Answer:
[tex]\sqrt[3]{x^{2}}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]x^{2/3} = \sqrt[3]{x^{2}}[/tex]
297-325 over 297
how can i turn that fraction into a percentage?
Answer:
Step-by-step explanation:
by moving the decimal 2 times to the right
Find x.
2x + 40
3x
4x
X + 50
x= [?]
I
Enter
Answer:
[tex]x = 27[/tex]
Step-by-step explanation:
A shape exterior angles add up to 360.
All of these angles are exterior angles so we can add up all of them to and set it equal to 360 to find x.
[tex]3x + 4x + 2x + 40 + x + 50[/tex]
[tex]10x + 90 = 360[/tex]
[tex]10x = 270[/tex]
[tex]x = 27[/tex]
What is a number that when you multiply it by 3 and subtract 2 from the product, you get 37?
Step-by-step explanation:
3n -2 =37
3n = 39
n = 13
hope this helps
2. Which of the following is the correct interpretation of confidence interval? (circle one)
a. If the same experimental process is done on many samples, with a given percentage certainty,
the population parameter will fall within a calculated range.
b. When many different processes are done on the same sample, with a given percentage certainty,
the population parameter will fall within a calculated range.
c. If the same experimental process is done on many samples, with a given percentage certainty,
each sample will determine its own calculated range with a given percentage certainty
3. In a certain study, a population parameter is predicted to be in the interval (42, 60) at a 95% confidence
level. What is a reasonable confidence interval if the confidence level is adjusted to 98%
Explain your answer.
A men's store advertised a sale of 20% off all shirts. Chad bought a shirt that was originally priced at $35.00. How much did the shirt cost after the 20% discount (before tax)? $7.00 B. $20.00 C. $28.00 D. $33.00 20% of 35 • 2 X 35 7
Answer:
The shirt cost $28
What is the range of the function y-e*+1 graphed below?
5
4
3
2
1 +
--5
-4
-2-11
1 2 3
4 5
9 9 9 9
y > 0
Ny CD
yal
Answer:
2
Step-by-step explanation:
1
X-
2 ✓
3
5 X
7
8 of 8
46.8g of sugar is needed to make 6 cakes. How much sugar
is needed for 11 cakes?
g
Answer: 85.8g
Step-by-step explanation:
From the question, we are informed that 46.8g of sugar is needed to make 6 cakes. Therefore, the amount of sugar needed to make 1 cake will be:
= 46.8/6
= 7.8kg
Then, the amount of sugar needed to make 11 cakes will be:
= 7.8 × 11
= 85.8g
find 4% of an hour plssssss helpp
Answer:
2.4 minutes
Step-by-step explanation:
1 h/r = 60
60 percent * 4 =
(60:100)* 4 =
(60* 4):100 =
240:100 = 2.4
Which situation matches the inequality below?
x + 250 < 1,200
A. A hiking trip, consisting of an x-mile first leg and a 250-mile second leg, will be greater than 1,200 miles.
B. Last year 1,200 people took a trip from the hotel to the waterfall. If 250 more people will take the trip in addition to the number of people, x, who have already taken it this year, the total will be greater than last year's.
C. Taking a trip on a raft is safe if the weight of guests and their belongings (x pounds) and the weight of the guide and her equipment (250 pounds) together are less than 1,200 pounds.
Answer:
C is the correct answer
Six more than twice a number is greater than negative fourteen. Solve the inequality for the unknown number
Answer:
Step-by-step explanation:
2x+6 > -14
Subtract 6 from both sides
2x > -20
Divide both sides by 2
x > -10
The solution of the inequality 2x + 6 > - 14 will be greater than the negative 10.
What is the solution to the equation?The distribution of weights to the variables involved that establishes the equilibrium in the calculation is referred to as a result.
Inequality is defined as an equation that does not contain an equal sign. Inequality is a term that describes a statement's relative size and can be used to compare these two claims.
Six more than twice a number is greater than negative fourteen.
