Corresponding angles and interior angles can never have equal angle
True or false
Plss help mee
Answer:
true
Step-by-step explanation:
i need help urgently lease :D
Answer:
y=4
-2y=8
y=8/2
xndnndndnd
How do you graph this?
Answer:
You need more information to graaph this.
Step-by-step explanation:
7x — 3х – 4 = -1 + 21
Answer:
x = 6
Step-by-step explanation:
7x - 3x - 4 = -1 + 21
4x - 4 = 20
4x - 4 + 4 = 20 + 4
4x = 24
4x/4 = 24/4
x = 6
help, please I don't understand
Answer:
The second top one. if they have ANY repeating y values its not a function
Step-by-step explanation:
what’s the answer ???
Answer:1/4
Step-by-step explanation:
Answer:
answer is
1
blank will have 1.
plz mark my answer as brainlist plzzzz if you find it useful.
1.) 87.743
2.)123.789
3.) 3256.1254
4.) 102356.78
5.) 78.56
Round to whole number..
Answer:
1.)88
2.)124
3.)3256
4.)102357
5.)79
Step-by-step explanation:
Evaluate the function when x=−2, 0, and 5.
g(x)=3x−2
g(−2)=
g(0)=
g(5)=
I'm very confused, please help!
Answer:
Step-by-step explanation:
g(x)=3x−2
g(−2)= 3(-2) - 2 (after substituting -2 for x): g(-2) = -6 - 2 = -8
g(0)= 3(0) - 2 = -2
g(5)= 3(5) - 2 = 13
Factor out
the GCF
56x^2? + 16x + 64
cuánto es 30+30 me lo dices
Answer:
60
Step-by-step explanation:
3+3 es 6, después ponele el 0 al final
Rose and Carl share a 24-ounce bucket of clay. By the end of the week, Rose has used 3 8 of the bucket, and Carl has used 1 4 of the bucket of clay. How many ounces are left in the bucket?
Answer:Quantity of Clay left = 9ounce
Step-by-step explanation:
Quantity of clay in the bucket = 24 ounce
Quantity of clay used by rose=3/8 of 24 ounce = 4 x 3 = 9 ounce
Quantity of clay used by Carl= 1/4 of 24 ounce = 6 ounce
Therefore Quantity of Clay left = Quantity of clay in the bucket - (Quantity of clay used by rose+ Quantity of clay used by Carl
24 ounce - ( 9ounce + 6 ounce )
24-15ounce
= 9 ounce
FAST!!
Select ALL the correct answers.
With which information can you construct more than one triangle?
the measurements of two angles
the measurements of two angles and the length of the included side
the measurements of all the angles
the lengths of two sides and the measurement of the included angle
Answer:
a b and d
Step-by-step explanation:
Answer:
the measurements of two angles
the measurements of two angles and the length of the included side
the lengths of two sides and the measurement of the included angle
Step-by-step explanation:
Figs come in 2.4 lb bags. Apples come in 7.2 lb bags. How many times as many pounds are the apple bags as the fig bags?
A driver stopped to purchase 27 gallons of gas and paid $62.10. What is the unit rate for gas?
Answer:
$2.3/gallon
Step-by-step explanation:
62.10 divided by 27 = 2.3
Answer:2.3$
Step-by-step explanation:
To find a unit rate you need to see how much for 1, so in this case you would divide 62.10 by 27 and get 2.3$ per gallon
what is -6x - 8 < 4
on a number line
Answer:
x > -2
Step-by-step explanation:
-6x - 8 < 4
-6x < 12
x > -2
Given the slope and one point on the line:
m = -2
(7,-3)
Write the linear equation in standard form:
Answer:
y= -2x + 11
Step-by-step explanation:
standard form for lines is y=mx+b
m is the slope and b is the y intercept
we already know that m is -2, so we just need to figure out the intercept.
the point given is (7,-3)
points are written as (x,y) so we can plug it into the equation with 7 for the x and -3 for y
-3 = -2 (7) + b
-3 = -14 + b
11 = b
so the equation is y=-2x+11
Mrs. Norton wants to buy health insurance for her family, Plan A costs $620.50 per month. Plan B costs $597.20 per month. How much will she save in 12 months by choosing Plan B instead of
Plan A?
A $7,446.00
B $7,166.40
C $320.60
D $279.60
Answer:
Step-by-step explanation:
620.50 * 12 = 7,446
597.20 * 12 = 7,116.4
7446 - 7116.4 = 329.6
What is the exact value of tan(−π/4)?
