is 7​.

How to solve this problem?

To solve this problem, we first need to express the given information in terms of a mathematical equation.

The statement "Twice the difference of a number and 5 is 7" can be represented as the equation 2 × (x - 5) = 7, where x is the number we're trying to find.

Next, we can solve this equation to find the value of x. To do this, we can first distribute the 2 on the left-hand side of the equation to get 2x - 10 = 7.

Then, we can add 10 to both sides of the equation to get 2x = 17.

Finally, we can divide both sides of the equation by 2 to get x = 17/2 = 8.5.

Therefore, the required value of the number is 8.5.

Learn more about the equation here:

brainly.com/question/13947055

#SPJ2

Hello pls help meeee

Answers

Answer: 96

You add 12 every week, so you can multiply 12 by 8 (12 x 8) and you get 96!

Answer:

The plant will be 96 centimeters after 8 weeks.

Hope that helps!

Chang made $144 for 8 hours of work at the same rate how many hours would he have to work to make 234

Answers

Answer:

ben daha küçük olduğum için özür dilerim yapamam 4. sınıfa gidiyorum

Step-by-step explanation:

VE puan kazanmam gerek

The second hand on Mr. Vidler's Alarm Clock is 6 cm long. Approximately how far does the tip travel in 5 minutes and 15 seconds? [Round your answer to the nearest tenth. Only type in the number, no units.]

Answers

Answer:

3.28 cm

Step-by-step explanation:

The calculation is given below:

we assume the following things

R denotes the radius of the circle

And, A denotes An arc  

Now , the length of the arc is  

L = (A ÷ 360°) × 2 × 3.14 × R

According to the question

R = 6 cm

Angle = 5 minutes and 15 seconds

The clock could complete its revolution in 60 minutes  

Therefore  

60 minutes = 360°

Also

1 min = 60 seconds

So  

1 seconds =  1min ÷ 60seconds  

Now for 15 seconds it is

= 15 seconds × (1 ÷ 60)

= (15 ÷ 60) min

= 0.25 min

 And for 5 minutes and 15 seconds, it is  

= 5 min + 0.25 min

= 5.25 min

Also

60 minutes = 360°

So,  

1 minute = 360° ÷ 60min

Now For  5.25min

= (5.25min) × (360° ÷ 60min)

= 31.5°

Finally the length would be    

L = (31.5° ÷ 360°) × 2 × 3.14 × 6cm

= 3.28 cm

50 POINTS + BRAINLIEST PLEASE ANSWER THIS IS THE 2ND TIME ASKING

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

It is a square based pyramid so any horizontal slice will be a square.

simplify 2y² (-3xy)²​

Answers

Answer:

18x^2 y^4

Step-by-step explanation:

2y^2 x (-3xy)^2

2y^2 x (3xy)^2

2y^2 x 9x^2 y^2

18x^2 y^4

Six friends share 2 burritos equally.
Each person gets
of the burritos.

Answers

Answer:

1/3 of the burrito

Step-by-step explanation:

2 burritos. Cut each one in 3 pieces. And each friend gets one piece out of it.

HELP PLEASE!!!!! HIGH POINTS!!!!!
3. Set up the proportion and then solve for x.
Р
Q
6
9
S
X
R

Answers

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

[tex] In\: \triangle PQR, \: \angle PQR = 90\degree\: \&\: QS\perp PR [/tex]

Therefore, by geometric mean property:

[tex] QS^2 = PS \times SR[/tex]

[tex] 6^2 = 9 \times x[/tex]

[tex] 36 = 9 \times x[/tex]

[tex] \frac{36}{9}= x[/tex]

[tex] 4 = x[/tex]

Help please I will give Brainly

Answers

Answer:

15

Step-by-step explanation:

hope this helps

QUICK SOMEONE HELP!!!! ILL MARK BRAINLIEST

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Which product is greater than
3/5

Answers

Answer:

4/5

Step-by-step explanation:

the answer of this please? thank you for very much i really appreciate!

