Please help with math 4r+2+7r

Answers

Answer 1
The simplified expression is 11r+2
Answer 2

Answer:

11r + 2

Step-by-step explanation:

I combined liked terms which are the r's, then left the 2 alone because you cant combine it with any other number.


Related Questions

what would be the best first step to solve this
(4x-9x)(12+8x)=9(4x)

Answers

Answer:

open the brackets is the first step

Step-by-step explanation:

4x(12 + 8x) -9x( 12+8x) = 36x

48x + 32x^2 -108x -72x^2 =36x

32x^2 - 72^2 + 48x - 36x - 108x = 0

-40x^2 -96x = 0

find x using quadratic formular

A recipe requires 1 2/3 cups of sugar. If Mrs.Marina is going to make one and one half of the recipe, then how much sugar does she need

Answers

1 2/3 = 5/3

5/3 + 5/6

10/6 + 5/6

she needs 15/6 or 2 3/6 or 2 1/2 cups of sugar

Mrs. Marina requires 5/2 or 2.5 cups of sugar to make  one and one half of the recipe.

What is proportion ?

A proportion is an equation based on the equality of two ratios.

Here it is given that :

A recipe requires 1 (2/3) cups of sugar.

That is 1 recipe requires = 1(2/3) cups of sugars

                                        = 5/3 cups of sugar

Now, Marina is going to make one and one half of the recipe and to find the sugar he needed we simply multiply 1(1/2) both the sides :

1 recipe requires = 5/3 cups of sugar

1(1/2) recipe requires = (5/3) x 1(1/2) cups of sugar

3/2 recipe requires = (5/3) x (3/2) cups of sugar

3/2 recipe requires = 5/2 cups of sugar or 2.5  cups of sugar.

Therefore, Mrs. Marina requires 5/2 or 2.5 cups of sugar to make  one and one half of the recipe.

Read more about ratio at:

https://brainly.com/question/17869111

#SPJ5

In Science class, 23 out of 25 students are present. What percent of the class is present?

Answers

Answer:

94.25% of the class is present

A company charger shipping fee that is 4.5% of the purchase price for all items it ships. What is the fe to ship an item that costs $56

Answers

Answer:

This is an percentage change question, by any chance you have a maths textbook, look for units that contains the topic: Percentage Change. Now, let's get solving! :)

Step-by-step explanation:

Firstly, you must multiply 4.5% with 56. That is: shipping fees x purchase price

That gives ($) 2.52 (this is your answer)

No addition/totaling needed as the question asked ONLY for the shipping fees.

Stay safe and Merry Christmas! :)

Which of the following is NOT an example of a plant adaptation towards success in their habitat.

Question 1 options:

A.Colored flowers attract pollinators to scatter their seeds.


B.Plants grow thorns to repel grazers to prevent damage.


C.Plants grow towards light as they compete fro resources.


D.Plants take in water for photosynthesis. Will give bnrainliest just help me plzz

Answers

Answer:

d. plants take in water for photosynthesis

Step-by-step explanation:

an adaptation would be a way the plant has adapted in response to a specific environment

all plants take in water for photosynthesis, so it's not an adaptation to a habitat since plants in all habitats do that

What will the date be in 2 months and 3 weeks? current date: December 13, 2020.

Answers

Answer: March 6th, 2021

Please help me out :(

Answers

Answer:

True

True

False

Step-by-step explanation:

Rate of Change is slope. There is no change in slope as the line is straight.

Using the slope formula:

[tex]m=\frac{x_{2}-x_{1} }{y_{2}-y_{1}} \\m=\frac{4-0}{1-0}\\m=4[/tex]

Where m is slope

Since gold beads are on the x-axis, that means there are 4 black beads per gold bead

i hate school okokokokokok

Answers

Answer:

Thanks for the free points...

I love school by the way

Answer:

hey

can you give me a brainliest

Step-by-step explanation:

Fill in the table using this function rule

Answers

21, 26, 36, 46 you just have to fill in x with the numbers on the chart to and put them in the equation

what is the rate of change ??