Answer:
-1
Step-by-step explanation:
GUYS HELP ME.. plEASEEEEE
A street performer stands motionless on a column that measures 0.5 m by 0.5 m. If the performer weighs 900 N, what pressure does the performer exert on the pavement below?
Answer:
19000 Pa
Step-by-step explanation:
10. A standard stop sign measures 30.00 inches from flat to flat. What is the side length, x, of the stop
sign (to the nearest 0.01 in.)? Justify your answer.
30.00 in
Answer:
The answer is "12.426 in".
Step-by-step explanation:
[tex]\to b+2c=30\\\\\to b = 15 \times \tan 22.5 \\\\[/tex]
[tex]= 15 \times 0.414213562\\\\=6.21320343 \times 2 \\\\=12.4264069 \ in \\\\[/tex]
i dont understand this
Find the slope of the linear function
y=5/4x-9
Answer:
[tex]\frac{5}{4} x[/tex]
Step-by-step explanation:
y = mx+ b
m = slope
b = y-intercept
[tex]\mathfrak{\huge{\pink{\underline{\underline{AnSwEr:-}}}}}[/tex]
Actually Welcome to the Concept of the straight lines.
The equation of a straight line is given as,
y = mx+c, hence here, m = slope, c = y-intercept..
so, y = 5/4x-9
.m = 5/4
so the slope is 5/4
please hurry! I'm so confused
Answer:
Step-by-step explanation:
The general equation is
y = 2.49x + 24.99
The number of cones bought is x
The cake cost is 24.99
The total cost is y
===========
So the meaning of (5,37.44) is that she bought 5 cones and 1 cake. Let's just check that out.
Check
y = 2.49*5 + 24.99
y = 12.45 + 24.99
y = 37.44
So the total cost (y) of 5 cones (2.49 each) and 1 cake ($24.99) is 37.44
Which equation represents how much it would cost for any number of rides? * 1 point r = 1.50c c = r - 1.50 r = 1.50 + c c = 1.50r
Solve for a
Pythagorean theorem
[tex] {a}^{2} + {b}^{2} = {c}^{2} [/tex]
[tex] {c}^{2} - {b}^{2} = {a}^{2} [/tex]
[tex] {8}^{2} - {6}^{2} = {28}^{2} [/tex]
[tex] \sqrt{28} [/tex]
Answer:
[tex]\boxed{\sf{a=\sqrt{28} }}[/tex]
Step-by-step explanation:Pythagorean theorems can be applied to solve this problem.
Pythagorean theorem:
[tex]\rightarrow \sf{a^2+b^2=c^2}[/tex]
⇒ c²-b²=a²
8²-6²=28²
Solve.
PEMDAS stands for:
ParenthesisExponentsMultiplyDivideAddSubtract[tex]\sf{8^2-6^2}[/tex]
Solve by exponents from left to right numbers.
[tex]\sf{8^2=8*8=64}[/tex]
[tex]\sf{6^2=36}[/tex]
Then, subtract.
[tex]\sf{64-36=\boxed{\sf{28}}[/tex]
a=√28
Therefore, the correct answer is a=√28.
I hope this helps you! Let me know if my answer is wrong or not.
In a cookie jar containing 6 chocolate chip cookies, 8 sugar cookies, and 10 peanut butter cookies, what is the probability that a person who isn’t looking as they pull out one cookie, will get a chocolate chip cookie? express your answer a
Answer:
25 percent
Step-by-step explanation:
brainliest please
Which shows the distributive property?
1. 5x + 2 = 2 + 5x
2. 5(x + 2) = 5x + 10
3. 5(x + 2) = 5(2 + x)
Select the equation of the line of symmetry shown at the graph.
Answer choices:
X=3
Y=3
X=4
X=2
ANSWER ASAP THEIRS A SCREEN SHOT TO HELP SHOW
AND TELL WHY PLEASE
Suppose the radius of a circle is three units what is the circumference
Answer:
[tex]6\pi[/tex] or [tex]18.84[/tex] units
Step-by-step explanation:
The circumference of a circle can be found using the formula [tex]C=2\pi r[/tex], where [tex]C[/tex] is the circle's circumference and [tex]r[/tex] is the circle's radius. We know that [tex]r=3[/tex] and that we are solving for [tex]C[/tex]. Therefore:
[tex]C=2\pi r\\C=2*\pi *3\\C=6\pi[/tex]
Since [tex]\pi[/tex] is approximately [tex]3.14[/tex], [tex]6\pi =6*3.14=18.84[/tex] units. Hope this helps!
Calculate the unit price of the following item:
Chocolate chip cookies cost $2.79 per package and
there are 30 cookies inside. What is the price per
cookie? *