Answers

Answer:

77 degrees

Step-by-step explanation:

The interior angles of a triangle always add up to 180 degrees, so you can form an equation:

[tex]x + 71 + 32 = 180[/tex]

[tex]x + 103 = 180\\x = 77[/tex]

anyone know what 422,391÷28=

Answers

15085.3929
Explanation
Use a calculator
422,391 ÷ 28 = 15,085.39

A 90 kg astronaut is trawling through space a 4.5 m/s.

Answers

Answer:

I would help but i.d.k the question so i cant help

Step-by-step explanation:

thank you for the points tho and have a blessed day

Choose all the numbers that could be common denominators for 2/3 and 3/4. 8, 12, 16, 36, 48

Answers

Answer: 12 36 and 48

If mVWY = 22°, what is mVZY?
A.
136°
B.
34°
C.
68°
D.
44°

Answers

Answer:2. Is the same number

3. 6/5x+2/5

4. -h+8

5. 5/8 b+ 4/5

Hope that helped

Step-by-step explanation:

thankyou

Please Help With The Image Attached!!!!! will mark brainliest

Answers

Answer:

42.3

Step-by-step explanation:

3.6 × (3) + 4.5 × (7)

= 10.8 + 31.5

= 42.3

Answer:

351

Step-by-step explanation:

3.6 x 3 = 10.8                                3.6 x (3) + 4.5 x (7)

4.5 x 7 = 31.5                                       10.8 + 31.5

10.8 + 31.5 =  42.3                                  42.3

Hope this helps :)

A soccer player has a limit of 700 calories in a sandwich and chips meal. The sandwich is 464 calories and each chip is 7 calories each. How many chips can he have? use c for to represent number of chips)

Answers

Answer:

33 chips

Step-by-step explanation:

c= (700 - 464) ÷ 7 = 33

She can use 33 chips or less. I less cause she shouldn't eat too much calories.  

Answer:

If you are asking for the equation, then 464+7c is less than or equal to 700 if you want the answer to the equation, then 33 chips

Step-by-step explanation:

464+7(33) is less than or equal to 700

464+231=695

695 is less than 700

How does the graph of a linear function compare with an absolute value function?

Answers

Answer:

In contrast, linear equations can describe values that are negative, zero or positive. As a result, the range of an absolute value function is zero and all positive numbers, while the range of a linear equation is all numbers.

The function inside the absolute value is NOT linear, therefore the graph contains curves.

I am not understanding this topic in math and I have a huge test tomorrow, I forgot about this assignment and I would really appreciate it if someone could help me out with this!!! ❤️

Answers

Think is A you can find a linear relationship by using the formula f(x)=mx+b hope it help

Good luck on the test btw

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food
cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost
$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month
and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?
a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you
buy your Great Dane?

Answers

Question:

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great

Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food

cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost

$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month

and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?

a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you

buy your Great Dane?

Answer:  Yes you can afford

Ummm how do I do this you get brainssssssss
If you don’t know don’t answer it but it if know a page okay then

Answers

Answer:

5. 931 g.

6. 6 kg.

7. 2106 g.

8. right angle

9. a ray

10. obtuse

11. line segment

12. KLN and KNO

13. KL, NO, NM, KJ

14. KN, JL, MO, MN

20. B. Acute

21. D

I deserve a Brainliest, plz

Step-by-step explanation:

Hi there!

Hope this helps!

5. 931 g

6. 6 kg.

7. 2106 g

20. B

21. D

8. right angle

9. a ray

10. obtuse

11. line segment

2. KLN and KNO

3. KL, NO, NM, KJ

4. KN, JL, MO, MN

Explain why √3x+2 = -16 has no solution.

Answers

The equation you wrote has no solutions since the left hand side is equal to 6x-10 and the right hand side is equal to 6x+8. Setting them equal we get -10=8 which is obviously wrong.

need help asap!!!! need answers

Answers

Answer:

sorry

Step-by-step explanation:

wish I new

water cost $2 for 8 bottles orange juice cost a $1.50 for 3 bottles which is more expensive per bottle ​

Answers

I believe you can use ratios and multiply both of them like fractions to get the same amount of bottles and compare the prices fairly.


