solve for h in the parallelogram

Solve For H In The Parallelogram

Answers

Answer 1

Answer:

h = 5

Step-by-step explanation:

diagonals in a parallelogram bisect each other so:

2h = h + 5

h = 5


Related Questions

through: (0, 3) and (3, -1)

Answers

Answer:

6 i think.

Hope this helps!

One angle of an isosceles triangle measures 28º. Which other angles could be in that
isosceles triangle? Choose all that apply.
76°
190
1249
28°

Answers

Answer:

28

Step-by-step explanation:

a certain bacteria populations doubles in size everyday. Suppose a sample starts with 500 bacteria. write an expression that models the number of bacteria in the same sample after x days. Evaluate the expression for x=0,2,and 5

Answers

Answer:

16,000

Step-by-step explanation:

16,000 - answer


Is (5, 2) a solution to y = 4? Explain your reasoning.

Answers

No, y=4 is the equation of a straight line, with all y values of 4.

Helen goes into a shop.
She wants to buy 2 shirts and a pair of shorts,
Each shirt costs £24.50
The pair of shorts costs £18.90
Helen only has £70 to spend,
Does Helen have enough money to buy the 2 shirts and the pair of shorts?

Answers

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

2*24.50=49 (two shirts)

18.90 (pair of shorts)

49+18.90=67.90

she can spend 70, means she can buy all of those and she still has 2.10  

14 - 3c + 8 + c ????

Answers

Answer:

−2c+22

Step-by-step explanation:

How can you get 24 by using 1, 1/2, 3 and 6 (one each) with simple mathematical operations?

Answers

Answer:

(3+1)X 6

Step-by-step explanation:

that means 4x6

A line passes through the points (-4,3) and (0,0) what is the slope of the line?

Answers

Answer:

Slope: -3/4

Step-by-step explanation:

Use the formula:

[tex]\frac{y^{2} -y}{x^{2} -x}[/tex]

Substitute the points (-4, 3) and (0,0) into the equation:

[tex]\frac{0- 3}{0-(-4)}[/tex]

Solve.

[tex]\frac{-3}{4}[/tex]

Independent Practice


In 2002, the price of mailing a letter was $.34 for the first ounce or part of an ounce and $.21 for each ounce or part of an ounce after the first ounce.


Write a rule to describe the function. How much did it cost to mail a 4-ounce letter?


A.
f(x) = 0.21(x – 1); $.63


B.
f(x) = 0.34 + 0.21x; $1.18


C.
f(x) = 0.34 + 0.21(x – 1); $.97


D.
f(x) = 0.34x + 0.21(x – 1); $1.99

Answers

Answer:

C.

f(x) = 0.34 + 0.21(x – 1); $.97

Step-by-step explanation:

In 2002, the price of mailing a letter was $.34 for the first ounce and $.21 for each ounce after the first ounce. Write a rule to describe the function.

---------------------------------------

 

Price = 0.34 + 0.21(x-1) where x is the weight of the item in ounces.

Let +x+ = weight of the letter in ounces

Let +P+ = the price of mailing the letter in dollars

---------------------------------------

+P+=+.34+%2B+.21%2A%28+x+-+1+%29+

( +x+%3E=+1+ )

 

-----------------------------

A 4-ounce letter costs

+P+=+.34+%2B++%28+4+-+1+%29%2A.21+

+P+=+.34+%2B+.63+

+P+=+.97+

It costs $.97

1. Theresa and Cary are saving for a printer. Theresa has $10 in the bank and will save $20
month. Cary has $25 in the bank and will save $15 each month.
A) How much does Theresa have at month #O?
B) How much Does Cary have at month #0?
C) Write an equation to represent Theresa's saving and an equation to represent Cary's
savings.
D) Graph both Theresa's and Cary's equations on the coordinate plan below.

Answers

Introduction to Solving Systems of Equations Theresa and Cary are saving for a printer. Theresa has $10 in the bank and will save $20 each month. Cary has $25 in the bank and will save $15 each month. 1. How much does Theresa have at month #0710 2. How much does Cary have at month #obA 3. Fill in the table for several months. Then graph the data. Use a different color for each girl's table values and graph. Label and scale the axes appropriately Theresa Ca Total Total Month # | Month # | savings in $ (x) savings in $ 0 0 2 2 5 6 6 S 7 4. Write an equation that represents Theresa's savings. yoxtl 5. Write is an equation that represents Cary's savings. tS Which girl is saving at a faster rate? Justify your answer by referring to the 6. table, the graphs, and the equations. 7. At which months does Theresa have more money? 8. At which months does Cary have more money? 9. At which month do they have the same amount of money? What do you notice about the graphs at this month? Introduction to Solving Systems of Equations con... Two friends, Malcolm and Zeke, are going to the park that is near their school. They leave at the same time from different locations. Malcolm is 30 meters from the school on his way to the park, and he is walking at the rate of 1 meter per second. Zeke is at school and will jog to the park at a rate of 4 meters

Cooper was out at a restaurant for dinner when the bill came. His dinner came to $18. After adding in a tip, before tax, he paid $20.34. Find the percent tip.

