Answer:
x ≤ 2
Step-by-step explanation:
Given the inequality :
5 x − 6 ≤ 2 + ( 3 x − 4 )
Open The bracket
5x - 6 ≤ 2 + 3x - 4
Collect like terms
5x - 3x ≤ 2 - 4 + 6
2x ≤ 4
Dibide both sides by 2
2x /2 ≤ 4/ 2
x ≤ 2
444. IU
5. Which number is most significant? 456.2, 459. 456.222 )
(2 Points)
459
456.2
456.222
Answer:
That is the third one :
456.222
because it has the most numbers 4,5,6 and point . 2,2,2
Can you please help me?
Answer:
9, 33/14
Step-by-step explanation:
1 whole and 5/6 x 1 whole and 2/7 =
11/6 x 9/7 which is 33/14.
Answer:
yes sure
Step-by-step explanation:
3/7 nd 4/5
not sure
PLEASE HELP! I WILL MARK BRAINLIEST IF CORRECT!
The chart below displays information regarding the number of picture frames sold by a store in a given month.
According to the chart, what fraction of the frames sold during the four-month period were sold in march? Hint: Determine the total number of frames sold and then write a fraction with March/total and simplify.
a. 3/10
b. 1/4
c. 1/5
d. 1/6
e. 1/10
Answer:
1/4
Step-by-step explanation:
Calculate the frames of each month:
January = 350
February = 100
March = 250
April = 300
Solve
[tex]\frac{March}{Total} = \frac{250}{350 + 100 + 250 + 300} = \frac{250}{1000}[/tex]
Simplify
[tex]\frac{250}{1000} = \frac{25}{100}= \frac{1}{4}[/tex]
Mathew used his computer for 2 1/8 hours Tuesday evening and 2 1/4 hours on Wednesday evening. Which is the best estimate of the time Mathew used his computer on Tuesday and Wednesday evenings?
Answer:
He should use the computer less.
Step-by-step explanation:
It is bad for mathews eyes.
At a used bookstore, Cindybought 2 paperback books for $1.75 and some children’s books for $0.75 each, including tax. She spent a total of $5.75. How many children’s books did Cindybuy?
Answer:
3
Step-by-step explanation:
5.75 - (1.75 × 2) = 2.25
2.25 ÷ 0.75 = 3
Answer: Cindy bought 3 children books.
Step-by-step explanation:
$1.75 + $1.75 = $3.50
$5.75 - $3.50 = $2.25
$2.25 ÷ $ 0.75 = 3
What is the product?
(91 - 4)(-91-4)
-8102-16
-811.+16
-8112-721+16
O-811 +72+ +16
Answer:
-8265
Step-by-step explanation:
The product for the expression is -8265.
What is an expression?An expression contains one or more terms with addition, subtraction, multiplication, and division.
We always combine the like terms in an expression when we simplify.
We also keep all the like terms on one side of the expression if we are dealing with two sides of an expression.
Example:
1 + 3x + 4y = 7 is an expression.com
3 + 4 is an expression.
2 x 4 + 6 x 7 – 9 is an expression.
33 + 77 – 88 is an expression.
We have,
The product of (91 - 4) and (-91 - 4) can be found using the FOIL method of multiplying two binomials:
(91 - 4)(-91 - 4)
= 91(-91) + 91(-4) - 4(-91) - 4(-4)
= -8281 - 364 + 364 + 16
= -8281 + 16
= -8265
Therefore,
The product is -8265.
Learn more about expressions here:
https://brainly.com/question/3118662
#SPJ7
Sergio tiene p pinturas en su colección de arte.
Él y otros coleccionistas de pintura locales
acordaron donar 48 pinturas al museo local.
Cada uno de los 12 coleccionistas donarán la
misma cantidad de pinturas.
¿Cuántas pinturas tendrá Sergio en su colección
de arte después de su donación?
Escribe tu respuesta como una expresión.
pinturas.
¿Atorado? Ve un video o usa una pista.
Answer: P-4
Step-by-step explanation: 48 cuadros donada por 12 coleccionistas podemos decir que cada coleccionista donará 4 cuadros.
