Sandy and Brett are painting a house. Sandy painted 110 of the house and Brett painted 49 of the house.

Part A
To estimate how much more Brett painted than Sandy, which statement is true?
A.
110 is close to 0, and 49 is close to 12.
B.
110 is close to 12, and 49 is close to 12.
C.
110 is close to 0, and 49 is close to 1.
D.
110 is close to 12, and 49 is close to 1.

Answers

Answer 1

Answer:

I dont know im so sorry

Step-by-step explanation:


Related Questions

Anna charges $8.50 per hour to babysit

Answers

Answer:

where is the rest of the question

Step-by-step explanation:

h(t) = 4t +1 and g(t) = 2t + 4

Answers

Answer:

(-5,8)x(2,4)

Step-by-step explanation:

Answer:

i dont know what you are asking to find but i got this

Step-by-step explanation:

find h(g(t)): h(2t+4)=8t+17

find g(h(t)): g(4t+1)=8t+6

It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp. Find the unit price in dollars per pound. If necessary, round your answer to the nearest cent.​

Answers

Answer: $6.95 or $ 7.00

Step-by-step explanation: divide 19.46 by 2.8 and then round your answer remember for rounding 4 or less to round down and 5 or more round up. :)

The unit price of the shrimp is $6.95 per pound.

What is unit rate?

A unit rate means a rate for one of something.

Given that, It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp.

Unit price = 19.46/2.8 = 6.95

Hence, The unit price of the shrimp is $6.95 per pound.

For more references on unit rate, click;

https://brainly.com/question/13795269

#SPJ2

In the figure shown b= c The figure is a sphere if
A
C=a
B)
ca
The center moves down
D)
The center moves right

Plz help ASAP

Answers

No the answer is D is so no can go

Solve the proportional
equation below:
x/4 = x-6/3

Answers

PROPORTIONAL EQUATIONExercise

Apply the means-extremes property of proportions: this allows you to cross multiply:

                [tex]\boxed{\mathsf{\dfrac{x}{4} = \dfrac{x - 6}{3}}}[/tex]

[tex]\mathsf{\dfrac{x}{4} \searrow \dfrac{x - 6}{3}}[/tex]      ‏‏‎      ‏‏‎‎      [tex]\mathsf{\dfrac{x}{4} \nearrow \dfrac{x-6}{3}}[/tex]‏‏‎‎

             [tex]\boxed{\mathsf{3x = 4(x - 6)}}[/tex]

Apply the distributive property:

[tex]\mathsf{3x = 4(x-6)}[/tex]

[tex]\mathsf{3x = 4(x) - 4(6)}[/tex]

[tex]\mathsf{3x = 4x - 24}[/tex]

Add 24 to both sides:

[tex]\mathsf{3x + 24 = 4x - 24 + 24}[/tex]

[tex]\mathsf{3x + 24 = 4x}[/tex]

Substract 3x to both sides

[tex]\mathsf{3x - 3x + 24 = 4x - 3x}[/tex]

[tex]\mathsf{24 = 4x - 3x}[/tex]

[tex]\large{\boxed{\mathsf{24 = x}}}[/tex]

‎      ‏‏‎

Answer. The value of x = 24.

‎      ‏‏‎

Colin buys a tv for £800.

It depreciates at a rate of 1% per year.

How much will it be worth in 2 years?

Give your answer to the nearest penny where appropriate.

Answers

£784
explanation: 1% of 800 = 8
in 2 years it will be 2%
2% = 16
800-16=784

There were 60 multiple-choice questions and he answered 60% of them correctly. How many problems did he get right?

Answers

Answer: 36

Step-by-step explanation:

I'm gonna be honest, I just asked Quickgrade how many i got wrong with 60 questions, for a 60 percent and it said I got 24 wrong... Not sure how the math works... sorry :(

If x+40=? type your answer below.

Answers

i don’t understand what ur trying to ask

What is 36 of 3/9 my little brother needs help

Answers

Answer:

The answer is 12

Step-by-step explanation:

36 divided by 9 = 4

4 x 3 = 12

Hope this helps

Answer:

Probably 12

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{3}{9}[/tex] x 36 is 12.

We can figure this out by dividing 3 by 9 which will result in 0.33333. Multiplying 0.3333 by 36 results in 12.

Please give Brainliest

A real estate agent earns 2.4% on the sale of a house priced at $89,950.

How much did she make in commission?

Answers

Answer:

$2158.8

Step-by-step explanation:

x/89,950= 2.4/100

89,950(2.4)= 215880

215880/100 gets you 2158.8. hope this helped

The measure of central angle RST is tt radians.
What is the area of the shaded sector?
O 411 units?
O 8 units?
O 16 units
O 2011 units?

