Ray earns $15 an hour for up to 40 hours a week. If he works more than 40 hours a week, he is paid time and a half. That means Ray is paid 150% of his hourly wage for every hour he works over 40 hours.
How much additional money does Ray earn for every hour he works over 40 hours?
Last week, Ray worked 46 hours. He incorrectly calculated he earned $45 of additional pay. What was Ray’s error when he miscalculated his overtime pay? Explain your answer.
How much was Ray’s paycheck for working 46 hours? Show your work.
Would Ray make more money working 40 hours a week for two weeks or working 32 hours one week and 46 hours the next? Justify your solution.

Answers

Answer 1
46 is your correct answer bc 30 plus 16 is 46
Answer 2

For every hour he works over 40 hours, he is paid an additional $7.50.

Ray’s error when he miscalculated his overtime pay is +$45.

How to calculate the error?

Suppose the actual value and the estimated values after the measurement are obtained. Then we have:

Error = Actual value - Estimated value

His normal pay is $15/h

150%/100 = 1.5

Multiply his normal pay by the rate in decimal form;

$15 X 1.5 = $22.5

His OT pay is $22.5/h.

Additional money = (OT pay) - (Normal pay)

= $22.5 - $15

= $7.5

Or $7.5 = $7.50

Thus, For every hour he works over 40 hours, he is paid an additional $7.50.

Ray actual pay for the week was $100 then from the question he incorrectly calculated it as {$100 + $45} = $145 which is $45 above his actual pay.

Error = measured value - actual value.

Error = $145 -$100 =$45.

Since the value $145 is greater than his actual pay $100, we have to include a positive sign to the error $45.

Therefore, Error = +$45.

Learn more about this concept here;

https://brainly.com/question/14497100

#SPJ6


Related Questions

7.) A store had 2 unstuffed turkeys for
$22.78 or 6 stuffed turkeys for $67.80. What
is the price of the lower unit rate

Answers

Answer:

11.30 for unstuffed turkey is the lowest unit rate

Step-by-step explanation:

2 unstuffed turkey for 22.78..............22.78/2=11.39 per turkey unstuffed

6 stuffed turkey for 67.80................67.80/6=11.30

-4(x + 3) <-2 – 2x?
What’s the answer on the number line for this equation

Answers

Answer:

[tex]x>-5[/tex]

The solution graph is also attached below. On the solution graph, the value will be:

Step-by-step explanation:

Given the expression

[tex]-4\left(x\:+\:3\right)\:<\:-2\:-\:2x[/tex]

Expanding

[tex]-4x-12<-2-2x[/tex]

Add 12 to both sides

[tex]-4x-12+12<-2-2x+12[/tex]

[tex]-4x<-2x+10[/tex]

Add 2x to both sides

[tex]-4x+2x<-2x+10+2x[/tex]

[tex]-2x<10[/tex]

[tex]\mathrm{Multiply\:both\:sides\:by\:-1\:\left(reverse\:the\:inequality\right)}[/tex]

[tex]\left(-2x\right)\left(-1\right)>10\left(-1\right)[/tex]

[tex]2x>-10[/tex]

Divide both sides by 2

[tex]\frac{2x}{2}>\frac{-10}{2}[/tex]

[tex]x>-5[/tex]

The solution graph is also attached below. On the solution graph, the value will be:

[tex]x>-5[/tex]

Evaluate the function?

Answers

Answer:

187

Step-by-step explanation:

fill in (-9) where it says x, so 2(-9)^2 -5(-9) -20, which gives 187

A student raises her grade from a 75 to a 90 what is the percent of increas in the students grade average

a)20%
b)16.7%
c)8.3%
d)15%

Answers

Answer:

b

Step-by-step explanation:

I got a 100 on this test so try and do well

Deanna and Lulu are playing games at the arcade. Deanna starts with $15, and the machine she is playing costs $0.75 per game. Lulu starts with $13, and her machine costs $0.50 per game. After how many games will the two friends have the same amount of money remaining? Write and solve an equation. Let g represent the number of games. Show your work.

i really need an answer!

