Answer:
it is B
Step-by-step explanation:
i counted all the units for c, and B matches with what I got
:)
Answer:
the answer would be letter B
PLZ HELP ASAP WILL MARK U BRANLYEST... thanks:)
Step-by-step explanation:
Here we are going to use the Pythagoras theorem to get the Hight of the Television
[tex] {42}^{2} - {32}^{2} = x[/tex]
X Being the unknown side
[tex] {42}^{2} - {32}^{2} = 740 \\ x = \sqrt{740} = 27.2[/tex]
So the height is 27.2in
The Are of the screen would be L x B
27.2 x 32 = 870.2 in^2
We will use Pythagoras for the last question also
[tex] {40}^{2} + {32}^{2} = 2624 \\ \sqrt{2624} = 51.23[/tex]
She will need 51.23 in screen size
Angus has 5 pounds of apples. Justin has 3 pounds of apples. Who has more? How do you know?
Answer:
Angus has more apples.
Step-by-step explanation:
The apples are measured in pounds for both Angus and Justin. Angus has 5 pounds of apples, and Justin has 3 pounds of apples. 5 is greater than 3, so Angus has more apples.
Translate the sentence into an inequality.
A number increased by 2 is greater than or equal to 19.
Answer:
X + 2 [tex]\geq \\[/tex] 19
Step-by-step explanation:
a number ur going to represent with a variable x and increased by 2 means + 2 so x + 2 and when it say greater than or equal to remember that it always opens to the lager number or x + 2 and has a line underneath to represent the or equal to.
Solve the proportion below.
Answer:
where?????????????????????:/
Answer:
i would but where it is?
Which expression is equivalent to 6-8 x 65?
Answer:
12-16 X 130
Step-by-step explanation:
Lol its asking for an equivalent expression meaning the same thing soooo... I just multiplied each number by two: 6X2= 12) 8X2=16) 65X2= 130) so the expression will be 12-16 X 65.
ps.
If u get any other answers with a different one than mine it doesnt mean its incorrect because there are infinite equivalent answers for this expression
which shape best describes the cross section cut at an angle to the base of a right rectangular prism
Answer:
Parallelogram
Step-by-step explanation:
sorry if it's wrong
20/48 equals what as a percentage
Answer:
approx 41.6%
Step-by-step explanation:
Answer:
41.7%
Step-by-step explanation:
First, you will divide 20 by 48.
[tex]20/48=0.4167[/tex]
Secondly, you would multiply by 100%
[tex]0.4167* 100= 41.67%[/tex]%
If you round to the nearest whole number it would give you [tex]42[/tex]%. If it is rounded to the nearest tenth it would be [tex]41.7%[/tex]%
Find 3 ratios that are equivalent to the given ratio. 4:15
Answer: 8:30, 16:60, 32:120
Y-3=2(x+1)
Missing values?
Helpp worth 20 points!!
write the equation of the line below
Answer:
y = -x -2
Step-by-step explanation:
Answer:
-x - 2 = y
I hope this is correct :P
how do i do number 2
Answer:
If you have a spinner spin it 2 times if u dont have one just use a virtual one on the internet
Step-by-step explanation:
Answer:
2/3
Step-by-step explanation:
By spinning it once, you have a 1/3 chance to land on A. By spinning it again, you have another 1/3 chance to land on A. If you add 1/3 and 1/3, you get 2/3.
b. To solve this problem, find the ratios in each table with
number of pairs of green socks.
Answer:
Step-by-step explanation:
1 8:2
2 3:6
I need help
5th Grade: Module 2 - Lesson 23
please send me picture why bc i need do a division of that and show my work please help
Answer:
your
Step-by-step explanation:
account
DELETED :)
Enjoy the rest of your day lovebug, if helpful... dont hesitate to mark as brainliest! ;)
Evaluate the function, find f(-2):
f(x) = 2x^2 +3x
Answer:
B) 2
Step-by-step explanation:
f(-2) = 2 * (-2)^2 + 3(-2)
f(-2) = 2 * 4 - 6
f(-2) = 8 - 6
f(-2) = 2
Which is a better deal 12.4 ounces for $4.99 or 21 ounces for $6.49?
Answer:
Getting 21 ounces for $6.49 is a better deal!
Step-by-step explanation:
4.99 / 12.4 = 0.402419...
6.49 / 21 = 0.30904...
0.4 is larger than 0.30 therefore 0.30 is less and a better deal.
Have an amazing day! ^-^
What is the soultion: 1/2x + 3/2 (x + 1) - 1/4 = 5? A. 5/2 B. 13/8 C. 15/8 D. 17/8
Answer:
C. 15/8 is the correct answer and the mixed form would be 1 7/8
Step-by-step explanation:
The ratio of x to 4 is not less than 9
Answer:
x/4 > 9
Step-by-step explanation:
WILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
the answer it's B we got the same test
PUT THE B
Answer:
mm option a is right
Step-by-step explanation:
bcz there is only 1 zero less in weight of elephant as compared to whale hope it may help u
in ABC, what is the value of x?
Answer:
x = 16.2
Step-by-step explanation:
5/9 = 9/x
5x = 81
x = 16.2
Please answer this question!!! Thank you!
Answer:
your answer is b
Step-by-step explanation:
-x/6 + 6 = 32
Please help me! Thank you
(The -x/6 is a fraction in case you thought it was division)
Answer:
x = -156
Step-by-step explanation:
Solve for x by simplifying both sides of the equation, then isolating the variable.
Answer: x=−156
Step-by-step explanation: −x/6 +6=32
−1 /6 x+6−6=32−6
−1 /6 x=26
( 6 /−1 )( −1 /6 x)=( 6 /−1 )(26)
x=−156
Meg pounded a stake into the ground. When she attached a leash to both the stake and her dog’s collar, the dog could reach 9 feet from the stake in any direction. Using 3.14 for pi, what is the approximate area of the lawn, in square feet, the dog could reach from the stake.
The dog is able to run around in a circle with a radius of9 ft.
The area of a circle is A = pi r^2
A = (3.14) (9)^2
A= (3.14)(81)
A= 254.34 sq ft
Please help look at picture
round to the nearest tenth
-6(2x - 6) - 4x + 7 Simplify the algebraic expression.
Answer:
− 1 6 + 4 3
Step-by-−
−6 ( 2 − 6 ) − 4 + 7
− 1 2 + 3 6 − 4 + 7
− 1 2 + 3 6 − 4 + 7
− 1 2 + 4 3 − 4
− 1 2 + 4 3 − 4
− 1 6 + 4 3
step explanation:
Distribute
Add the numbers
Combine like terms
Mason spends $24 on hot dogs and buns for his graduation picnic. Hot dogs cost $3 per pack and buns cost $2 per packGraph the equation that models this situation, given that represents packs of hot dogs and y represents packs of buns
Answer: i don’t know
Step-by-step explanation: because I don’t know
I can't seem to factor out this equation.
40x squared -46x +12
Someone please help me and thank you:)
Answer:
your answer is F . s=1/6r .
what is the solution to the equation below -5/4 x + 2/5 equals -13 / 30
HEEEELP PLEASE 15 POINTS
Answer:
Step-by-step explanation:
ShE JuSt WaNt My LOvE
Given g(x)=-2x+2, solve for x when g(x)=8
Answer:
x=±3. Explanation: g(x)=2x2−10 g(x)=8. ie 2x2−10=8 2x2=18 x2=9 x=±3.
Step-by-step explanation: