Samuel is a teacher and takes home 75 papers to grade over the weekend. He can grade at a rate of 7 papers per hour. How many papers would Samuel have remaining to grade after working for 8 hours?

Answers

Answer 1

Answer: 19

Step-by-step explanation:

75 papers need to be marked

He grades 7 papers per hour

To find out how many paper he graded in 8 hours:

7 x 8

(7 is the number of papers graded in an hour)

(8 is the number of hours)

7 x 8 = 56

(56 is the number of papers he graded in 8 hours)

Now, there was a total of 75.

To find the remaining number of test sheets:

75 - 56

(75 is the total number of papers)

(56 is the number of papers graded)

75 - 56 = 19

Therefore, there are 19 papers remaining to grade.


Related Questions

is 7^2 greater then or less than 3^4?​

Answers

Answer: Less Than

Step-by-step explanation: 7^2 = 49, but 3^4 = 81. 49 < 81

Answer: less

Step-by-step explanation: 7^2 is 49 and 3^4 is 81....

An answer with a reasonable response will get brainiest. It is in the picture

Answers

Answer:

M = 12.5

Step-by-step explanation:

Simple,

2 times 12.5 is 25

4 times 12.5 is 50

6 times 12.5 is 75

8 times 12.5 is 100

The "m" is just a variable. Kinda like a question mark.

Mia went for a long bike ride. She rode 10.25 kilometers each hour for 4.25 hours. How far did Mia travel on her bike ride?

Answers

Answer:

43.5625 kilometers

Step-by-step explanation:

hi!

To solve this problem, you have to take note of the important information which is:

- 10.25 km/hour

- 4.25 hours

- how far did she travel?

To answer the question, you need to take Mia's hourly rate (10.25 km PER hour) and multiply that by how many hours she rode her bike for (4.25) which equals 43.5625 kilometers

10.25*4.25 = 43.5625 kilometers

I hope this helped :)

Help i will give brainlist. The quotient of 2 and g is 8 can u pls show me step by step ty​

Answers

Answer:

16

Step-by-step explanation:

Set up the equation: g/2 = 8

We want to get 'g' by itself, so we need to reverse the division of two. To do that, we multiply (division and multiplication go together, addition and subtraction go together) both sides by two (what you do to one side of an equation, you must do to the other).

End up with: g = 16

Hope this helps :)

help PLZZZZZZZZ NUMBER 4

Answers

Answer:

I cannot see number 4

Step-by-step explanation:

r

This is what I have, positive it’s correct

$37.30 for 2 pairs of jeans

Answers

Answer:

18.65

Step-by-step explanation:

In ΔSTU, the measure of ∠U=90°, US = 7.3 feet, and ST = 9.8 feet. Find the measure of ∠S to the nearest tenth of a degree.

Answers

Answer:41.8

Step-by-step explanation:

The volume of this cylinder is 1,077.02 cubic inches. What is the radius? Use ​ ≈ 3.14 and round your answer to the nearest hundredth.

Answers

Answer:

This Answer :)

Step-by-step explanation:

sorry if wrong :)

Hmm sebelumnya mangap yah geng

stok pulpen w kebetulan habis belum beli ke warung jadi terpakasa w pake pensil deh

mangap...yah

Mangap juga tulisan kurang rapi dan cuantek

Thx :)

Which ratios from the list are equivalent to 30/50 answer choices 9/15,5/3,150/250,12/20,33/55.

Answers

Answer:

150/250

Step-by-step explanation:

PLSS HELPPP DUEE TODAYY Problem #1 Simplify the expression.

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

+/- 7 is the sq root of 49

hope this helps

What decimal is equal to 1/4?

Answers

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

write 1/4 as a decimal you have to divide numerator by the denominator of the fraction. We divide now 1 by 4 what we write down as 1/4 and we get 0.25. And finally we have: 1/4 as a decimal equals 0.25.

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

[tex] \frac{1}{4} \\ = 0.2[/tex]

An article bought for Rs1000 is sold in fourth-fift of the cost prize . What is the profit percentage?