Answers

Answer: Copper paid 13%

Step-by-step explanation:

Answer: 13%

Step-by-step explanation:

$20,34/$18=1.13

1.13x100=113%

113%-100%=13%

6x - 5 + x


No one:
Someone when I answer the question right:

Answers

Answer: 7x - 5

Step-by-step explanation:

The expression given in the question is:

= 6x - 5 + x

We have to collect like terms. This will be:

= 6x + x - 5

= 7x - 5

Please anyone help anyway you can

Answers

D=2R
3.14x10=31.4
This app won't let me do short answer

Can somebody help me please

Answers

Answer:

It’s in between 95 and 100

Step-by-step explanation:

Not sure where though

Barry bought a wooden board that measured 8 feet in length. He cut off a piece that measured
65 feet. How much of the board was left?

Answers

Answer:

-57

Step-by-step explanation:

If he had an 8 ft board and cut 65 ft off it would be -57.

Carson is selling lemonade. The number of cups of lemonade he sells
determines how much money he earns. Which is the dependent variable?
O the number of cups of lemonade Carson sells
the amount of money Carson earns
None of the above

Answers

Answer:

none

Step-by-step explanation:

i dont know

3/5 of the students in a classroom are girls if there are 10 boys in the class about how many total students are there

Answers

Answer:

25

Step-by-step explanation:

25 students total.

3/5 = 15 (Girls)

2/5 = 10 (Boys)

Answer:

25 students in total..........

At one store, a 2-liter bottle of soda costs $2.12. At another store, a 3-liter bottle costs $3.15. Which bottle is a better deal? Write a division equation for each 2-liter bottle, and then decide which is the better deal.

Answers

Answer:

The 3 liter bottle has a better deal

Step-by-step explanation:

Which bottle is a better deal?

For the 2 liter bottle

At one store, a 2-liter bottle of soda costs $2.12.

2 liter bottle = $2.12

1 liter bottle = x

Cross Multiply

2x = $2.12

x = $2.12/2

x = $1.06

Hence, this is $1.06 per liter

For the 3 liter bottle

At another store, a 3-liter bottle costs $3.15.

3 liter bottle = $3.15

1 liter bottle = x

Cross Multiply

3x = $3.15

x = $3.15/3

x = $1.05

Hence, this is $1.05 per liter

Therefore, the bottle which is a better deal is the 3 liter bottle because, 1 liter goes for $1.05

Convert each to a standard number:
i) 25%
ii) 43.2%
iii) 0.02214%
iv) 2%

Answers

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer:

i. 1/4

ii. 54/125

iii. 1107/5000000

iv. 1/50

Step-by-step explanation:

i.

25% = 0.25

0.25 = 25/100

25/100 (GCF 25) = 1/4

ii.

43.2% = 0.432

0.432 = 432/1000

432/1000 (GCF 8) = 54/125

iii.

0.02214% = 0.0002214

0.0002214 = 2214/10000000

2214/10000000 (GCF 2) = 1157/5000000

iv.

2% = 0.02

0.02 = 2/100

2/100 (GCF 2) = 1/50

Which polynomial is prime?
O x2 + x + 1
O x2-x-2
O x2 - 12x + 11
O x2 + 2x -8

Answers

Answer:

x2 + x + 1

Step-by-step explanation:

A polynomial with integer coefficients that cannot be factored into polynomials of lower degree , also with integer coefficients, is called an irreducible or prime polynomial . Example 1: x2+x+1. (:

What is the product of (–8.2)(1.9)?
–15.58
–6.3
6.3
15.58

Answers

Answer:

-15.58

Step-by-step explanation:

Answer:

-15.58

Step-by-step explanation:

Multiply the traditional way

-8.2

x1.9

-------

738

820

----------

15.58

But because you're multiplying a positive and a negative, the answer will be negative leaving you with (-15.58)

Which shows the image of rectangle ABCD after the rotation (x, y) → (–y, x)?

Answers

Answer:

The answer is A

Step-by-step explanation:

I got it right

Answer:

Answer choice A is correct.

Step-by-step explanation:

I'm smort UwU

Can someone please help me with this?

Answers

it would be the second option

Help me and you get 100 points and Brainliest

The table shows the test scores and the sleep averages of several students.

a. Write the least squares regression equation that models the data. Let x = hours of sleep and y = test score.

b. Use the equation to determine the approximate test score of a student who sleeps an average of 8 h a night. Show your work.

Answers

hey someone else has already answered this!

a. To find the least squares regression equation for a group of (x,y) points:

Step 1: For each point(x,y), we need to calculate x² and xy first.

Step 2: Sum all x, y, x² and xy, which gives us Σx, Σy, Σx² and Σxy

Step 3: Calculate Slope m: m = (NΣxy − Σx Σy)/ N(Σx²) − (Σx)² , here N is the number of data.

