Select all the correct answers.
A free-falling golf ball strikes the ground and exerts a force on it. Which sentences are true about this situation?
A golf ball striking the ground is a collision.
The ground exerts an equal force on the golf ball.
The ground doesn’t exert a force on the golf ball.
The force is zero because the golf ball has little mass.

Answers

Answer 1

Answer:

A and B

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:

golf ball striking the ground is a collision.

The ground exerts an equal force on the golf ball. y-step explanation:

PLATO


Related Questions

What is the greatest common factor of 36 and 42?

Answers

Answer:

Answer is 6.

Step-by-step explanation:

What is the Greatest Common Factor of 36 and 42? Greatest common factor (GCF) of 36 and 42 is 6. We will now calculate the prime factors of 36 and 42, than find the greatest common factor (greatest common divisor (gcd)) of the numbers by matching the biggest common factor of 36 and 42.

I hope it's helpful!


[tex] \sqrt{64} } [/tex]

Answers

Answer:

8 is your answer ^_^

Step-by-step explanation:

What is my slope? How many assignments do I do?

Answers

Answer:

Your image is not showing up on my screen

but to find a slope is To find the slope, you divide the difference of the y-coordinates of 2 points on a line by the difference of the x-coordinates of those same 2 points.

Step-by-step explanation:

Simplify.

9 + 8 + 3x

17 + 3 x
9 + 11 x
20 + x
20 x

Answers

Answer:

17+3x

that is the answer

Answer:

17 + 3x

Step-by-step explanation:

9 + 8 + 3x

=17 + 3x

because the 3 contain a valuable x that why it is add to the 17

how to solve:

log8(28k-20)+15=18​

Answers

Answer:

k=0.832926

Step-by-step explanation:

Alexander's football team scored 34 points in their last game. They scored 14 points during the first quarter, 3 points in the second quarter and 7 points in the third quarter. How many points did they score in the fourth quarter?​

Answers

Answer:

17!

Step-by-step explanation:

34 points in total:

14 + 3 in 1st and 2nd and 3rd which is 17

and so they scored about 27 points in the fourth

Yhe length of a rectangler garden is four times its width w plus 3 feet. Ehich expression represnts the garden length in feet

Answers

Answer:

l = 4w + 3

Step-by-step explanation:

2y = 3/2 (16x+18) - 7

Answers

Answer:

y = 12x + 10

X = y/12 - 5/6

Answer:

y = 12x + 10

x = (y-10)÷12

Step-by-step explanation:

Use the distributive property to rewrite the expression 5(4x. + 7)

Answers

Answer: The answer is 20x + 35

Step-by-step explanation: 5(4x+7) You multiply 5 in both numbers and you get 20x+35

Answer: 20x+35

Step-by-step explanation:

Multiply both terms in the parenthesis by 5. 4x times 5 is equal to 20x, and 7 times 5 is equal to 35.

The sum of the measures of the angles of the triangle is 180 degrees. What is the value of each angle in the triangle if angle one is (3x + 51), angle two is (x) and angle three is (x + 19)

Answers

Answer:

the answer is 180/90 = 2

Step-by-step explanation:

if f(x)= 5x -7, what is f(3)?

Answers

Answer:

8

Step-by-step explanation:

f(x) = 5(3) - 7

f(x) = 15 - 7

f(x) = 8

Please help what is I need it for school 4/5 + 3/7 x 2

Answers

the answer for it is 58/35

Answer:

[tex]\frac{58}{35}[/tex] is the answer.

Step-by-step explanation:

1) Use this rule: [tex]\frac{a}{b} * c = \frac{ac}{b}[/tex]

[tex]\frac{4}{5} + \frac{3*2}{7}[/tex]

2) Simplify 3 * 2 to 6.

[tex]\frac{4}{5} + \frac{6}{7}[/tex]

3) Simplify.

[tex]\frac{58}{35}[/tex]

Therefor, the answer is 58/35 and if you need it on decimal form it would be, 1.657143.

Audi surveys 50 students on how they get to school each morning. Results are: 40 ride the school bus, 8 ride in a car, and 2 walk to school. What is the probability of riding the bus?