Answers

Answer:

4/1 or 4

Step-by-step explanation:

it goes 4 on the y axis after 1 on the x axis

What is the image point of (9,4) after a translation left 5 units and up 1 unit?

Answers

Answer:

(4,5)

Explanation: 9-5=4, 4+1=5

What is the common difference or ratio?

A. The common difference is 0.38.

B.
The common difference is 0.76.

C. The common ratio is 0.99.

D. The common ratio is 1.02.

Answers

Answer:

The correct answer is A. The common difference is 0.38

Step-by-step explanation:

Hope i helped! Have a great day <3

Which of the following correctly shows the next two terms after −40 in the pattern?

−10, 20, −40

Answers

Answer/ explanation: -10 for sure :)

The next two terms after -40 in this pattern are 60 and -160.

What is arithmetic Progression?

The difference between every two subsequent words in a sequence is the same; this is known as an arithmetic progression (AP). An equation for the previous block of the AP may be derived from this kind of development. For instance, the sequence 2, 6, 10, 14,... is a mathematical progression (AP) because it fits a pattern where every other number is acquired by adding 4 to the respective period.

The given data is,

-10, 20, -40

From -10 to 20 it is multiplied by 2 with a positive sign, and from 20 to -40 it is multiplied by 2 with a negative sign. Similarly, the next two numbers are 80 and -160.

To know more about reasoning:

https://brainly.com/question/11478756

#SPJ3

Is the last option correct?

Answers

Answer:

yes it is

Step-by-step explanation:

yeah , tisicueiwjcjeiwiddj

Find f(g(3)). PLEASE HELP me asap!!!!! thank you so so much!!!! *will give brainliest*

Answers

Answer: Choice A)  -2

=========================================================

Explanation:

Start at x = 3 on the x axis. Move up until you reach g(x), then move to the left to hit the y axis. You should arrive at y = 3.

That y value is the input to the f(x) function.

Plugging x = 3 into the f(x) function has us draw a vertical line down to f(x) and then go horizontally until we reach y = -2.

Gabriel is buying bagels for a family gathering. Each bagel costs $1.75. Answer the questions below regarding the relationship between the total cost and the number of bagels purchased.

The independent variable, x, represents the
, and the dependent variable is the
, because the
depends on the
.
A function relating these variables is N(x) =N(x)=
.
So N(14) =N(14)=
, meaning 1414


.

Answers

Answer:

Independent Variable: Number of bagels bought

Dependent Variable: Total cost because it depends on the number of bagels bought.

Function: N(x)=1.75x

So, if x is the number of bagels bought, N(14) means that 14 bagels were bought. So you multiply 14 by the price; 1.75. So, N(x)=1.75*14 = $24.5

Step-by-step explanation:

Answer:

The independent variable, x, represents the number of bagels purchased, and the dependent variable is the total cost of the bagels, because the total cost of the bagels depends on the number of bagels purchased.

A function relating these variables is V(x) =1.75x.

So V(14) = 24.5, meaning 14 bagels will cost 24.5 dollars.

Step-by-step explanation:

Have a good day :)

Please give me Thanks

The length between the bases on a baseball field is 90 feet. A scale drawing shows the distance between the bases as 2 inches. One inch on this drawing

equals how many feet?

Enter your response here:

Answers

Answer:

1 inch of drawing = 45 feet

Step-by-step explanation:

Given that:

Length between the bases on a baseball field = 90 feet

As per the scale drawing, the distance between the bases is equal to 2 inches.

To find:

Length of one inch on the drawing is equal to actual length of how many feet?

Solution:

First of all, let us learn about the scale drawings.

Scale drawings are a way to represent the big real world measurements on a paper.

Therefore, small measurements are used to represent the bigger real world measurements.

Here, it is given that:

2 inches on scale is equal to 90 feet of actual length.

