Answer:
10/7 is a simple fraction, and √2 cannot be written as a simple fraction. So, they are not the same.
Step-by-step explanation:
10/7 is a number that has a numerator and a denominator.
Suppose √2 = 10/7, then √2 can also be written as a number that has a numerator and a denominator.
Since this is not the case, 10/7 cannot be the same as √2.
Note:
I give all credit to aboouthaymeen5 on BRAINLY.com, who created and wrote this answer and explanation.
Have a very nice day, thank you.
GIVING BRAINLIEST ONLY IF 100% CORRECT-NO GUESSES NO LINKS
Answer:
b, c, and d
Step-by-step explanation:
b and c are rhombuses and d is a trapezoid. rhombuses are not rectangles, nor are trapezoids.
Please help, This is due soon
Answer:
The answer to #2 is 6
Step-by-step explanation:
there is an app called mathpapa that is really good for solving equations
Answer:
5.76 and x=6
Step-by-step explanation:
1.
3.84 divided by 12=.32
.32 times 18 =5.76
2.
2x-4=8
+4 +4
2x=12
12/2=6
x=6
What is the lateral surface I’m soooo close to passing the next grade I neeeed thissss
Answer:
9 x 6 = 54, 54 divided by 2 = 27
27 x 4 = 108
Just find the area of one triangle then multiply by 4 since there 4 triangles.
Which line has a slope of 1, and which has a slope of 2?
Use a ruler to help you graph a line whose slope is 1/3 . Label this line a .
A skydiver was at an elevation of 17,833 feet. One minute later, she was at 4,297 feet. Find her average change in elevation per second.
what is the value of f ?
Answer:
f = 33°
Step-by-step explanation:
58+89 = 147
180-147 = 33
cause these 3 angles should add up to 180°
What is the value of M ?
Valerie shares some of the 12 candies from this box.she gives her friend 1 candy for every 3 candies she eats herself. How many candies does she give to her friend?
Answer:
3
Step-by-step explanation:
Every group of candies eaten is 4 candies because Valerie eats 3 and her friend eats 1. 1+3 = 4 . 12/4 = 3
Step-by-step explanation:
1 : 3 = 4 <-- simplified ratio
x : y = 12 <-- trying to find the real ratio
12 ÷ 4 = 3 <-- find the unit rate
1 × 3 = 3 <-- find how much the friend has
So, her friend got 3 candies
Naomi bakes 24 cookies in 10 minutes. At this rate, how many cookies can she bake in 30 minutes?
Naomi will be able to bake 72 cookies in a time span of 30 minutes
CAN SOMEONE HELP ME PLSSSSS ASAP,ill give brainliest pls answer asap
Answer:
It is a downhill slope that shows a viewpoint of data on how much 8-1 bottles cost.
Note:
Can you pls give me brainliest?
Can someone please help me with these 2 questions
both of the answers are b
What will be the new position of the point (−8, 4) when rotated through 90° anti-
clockwise about the origin?
i. (−4, −8)
ii. (−4, 8)
iii. (4, 8)
iv. (2, 4)
Answer:
we have
(x,y). rotation through 90° anti-
clockwise about the origin(-y,x)
point (−8, 4) when rotated through 90° anti-
clockwise about the origin(-4,-8)
Option.i. (−4, −8)
Answer:
ii.(-4, -8)Step-by-step explanation:
CARRY ON LEARNING
MARK BRAINLITS
FOLLOW ME AND FOLLOW BACK YOU
If I need $600 and I make $32 every Sunday and Wednesday. How many days will it take me to get to $600?
due today, almost midnight
Answer: your just finding the meadian soo line up each number from least to greatist and find the middle number
Step-by-step explanation:
How much greater will the area of the table represented by figure ABCD be than that of the table represented by figure JKLM?
A. 6 square feet
B. 19 square feet
C. 27 square feet
D. 40 square feet
Sara’s weekly paycheck $8,750 including base salary $1,500. Sales for the week totaled $75,000. What is the rate of commission to the nearest whole number?
