Answer:
It is the 2nd one and the 4th one
Answer:
put 2 and 4 its soooo easyy
Answer fast, will get brainliest!!
Convert 47 grams to ounces. (1 gram = 0.0352 ounce)
0.0007 ounce
1.6544 ounces
16.544 ounces
1,335.23 ounces
Answer:
1.6544
Step-by-step explanation:
47 x 0.0352 = 1.6544
The population of bears on a nature preserve was 95 last year. This year, the population increased by 20%. What is the new bear population on the preserve?
Answer:
114 bears
Step-by-step explanation:
20% = 0.20 = 0.2
95 × 0.2 = 19
Why: To find 20% of 95
19 + 95 = 114
Why: Add 20% of 95 to 95 to find the new population of the bears.
ANSWER ASAP BEFORE CLASS ENDS 50 POINTS !!!
Answer:
30 to 100
Step-by-step explanation:
cus when y increases 30, x increases 100
Milo can run 12 miles in 60 minutes. He needs to reduce his time by 14%. Approximately how many minutes does he have to take off his time? Round to the nearest whole number.
Answer: About 8 minutes.
Step-by-step explanation: Because you multiply 60 by 0.14 to get 14% of 60.
Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided.
Joseph had 7 1/4ounces of candy to share with his friends. He gave them
2 4/5 ounces of candy when they came over to play video games. How many ounces of candy does Joseph have left?
Please try to give me a step by step explanation! ^_^
Answer:
4 9/20
Step-by-step explanation:
We are subtracting since he gave them candy
Let's get the whole numbers out of the way
7 - 2 = 5
Now we subtract the fractions
1 / 4 - 4 / 5. We need to find the LCD (Lowest common denominator) of the fractions which is 20 because 4 x 5 = 20 and 5 x 4 = 20
Rewriting the denominators and numerators:
Since we multiply 4 by 5 to get 20 we'll have to do the same to the numerator (1)
1 x 5 = 5
Now we do the same to 4/5. 5 x 4 = 20 and 4 x 4 = 16.
New fractions
5/20 - 16/20 switch it 16 / 20 - 5 / 20 = 11/20 and we get the answer from subtracting the whole numbers by 11/20 (the answer we got from subtracting fractions) 5 - 11/20 = 4 9/20
Please answer fast, will get brainliest!!!
Convert 150 pounds to kilograms. (1 pound = 0.454 kilogram)
68.1 kilograms
6.81 kilograms
681 kilograms
0.00681 kilogram
At the conversion rate, 1 pound = 0.454 kilograms, 150 pound is 68.1 kilograms.
What is multiplication?The mathematical operation of multiplication is arithmetic. Additionally, it involves repeating the same forms of statements.
Given, conversion rate
1 pound = 0.454 kilograms
To covert the n pounds:
n x 1 pound = n x 0.454 kilograms
Here, we have n = 150
150 x 1 pound = 150 x 0.454 kilograms
150 pounds = 150 x 0.454 kilograms
150 pounds = 68.1 kilograms
Therefore, 150 pounds = 68.1 kilograms.
To learn more about the multiplication;
brainly.com/question/19634536
#SPJ2
I need help in expressions
The supermarket has 15 aisles. 20% are empty, without any shoppers. How many empty aisles are there in the supermarket?
Answer:
3 empty
Step-by-step explanation:
The supermarket has 15 aisles. 20% are empty, without any shoppers. How many empty aisles are there in the supermarket?
20% = 0.20
15* 0.20 = 3
Answer:
Step-by-step explanation:
15 aisles
20% empty
20/100 x 15
= 0.2 x 15
= 3 empty aisles
20% of 15 equals 3, so there are 3 empty aisles.
What is the equation of the line in slope-intercept form?
Question below, URGENT!!
Sorry it’s out of order.
There are 40 students in Joan’s class. She plans to invite them to her birthday party. She asked them to suggest a theme for her party. Three of every eight students suggested a rainbow-themed party. How many students suggested a rainbow-themed party? How many did not?
Answer:
15 people suggested, 25 did not
Step-by-step explanation:
3 of every 8 so 3:8
There is 40 students in total, so 40/8=5. 5*3=15
15 people suggested, 25 did not
Answer:
15 students suggested a rainbow-themed party.
25 students did not suggest a rainbow-themed party.
Step-by-step explanation:
40 students
3 out of every 8 students suggested rainbow them
40/8 = 5
5 groups = 40 students
1 group = 8 students
3 × 5 (amount of groups) = 15
15 students suggested a rainbow-themed party.
40 - 15 = 25
25 students did not suggest a rainbow-themed party.
8.25g + 65 = 683.75
8.25 + 65g = 683.75
8.25g - 65 = 683.75
8.25 - 65g = 683.75
Answer:
Step-by-step explanation:
8.25g + 65 = 683.75
:)
Which expression represents the phrase "the product of 5 and 11"?
Please help im stuck!
Answer:
Step-by-step explanation:
The product of 5 and 11 is 55.
When a question says "product" it means you have to multiply both numbers, so 5 x 11 is 55.
Step-by-step explanation:
5+7
5+7=12
Get it in your head
Each letter in this addition problem stands for a different digit, but, for example, all of the
H's stand for the same digit. Reconstruct the problem to find the value of THERE.
HALT
+HALT
———-
THERE
Answer:
9641 + 9641 = 19282
Step-by-step explanation:
You want to assign a different digit to each of the letters H, A, L, T, E, R such that ...