Therefore,

1 inch on scale is equal to [tex]\frac{90}{2}[/tex] = 45 feet of actual length.

Therefore, 1 inch of drawing = 45 feet

DUE SOON PLEASE HELP!!!!!!

Answers

Answer: B

So the question is asking when it will be the same amount of water, which means we are dealing with an EQUAL sign because they want to know when it’s the SAME. So, we look at the equation again and it’s saying that the 4.5 gallon tub is gaining water, and the 7 gallon tub is losing water. Because C also has an equal sign, it isn’t the right choice because of the fact that the 7 gallon tub in that equation has a + sign instead of a - sign like B does.

If this helped I appreciate a ❤️ and 5 ⭐️

PLEASE HELP MEEEEE!!!!!

Answers

Answer:

I think it might be d

Step-by-step explanation:

The answer is D, if I’m correct :)

Given: AB || DC, AB CD
DA
Prove: ABC CDA

Answers

1. AB II DC (given)
2. 3. 4. AB =~ CD (given)
5. ^ABC =~ ^CDA (ASA)

Someone help me please

Answers

Answer:

x = 6.3

General Formulas and Concepts:

Pre-Algebra

Order of Operations: BPEMDAS

Brackets Parenthesis Exponents Multiplication Division Addition Subtraction Left to Right

Equality Properties

Trigonometry

[Right Triangles Only] SOHCAHTOA[Right Triangles Only] tan∅ = opposite over adjacent

Step-by-step explanation:

Step 1: Define

We have a right triangle triangle. We can use trig to find the missing length.

Step 2: Identify Variables

POV from the angle measure

Angle = 64°

Opposite = 13

Adjacent = x

Step 3: Solve for x

Substitute:                                 tan64° = 13/xMultiply x on both sides:          xtan64° = 13Isolate x:                                    x = 13/tan64°Evaluate:                                    x = 6.34052

Triangle MRN is created when an equilateral triangle is folded in half.

Triangle N R M is shown. Angle N R M is a right angle. An altitude is drawn from point R to point S on side M N to form a right angle. The length of N S is 6, the length of S M is 2, the length of R M is x, the length of N R is y, and the length of R S is z.

What is the value of y?

2 StartRoot 3 EndRoot units
4 units
4 StartRoot 3 EndRoot units
8 units

Answers

The value of [tex]y[/tex] will be [tex]4\sqrt{3}[/tex] .

What is triangle ?

Triangle is a three sides two dimensional surface having three angles.

We have,

[tex]\triangle MRN[/tex] , [tex]\triangle RSM[/tex] and [tex]\triangle RSN[/tex],

And, [tex]NS =6,\ SM=2,\ RM=x,\ NR=y,\ RS=z[/tex]

Now,

We have right angle [tex]\triangle MRN[/tex],

Using Pythagoras theorem,

[tex]x^2+y^2=8^2[/tex]

[tex]x^2+y^2+=64\[/tex]     [tex].....(i)[/tex]

Now, We have right angle [tex]\triangle RSN[/tex],

Again Using Pythagoras theorem,

[tex]z^2+6^2=y^2[/tex]

⇒[tex]z^2=y^2-36[/tex]     [tex].....(ii)[/tex]

Now, We have right angle [tex]\triangle RSM[/tex],

Again Using Pythagoras theorem,

[tex]z^2+2^2=y^2[/tex]

⇒[tex]z^2=x^2-4[/tex]     [tex].....(iii)[/tex]

Now comparing equation [tex](ii)[/tex] and equation  [tex](iii)[/tex],

We get,

[tex]x^2-4=y^2-36[/tex]

We get,

[tex]x^2-y^2=-36+4[/tex]

[tex]x^2-y^2=-32[/tex]     [tex].....(iv)[/tex]

Now,

Adding equation [tex](i)[/tex] and equation  [tex](iv)[/tex], i.e.