Answers

Answer:

-20%

Step-by-step explanation:

Given that :

Purchase price = Rs1000

Price sold = 4/5 of the purchase price

Price sold = 4/5 * 1000 = Rs. 800

Profit Percentage :

(price sold - purchase price) / purchase price * 100%

(800 - 1000) / 1000 * 100%

(-200 / 1000) * 100%

-0.2 * 100%

-20%

In 2012, five U.S. Postal stamps cost $2.20. How much did seven stamps cost? (Hint, find the unit rate first) $

Answers

Answer:

$3.08 for 7 stamps  

Step-by-step explanation:

The unit rate (price per stamp) is:

$2.20

-------------- = $0.44/stamp

5 stamps

Then 7 stamps would cost:

 $0.44          

------------ * 7 stamps = $3.08 for 7 stamps  

1 stamp    

find the value of given expression

[tex] \sqrt{899 + 1} [/tex]

Answers

Answer:

30 is the answers for the question

5d=10d-20 please answer quickly

Answers

Answer:

D = 4

Step-by-step explanation:

None

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Subtract 10d from both sides

5d-10d=-5d

-5d=-20

d=4

OMG PLEASE HELP IF I DONT PASS THIS I FAIL MY CLASS! HELP! 30 POINTS SHOW WORK IF U NEED TO PLEASE! thank you too anyone(PRETTY PLEASE SHOW HOW YOU DID IT/can you show work)

Answers

Answer:

answer is c have a great day :)

Step-by-step explanation:

please help!! will give brainliest!!!!

100,78,93,84,91,100,82,79

what is the MAD?

A. 7.625
B.61
C.88.4
D.8

Answers

Answer:

The correct answer is A. 7625

What was the main purpose of the Declaration of Independence?

Answers

Answer:

The main purpose of America's Declaration of Independence was to explain to foreign nations why the colonies had chosen to separate themselves from Great Britain. The Revolutionary War had already begun, and several major battles had already taken place.

Step-by-step explanation:

The perimeter of the triangle below is 42 units. What is the value of x? A. 18 B. 14 C. 30 D. 10

Answers

Answer:

x=10

Step-by-step explanation:

help pls ok fast pls

Answers

Answer:

I would say the last one. If its wrong then its definitely option 9y/3

Sorry if its wrong :(

The sum of 4 and the product of 5 and x is equal to 5 less than the product of 2 and x. What is the value of x?

Answers

Answer:

b. -3

Step-by-step explanation:

i hope this helps :)

The percent of decrease from 69 songs to 37 songs?

Answers

Answer:

46.3768%

Step-by-step explanation:

Or 46.38% if you round it to the nearest tenths

The percentage decrease of songs from 69 to 37 songs is 46.4%.

What is the percentage?

A percentage is a value per hundredth. Percentages can be converted into decimals and fractions by dividing the percentage value by a hundred.

Given, The number of songs decreased from 69 songs to 37 songs.

Therefore, The net amount of songs that decreased is,

= (69 - 37).

= 32 songs.

Now to obtain percentage change we'll divide the net amount change by the original amount and multiply it by 100% which is,

= (32/69)×100.

= 46.4%

learn more about percentages here :

https://brainly.com/question/24159063'

#SPJ2

Write the ratios for sin x, cos x and tan x

Answers

Answer:

sin(x)=[tex]\sqrt{119\\}[/tex] / 12, cos(x)=5/12, tan=[tex]\sqrt{119\\}[/tex] / 5

Step-by-step explanation:

segment YZ is length a, we need to find a

segment XZ is length 5

segment XY is length 12

XYZ is a right triangle, so a^2 + b^2 = z^2, so

a^2 + 5^2 = 12^2, simplify

a^2 + 25 = 144, subtract 25

a^2 = 119

a = [tex]\sqrt{119\\}[/tex]

then we can determine all the trig ratios

soh - cah - toa

sin = opp/hyp, cos=adj/hyp, tan=opp/adj

sin(x)=[tex]\sqrt{119\\}[/tex] / 12, cos(x)=5/12, tan=[tex]\sqrt{119\\}[/tex] / 5

Which one is false ????

Answers

Answer:

b

Step-by-step explanation:

Please helppppp fastttt a lot of points and branliest anwser

Answers

Answer:

yes these lines are parallel because they cross T at the same angle meaning theyʻll never meet

Step-by-step explanation:

A shelf has different sizes of bottles of laundry detergent. This line plot shows the number of cups of laundry detergent in each bottle. Eric buys the kind of detergent that has the most bottles. He uses 18 cup for every load of laundry he does. How many loads of laundry can Eric do with his bottle of laundry detergent? Enter your answer in the box. Loads

Answers

Answer:

2 / 3 loads

Step-by-step explanation:

From. The plot, we can conclude that, the detergent that has the most bottles is that with 5 ; the number of cups in the detergent with 5 bottles is 12 cups

Number of cups used for each load of laundry = 18 cups

The loads of laundry Eric can do is thus :

Number of cups of detergent / number of cups used for each load of laundry

= 12 / 18

= 2 / 3 loads

Answer:

1 1/2

Step-by-step explanation:

I took the test

I WILL GIVE BRAINLIEST!!!

