Answer:
2x+3
Step-by-step explanation:
through: (0, 3) and (3, -1)
Answer:
6 i think.
Hope this helps!
A line passes through the points (-4,3) and (0,0) what is the slope of the line?
Answer:
Slope: -3/4
Step-by-step explanation:
Use the formula:
[tex]\frac{y^{2} -y}{x^{2} -x}[/tex]Substitute the points (-4, 3) and (0,0) into the equation:
[tex]\frac{0- 3}{0-(-4)}[/tex]Solve.
[tex]\frac{-3}{4}[/tex]
Independent Practice
In 2002, the price of mailing a letter was $.34 for the first ounce or part of an ounce and $.21 for each ounce or part of an ounce after the first ounce.
Write a rule to describe the function. How much did it cost to mail a 4-ounce letter?
A.
f(x) = 0.21(x – 1); $.63
B.
f(x) = 0.34 + 0.21x; $1.18
C.
f(x) = 0.34 + 0.21(x – 1); $.97
D.
f(x) = 0.34x + 0.21(x – 1); $1.99
Answer:
C.
f(x) = 0.34 + 0.21(x – 1); $.97
Step-by-step explanation:
In 2002, the price of mailing a letter was $.34 for the first ounce and $.21 for each ounce after the first ounce. Write a rule to describe the function.
---------------------------------------
Price = 0.34 + 0.21(x-1) where x is the weight of the item in ounces.
Let +x+ = weight of the letter in ounces
Let +P+ = the price of mailing the letter in dollars
---------------------------------------
+P+=+.34+%2B+.21%2A%28+x+-+1+%29+
( +x+%3E=+1+ )
-----------------------------
A 4-ounce letter costs
+P+=+.34+%2B++%28+4+-+1+%29%2A.21+
+P+=+.34+%2B+.63+
+P+=+.97+
It costs $.97
6x - 5 + x
No one:
Someone when I answer the question right:
Answer: 7x - 5
Step-by-step explanation:
The expression given in the question is:
= 6x - 5 + x
We have to collect like terms. This will be:
= 6x + x - 5
= 7x - 5
At one store, a 2-liter bottle of soda costs $2.12. At another store, a 3-liter bottle costs $3.15. Which bottle is a better deal? Write a division equation for each 2-liter bottle, and then decide which is the better deal.
Answer:
The 3 liter bottle has a better deal
Step-by-step explanation:
Which bottle is a better deal?
For the 2 liter bottle
At one store, a 2-liter bottle of soda costs $2.12.
2 liter bottle = $2.12
1 liter bottle = x
Cross Multiply
2x = $2.12
x = $2.12/2
x = $1.06
Hence, this is $1.06 per liter
For the 3 liter bottle
At another store, a 3-liter bottle costs $3.15.
3 liter bottle = $3.15
1 liter bottle = x
Cross Multiply
3x = $3.15
x = $3.15/3
x = $1.05
Hence, this is $1.05 per liter
Therefore, the bottle which is a better deal is the 3 liter bottle because, 1 liter goes for $1.05
The value of Rita's house increased by 5%.
Her house then had a value of £210 000.
Work out the value of Rita's house before the increase.
Answer: £200,000
Step-by-step explanation:
From the question, we are informed that the value of Rita's house increased by 5% and that her house then had a value of £210 000.
The value of Rita's house before the increase will be calculated as:
= 210,000 ÷ (100% + 5%
= 210000 ÷ 105%
= 210000 ÷ 105/100
= 210000 × 100/105
= £200,000
The total cost y varies directly with the number items x sold. Write a direct variation equation if
the item cost $2.35.
Answer:
xy = 2.35
Step-by-step explanation:
Which shows the image of rectangle ABCD after the rotation (x, y) → (–y, x)?
Answer:
The answer is A
Step-by-step explanation:
I got it right
Answer:
Answer choice A is correct.
Step-by-step explanation:
I'm smort UwU
Help me and you get 100 points and Brainliest
The table shows the test scores and the sleep averages of several students.
a. Write the least squares regression equation that models the data. Let x = hours of sleep and y = test score.
b. Use the equation to determine the approximate test score of a student who sleeps an average of 8 h a night. Show your work.
hey someone else has already answered this!
a. To find the least squares regression equation for a group of (x,y) points:
Step 1: For each point(x,y), we need to calculate x² and xy first.