Answers

Answer:

8

Step-by-step explanation:

15 - .75g = 13 - .50g

2 = .25g

8 = g

If Deanna starts with $15, and the machine she is playing costs $0.75 per game. Lulu starts with $13, and her machine costs $0.50 per game.Then after 8 games will the two friends have the same amount of money remaining

What is Equation?

Two or more expressions with an Equal sign is called as Equation.

Given,

Let g represents game

Deanna starts with $15, and the machine she is playing costs $0.75 per game

So the equation will be

15 -0.75g

Lulu starts with $13, and her machine costs $0.50 per game.

The equation for Lulu will be

13 - 0.50g

Now let us equations of both Deanna and Lulu

15 -0.75g =13 - 0.50g

15-13=0.75g-0.50g

2 = 0.25g

Divide both sides by 0.25

8 = g

Hence after 8 games  the two friends have the same amount of money remaining

To learn more on Equation:

https://brainly.com/question/10413253

#SPJ2

What is the missing value 2/6=x/15

Answers

Answer:

x=  5

Step-by-step explanation:

Your teacher should have explained it but give me points please

Adam entered a three hour hot dog eating contest during the contest Adam ate four hotdogs every 15 minutes how many did he eat during the entire contest

Answers

Answer:

32 hot dogs

Step-by-step explanation:

I hope this helps you out!

Answer:

48 hot dogs

Step-by-step explanation:

So every 15 min he can eat 4 hot dogs so add 4 hot dogs each 15 min until you get 3 hours.

!!ANSWER ASAP!!
Ashley bought a pen on sale
for $1.47. The regular price
was $ 2.45. What was the
percent of the discount?

Answers

Answer:

40%

Step-by-step explanation:

Discount = 40%

10% = 0.245

40% = 0.98

$2.45 - $0.98 = $1.47

Solve for x using the vertical angles below:
(2 + 3x)
62

Answers

Answer:

20

Step-by-step explanation:

Solving  for x using the vertical angles we get , the value of x is: x = 20.

Here, we have,

from the given figure we get,

angle (2 + 3x) and angle62 are opposite angles.

we know that,

When two lines intersect each other, then the opposite angles, formed due to intersection are called vertical angles or vertically opposite angles. A pair of vertically opposite angles are always equal to each other.

so, we have,

angle (2 + 3x) = angle62

(2 + 3x) = 62

or, 3x = 60

or, x = 20

Hence, Solving  for x using the vertical angles we get , the value of x is: x = 20.

To learn more on angle click:

brainly.com/question/28451077

#SPJ2

can someone help me with 5 х 10 squared

Answers

Answer:

500

Step-by-step explanation:

Carey solves the equation 4 (2 x minus 1) + 5 = 3 + 2 (x + 1) by applying the distributive property on both sides of the equation. The result is 8 x minus 4 + 5 = 3 + 2 x + 2. Carey then wants to combine like terms. Which are the terms Carey should combine?
8x + 2x
–4 + 5 + 3 + 2
–4 + 5 and 3 + 2
4 + 5 and 3 + 2

Answers

Answer:

Given the equation: 4(2x-1)+5 = 3+2(x+1)                    .....[1]

Distributive property states that when a number is multiplied by the sum of two numbers, then the first number can be distributed to both of those numbers and multiplied by each of them separately.

i.e,  

Applying distributive property, in [1]we get;

Simplify:

         .....[2]

Like terms are those terms that have the same variables and powers

Combine like terms on each side in equation [2];

8x +(-4+5) = (3+2) +2x

Simplify:

8x + 1 =5 + 2x

The terms which Carey combine are; -4 +5 and 3 + 2

Answer:

c i got it right on the test

Step-by-step explanation:

Help question in the picture

Answers

Answer:

thank you for the points :D

Step-by-step explanation:

PLEASE HELP DUE IN 30 MINUTES

Answers

Answer:

y= 1/2x-2

Step-by-step explanation:

Answer above is correct

Need help what’s 7-11??