A. 7/10
B. 1/25
C. 4/5
D. 4/25

Answers

Answer:

B: 40/50 or 4/5

Step-by-step explanation:

Out of 50 students, how many students ride the bus? 40. Since it is out of 50 students, the answer is: 40/50 but simplified to 4/5. HOPE THIS HELPS!!!

the answer will be b

It costs $5.44 for a pack of 16 pens. Find the unit price in dollars per pen. Round your answer to the nearest cent​

Answers

$3.68 for 16 pens

$3.68 per 16 pens

($3.68) / (16 pens)  

$0.23 / (1 pen)

$0.23 / pen

$0.23 per pen

I am not 100% sure sorry

Regular - $0.34

Rounded- $0.30

Explanation:

to find unit rate, set up the problem like a fraction. put the total cost on top, and the number of pens in a pack on bottom. Divided by the number of pens in the pack, which is 16. The answer will be the unit rate.

FOR EXAMPLE:

5.44/16 DIVIDED BY 16.

on the bottom you would get one because 16 divided by 16 is one. And on the top it would be 5.44 divided by 16 which is $0.34.

Your school is planning a field trip to the zoo. There are two different bus companies that the school can
use. Bus company A has a $25 rental fee plus $7 for each student. Bus company B has a $85 rental fee
plus $5 for each student. How many students will need to go in order for the bus to cost the same from
both companies?

Answers

Answer:

For Company A 15 students will be able to go. For company B 21 students will be able to go.

Step-by-step explanation:

Company A 15 x 7 = 105

Company B 21 x 5 = 105

The total amount of money each company will get is $105.

Match the story to the equation: If 1/3 of the drive to Han's school is 2 miles, how long is the whole drive to school? Group of answer choices 1/3 ÷ 2 2 x 1/3 2/3 x 2 2 ÷ 1/3

Answers

Answer:

2x1/3 sorry if not right

Step-by-step explanation:

The expression for the time can be written as 2 ÷ 1/3. The correct option is D.

What is an expression?

The mathematical expression combines numerical variables and operations denoted by addition, subtraction, multiplication, and division signs.

Mathematical symbols can be used to represent numbers (constants), variables, operations, functions, brackets, punctuation, and grouping. They can also denote the logical syntax's operation order and other properties.

Given that if1/3 of the drive to Han's school is 2 miles. The time will be calculated as,

The time will be calculated as,

Time = distance/speed

Time = 2 ÷ 1/3

To know more about an expression follow

https://brainly.com/question/29699997

#SPJ5

Find the output when the input is -2: y = -3x -5

Answers

The correct answer is 1


What must be true about the coordinates of any point that lies in the third quadrant?

Answers

Answer:

(-, -)

Step-by-step explanation:

The x value is negative and the y value is also negative


The points (-3, -3) and (5, r) lie on a line with slope 3/2
Find the missing coordinate r.

Answers

Answer:

The missing coordinate [tex]r[/tex] is 9.

Step-by-step explanation:

Given the points [tex]P(x,y) = (-3,-3)[/tex] and [tex]Q(x,y) = (5,r)[/tex], the slope of a line passing the two points ([tex]m_{PQ}[/tex]) is determined by equation of secant line:

[tex]m_{PQ} = \frac{y_{Q}-y_{P}}{x_{Q}-x_{P}}[/tex] (1)

[tex]m_{PQ} = \frac{r-(-3)}{5-(-3)}[/tex]

If we know that [tex]m_{PQ} = \frac{3}{2}[/tex], then the value of [tex]r[/tex] is:

[tex]\frac{3}{2} = \frac{r+3}{8}[/tex]

[tex]12 = r + 3[/tex]

[tex]r = 9[/tex]

The missing coordinate [tex]r[/tex] is 9.

What is the slope of the following equation: Y=4x-2​

Answers

Answer:

slope is 4 and intercept on y-axis is -2.

Pls help me due soon!!!

Answers

Answer:linear

Step-by-step explanation:cuz why not -________-

4 pairs of shoes cost $80. What is the cost 7 pairs of shoes ?

Answers

Answer: The answer would be $140

Step-by-step explanation:

Divide $80 / 4 which equals 20 and then multiply that times 7

evaluate the expression3+(a+4)(8-b) when a = 5 and b = 6

Answers

Answer:

21

Step-by-step explanation:

3+(a+4)(8-b)

3+(5+4)(8-6)

3+(9)(2)

3+18

21

The line m has a slope of 4. What is the slope of a line perpendicular to line m?