Step 2: Sum all x, y, x² and xy, which gives us Σx, Σy, Σx² and Σxy
Step 3: Calculate Slope m: m = (NΣxy − Σx Σy)/ N(Σx²) − (Σx)² , here N is the number of data.
Step 4: Calculate Intercept b: b = Σy − m(Σx)/ N
Step 5: Assemble the equation as y= mx+b
Here, we have ∑x = 120, ∑y= 1379, ∑x²= 919.5, ∑xy= 10466 and N= 16
So, m= (NΣxy − Σx Σy)/ N(Σx²) − (Σx)²
=
=
=
= 6.33
and b = Σy − m(Σx)/ N
=
=
=
= 38.71
So, the least squares regression equation is : y= mx+b ⇒ y= 6.33x +38.71
b. When x= 8, then y= (6.33×8)+38.71 = 50.64 + 38.71 =89.35
The approximate test score of a student who sleeps an average of 8 h a night is 89.35%
EVERYTHING IS FROM sicista on brainly!
Answer:
A way to write the least regression equation that models is data y = mx + b => y= 6.33x + 38.71 and as for problem B when X = 8 then y = (6.33 x 8) + 38.71 = 50.64 = 38.71 = 89.35 so the estimated test score of a student who sleeps eight hours a night is equal to 89.39%
Step-by-step explanation:
During a read-a-thon John reads for 125 minutes and Dakota reads for 89 minutes. Their friend Will plans to read for more minutes than both of them combined. Which inequality represents w, the number of minutes that Will should read for? Choose all that are correct.
Answer: The required inequality: w> 214
Step-by-step explanation:
Given: Tike taken by John = 125 minutes
Time taken by Dakota = 89 minutes
Combined time = 125 +89 minutes
= 214 minutes
Time taken by Will > Combined time taken by John and Dakota
Let w be the number of minutes that Will should read for.
The required inequality: w> 214
Divide 84 pens into the ratio 5:9.
1. Theresa and Cary are saving for a printer. Theresa has $10 in the bank and will save $20
month. Cary has $25 in the bank and will save $15 each month.
A) How much does Theresa have at month #O?
B) How much Does Cary have at month #0?
C) Write an equation to represent Theresa's saving and an equation to represent Cary's
savings.
D) Graph both Theresa's and Cary's equations on the coordinate plan below.
Introduction to Solving Systems of Equations Theresa and Cary are saving for a printer. Theresa has $10 in the bank and will save $20 each month. Cary has $25 in the bank and will save $15 each month. 1. How much does Theresa have at month #0710 2. How much does Cary have at month #obA 3. Fill in the table for several months. Then graph the data. Use a different color for each girl's table values and graph. Label and scale the axes appropriately Theresa Ca Total Total Month # | Month # | savings in $ (x) savings in $ 0 0 2 2 5 6 6 S 7 4. Write an equation that represents Theresa's savings. yoxtl 5. Write is an equation that represents Cary's savings. tS Which girl is saving at a faster rate? Justify your answer by referring to the 6. table, the graphs, and the equations. 7. At which months does Theresa have more money? 8. At which months does Cary have more money? 9. At which month do they have the same amount of money? What do you notice about the graphs at this month? Introduction to Solving Systems of Equations con... Two friends, Malcolm and Zeke, are going to the park that is near their school. They leave at the same time from different locations. Malcolm is 30 meters from the school on his way to the park, and he is walking at the rate of 1 meter per second. Zeke is at school and will jog to the park at a rate of 4 meters
If Evan wants 5/8 mile to his friends house then together they walked 7/12 mile to the movie theater which pair of fractions can avenues to find how far they walked in all
Answer:
5/8 + 7/12
Step-by-step explanation:
Miles to friends house = 5/8
Ditance to the movies = 7 1/2
To find the total distance walked in Wal, we sun the fraction of distance Evans walked to his friend's house and the distance walked from friend's house to the movies ;
That is :
5/8 + 7/12
= 29/24 miles
Please anyone help anyway you can
Which polynomial is prime?
