Résoudre les inéquations suivantes et présenter les solutions sur une droites graduée: a) 4x-5>7x-6 b) -2+x/3

Answers

Answer 1

Answer:

a) x<1/3

b) ? (this is not an inequality)

Step-by-step explanation:

see images for the line

Le français n'est pas ma langue maternelle. Mais, je pense que pour "b)" vous vouliez mais un signe "> <" au lieu d'un signe "+".

Rsoudre Les Inquations Suivantes Et Prsenter Les Solutions Sur Une Droites Gradue: A) 4x-5&gt;7x-6 B)

Related Questions

Do 12/15 and 8/10 have the same value? Explain your answer in complete sentences. (NO LINKS PLEASE)[tex]\frac{12}{15} and\frac{8}{10}[/tex]

Answers

Answer:

They are the same.

Step-by-step explanation:

12 divided by 15 = .8 and 8 divided by 10= .8

.8=.8

Hope this helps!

Answer:

Yes, and see below for sentences.

Step-by-step explanation:

Yes, they do have the same value. If you create equivalent fractions for each of them with a common denominator, you can compare the numerators to each other.

12/15 is equal to 24/30 when you multiply numerator and denominator by 2, and 8/10 is equal to 24/30 when you multiply numerator and denominator by 3.

Please let me know if you have any questions.

Leon is at the lake with his friends. It costs $8.50 to rent a paddleboat for a
1/2 -hour ride. Together, Leon and his friends have $25.50. How long can they ride in a paddleboat if they spend all of their money?

Answers

Answer:

~1.47 hours or ~88.2 mins

Step-by-step explanation:

It costs $17 an hour, 25.5/17 = ~1.47

Calculate each unknown side length.



​Round your answer to the nearest tenth.

Answers

X=6.6
Y=12

Finding x first using Pythagorean theorem and then y

Answer:x=6.6 y=12

Step-by-step explanation:

Olivia and Isabella each earn d dollars for each dog she walks. One day, Olivia walks 6 dogs and gets $8 in tips. That same day, Isabella walks 9 dogs and gets $12 in tips.
a. Olivia writes 6d + 8 + 9d + 12 to represent the amount
they earn together. Isabella writes 5(3d + 4). Are their
expressions equivalent? Show your work.

Answers

Answer:

Yes they are equivalent, both equations equals [tex]15d+20[/tex]

Step-by-step explanation:

We first simplify Olivia's equation

[tex]6d + 8 + 9d + 12[/tex]

1. we combine like terms in the equation: [tex]6d + 8 + 9d + 12[/tex]

[tex]6d+9d[/tex]

[tex]8+12[/tex]

[tex]15d+20[/tex]

Now we simplify Isabella's

[tex]5(3d + 4)[/tex]

1. we do distributive property

[tex]5*3d[/tex]

[tex]5*4[/tex]

[tex]15d+20[/tex]

If you have any quesitons feel free to ask

????‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎

Answers

Answer:

Part A: A

Part B: [tex]x+18=8(2x-6)-18x[/tex]

Step-by-step explanation:

When in Step 1, the equation is multiplied by two, the second term, -9x, is not doubled as well. Thus the answer above for Part B, is what Step 1 should look like.

Finishing evaluating the problem:

[tex]x+18=16x-48-18x[/tex]

[tex]x+18=-2x-48[/tex]

[tex]3x=-66[/tex]

[tex]x=-22[/tex]

QED

help!!!

Calculate tan(4π3).

No links !!
No spams!!

Answers

Answer:

4 pie 3 so 4 times pie times 3

Step-by-step explanation:

There are 78 calories in 3 ounces of frozen yogurt. How many calories are in 8 ounces of frozen yogurt?

Answers

Answer: 208 calories.

Step-by-step explanation:

To find the answer, first find out the number of calories in one ounce of frozen yogurt:

= 78 / 3

= 26 calories

One ounce of frozen yogurt contains 26 calories.

If there are 8 ounces therefore, the number of calories would be:

= Yogurt * calories per yogurt ounce

= 8 * 26

= 208 calories.