2:8 = 2/8
1.5:3 = 1.5/3


(2/8)3 = 6/24 or $6 per 24 bottles
(1.5/3)8 = 12/24 or $12 per 24 bottles


In conclusion, the latter ($1.50 for 3) costs more than the $2 per 8.


Answer:

orange juice

Step-by-step explanation:

1 water -> 2÷8

                = 0.25

1 orange juice ->1.50 ÷ 3

                    = 0.50

hence, orange juice is more expensive

Can someone help me with both of these? You can answer only one, however, If you answer both that is who gets brainliest. don't answer just to take my points or you will get reported.

Answers

Answer:

20x+80

10/21

Step-by-step explanation:

Answer:

20x+80

10/21

Step-by-step explanation:

20*x+20*4

20x+80

[tex]\frac{5}{7}*\frac{2}{3}[/tex]

5*2=10

7*3=21

[tex]\frac{10}{21}[/tex]

a science class has two times as many girls as it has boys. a. Describe possible numbers of boys and girls in the science class.

Answers

Answer:

2t±t

Step-by-step explanation:

b0ys=t

gals=2±t

both=t±2±t=2t±t

Other Questions
The sum of twice a number and 15 is 9 What group of elements on the periodic table is not usually found in nature? Going from elementary school to junior high/middle school is a big change. Sometimes these changes can be difficult. You have a younger friend who is getting ready to go to junior high/middle school and could use your help. Explain to your friend several things that he or she can do to get ready for the change. Give examples from your own experiences to support your suggestions.essay please answer i dont understand please answer all The LFH Corporation makes and sells a single product, Product T. Each unit of Product T requires 1.5 direct labor-hours at a rate of $10.50 per direct labor-hour. The direct labor workforce is fully adjusted each month to the required workload. LFH Corporation needs to prepare a Direct Labor Budget for the second quarter of next year. The company has budgeted to produce 28,000 units of Product T in June. The finished goods inventories on June 1 and June 30 were budgeted at 800 and 600 units, respectively. Budgeted direct labor costs for June would be: A. $294,000 B. $441,000 C. $444,150 D. $437,850 Can someone help me find the area A membership at a yoga studio costs $35 per month. Write an equation for the cost of the membership, c, that you pay if you keep your membership for m months How much will you membership cost if you keep it for 20 months where is the continental divide Two trains, Train A and Train B, weigh a total of 379 tons. Train A is heavier than Train B. The difference of their weights is 255 tons. What is the weight of each train? Which of the statement about thermal pollution is not true?a.Its effect can be sudden or long term.b.It is caused by human activities and natural processes.c.It increases the oxygen holding capacity of water.d.It alters the natural conditions of aquatic habitats. HELP ME PLEASEEEEEEEEEEEEEEE Roles the troposphere plays in the maintenance of life on Earth A computer connected to the internet that ask for data is a You are bullish on Telecom stock. The current market price is $50 per share, and you have $5,000 of your own to invest. You borrow an additional $5,000 from your broker at an interest rate of 8% per year and invest $10,000 in the stock. (LO 3-4) a. What will be your rate of return if the price of Telecom stock goes up by 10% during the next year What is the y-intercept of y = 2x+6? 7^2 + 5 + 8 + 9 = plz help i am in six grade Due to climate change, places that used to be colder are now warming up, allowing new invasive species to establish themselves. What is one way that warming conditions are beneficial to invasive species?(1 point)Warm weather allows animals to travel farther and longer because they do not need to hibernate for winter.Warming leads to longer life spans for the animals because none die due to exposure to the cold.There is more food and shelter available since the growing season is year round.If the location used to be too cold for non-native species, it is now warm enough to allow them to exist. Why do you think the Bible emphasizes a merry heart as the way to be cheerful? Explain the methods one empire used to increase their cultural or political influence. Write the first four terms of the sequence starting with t (1)t(n) = 4n +5