Answers

Answer:

umm the answer to 7-11 is 69

Step-by-step explanation:

7. Always

8. sometimes

9. never

10. never

11. always

Simplify 3+(5+p) I need help nowwe

Answers

Answer:

8+p

Step-by-step explanation:

add 3 plues 5 and you got ur answer

Which equation describes the same line as y- 6 = -4(x + 1)?

A. y= -4x + 3
B. y=-4x+7
C. y=-4x+2
D. y=-4x-4​

Answers

Answer:

C: y = -4x + 2

Step-by-step explanation:

y - 6 = -4 ( x + 1 )

y - 6 = -4x - 4

y = -4x + 2

Dave is hanging dry wall in a house with square rooms. He completes on average 2/ 3 of a wall in 1/2 of an hour. What is Dave's rate of completion expressed in walls per hour?
A. 1 /3
B. 3 /4
C. 1 1/6
D. 1 1/3

Answers

It’s A. 1/3 hhjhgddxgjhyrddf

Dave's rate of completion is 4/3 walls per hour and this can be determined by using the concept of unit rate.

Given :

Dave is hanging dry wall in a house with square rooms. He completes on average 2/ 3 of a wall in 1/2 of an hour.

The following steps can be used in order to determine Dave's rate of completion:

Step 1 - The concept of unit rate can be used in order to determine Dave's rate of completion.

Step 2 - According to the given data, Dave completes on average 2/3 of a wall in 1/2 of an hour.

Step 3 - Now, let Dave's rate of completion be 'x'.

Step 4 - So, the value of 'x' can be calculated as:

[tex]x = \dfrac{\dfrac{2}{3}}{\dfrac{1}{2}}[/tex]

Step 5 - Simplify the above expression.

[tex]x = \dfrac{2}{3}\times\dfrac{2}{1}[/tex]

[tex]\rm x = \dfrac{4}{3}\;walls \;per \;hour[/tex]

Therefore, Dave's rate of completion is 4/3 walls per hour.

For more information, refer to the link given below:

https://brainly.com/question/11258929

126x52 what is it I don’t know

Answers

Answer:

6552

Step-by-step explanation:

P.S Can I have brainliest?

Answer:

6,552

Step-by-step explanation:

1) Solve the equation 7x+5 = 7x-3

Answers

Answer: no solutions

7x + 5 = 7x - 3

5 = -3                  [ subtract 7x from both sides ]

Since we end up with 5 = -3, a clearly false equation, we conclude that the original equation has no solutions.

i hope this helps! :D

Answer:

empty set

Step-by-step explanation:

Let's solve your equation step-by-step:

7x+5=7x−3

Step 1: Subtract 7x from both sides.

7x+5−7x=7x−3−7x

5=−3

Step 2: Subtract 5 from both sides.

5−5=−3−5

0=−8

So that There is no solution.( empty set .∅)

please make as brilliant.

A band is playing at an auditorium with floor seats and balcony seats. The band wants to sell the floor

tickets for $15 each and balcony tickets for $12 each. They want to make at least $3,000 in ticket sales.

1. How much money will they collect for selling x floor tickets?


2. How much money will they collect for selling y balcony tickets?

Answers

Answer:

We know that x is the number of floor tickets they sell, and each one costs $15, then the amount of money they will get by those sells is x times $15, this is:

x*$15.

And y is the number of balcony tickets they sold, each one of these costs $12, then the total amount of money made in those tickets is:

y*$12.

Then the total amount of money that the band made is:

x*$15 + y*$12

And they want to make, at least, $3,000, then we will have the inequality:

x*$15 + y*$12 ≥ $3000

That can´t really be solved, because we have two variables and only one inequality, but this represents the given situation.