Answers

The area of the shaded sector is [tex]8\pi[/tex] square units

The area of a sector is calculated using:

[tex]A = \frac{\theta}{2}* r^2[/tex]

So, we have:

[tex]A = \frac{\pi}{2}* 4^2[/tex]

Evaluate the exponent

[tex]A = \frac{\pi}{2}* 16[/tex]

Evaluate the quotient

[tex]A = 8\pi[/tex]

Hence, the area of the shaded sector is [tex]8\pi[/tex] square units

Read more about sector areas at:

https://brainly.com/question/22972014

Plot the ordered pair in a coordinate plane. (-5,-2) on a graph

Answers

Answer:

i need a graph to point out at

Step-by-step explanation:

Please help me solve this

Answers

Answer:

gergvv  

Step-by-step explanation:

rvgfc erbvgcft ebh t

The correct answer is D

The ratio of blue marbles to red marbles is 5:3. If you have
9 red marbles, how many blue marbles do you have?

Answers

Answer:

15

Step-by-step explanation:

9/3=3, 3x5=15

2dollars and 25Cents 9 times what the Total is

Answers

Answer:

$20.25

Step-by-step explanation:

2.00 +.25=2.25

2.25*9= 20.25

Answer PPLZ i AM STUCK ON IT

Answers

Step-by-step explanation:

We can express the inequality in

- 9p = 40.5

p = 40.5 / - 9

p = -4.5

So Now

p > - 4. 5

I need help can someone help please

Answers

What do you need help on? There isn’t a picture or anything.

Verify if
x = 5
is a solution to
2x – 7 =13

Answers

Answer:

False, the answer is x = 10

Step-by-step explanation:

Move all terms that don't contain  x  to the right side and solve.

~Hoped this helped~

Geometry smarties its your time to shine :)

Answers

Answer:

c

Step-by-step explanation:

yea im so gud at math ikr

A and B, since the angles measure the same and the sides are doubled

Please help, due tomorrow. will give brainlist if correct

Given f(x)=3x^2-2x+k, and the remainder when f(x) is divided by x-3 is 35, then what is the value of k?

Answers

compare the divisor x-3 with x-a which will give a=3 and then use remainder theorem.

find the hight of the top of the goal post, rounded to the nearest tenth of a foot.​

Answers

Answer: 44

Step-by-step explanation: 6x12=72

Help can someone in Thai appp PLEASE help me with my last question This

Answers

Answer:

I think its D

Step-by-step explanation:

the angle degree is like, about 45 degrees?

The pet has 20 guinea pigs and plans to put a pair of guinea pigs in each cage. If the pet store has 8 cages how many more cages will the pet store need?

Answers

Answer:

2 more cages

Step-by-step explanation:

A pair of guinea pigs means , 2 guinea pigs per cage

If the pet store has 8 cages how many more cages will the pet store need?

For 8 cages

1 cage = 2 guinea pigs

8 cages = x

Cross Multiply

x = 8 × 2 guinea pigs

x = 16 guinea pigs

The pet store has 20 guinea pigs

The amount of guinea pigs left

= 20 - 16

= 4 guinea pigs

2 guinea pigs = 1 cage

4 guinea pigs = x

Cross Multiply.

2x = 4

x = 4/2

x = 2 cages

Therefore, the pet store needs 2 more cages

The angle of depression from an approaching airplane to an aircraft carrier is 52°. If the plane is 700 feet above sea level, how far does it have to fly to reach the carrier?

Answers

sohcahtoa, you can do sin52=700/x, multiply all by x, divide by sin52 so 700/sin52 = about 888.31 feet

The distance that is required to fly to reach the carrier should be considered as the 888.31 feet.

Calculation of the distance;

Since

The angle of depression from an approaching airplane to an aircraft carrier is 52°. And, the plane is 700 feet above sea level

So here we assume the distance be x

So, the following equation should be applied

[tex]sin \ 52=700/x[/tex]

x = 888.31 feet

Hence, The distance that is required to fly to reach the carrier should be considered as the 888.31 feet.

Learn more about distance here: https://brainly.com/question/16616666

So for people who did GT testing, what happened after all the test (if u passed them) PLS I REALLY NEED TO KNOWWWWWWWWWWW thx <3

Answers

Answer:

You basically go into GATE programs, and I don't know if this happens to everyone but I basically got extra homework, and the next time I took an online test it got harder. AGAIN, NOT EVERYONE WILL GET THE SAME THING I GOT. My friend from other class said she didn't get extra homework unlike I did.

Step-by-step explanation:

How would I find the difference of 7/8 - 1/3 ?

Answers

Answer:

[tex]\frac{13}{24}[/tex]

Step-by-step explanation:

We have two fractions and are being asked to subtract them.