2.
Find the slope of the line.
A. 0
B. -2
C. Undefined
D. 2
Answer:
A. 0
Step-by-step explanation:
2-2/4-(-5)=0/9
Answer:
Answer: Undefined
Step-by-step explanation:
Its undefined because the line is vertical. This is also why the answer isnt zero.
Hope this helps (:
Y=91 if x is 4 what is y
Answer:
y=91
.........???????
Grandma made an apple pie. Josh and his brother Joe ate most of it and had 1/5 of it left. Then, three friends came over and shared the leftover pie. How much of the pie did each friend eat?
Answer:
1/15
Step-by-step explanation:
Total pie = x
Total pie left = 1/5x
Then, three friends came over and shared the leftover pie
How much of the pie did each friend eat?
Pie eaten by each of the three friends = leftover pie / 3 friends
= 1/5x ÷ 3
= 1/5x * 1/3
= 1/15x
Each of the three friends ate 1/15 of the pie
HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST
Answer:
6 ride passes
4 additional items
Step-by-step explanation:
11.
[tex]T=5.50R+10*7.25[/tex]
[tex]for T=105.50[/tex]
[tex]R=6[/tex]
While
T is total cost.
R number of ride passes.
12.
[tex]T=1.25n+4.75[/tex]
[tex]for T=9.75[/tex]
[tex]n=4[/tex]
While
T is total paid.
n is number of addition items.
3) When Jackie took her children to the movie theater, she bought one box of candy and three small drinks for
$14.75. When Alex went to the same theater and bought two boxes of candy and five small drinks, he paid
$26.
a) Set up a system of equations to model this situation. Be sure to define the variables that you use.
b) Determine, algebraically, the cost for one box of candy and one small drink
Answer:
c + 3d = 14.75
2c + 5d = 26
A box of candy is $4.25 and a drink is $3.50
Step-by-step explanation:
Let c represent the cost of a box of candy and let d represent the cost of a drink
c + 3d = 14.75
2c + 5d = 26
Solve by elimination by multiplying the top equation by -2
-2c - 6d = -29.5
2c + 5d = 26
Add them together
-d = -3.5
d = 3.5
Plug in 3.5 as d into one of the equations to solve for c
c + 3d = 14.75
c + 3(3.5) = 14.75
c + 10.5 = 14.75
c = 4.25
So, a box of candy is $4.25 and a drink is $3.50
A university has 40,140 students. In a random sample of 210 students, 14 speak three or more languages. Predict the number of students at the university who speak three or more languages.
Answer:
2676 students
Step-by-step explanation:
Total number of students =. 40,140
During study:
Sample size = 210
Number of samples who speak 3 or more languages = 14
Proportion who speak 3 or more languages :
14 / 210 = 0.0666666
Applying the proportion to the total. Population :
0.0666666 * total number of students
0.0666666 * 40140
= 2675.997324
= approximately 2676 students
How many t-shirts could be made where the cost would be the same from both companies?
Can somebody help me with this question. Will mark brainliest.
Answer:
12/20
Step-by-step explanation:
Answer:
The last choice is correct
Step-by-step explanation:
Trigonometric Ratios
The ratios of the sides of a right triangle are called trigonometric ratios.
The longest side of the triangle is called the hypotenuse and the other two sides are the legs.
The sine ratio is defined as:
[tex]\displaystyle \sin\theta=\frac{\text{opposite leg}}{\text{hypotenuse}}[/tex]
It's required to calculate the sine of angle C. The opposite leg to angle C is 16 and the hypotenuse is 20, thus:
[tex]\displaystyle \sin C=\frac{16}{20}[/tex]
The last choice is correct
Please help on this question:
Answer:
Step-by-step explanation:
A diameter is a chord.
True or false and why?
Answer:
true.
A chord that passes through the center of a circle is called a diameter and is the longest chord.
Step-by-step explanation:
A diameter satisfies the definition of a chord, however, a chord is not necessarily a diameter. This is because every diameter passes through the center of a circle, but some chords do not pass through the center. Thus, it can be stated, every diameter is a chord, but not every chord is a diameter.
i hope this helps you. :)
help.......................