Solve for x. Each figure is a trapezoid​

Answers

The answer is 6x+2 hope it helps

I picked the blue one, was I correct?

Answers

9514 1404 393

Answer:

  5

Step-by-step explanation:

The degree of the polynomial is the degree of the highest-degree term. The degrees of the terms are ...

  4, 5, 1

The highest degree is 5, so the degree of the polynomial is 5.

15x18x47x9 I don't understand multiplication pls help!

Answers

Answer:

the answer is 114,210..................

Help, please! I appreciate you taking the time to help me
question attached

Answers

F(gx)
f(-x-4) = 2(-x-4) + 3
F(-x-4)= -2x-8+3
F(-x-4)= -2x-5

G(fx)
G(2x+3)= -(2x+3) -4
G(2x+3)= -2x-3-4
G(2x+3)= -2x-7

F(hx)
F(x^2)=2x^2+3

H(fx)
H(2x+3)= (2x+3)^2
H(2x+3)= (2x^2) + 2(2x)(3)+3^2
H(2x+3)= 4x^2+12x+9

[I think I messed up with the last one. I didn’t know how to get the correct answer for that. Sorry ]

Mai wants to make a scale drawing of her kitchen. Her kitchen is a rectangle with length 6 m and width 2 m. She decides on a scale of 1 to 40.


Draw and label the dimensions of a scale drawing of Mai’s kitchen, using a scale of 1 to 40. HEEEEEEEELPPPP

Answers

Answer:

Length of scale = 15 cm

Width of scale = 5 cm

Step-by-step explanation:

Dimensions of the kitchen of Mai are given as:

Length of kitchen = 6 m

Width of kitchen = 2 m

Scale to be used = 1 to 40

To find:

The drawing with labeling and dimensions of the scale drawing.

Solution:

First of all, let us understand about the concept of scaling.

Scaling is a method to represent big structures on paper.

For this purpose, we decide a scaling factor and draw the big structures on paper by scaling down (making it small) by using a scaling factor.

Here, the scale factor used is 1 to 40.

i.e. 1 unit on scale is equivalent to 40 units on the actual kitchen.

40 units of kitchen = 1 unit of scale

1 unit of kitchen = [tex]\frac{1}{40}[/tex] units of scale

6 m of kitchen = [tex]\frac{1}{40}\times 6\ m = \frac{600}{40}\ cm = 15\ cm[/tex]

Length of scale = 15 cm

40 units of kitchen = 1 unit of scale

1 unit of kitchen = [tex]\frac{1}{40}[/tex] units of scale

2 m of kitchen = [tex]\frac{1}{40}\times 2\ m = \frac{200}{40}\ cm = 5\ cm[/tex]

Width of scale = 5 cm

Please refer to the attached image as well for representation of given scale.

The position of an open water swimmer is shown in the graph. The shortest route to the shoreline is one that is perpendicular to the shoreline Write an equation that represents this path


Please help!

Answers

Answer:

y = 1/2x + 4 1/2

Step-by-step explanation:

If a company's Cost of Goods Sold is $158,000 for the period, beginning and ending Inventory balances are $18,000 and $13,000, respectively, and the beginning and ending Accounts Payable balances are $19,000 and $7,500, respectively, what is the amount of the cash paid to suppliers?

Answers

Answer:

$164500

Step-by-step explanation:

From the given information:

Decrease in inventory = Beginning inventory - Ending inventory

Decrease in inventory = $18000 - $13000

Decrease in inventory = $5000

Decrease in account payable = $19,000 - $7,500

Decrease in account payable = $11500

The amount of cash paid to suppliers is computed as:

Cost of goods sold                                         $158000

Less: Decrease in inventory                          -     5000

Add: decrease in accounts payable              +   11500

                                                                                               

The amount of cash paid back to suppliers: $164500      

This question is based on the increment decrement of cost of goods sold.