O x2 + x + 1
O x2-x-2
O x2 - 12x + 11
O x2 + 2x -8
Answer:
x2 + x + 1
Step-by-step explanation:
A polynomial with integer coefficients that cannot be factored into polynomials of lower degree , also with integer coefficients, is called an irreducible or prime polynomial . Example 1: x2+x+1. (:
3/5 of the students in a classroom are girls if there are 10 boys in the class about how many total students are there
Answer:
25
Step-by-step explanation:
25 students total.
3/5 = 15 (Girls)
2/5 = 10 (Boys)
Answer:
25 students in total..........
Helen goes into a shop.
She wants to buy 2 shirts and a pair of shorts,
Each shirt costs £24.50
The pair of shorts costs £18.90
Helen only has £70 to spend,
Does Helen have enough money to buy the 2 shirts and the pair of shorts?
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
2*24.50=49 (two shirts)
18.90 (pair of shorts)
49+18.90=67.90
she can spend 70, means she can buy all of those and she still has 2.10
Can someone please help me with this?
What is the coefficient in the following equation?
2x - y = 12
Answer:
I think 2 is the coefficient of x which is numerical.
True and false math question
Answer:
I'm thinking it's false
Step-by-step explanation:
however, I would wait for another's opinion as well
Answer:
false
Step-by-step explanation:
just my opinion but if you think I'm wrong it's okay
An antique desk,that once belonged to President Kennedy, appreciates in value by 15% per year. If Mark Zuckerberg were to purchase the desk for $50,000,how much would it be worth from now?
Answer:
$57500
Step-by-step explanation:
Given data
Initial cost of desk= $50,000
Percent increase=15%
=15/100*50,000
=0.15*50,000
=$7500
Hence the new price is 7500+50,000
=$57500
Which is the same as 10/3?
Answer:
3.33 repeating or 3 and 1/3
Step-by-step explanation:
If you divide 10 by 3 you get a repeating decimal of 3.3333...
or if you make the fraction into a mixed number, it would be 3 and 1/3
Cooper was out at a restaurant for dinner when the bill came. His dinner came to $18. After adding in a tip, before tax, he paid $20.34. Find the percent tip.
Answer: Copper paid 13%
Step-by-step explanation:
Answer: 13%
Step-by-step explanation:
$20,34/$18=1.13
1.13x100=113%
113%-100%=13%
What is the product of (–8.2)(1.9)?
–15.58
–6.3
6.3
15.58
Answer:
-15.58
Step-by-step explanation:
Answer:
-15.58
Step-by-step explanation:
Multiply the traditional way
-8.2
x1.9
-------
738
820
----------
15.58
But because you're multiplying a positive and a negative, the answer will be negative leaving you with (-15.58)
Convert each to a standard number:
i) 25%
ii) 43.2%
iii) 0.02214%
iv) 2%
Answer:
a
Step-by-step explanation:
Answer:
i. 1/4
ii. 54/125
iii. 1107/5000000
iv. 1/50
Step-by-step explanation:
i.
25% = 0.25
0.25 = 25/100
25/100 (GCF 25) = 1/4
ii.
43.2% = 0.432
0.432 = 432/1000
432/1000 (GCF 8) = 54/125
iii.
0.02214% = 0.0002214
0.0002214 = 2214/10000000
2214/10000000 (GCF 2) = 1157/5000000
iv.
2% = 0.02
0.02 = 2/100
2/100 (GCF 2) = 1/50
Barry bought a wooden board that measured 8 feet in length. He cut off a piece that measured
65 feet. How much of the board was left?
Answer:
-57
Step-by-step explanation:
If he had an 8 ft board and cut 65 ft off it would be -57.
5x - 7
3x + 1
11x – 4
❤️13 each❤️✌pls and ty
One angle of an isosceles triangle measures 28º. Which other angles could be in that
isosceles triangle? Choose all that apply.
76°
190
1249
28°
Answer:
28
Step-by-step explanation:
Can somebody help me please
Answer:
It’s in between 95 and 100
Step-by-step explanation:
Not sure where though
Carson is selling lemonade. The number of cups of lemonade he sells
determines how much money he earns. Which is the dependent variable?
O the number of cups of lemonade Carson sells
the amount of money Carson earns
None of the above
Answer:
none
Step-by-step explanation:
i dont know