PLS HELP DUE SOON GIVING BRAINLIEST NO LINKS PLS

PLS HELP DUE SOON GIVING BRAINLIEST NO LINKS PLS

Answers

Answer 1

Answer:

C.

Explanation:

hope this helped sorry if it's wrong I tried

Answer 2
It has to be c hope that helps

Related Questions

In the image above, what group or groups is the KKK threatening?

Answers

Answer:

lynch scalawags (left) and carpetbaggers (right)

im positive this is the answer

Explanation:

please mark me brainliest

What characteristic is responsible for our brain being able to distinguish different colors?
Options:
Each color is a different wavelength of light
Each color of light has a different amplitude
Light changes colors as it goes through the different mediums between the air and our eyes
Each color has a different speed

Answers

I think it is the first one

Answer:

Each color is a different wavelength of light

Explanation:

Our brain mixes information from each receptor which gives contrasting perceptions to each wavelength.

Ethan moves a 100 kg barrel up a 50 meter ramp. The amount of work Ethan has completed is

Answers

Answer: i think he's done 50% of work

Explanation:

50% is the amount of work he has completed

Please help will give the brainliest and 20 points, please don’t steal points you will be reported and NO LINKS please. Please give the right answer. Only 3 question

How did humans decide how long a year should be?
How is life on Earth affected by Earth's revolution around the Sun?
Why does the appearance of the Moon change throughout its cycle?

Answers

Answer:

3

Explanation:

3

HELP PLEASE and NO links please give the right answer

Answers

the tropic of cancer or the tropic of capricorn.
Answer tropic of cancer

PLEASE HLEP I WILL GIVE BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER!!!!!!
The graph shows the constant speed of a train.
What is the speed of the train?
A. 1200 km/h
B. 300 km/h
C. 75 km/h
D. 4 km/h

Answers

Answer:

75 km/h

Explanation:

Speed = Distance divided by Time.

The train went a distance of 300 km in 4 hours. Therefore, the speed of the train is: 300 divided by 4 = 75 km/h

The speed of the train is equal to 75 km/h. Therefore, option (C) is correct.

What is speed?

The speed of a body can be defined as the distance traveled by an object in a particular time interval. The average speed can be defined as a scalar parameter as it exhibits only the magnitude but not the direction of motion.

The speed of an object can be calculated from the ratio of the distance of the object to the time required to cover that distance.

The equation for the calculation of the speed can be written as follows:

Speed =  distance /time taken

From the graph, at t = 2 h, the distance covered by train = 150 km

At time t = 4 h,  the distance covered by train = 300 km

[tex]\displaystyle Speed = \frac{300-150}{4-2}[/tex]

Speed = 150/2

Speed of the train = 75 Km/h

Therefore, the speed of the train is 75 km/h.

Learn more about the speed, here:

brainly.com/question/12322912

#SPJ2

Why do you think we use more digital items then analog?

Pleased help and thanks and no links or files pleased

Answers

Digital recordings can have a greater signal-to-noise ratio depending on the bit depth of the recording. ... This jump in elevation can create a digital noise. The smooth analog signal matches the recorded sound wave better than the steps of a digital recording.
Hopefully he helped

Which of the following correctly explains a difference between the Steady State and Big Bang theories?

The Steady State theory says the galaxies are moving; the Big Bang theory says the galaxies are not moving.

The Steady State theory says the universe is getting smaller; the Big Bang theory says the universe is getting bigger.

The Steady State theory is supported by more evidence; the Big Bang theory is supported by less evidence.

The Steady State theory says the universe was always there; the Big Bang theory says the universe

Answers

Answer:

The Steady State theory says the universe is getting smaller; the Big Bang theory says the universe is getting bigger.

Steady state theory: universe is always expanding but maintaining constant average density so basically the ratio will always be 1:1 as as the universe gets bigger more galaxy’s are introduced

Big Bang theory: as the universe gets bigger we have the same galaxy’s and no more get created so in short the matter dilutes as the universe expands
Other Questions
Question 5 of 10Which expression is equivalent to 22 - 3?A. 22 + 3B. -22 + 3C. -22+(-3)O D. 22+(-3)SUB Which expression is equivalent to 16x4 64? and explain the answer plzz what is r = 7 plz let me know i tink grades come tusday 3 PLEASE HELP i need to get done 2 more finals in 3 days so PLEASE, NO LINKS OR FILES OR I WILL REPORT Write the division statement for (at + 4a - a - 10a - 6) = (a + 3). You serve a volleyball with a mass of 0.77 kg. The ball leaves your hand with a velocity of2.33 m/s. Calculate the joules of kinetic energy of the ball. May someone please help me!! Help with question plzzz Dave rolled a number cube 10 times and recorded the frequency of each result in this table. According to the table, what is the experimental probability in simplest form that the number cube shows 6? A.1/10 B.1/6 C. 3/10 D. 1/2 what is the median of this data set ?21,42,63,84,105,126,147a.21b.63c.84d.126 someone help pls:))))))))) 14.6 4 ___________ Can someone help me answers this math problem? Find the area of the figure to the nearest thousandth Rehan wants to add a fence along his triangular garden whose sides are 14m,16m and 20m. What will be the length of fencing material? Give your answer in cm. Doris put in $4000 in a 2-year CD paying 6% interest and being compounded monthly. What will her balance be after 2 years Which reaction demonstrates bonds breaking?PC13(g) P (g) + 3Cl (g)P(g) + 3 Cl(g)PC13 (g) ASAP LAST DAY TO TURN IN*Determine the surface area of the three-dimensional composite figure after rotation about the x-axis. Show all work to receive credit. Bubble answer on griddable. Round to the nearest hundredth if necessary. I have bought some pens into negative Your answer is incorrect. It costs $3.68 for a pack of 16 pencils. Find the unit price in dollars per pencil. If necessary, round your answer to the nearest cent?