HALT + HALT = THERE
SolutionThe T in the most significant digit of the sum must be T = 1, because a carry from the sum of two digits cannot exceed 1. That means E = 2. In order for H+H = TH, we must have ...
H + H + 1 = 10 + H
H = 9
In order for there to be a carry into the 4th column (from the right), the value of A must be 5 more than the value of T:
A = 6
Since E in the third sum digit is even, there can be no carry from the sum L +L = R. This leaves R an even digit not 0, 2, or 6. It cannot be 4, because that would require L=2, but we already have E=2. This leaves R = 8 and L = 4.
The sum is ...
HALT +HALT = THERE ⇒ 9641 +9641 = 19282
The value of THERE is 19282.
What is 1 + 1 x 2 - (2+3) / 2 x 8. Someone please answer.
Answer: I believe... -17.
Follow the order of operation. PEMDAS....
1+1 x 2 - (2+3) / 2 x 8.
First add up the 2 and the 3 because they're in parenthesis.
1+1 x 2 - (5) / 2 x 8
The multiply the numbers...
1+2 - 5/2 x 8
Multiply the 5/2 and 8 together.
1+2 -20
Add up the 1 and the 2
3-20
Subtract,
-17
So the answer is -17
HELPP. What does this show
Which of the following points has a distance of 3 from the point (-7, 4?)
1. (10, 4)
2. (-7, -1)
3. (-10, 4)
4. (4, 4)
Answer:
(-10,4)
Step-by-step explanation:
The red dot is (-7,4).
Which circle represents 30% in blue?
Answer:
The second image. First image is 35%, second is 30%, third is 25% and last one is 50%
The table below shows the number of students who attend various after-school activities.
After-School Activities
Activity
Number of Students
Spanish Club
19
Basketball
24
Drama Club
15
Homework Help
17
Soccer
20
Which does the ratio 17:44 represent?
the part-to-part relationship between homework help and sports
the part-to-whole relationship between homework help and sports
the part-to-part relationship between homework help and all activities
the part-to-whole relationship between homework help and all activities
Answer:
B) the part-to-whole relationship between homework help and sports
Step-by-step explanation:
sports as a whole: 24+20 = 44
homework help; 17
ratio: 17:44
HELP MEEE
Question
Evaluate:
3(d+e) when d =2 and e =3
Enter answer in the box.
Answer:
positive 15
Step-by-step explanation:
3(2+3)
3(5)
15
Which set of points could represent one of the side lengths of a square that is congruent to the one shown on the coordinate plane
A (3, 0) and (−3, 0)
B (−4, −4) and (−4, −8)
C (−3, −2) and (−6, −2)
D (−2, 6) and (2, 6)
Hi, I would love to help but Im not able to because I don't see the graph. Because its asking "shown on the coordinate plane" and we don't see it. so if you could provide a picture or points I could help you!!
Sara has $25,000 to buy cell phones and chargers for her employees. She buys 38 phones for $640 each. Each charger costs $18. How much money will be left after she buys as many chargers as possible?
I NEED the shown work as well please
Answer:
-4
Step-by-step explanation:
if you multiply 38 x 640 it will be 24320, and if you multiply 18 x 38 it will be 684. add 24320 and 684 it will be 25004 which means she has -4 dollars i believe
Answer:$14
Step-by-step explanation:
640x38 = 24,320
25,000-24,320 = 680
680/18 = 37.7777 and on
so you would make that 37 chargers she can buy with the remaining money.
37x18 = 666 and 680-666=14
There were 25 cats and dogs at the pet store. If 60% were cats, how many cats were there?
Answer:
15 cats
Step-by-step explanation:
we multiply 25 by 60 percent or .6 to find how many cats were there
25x.6=15
15 cats and 10 dogs
Hopes this helps please mark brainliest
Answer:
15 cats
Step-by-step explanation:
use the proportion setup
%/100=part/whole
x will go in place of part because you do not know how many cats there are
60%/100=x/25
60x25=1500
100xX=100x
100x÷100=x
1500/100=15
15 cats and 10 dogs
Hi! This assignment is due soon! Can someone help me with transversals of parallel lines: solve for x. Thank you!
(DIFFICULTY: EASY) I need your brains, though.
Solve the word problem by creating an algebraic equation and solving for the unknown value.
David, Josue, and EJ had 72 cookies. Josue ate 5 more than 2 times than David, and EJ ate 3 times more than David. How many cookies did David eat?
Answer:
David=2x
Josue=2x+5
EJ=3x+2x
Step-by-step explanation:
2x+2x+5+5x=72
9x=72-5
x=72/9-5
x=8-5
x=3???
Answer:
David=2x
Josue=2x+5
EJ=3x+2x
2x+2x+5+5x=72
9x=72-5
x=72/9-5
x=8-5
x=3???
Match the solution set of each of the following inequalities with its graph.
Answer: think about it
Step-by-step explanation:
you will get it
3 cans of soup can serve 5 people.
If you want to serve 20 people, what should you do?
Algebra question. Answer needed
Answer:
w/4^7
Step-by-step explanation:
the W is on top with the ^7 and the 4 is on the bottom its a fraction
What is the measure of the exterior angle?
Check the picture below.
six adult tickets to a movie at the theater cost $52.0. find the prince for one ticket.
Answer:
$8.666...
Step-by-step explanation:
52/6=8.66...