Answer:
x=7
Step-by-step explanation:
HOPE THIS HELPS!!!
HELP ANSWER EASY EXPONENTS
Please Help Me With This Problem (Math)
Zack delivers mail for the post office. Every day he walks a 7-mile route. How many miles does Zack walk in one month if he works 22 days that month?
Answer:
22*7= 154 miles
Step-by-step explanation:
Answer:
154 miles.
Step-by-step explanation:
7×22=154, just multiply
Helen spent 7.75 to purchase 23 snack sized bags of chips (c) and pretzels (p). Chips cost 0.25 and pretzels cost 0.50. How much of each type of snack did she get?
Answer:
15 chips and 8 pretzels
Step-by-step explanation:
According to the problem, calculation of the given data are as follows,
Total spent = $7.75
Number of snacks = 23
Chips cost = $0.25
Pretzels cost = $0.50
Let number of chips = X
So, number of pretzels = 23 - X
So, we can calculate number of snacks by using following equation
0.25X + 0.50 ( 23 - X) = $7.75
0.25X + 11.50 - 0.50X = 7.75
0.25X - 0.50X = 7.75 - 11.5
-0.25X = -3.75
X = -3.75 ÷ -0.25 = 15
Hence, Number of chips = 15
Number of Pretzels = 23 - 15 = 8
-9x5 + x3 + 4x + 3
SIMPLIFY NEEDED ASAP !
Answer:
it's already simplified
Step-by-step explanation:
A system of equations is shown on the graph below.
On a coordinate plane, 2 lines intersect at (negative 1, 2).
How many solutions does this system have?
no solutions
one unique solution
two solutions
an infinite number of solutions
Answer: One unique solution.
Step-by-step explanation:
When we have a system of linear equations like:
y = a*x + b
y = c*x + d
We have 3 possibilities:
1) There is only one solution, this happens when in the graph, the lines intersect at only one point.
2) There is no solution, in this case, the lines never intersect, this would be the case of two parallel lines.
3) We have an infinite number of solutions, this happens when both lines intersect in an infinite number of points, and this can only happen when both lines are the same line.
In this case, we know that we have two lines and they intersect in only one point, (-1, 2)
Then we have only one solution, and the solution is (-1, 2)
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Write 175 as a product of its prime factors.Write your answer in index form
I’m very confused please help!
Answer:
x=2, y=-2
Step-by-step explanation:
Multiply (2x + y = 20) by 5 and you get
Answer:
10x +5y = 100
Step-by-step explanation:
Ig not sure
Austin is going for a run. He takes 4 hours to run 25.6 miles. What is his speed
Answer: 6.4 miles per hour
Step-by-step explanation:
25.6 miles/4 hours = 6.4 miles per hour
Answer the following question in 3 complete sentences!
Would you rather have $1,000,000 or start with a penny and double your money every day for 30 days? Why?
Answer:I would have the 1000,000 because i dont want to start with a penny because it takes longer
Step-by-step explanation:
Montella selling roses for four dollars each to raise money for a local charity if you spends 184 to buy the flowers roses Xmas Montel self to make a profit of at least $360
Complete question :
Montel is selling roses for $4 each to raise money for a local charity. If he spend $184 to buy the flowers, how many roses ,x, must Montel sell to make a profit of at least $360
Answer:
x > 136
Step-by-step explanation:
To make a profit of $360
Selling price per rose = $4
Amount spent on roses = $184
To male a profit of at least $360
The total revenue made from rose sale must be :
Cost price + profit made
$184 + $360 = $544
To make a profit of at least, $360, them he must sell at least :
$544 / selling price
$544 / $4
= 136
x > 136
2(b+c) please help me with this question.
Answer:
2b + 2c
Step-by-step explanation:
Use distributive property: 2b + 2c
______________________________
1.) Use distributive property to multiply:[tex]2[/tex] × [tex]b=2b[/tex][tex]2[/tex] × [tex]c=2c[/tex]
So your answer is [tex]\bold{2b+2c}[/tex].
______________________________