Answers

Answer:

-1/4

Step-by-step explanation:

Answer:

In order to make a slope perpendicular, you have to change its sign depending on whether it is negative or positive. And you have to change it upside down (its reciprocal)

Therefore,

-1/4

What’s the slope to this graph?

Answers

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

You can either count "rise over run" (which is what I did) or find the slope through the two points given.

Find the surface area of the cylinder
5 mm
2 mm

Answers

Answer:

1|3

Step-by-step explanation:

slo osma uetacunsecuescia

what is the discount price for 52% of 210?

10,920

1,092

158

109.20​

Answers

Answer:

the answer is 109.20

Diego runs for 32 seconds at -8.1 meters per seconds. What is his finish point?

Answers

Answer:

i thinks  is -40.1

Step-by-step explanation:

Andre is running in an 80-meter hurdle race. There are 8 equally-spaced hurdles on the race track. The first hurdle is 12 meters from the start line and the last hurdle is 15.5 meters from the finish line. Calculate how far apart the hurdles are from one another in decimal form?

Answers

Answer: 32 meters

Step-by-step explanation:

Please help with this question:
Tell whether a triangle can have the sides with the given lengths 12, 13, and 24

Answers

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

as long as the two shortest sides add up to more than the longest side then a triangle can be made with those side lengths

Other Questions
Which workout would raise your heart rate into the anaerobic zone, Tabata or Muscular endurance? in which of these areas would you be MOST likely to find the HIGHEST concentration of people who follow Islam?-)A)2B34D5 Select the correct answer.Does the equation below represent a relation, a function, both a relation and a function, or neither a relation nor a function?y = 3:2 - 95 + 20OA neither a relation nor a functionOB. both a relation and a functionOC function onlyOD. relation only So I have to do a 5-10 minute podcast for a movie I like and Im thinking either Coraline or a studio Ghibli movie I need a summary of the movie and what I liked about it and what I enjoyed please help What are two characteristics of transverse waves that are not found in longitudinal waves Find the area of the shaded region. Use 3.14 for . Round to the nearest tenth if necessary. Whats the label? What is the term for organisms that consume other organisms for food like animals, some bacteria, and fungi?Group of answer choicesheterotrophsautotrophsherbivoresomnivores Chad bought a shirt for $19 and a pair of shoes for $28 more than the shirt how much was the pair of shoes Help hurry !!!!!!! I need help Can someone please help me with this? There's two images btw. In what two ways were the Crusades considered successful?They reopened trade with the Middle East during the fourteenth century.They permanently reclaimed the Holy Land for the Catholic Church.They allowed the exchange of ideas and learning with the Arabs.They united all of Europe as the Holy Roman Empire.PICK 2(look for my other 5 questions!!!) Which one is a unit rate?sk5 pounds in 2 bags15 miles per gallon$8.00 for 3 boxes of oranges22gallons of water in 5 days Will reward Brainliest What is the primary religion name in southwest Africa? List three main beliefs of that religion. Help Which product are greater than 2 and 5\6? Select all that apply How do landmasses impact the movement of air and water?(A) They stop all movement of both air and water. (B) They speed up the air and water and allow it to pass though. (C) They change the direction and slow them down. (D) They slow down the air but speed up the water. Which of the following expressions represent 15% tip on a $20 meal? Which represents the total bill? **Select all that apply**. Explain your reasoning for the choices you select.A.) 1520B.) 20+0.1520C.) 1.1520D.) 1510020 HEY THERE PLZ HELP WITH THE EQUATION!!! THANKS IF U ANSWERSuppose that a phone that originally sold for $800 loses of its value each year after it is released. After 2 years, how much is the phone worth? Write an equation for the value of the phone, , years after it is released. SOMEONE PLEASE ANSWER QUICK IM STUCK ON THIS ONE Factor 4n^2+12n. What are the -AR regular verb endings:1. Yo -2. T-3. L-4. Nosotros/as-5. Ellos/as- Ni shi bu shi xue sheng?What is this in English?