NO SENDING ME LINKS!!!

Answers

Answer:

N(t)=52(9/7)^t

Step-by-step explanation:

hope it's helpful..

have a great day

Last two questions solve for X

Answers

Answer:

Number 7 is 2

Number 6 is 64

Step-by-step explanation:

Look at my profile and follow the same steps I've been explaining lol.

I WILL CROWN YOU BRAINLIEST I NEED HELP ASAP PLS PLS PLSSSSSS tysm to whoever helps me

Answers

Answer:

400

Step-by-step explanation:

Answer:gbfcfrfrfrfrddr

Step-by-step fgggghhhhh:

4y3 - 23 + 6y2 + (30 ÷ 5)

Answers

The Answer:

4y^3+6y^2−17

Other Questions
Which workout below will help to improve your muscular endurance?a. Circuit-training that incorporates high reps of body weight squats, sit-ups, push-ups, and sprintsb. Circuit-Training that incorporates less reps of heavy bicep curls,military presses, and squats If one side of a triangle is 87 and the other side is 52, what is the measurement of the other side? Mr benson wrote y=-x+15 as the equation of a line he asked three of his students to write an equation of a non coincident line that is parallel to the line y=-x+15 Paragraph TwoNoah began racing go-karts when he was just six years old. Noah hastraveled to other states to race, win, and finish in the top five, an impressiveaccomplishment for anyone but especially for a young driver. He now racesa 1934 Ford Legends Coupe, a car that weighs 1,000 pounds and goesfaster than 100 miles per hour. Noah regularly competes against drivers whoare three times older than he is, but he does not let that intimidate him. Heexplained in one news article, "I have been racing against older people all mylife. When you strap on a helmet, you are no longer a 13-year-old kid, youare a racecar driver. The other drivers don't treat me like a kid. They treat methe same as the other drivers on the track." He has the nickname "LittleGator" partly because of his size and partly because of Gatorland'ssponsorship over the last several years.In paragraph 2, Noah says, "I have been racing against older people all mylife. When you strap on a helmet, you are no longer a 13-year-old kid, youare a racecar driver."What is the implicit meaning of his words? (10 points)I am very talented because I am able to race against adults.Everyone on the racetrack is equal.All racecar drivers have to wear helmets regardless of age.O Older racers are embarrassed to compete against a kid. what is the complementary strand of ACTAACGGTAGCTAGC PLZ HELP ME!!Please write about the strengths and weaknesses of a weak, decentralized government. The Federalist Papers supported the passage of the U.S. Constitution. Which of the following was not one of the writers of the FederalistPapers?John JayAlexander HamiltonThomas JeffersonJames Madison 5(x 1) + 3x = 7(x + 1)What is the solution? PLEASE HELP ME WITH THE FIRST QUESTION AND DONT PUT ANY LINKS!!! "There is social harmony in Nepal" give one example to prove the statement. Had the most railroad milage and train enginesA. NorthB. South WILL GIVE BRAINLIEST!A plumber's labor costs for house calls C is given by by C = t + 55, where t is the number of minutes the plumber works in the house. From the graph of the function, what is the cost in dollars if the plumber works 20 minutes? (Enter an exact number.) Need help on question one ASAP pls help What is the direct result of a text that lacks cohesion?A) the reader will revise the order of the essayB)the reader will want more detailsC)the reader will want more textual supportD)the reader will not understand how ideas are connected Pls help!! Ive been trining to get the answer but I cant pls help!! +) Tickets to the spring festival are being sold online. The ticket price is $8 per person. Theexpression 8t + 2 represents the total cost for t tickets, including a $2 service fee.) What does the term 8t represent?*) the price of the tickets) the service fee) the number of tickets*) the total cost, including the service fee acculturation refers to the process of What is the graph of the equation y + 3 = 2(x + 3)? Write one potential counterclaim for the following claim:Congress ought to vastly increase the financial assistance for families during the current pandemic. Show your work plz.