4, 11, 6, 9, 23, 34, 6, 19
What is the median for this set of numbers?
ОА 6
O
B. 10
Oc 14
O D. 16

Answers

Answer:

the answer is c

Step-by-step explanation:

Answer:

Hi! The answer to your question is B. 10

Step-by-step explanation:

[tex]4,6,6,9,11,19,23,34[/tex]

[tex]= 10[/tex]

☆*: .。..。.:*☆☆*: .。..。.:*☆☆*: .。..。.:*☆☆*: .。..。.:*☆

☁Brainliest is greatly appreciated!☁

Hope this helps!!

- Brooklynn Deka

Which of the following shows the sample space for spinning the spinner one time?

Answers

Answer:

There are two colors and 8 numbers.

One color is represented by 3 numbers 2, 3, 7

The second color is represented by 5 numbers 1, 4, 5, 6, 8

P(color 1) = 3/8P(color 2) = 5/8

pls answer I'll mark brainliest the question is in the picture also please explain how you solved​

Answers

Answer:

D) 36π[tex]a^6b^9[/tex]

Step-by-step explanation:

Volume of a sphere:

V = 4/3πr³

Given:

r = 3a²b³

Work:

V = 4/3πr³

V = 4/3π(3a²b³)³

V = 4/3π(27[tex]a^6b^9[/tex])

V = 36π[tex]a^6b^9[/tex]

For Halloween, Ruth wears a monocle that has a radius of 3 centimeters. What is the monocle's diameter?

Answers

Answer:

it is 6 centimeters

Step-by-step explanation:

3*2=6

D: 2r

2*3= 6cm

Answer: Diameter is 6cm

Is a lightening bolt a polygon

Answers

Answer:

Yes, because it is a closed shape with straight lines.

hello please help thanks

Answers

Answer:

the last one: wind

i need 3, 4, 5 pretty peaseeeee

Answers

Answer:

2. 7/4

3. D

4. -25/77

5. -3

Step-by-step explanation:

i really need someone to answer this
A tv has a listed price of 747.98 before tax. If the sales tax rate is 8.25% find the total cost of the tv with sales tax included. Round your answer to the nearest cent as necessary

Answers

Answer:

809.69

Step-by-step explanation:

747.98(.0825)=61.708

747.98+61.708=809.688

Jenny is throwing a surprise birthday party for her best friend Katie. She has decided to make Katie’s favorite dish, meat loaf. There will be a total of 40 people at the party. Answer the following questions:
• The recipe says it serves 8 people. By what number should Jenny multiply each ingredient to make enough meat loaf for everyone? 5
• The recipe calls for 1 1/2 lbs. of ground beef. How much ground beef will Jenny need to make enough meat loaf for everyone?
• Jenny will be serving milk with the meal. She plans on using 8 oz. glasses. How many gallons of milk does she need to make sure everyone gets one glass of milk?

Answers

Answer:

The answer is below

Step-by-step explanation:

a) The recipe for the meat loaf used by Jenny can serve a total of 8 people. Since there are 40 people in total to serve, the number of each ingredient needed is:

Number of each ingredient = total number of people / number of people served by one recipe

Number of each ingredient = 40 / 8 = 5

b) Since each recipe contains 1 1/2 lb (1.5 lbs) of ground beef, the total amount of ground beef needed to feed everyone is:

Total amount of ground beef = 1.5 lbs * 5 = 7.5 lbs

c) Since one serving would require 8 oz of milk. To serve everyone, the amount of milk needed is:

Amount of milk = 40 people * 8 oz = 320 oz

128 oz = 1 gallon

Amount of milk = 320 oz * 1 gallon / 128 oz = 2.5 gallon

The quantity of the recipe needed for a given number of people is found

by a multiple of the recipe for 8 people.

First question: The number with which to multiply the ingredient is 5.Second question: The amount of ground beef needed is 7.5 lbs.Third question: The number of gallons of milk needed is 2 gallons.

Reasons:

The total number of people at the party = 40 people

The number of people the recipe serves = 8 people/recipe

First question:

The number Jenny should multiply the ingredient to make enough for everyone is [tex]\mathbf{\dfrac{40 \ people}{8 \, people \, per \, recipe}} = 5 \times Recipe[/tex]

Therefore;

To make enough meat loaf for everyone, Jenny should multiply each ingredient by 5.

Second question:

The amount of ground beef required = [tex]1\frac{1}{2}[/tex] lbs.