Step 4: Calculate Intercept b: b = Σy − m(Σx)/ N

Step 5: Assemble the equation as y= mx+b

Here, we have ∑x = 120, ∑y= 1379, ∑x²= 919.5, ∑xy= 10466 and N= 16

So, m= (NΣxy − Σx Σy)/ N(Σx²) − (Σx)²

=

=

=  

= 6.33

and b = Σy − m(Σx)/ N

=

=

=

= 38.71

So, the least squares regression equation is : y= mx+b ⇒ y= 6.33x +38.71

b. When x= 8, then y= (6.33×8)+38.71 = 50.64 + 38.71 =89.35

The approximate test score of a student who sleeps an average of 8 h a night is 89.35%

EVERYTHING IS FROM sicista on brainly!

Answer:

A way to write the least regression equation that models is data y = mx + b => y= 6.33x + 38.71 and as for problem B when X = 8 then y = (6.33 x 8) + 38.71 = 50.64 = 38.71 = 89.35 so the estimated test score of a student who sleeps eight hours a night is equal to 89.39%

Step-by-step explanation:

The total cost y varies directly with the number items x sold. Write a direct variation equation if
the item cost $2.35.

Answers

Answer:

xy = 2.35

Step-by-step explanation:

During a read-a-thon John reads for 125 minutes and Dakota reads for 89 minutes. Their friend Will plans to read for more minutes than both of them combined. Which inequality represents w, the number of minutes that Will should read for? Choose all that are correct.

Answers

Answer: The required inequality: w> 214

Step-by-step explanation:

Given: Tike taken by John = 125 minutes

Time taken by Dakota = 89 minutes

Combined time = 125 +89 minutes

= 214 minutes

Time taken by Will > Combined time taken by John and Dakota

Let w be the number of minutes that Will should read for.

The required inequality: w> 214


What is the coefficient in the following equation?
2x - y = 12

Answers

Answer:

I think 2 is the coefficient of x which is numerical.

An antique desk,that once belonged to President Kennedy, appreciates in value by 15% per year. If Mark Zuckerberg were to purchase the desk for $50,000,how much would it be worth from now?

Answers

Answer:

$57500

Step-by-step explanation:

Given data

Initial cost of desk= $50,000

Percent increase=15%

=15/100*50,000

=0.15*50,000

=$7500

Hence the new price is 7500+50,000

=$57500

If Evan wants 5/8 mile to his friends house then together they walked 7/12 mile to the movie theater which pair of fractions can avenues to find how far they walked in all

Answers

Answer:

5/8 + 7/12

Step-by-step explanation:

Miles to friends house = 5/8

Ditance to the movies = 7 1/2

To find the total distance walked in Wal, we sun the fraction of distance Evans walked to his friend's house and the distance walked from friend's house to the movies ;

That is :

5/8 + 7/12

= 29/24 miles

Divide 84 pens into the ratio 5:9.

Answers

9x+5x=84
14x=84
x=6

9x=54
5x=30
54:30
Other Questions
Which characteristics are shared by the political cultures of the United States, Great Britain, and Mexico 1) x-1+5[tex]\sqrt{x-1\\}[/tex]+3=04) [tex]x^{4}[/tex] -64=0 Help me please:( I need it 79310Simplify the answer if possible.) Which is the graph of f(x)=3^x the candle had 350 J of energy in the chemical store. As it burned, 250 J was transferred by lighting to the surrounding PLS HELP ANSWER CORRECTLY AND YOU GET 50 POINTS AND BRAINLIESTWhich contribution did classical Rome make to modern Western civilization?A. direct election of the ruler by all residents of the empireB. written constitution based on natural rightsC. large infrastructure projects to benefit the publicD. international gathering to celebrate sporting achievement TRY IT Distinguish Elements Explain why there are more substances on Earth than are listed on the periodic table of elements. I need help answering 4 and 54. Whats the measure of 5. Whats the measure of What is the scale factor?Explaining how to solve this type of problem would also be appreciated! Use the figure shown below to find the value of x Which is the final electron acceptor in the electron transport chain of cellular respiration? Akira is folding a piece of paper that is 0.2 millimeters thick in half. The thickness of the paper doubles with each fold. Let n represent the fold number and t(n) represent the thickness of the paper. Which exponential function represents this scenario? Produces highlevels oftestosterone can someone help me annotate Create a sentence that would be diagrammed correctly using the structure below. Can someone explain how you do this? Question: P=IRT solving for I This table displays information about position and time. What was the average speed of the baseball from the time it left the pitchers hand to the time it was 7.2 m from the pitchers hand? Formula for Speed S=d/t Speed= distance/time Question 4 options: 25.7 m/s 50.7 m/s 30.2 m/s 20.5 m/s Please help due tonight Tom buys 3 burgers and 5 drinks for $34. Jane buys 2 burgers and 6 drinks for $36. How much is each burger and each drink?