Therefore, the amount of the cash paid to suppliers is $164500.

Given:

Cost of Goods Sold is $158,000. Beginning and ending Inventory balances are $18,000 and $13,000. The beginning and ending accounts payable balances are $19,000 and $7,500.

We have to calculated the amount of the cash paid to suppliers.

Now, we have to calculated the decrement in inventory.

Decrement in inventory = Beginning inventory - Ending inventory

Decrement in inventory = $18000 - $13000

Decrement in inventory = $5000

Now, we have to calculated the decrement in amount payable.

Decrement in  Accounts Payable = Beginning  Accounts Payable

                                                        - Ending Accounts Payable

Decrement in account payable = $19,000 - $7,500

Decrement in account payable = $11500

The amount of cash paid to suppliers is calculated as:

Amount of cash paid to suppliers =  Cost of Goods Sold - Decrement in                                                       inventory + Decrement in account payable

Amount of cash paid to suppliers  = $158,000 - $5000 + $11500

                                                         = $164500    

 

Therefore, the amount of the cash paid to suppliers is $164500.

For more details, please prefer this link:

https://brainly.com/question/18946014

please factor x^3+2x^2-x-2=(x+ )(x+ )(x+ )

Answers

Answer:

(x+2) (x+1) (x-1)

Step-by-step explanation:

You would add and subtract the second term to the expression  

Factor x3+2x2−x−2

x3+2x2−x−2

=(x+2)(x+1)(x−1)

A shirt costing $34.00 is marked down 30%. What is its new price before tax?

Answers

Answer:

is it 23.80???????? i think.

haaaaallllllppppppp my brains fried atm

Answers

I’m pretty sure it’s 9, I haven’t done this in awhile though...
Other Questions
write one of the macbeth essays on evil If a rock is thrown into a still pond creating ripples in the water, does this situation represent a transfer of kinetic energy? Symptoms of headache, nausea, dizziness coupled with clammy skin are signs of: Heat Cramps Heat Exhaustion Heat Failure Heat Stroke Can small trees contribute oxygen? .In the coordinate x,y the point x is calledoriginabscissaliney-axis list the importance of mucus in regards to a frog skin Constructive response about the black wealth gap Which of these statements about the JointCommission are true? Check all of the boxes thatapply. Fiind productor de pantofi sport, identifica 3 riscuri care i amenin afacerea. Is point (9,7) on line J explain why or why not For which value of a are the graphs of 4 = 3x + 6y and ax 8y = 12 parallel?a = -4O a == - 1 / 1a = 1/2Oa = 2 Variable on both sidesJohn will rent a car for the weekend. He can choose one of two plans. The first plan has an initial fee of $57.96 and costs an additional $0.12 per mile driven.The second plan has an initial fee of $47.96 and costs an additional $0.16 per mile driven. How many miles would John need to drive for the two plans to costthe same?II miles? what time is it for y'all :me 3:44 please help!! ill mark brainliest!!!! What was the purpose of the convention in Seneca Falls? to advocate for womens rightsto create a new state constitution to organize the abolitionist movement to promote membership in the Whig Party What are some of the long term benefits of being a positive influence on less skilled players? Two students went for a walk in a small pond ecosystem where they observed several interactions. Read their observation below to find out what they saw. Small fish were found feeding on the green algae. Fish, frogs and snails were harder to find after a family of raccoons came to the pond. Fish and frogs were observed catching insects. As the amount of green algae increased, more insects and snails came to feed on it. A sample of the pond water contained bacteria. Which equation is a linear function? (Look at the photo I attached for the choices) please help me I am confused! Wyatt bought 12 souvenirs during 3 days of vacation. How many days will Wyatt have to spend on vacation before he will have bought a total of 20 souvenirs? Solve using unit rates Help will give star and brainlest or what ever is the highest you can give a comment!!!