Amount of ground beef required for everyone = 5 × [tex]\mathbf{1\frac{1}{2}}[/tex] lbs = 7.5 lbs.

Third question:

The volume of each glass of milk Jenny is serving = 8 oz.

The number of glasses of milk Jenny need = 40 glasses

The volume of the 40 glasses = 40 × 8 oz. = 320 oz.

Volume of one gallon (imperial) = 160 fluid ounce = 160 oz.

Therefore;

320 oz = 2 × 160 oz. = 2 × 1 gallon = 2 gallons

The number of gallons of milk Jenny needs to make sure everyone gets

one glass of milk is 2 gallons of milk.

Learn more here:

https://brainly.com/question/16154116

Find the area of the circle. Round your answer to the nearest hundredth

Answers

Answer:

7.1

Step-by-step explanation:

the radius is half of that or 1.5

soooooooo

A=π*1.5*2

Consider the equation below 4(x-4)+6x=14

Answers

Answer:

x = 3

Step-by-step explanation:

Given

4(x - 4) + 6x = 14 ← distribute and simplify left side

4x - 16 + 6x = 14

10x - 16 = 14 ( add 16 to both sides )

10x = 30 ( divide both sides by 10 )

x = 3

How do I simplify this?

Answers

Step-by-step explanation:

The given question is wrong, so first of all we have correct this one.

The answer is given in picture, u can look.

I think this one is help u

which number represents the probability of an event that is certain to occur?

Answers

Answer:

An event that is certain to happen has a probability of 1. An event that cannot possibly happen has a probability of zero. If there is a chance that an event will happen, then its probability is between zero and 1

Step-by-step explanation:

The value of a car over a period of 8 years is linear.




Based on the table provided, which statement about the value of the car is true?


A.The initial value of the car is $17,000, and it increases by $750 every year.
B.The initial value of the car is $17,000, and it decreases by $750 every year.
C.The initial value of the car is $18,500, and it increases by $750 every year.
D.The initial value of the car is $18,500, and it decreases by $750 every year.

help please

Answers

I guess A i don't know hope the answer is correct

which is the midpoint of the segment that joins (3, 6) and (5, -2)?​

Answers

Answer:

(4,2), I think

Step-by-step explanation:

Use the midpoint formula for this question (x1+x2/2, y1+y2/2). In this case, x1 would be 3 and x2 would be 5. 3+5=8, and 8/2 is 4. Similarly, y1 would be 6 and y2 would be -2. 6+(-2)=4, and 4/2= 2. So, the midpoint would be (4,2)

Here we want to find the midpoint of a segment that joins (3, 6) and (5, -2).

The midpoint is: (4, 2)

For two general points (x₁, y₁) and (x₂, y₂) the midpoint of the segment that joins these two points is:

[tex](\frac{x_1 + x_2}{2} , \frac{y_1 + y_2}{2} )[/tex]

Here we have the points (3, 6) and (5, -2), using the above formula we get:

[tex](\frac{3 + 5}{2} , \frac{6 + (-2)}{2} ) = (\frac{8}{2} , \frac{4}{2} ) = (4, 2)[/tex]

Concluding, the midpoint of the segment that joins (3, 6) and (5, -2) is (4, 2)

If you want to learn more, you can read:

https://brainly.com/question/17506315

f(x) = (x + 1)(x - 3)(x-4)​

Answers

Dhdusushsussususuzuzusususuzusus sksisisisis sisisisisis saisisisisis sisisisisd dksisidisd disisisis ssididjdjd

One Saturday morning you ride your bike to your cousin's house 10 miles across town. It takes you an hour and a half to get there. What is your speed in mph?

Answers

Answer:

Speed calculator lets you determine an average speed of any object. ... However, when you take the time to think about it, you don't see the ... relative to the max speed of the car, but when you ride a bike with the ... hour (kph) or in miles per hour (mph), and on airplanes and ships we usually use knots (kn). Answer 8.5 mph

Step-by-step explanation:

Answer:

8.5 mph

Step-by-step explanation:

Trent has $500 in his savings account. If he spends $25 each week, how much money will he have left after 8 weeks? Explain

Answers

Answer:

300

Step-by-step explanation:

25×8= 200 spent

500-200=300 left

Answer:

=> $300

Step-by-step explanation:

here's your solution

=> Amount of money Trent has = $500

=> Amount spent by him in one week = $25

=> Amount left with him after 8 weeks =

= $500 - ($25*8)

=> $500 - $200

=> Amount left = $300

hope it helps

what is the square root of 3.14159283886535

Answers

Answer:

1.772453851 is the square root

Step-by-step explanation:

hope it helps

Answer:

1.77245390317

Step-by-step explanation:

Hope this helped!!!!

which problem shows a correct way to divide 7,392 by 24?