[tex]x^2+y^2+=64[/tex]

[tex]x^2-y^2=-32[/tex]

We get,

[tex]2y^2=96[/tex]

[tex]y^2=48[/tex]

[tex]y=\sqrt{48}[/tex]

[tex]y=4\sqrt{3}[/tex]

So, the value of [tex]y[/tex] is [tex]4\sqrt{3}[/tex]

Hence, we can say that the value of [tex]y[/tex] will be [tex]4\sqrt{3}[/tex]  which is given in option (b).

To know more about Triangle click here

https://brainly.com/question/2773823

#SPJ2

Answer:

its c

Step-by-step explanation:

taking test rn

Answer each question and explain your reasoning. How long is 50% of 60 minutes?

Answers

Answer: 6mins

Step-by-step explanation:

6mins, because 10x6= 60 (or) 60/10=6

Answer:

30 minutes

Step-by-step explanation:

60 divided by 2 which would give you 30 minutes.

4x-5=x-1+3x I need help

Answers

Answer:

x = no solutions

General Formulas and Concepts:

Pre-Algebra

Order of Operations: BPEMDAS

Brackets Parenthesis Exponents Multiplication Division Addition Subtraction Left to Right

Equality Properties

Step-by-step explanation:

Step 1: Define equation

4x - 5 = x - 1 + 3x

Step 2: Solve for x

Combine like terms:                    4x - 5 = 4x - 1Subtract 4x on both sides:          -5 ≠ -1

Here we see that -5 does not equal -1.

∴ This equation has no solutions.

Plzz help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Answers

Answer:

12.50

Step-by-step explanation:

i think

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

worth a lot of points! please help and explain your answer tysm

Answers

Answer:

option c is incorrect

because the value of tan B will be perpendicular/base

so tan B=5/12.

mark me brainlist

Helppp find the solution to this equation 2x+4y=8. x=3y-6 What do x and y  equal

Answers

Answer:

y = 2, x = 0

Step-by-step explanation:

2x + 4y = 8

x = 3y - 6

2x + 4y = 8

2 ( 3y - 6 ) + 4y = 8

10y - 12 = 8

10y = 20

y = 2

x = 3y - 6

x = 3 ( 2 ) - 6

x = 0

I need help on 22 pls

Answers

Answer:

a) 1.24 g/ml

b) 2.4%

Step-by-step explanation:

density = mass/volume

volume of sample = 28.4 - 15 = 13.4mL

density = 13.4/10.8

=1.24 g/ml

percent error

1.27 - 1.24 = 0.03

0.03/1.24 *100% = 2.4% error

. A electric jug was sold allowing 20% discount
with Profit of Rs.120. If the jug was sold
allowing 30% discount, there would have
been loss of Rs. 270. Find the MP of the jug.
solu​

Answers

9514 1404 393

Answer:

  marked price = Rs. 3900

Step-by-step explanation:

The difference between the discounts is 30% -20% = 10% of the marked price. The difference in Rs is 120 -(-270) = 390. If Rs. 390 is 10% of the marked price, then the marked price is (Rs. 390)/(0.10) = Rs. 3900.

The marked price is Rs. 3900.

_____

Check

A 20% discount from 3900 is a price of 3120. If the profit is 120, the cost price is 3000. A 30% discount from 3900 is 2730. This is 270 below the 3000 cost price, so our answer is consistent with problem requirements.

nth term (math) asap please.

Answers

Answer:

Just do minus two, and you will get 27-100=-73

Step-by-step explanation:

Other Questions
I need help, I got 80 and 90 but it said I was wrong... _____ is the regions most important resource.GoldCoalWaterPetroleum Which angle or side combinations can make a triangle? Select all that apply. Angles measuring 90, 45, and 45. Angles measuring 27, 35, and 108. Angles measuring 82, 41, and 57. Sides measuring 8 cm, 12 cm, and 5 cm. Sides measuring 7 in., 4 in., and 13 in. Sides measuring 43 cm, 41 cm, and 58 cm. How are mitosis and meiosis different processes?Your answer:A. Mitosis makes exact copies of cells, while meiosis makes cells with half as many chromosomes as they startedwith.B. Mitosis destroys cells while meiosis makes new cells.C. Mitosis is used to make gamete cells like sperm and egg, but meiosis is used to make new body cells like skin cells Variance analysis is important to the management because:_____.A. It helps management determine the reasons that actual costs varied from budgeted costs. B. It helps management determine which department operated most efficiently. C. It helps management determine the bottleneck of the production line. D. All of the answers are correct. Read the following excerpt from a speech given to a board ofeducation: $1,000 is borrowed at an interest rate of 8% per year.a. How much is owed at the end of one year if interest is compounded:i. monthly?ii. continuously?b. How much is owed at the end of three years if interest is compoundedcontinuously? Stained glass window showing Mary with the infant Jesus and her husband Joseph with a bright star above themChristmas is a Christian holy day that marks the birth of Jesus, the son of God.The story of ChristmasJesus' birth, known as the nativity, is described in the New Testament of the Bible.The Gospels of Matthew and Luke give different accounts. It is from them that the nativity story is pieced together.Both accounts tell us that Jesus was born to a woman called Mary who was engaged to Joseph, a carpenter. The Gospels state that Mary was a virgin when she became pregnant.In Luke's account Mary was visited by an angel who brought the message that she would give birth to God's son. According to Matthew's account, Joseph was visited by an angel who persuaded him to marry Mary rather than send her away or expose her pregnancy.Matthew tells us about some wise men who followed a star that led them to Jesus' birthplace and presented him with gifts of gold, frankincense and myrrh. Luke tells how shepherds were led to Bethlehem by an angel.According to tradition, Joseph and Mary travelled to Bethlehem shortly before Jesus' birth. Joseph had been ordered to take part in a census in his home town of Bethlehem.All Jewish people had to be counted so the Roman Emperor could determine how much money to collect from them in tax. Those who had moved away from their family homes, like Joseph, had to return to have their names entered in the Roman records.Joseph and Mary set off on the long, arduous 90-mile journey from Nazareth along the valley of the River Jordan, past Jerusalem to Bethlehem. Mary travelled on a donkey to conserve her energy for the birth.But when they arrived in Bethlehem the local inn was already full with people returning for the census. The innkeeper let them stay in the rock cave below his house which was used as a stable for his animals.It was here, next to the noise and filth of the animals, that Mary gave birth to her son and laid him in a manger. Marni has 11 ounces of walnuts. She needs 6 ounces for one recipe and \frac {1}{4}41 pound for another. There are 16 ounces in 1 pound. How many ounces of walnuts does Marni need to make both recipes? Show your work. Using a layaway plan, Bill bought a set of golf clubs for $1700. He has 6 months to pay off his balance after paying a down payment. The store does not charge a fee for their program. If Bill makes payments of $201 a month, how much did he need to use as a down payment in order to pay for the clubs Simplify.(3x2 + 8x)(2x 2) A. 6x3 + 10x2 16x B. 6x3 + 16x2 6x 16 C. 6x2 + 10x 16 D. 5x2 + 10x 16 What is the missing value in the equation shown?___ x 1/10 = 0.46A 0.046B 0.46C 4.6D 46 A monument in a park is shaped like a square pyramid. The dimensions are shown in the net.What is the surface area of the monument, including the base?4 m12 m14 m24 m 5. An object accelerates from 10km/h at a rate of 5m/s2. What distance has the object traveled when itreaches a speed of 50km/h? Write an equation in point slope form of the line that passes through the point (2,-8) and had a slope of 4 For every dog there are 3 cats at the pet store. Whats the ratio? Pls help me! Ive posted this 2 times and no help An organism can occupy more than one niche in an ecosystemA) TrueB) False a plant measured x inches tall this week Its not 4 feet of snow that is 60% of snow that will fall. how much snow will fall??