Let x be the number. Then the equation will be
2x + 6 > - 14
Simplify the inequality, then the value of x will be
2x > - 20
x > - 10
The solution of the inequality 2x + 6 > - 14 will be greater than the negative 10.
More about the solution of the equation link is given below.
https://brainly.com/question/545403
#SPJ2
1/2 gallon of apple cider is $2.80. What is the price per ounce ?
Answer:
35 cents
Step-by-step explanation:
If this answer helped you then please consider liking this and marking it as brainliest :)
Simplify 3x^2y^3•x^4y
Answer:
Step-by-step explanation:
3x²y³·x⁴y = 3x²x⁴y³y = 3x²⁺⁴y³⁺¹ = 3x⁶y⁴
What two numbers add to get -8 and multiply to get 12
Answer:
-2 and - 6
Heres the answer to the question
HELP I WILL GIVE BRAINLIEST
hallar la medida del angulo "y"
Answer: y = 11.25
Step-by-step explanation:
Mi espanol es terrible :l
Todos los angulos terminaran acompletando 90° grados
Entonces hagamos una ecuacion
3y + 4y + y = 90
8y = 90
Divide por 8
y = 11.25
Esta parte no es necesaria
Para ver si es verdad hagamos el math
3(11.25) = 33.75
4(11.25) = 45
y = 11.25
33.75 + 45 + 11.25 = 90
I need answer ASAP: You are running a fuel economy study. One of the cars you find is blue. It can travel 40 1/2 miles on 1 1/4 gallons of gasoline. Another car is red. It can travel 22 2/5 miles on 4/5 gallons of gasoline. What is the unit rate for miles per gallon for each car? Which car could travel the greater distance on of gasoline?
Answer:
Blue: 32.4 mpg
Red: 28 mpg
The Blue car will travel farther on a gallon of gasoline
Step-by-step explanation:
Blue: 40.5/1.25=32.4 mpg
Red: (22 2/5)/(4/5) =22.4/0.8=28 mpg
What is 4x^3 over 5 to the power of 2
Answer:
what does ^3 mean i fg *i am going to edit my answer
Step-by-step explanation:
7x - 8 = 41 what does x equal to
Answer:
7
Step-by-step explanation:
41+8=49 49/7=7
Answer:
Step-by-step explanation:
7x-8=41, add 8 to both sides
7x=49, divide both sides by 7
x=7
i dont get this please help with the explanation and steps
The circumference of a circle is 144πft. What is the radius?
I need help doing this ?
Answer:
It would be 21.6
Step-by-step explanation:
First 2% of 16000 is 320.
Now we take our wanted value of 22900 and subtract 16000 from it to get 6900.
We take our difference of 6900 and divide this by 320 and get 21.5625
That rounded to the nearest tenth is 21.6
How many tablespoons of blue paint should elena mix with 6 cups of white paint? How many batches would this make?
Answer:
there is no batches but there is gallons
Step-by-step explanation:
Answer:
18 tablespoons of blue paint; 3 batches
Step-by-step explanation:
For 1 batch of paint, she uses 2 cups of white paint and 6 tablespoons of blue paint.
She needs to mix blue paint using 6 cups of white paint.
6 cups is 3 times 2 cups, so she will be making 3 batches.
She also needs to use 3 times the amount of blue paint that she would use for 1 batch.
Since she uses 6 tablespoons of blue paint in 1 batch, she needs to use 3 times as much blue paint.
3 * 6 tablespoons = 18 tablespoons.
Answer:
Joshua goes to a local farmers market and see sinuses apples $9.80 per 10 pound bag which is a unit rate of the price per pound
Answer:
$0.98
Step-by-step explanation:
Given data
Cost of sinuses apples = $9.8 for 10 pound
We want to find the cost per pound
Hence
if 10 pounds cost $9.8
1 pound will cost x
cross multiply
x= 9.8/10
x= $0.98
Hence a pound will cost $0.98
Solving One-Step Equations
Compute:
x = 10 = 8
Answer:
x = 2
Step-by-step explanation:
x = 10 = 8 | Given expression
x = 2 | Subtraction property of equality (Subtract 8 from 10.)