The starting numbers and why are already entered in the table below the blanks and the table represent the next two terms for each of the patterns the pattern for the X values is add 2 the pattern for the Y values is add 4 which graph represents ordered ordered pairs of the first three terms of the patterns from the table?
u flipped the screen
You buy 10 pounds of birdseed at Store A for $11.50. Your friend buys 15 pounds of birdseed at Store B for $19.50. How much less would you spend buying 20 pounds of birdseed at the store with the better deal and why?
Answer:
The answer is three
Step-by-step explanation:
$11.50/10 = $1.15 per pound
$19.50/15 = $1.30 per pound
$1.15 * 20= $23
$1.30 * 20 =$26
$26- $23 = $3
answer: $3
Answer: You would spend $3 less at store A with 23 and Store B with 26
Step-by-step explanation: Store B: 15 pounds / 19.50 = $1.3*20 =$26
Store A: 10pounds =11.50*2=$23
Hope this helped!
Fill in the question marks.
47=7 x ? + 4 x ?
Please help :)
<3
Answer:
47=7×5+4×3
Step-by-step explanation:
7×5=35 and then 4×3=12. 35+12=47
Answer:
? = 47/11
Step-by-step explanation:
47 = 7 x ? + 4 x ? (collect like terms)
47 = 11? (divide both sides by 11 to isolate for ?)
47/11 = ?
need help with this question.
Evaluate the expression for the given value of the variable.
Answer:
17
Step-by-step explanation:
24/t + t^2
Let t=3
24/3 + 3^2
8 + 9
17
Answer:
The correct answer is 17
Which of the following values of m will result in a true statement when substituted into the given equation?
m – 1.9 = 2.2
A. m = 2.8
B. m = 3.8
C. m = 4.1
D. m = 4.9
Answer:
Answer is C 4.1.
hopefully that helps :3
HELP HELP HELP!!!!! PLEASE ITS DUE TODAY YOU CAN DO EITHER OR BOTH ( I need both but any help is accepted with thanks and graditude) WILL GIVE BRAINLIST TO WHOEVER GETS BOTH
(PLEASE PLEASE PLEASE ANY HELP!!!!)
Answer: what do you need help with?
Step-by-step explanation:
try typing a question pls
solve please thanks so much
Answer:
13
Step-by-step explanation:
26 would be the diameter and radius is half of diameter
Point Q is located at (-9,10). where is Q' after a translation 4 units right and 11 units down? Please hurry!! I need this done by tomorrow!!!
Answer:(-5,-1)
Step-by-step explanation: 4+(-9)=-5 11-10=-1 Answer would be (-5,-1)
I WILL REWARD BRAINLIEST
Answer:
Step-by-step explanation:
b
please answer all even questions and if you get them right ill date you for 1 day girl or boy but please help
__
What is 0.36 expressed as a fraction in simplest form?
_
What is 0.36 expressed as a fraction in simplest form?
Answer:
0.36 = 36/100 = 9/25
so the simplest form is 9/25
SOMEONE HELP ASAPPPP PLEASEEE,PLEASE EXPLAIN HOW U GOT YOUR ANSWER, I NEED AN EXPLANATION IN ORDER TO COMPLETE THIS! NO LINKS OR YOU WILL BE REPORTED, I WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!
Plss show your work and give an explanation
using the DISTANCE FORMULA, determine the distance between the points...
Answer:
C) 4 to the right
D) 11.7047
Step-by-step explanation:
C) d=√(1−(−3))^2+(4−4)^2
d=√(4)^2+(0)^2
d=√16+0−
d=√1–√6
d=4
D) d=√(−3−8)^2+(−6−(−2))^2
d=√(−11)^2+(−4)^2
d=√121+16
d=√1–√37
d=11.7047
This should be the right way to show the work, hopefully this helps :)
14. The two triangles below are similar. What is the length, in inches, of DE?