Answers

Answer:

24Г7392 is the correct answer

Food provides not only energy but also other important nutrients such as (3)?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Nutrients also provide building blocks for repair, growth, and regulates substance that effect chemical processes

You decide to buy a new camera for $178.50. It is on sale for 15% off.
If you happen to attend John Paul Jones Intermediate School, you get an extra
33% off. Find the final price.

Answers

Answer:

$85.68 is the final price

Step-by-step explanation:

Add 15% and 33% to get 48%

48% of $178.50 is $85.68

El interior de un tanque que contiene agua, tiene una presión manométrica de 300 kPa. ¿Qué profundidad tiene el tanque de agua?

Answers

Respuesta:

30,6 metros

Explicación paso a paso:

Dado :

Presión = 300 Kpa

Usando la fórmula que relaciona la presión y la profundidad:

Presión = profundidad * aceleración debida a la gravedad * densidad del agua

Densidad del agua = 1000 kg / m³

Presión = 300Kpa = 300 * 10 ^ 3 Pa

300 * 10 ^ 3 Pa = profundidad * 9,8 * 1000

300000 = profundidad * 9800

Profundidad = 300000/9800

Profundidad = 30,612

Profundidad = 30,6 m

Other Questions
What happens during the light dependentreactions? A child holds one end of a 33.0-meter long rope in her hand and moves it up-and-down to produce a sinusoidal wave by moving her hand from 8.00 cm above her shoulder to 8.00 cm below her shoulder at a frequency of 2.00 Hz and a wavelength of 75.0 cm. If the child doubles the amplitude of her hand's motion on that same rope with the same tension in the rope, then what will the wavelength of the wave now be You perform a doubleslit experiment in order to measure the wavelength of the new laser that you received for your birthday. You set your slit spacing at 1.09 mm and place your screen 8.61 m from the slits. Then, you illuminate the slits with your new toy and find on the screen that the tenth bright fringe is 4.53 cm away from the central bright fringe (counted as the zeroth bright fringe). What is your laser's wavelength ???? expressed in nanometers? Is 0.3 the multiplicative inverse of 3 1/3? Why or why not?Chapter : Rational Numbers ListenPat bounces a basketball 25 times in 30 seconds. At that rate, approximately how manytimes will Pat bounce the ball in 150 seconds? HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP Three-fourths of the elements on theperiodic table are:a. Metalsb. Nonmetalsc. metalloids Angie takes a ferry ride with her niece. The cost of a ticket for an adult (Angie) is three dollars more than the cost of the ticket for a child (her niece). If the cost of an adult ticket is x dollars, which expression gives the total cost of the tickets for Angie and her niece?2x 32x + 32(x + 3)2(x 3)that is just a screenshot of a weird dude on one of the pictures Oriole Rental Company provided the following information to its auditors. For the year ended March 31, 2017, the company had revenues of $876,223, general and administrative expenses of $352,479, depreciation expenses of $131,455, leasing expenses of $108,195, and interest expenses equal to $78,122. If the company's average tax rate is 34 percent, what is the cash flow from operating activity for Oriole Rental? (Round intermediate calculations and final answer to the nearest whole dollar, e.g. 5,275.) Cash flow from operation Answer the 3 questions PLEASE pleaseeeeee show the work Final one bit l y links are a virus that will corrupt your files do not go on it I cant really understand this can someone helpMe? Rewrite the polynomial 2x2 + x + +-7x + 1 in standard form. 4% more than 150 is, can yall explain me each step i have to determine if DE is parallel to AC Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten 34 of a pound so far and has $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples cost per pound? I am doing this test and I need questions questions ASAP I will give brainiest to whoever answers it correctly Complete the text below about the causes of the Civil War. hello please help thanks