1. Si Luisa come más torta que Cris, María come más torta que Cris y menos que Rosa, pero ella come más que Luisa. ¿Cuál de ellas come menos torta?
Cris eats the least amount of cake.
What is word problem?A word problem is a few sentences describing a 'real - life' scenario where a problem needs to be solved by way of a mathematical calculation.
Given is that Luisa eats more cake than Cris. María eats more cake than Cris and less than Rosa, but she eats more than Luisa.
Let's assume that -
Luisa eats {x} amount of cake.Cris eats {y} amount of cake.Maria eats {z} amount of cake.Rosa eats {w} amount of cake.x > y ... (1)
w > z > y ... (2)
z > x ... (3)
We can write -
Maria > Luisa > Cris
Rosa > Cris
The inequality can be written as -
Maria > Luisa > Cris < Rosa
Therefore, Cris eats the least amount of cake.
To solve more questions on outliers, visit the link below -
https://brainly.com/question/26958242
#SPJ1
{
Question in english is given below -
If Luisa eats more cake than Cris, María eats more cake than Cris and less than Rosa, but she eats more than Luisa. Which of them eats less cake?
}
what is the perimeter of a triangle whose sides are 4x, 3x+5, and 9-x?
Answer:
if these expression represent side lengths, then you simply add those three expressions, and that's the perimeter.
Step-by-step explanation:
I explore this idea a bit. obviously x < 5 (because 5-x has to be positive.
2x-5 > 0 is a requirement, also, so x > 2.5 is required.
Can you help me on quadratic formulas?
I take it as you want to learn about the formula.
The quadratic formula is a formula where you can solve x for any quadratic equation in form ax^2+bx+c=0.
The formula is x= [tex]\frac{-b+-\sqrt{b^2-4ac}}{2a}[/tex].
The +- means + or - for the 2 solution in each equation.
*All above information is what you need to know about the quadratic formula and solve for answer, but I will go a step further in my answer to prove the quadratic formula always work.
[tex]0=ax^2+bx+c[/tex]
[tex]0=(ax+\frac{b}{2})^2-\frac{b^2}{4}+c[/tex] (This step is completing the square)
[tex](ax+\frac{b}{2})^2=\frac{b^2}{4}-c[/tex]
[tex](2ax+b)^2=b^2-4ac[/tex]
[tex]2ax+b=+or-\sqrt{b^2-4ac}[/tex]
[tex]2ax=-b+ or -\sqrt{b^2-4ac}[/tex]
[tex]x=\frac{-b+-\sqrt{b^2-4ac}}{2a}[/tex]
This is my way of proving this formula although there are many other ways to do it too, if there is any questions, feel free to ask me in the comment :-).
Victoria is going to invest in an account paying an interest rate of 1.5% compounded quarterly. How much would Victoria need to invest, to the nearest hundred dollars, for the value of the account to reach $3,300 in 13 years?
Answer: P = 2716.3448786 or about 2700
Step-by-step explanation:
The amount that need to invest, to the nearest hundred dollar is to be considered as the 2,700.
Calculation of the amount:Since
The interest rate be like = 1.5% = 1.5% / 4 = 0.38%
The time period = 13 * 4 = 52
The future value = $3,300
The PMT is = $0
Now the following formula is used;
So,
= -PV(RATE,NPER,PMT,FV,TYPE)
After applying it, the present value should be $2,700
Learn more about rate here: https://brainly.com/question/24546293
Find the area of the figure.
Okay okay I Know this isn't math but like.... I'm stuck and I.dk what to do... Be honest how is it.
Answer:
Not bad goodjob
Step-by-step explanation:
Answer:
I like it, it reminds me of the old episode app. Brings back memories lol
Keep it going :)