7/8 and 1/3 don't have the same denominator, so to do as so, we need to find the LCM of both denominators, multiply them to that, and do the same for the numerators.

So what is the LCM (Least Common Multiple) of 8 and 3?

24.

Therefore :

[tex]\frac{7 * 3}{8 * 3} - \frac{1*8}{3*8}[/tex]

[tex]\frac{21}{24} - \frac{8}{24}[/tex]

[tex]\frac{13}{24}[/tex]

Answer:

13/24

Step-by-step explanation:

1. Common denominator:

common denominator = 24

multiply bottom and top so from 8 to 24 is 8x3, so multiply by three and what you do to the bottom you do to the top so,

7/8: 8 x 3 = 24 and 7 x 3 = 21 so the new fraction is 21/24.

Do the same to the other fraction: 1/3 multiply top and bottom by 8 because 3 x 8 = 24.

1/3 = 8/24

Now just subtract:

21/24 - 8/24 = 13/24 (There is your answer)

The line passes through (0,5) and (2,13) find the slope

Answers

Answer:

Slope = 4

Step-by-step explanation:

The scale drawing of a 10 foot long minivan has a scale factor 2 inches = 1 foot. how long is the minivan on the scale drawing?

Answers

Answer:

20in

Step-by-step explanation:

[tex]Length = 10*\frac{2in}{1ft} =20in[/tex]

2 inches = 1 foot for the scale factor then you would do 10x2 which equals 20 so the minivan is 20 inches for that scale drawing.

Jia has $44,000 in a savings account. The savings collect interest at a 6% annual rate that compounds every year. How much money will be in Jia's account after 2 years?

Answers

Answer:

the answer is ieff = 2% - 3.24%

ieff = - 1.24% = -0.0124

Therefore the money left after 1 year would be:

F = 44,000 * (1 – 0.0124)

F = 43,454.4

So the amount of money lost is:

lost = 44,000 - 43,454.4

lost = $545.6

plz mark me as brainly

Step-by-step explanation:

16. A fifteen passenger van is rented for a family vacation. The van rental is $75.00 per day, plus a $160.00 insurance fee. Which equation could be used to find x, the number of days the car be rented if they want to spend exactly $760.00 on the van rental?
A. 75.00 + 160.00x = 760 00
B. 75.00x - 160.00 = 760.00
C. 75.00 - 160.00x = 760.00
D. 75.00x + 160.00 = 760.00​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

D

Other Questions
"Powerful leaders Are Effective leaders"Which fact is mentioned in both passages but interpreted differently by the audio Why did Native Americans come to watch the Corps float their hand-made canoes through rapids? 2. Schools will use a mile run or a pacer test to measure whichfitness component? *muscular strengthbody compositionmuscular enduranceO cardiovascular/cardiorespiratory endurance A survey was conducted to see how many phone calls people made daily. The results are displayed in the table below: The equation of direct proportion y = kx is given by the table. Find the coefficient k,copy the table and fill it inSolve. due soon What is the missing value in the proportion 4/5 = x/30?A.) 6B.) 24C.) 37.5D.) 29 The amount of money, y, pizzeria K makes by selling x pizzas can be modeled by the equation y = 13x. The relationship of the amount of money pizzeria L makes is shown in the following graph. Which pizzeria makes more money per pizza? HELPPPPPPPPPPPPPPPPP A researcher claims to have developed a new drug for treatingpatients with asthma. Why is it important for the researcher tocommunicate research results to others?A. so that others can repeat and validate these resultsB. so that others can try to prove the researcher's data are wrongC. so that the results can be published in a journalD. so that others can share in profits made by selling thenew drug i need a sentence with the word scruciatingly Beavers are able to adapt to the changing conditions of all four seasons. Which of the following would threaten the survival of beavers?A. hot temperature in JulyB. freezing rain in DecemberC. forest fire in OctoberD. snow in January Find the area of the shaded region where s 18. Round your answer to two decimal places. This is my last question if you understand this please answer my question. Helpppp me please please The manufacture of large quantities of goods in factories is called Manufacturing Capital growth Mass production A process that releases heat, such as freezing or condensation is called? How did the colonists showtheir anger toward the King and the taxes?Pliss help What type of music is Dad Feels?Okay, so I have not been in a great mood, so I listened to a playlist called "Dad Feels"It reminds me of something like Lofi and Hip Hop at the same time, but I have no idea what kind of music it is, can you help? You can listen to any of the songs how did john steven arrive in hawaii I WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!! Which of the following sentences makes the BEST use of precise words and phrases? A. The rain fell on the pink and red flowers. B. A storm passed overhead, and it rained hard. C. A thunderstorm pelted the freshly planted petunias. D. There was a big storm coming that would damage the flowers.