Please Help Me ! Thanks This my Last QUESTION AND I NEED A

Please Help Me ! Thanks This My Last QUESTION AND I NEED A

Answers

Answer 1

Answer:

D

Step-by-step explanation:

0.1m is one tenth of the the total which is the ratio for all the other ones so it would be

0.1m=20

hope that helps if it does plese mark as brainliest.

Answer 2

Answer: A

Step-by-step explanation:

The amount of money he puts on his savings account is 10% of what he makes.

So the answer would be m = 20(0.10)


Related Questions

18 decreased 12%
NEED HELP ASAP

Answers

Answer:

17.88

Step-by-step explanation:

18- 12/ 100=

447/24=

then simplify

Answer:

20.16

Step-by-step explanation:- 12% × 18 =

- 12 ÷ 100 × 18 =

- 12 × 18 ÷ 100 =

- 216 ÷ 100 =

- 2.16

(-2,0) lies on the graph of the equation y = |x-1| + 3.

Answers

Answer:

Yes true i tried it out

please help me ASAP this is very important explain for brainlist.

Answers

Answer:

68%

Step-by-step explanation:

17 divided by 25 = .68

Clare used 30% less butter this month than last month when baking holiday treats. If she used 250 tablespoons of butter last month, how many tablespoons did she use this month?

Answers

Answer:

175 tablespoons.

Step-by-step explanation:

250 × 30% = 75

250 - 75 = 175

4. y = 94(0.75) *8 is an example of exponential growth
O True
O False

Answers

Answer:

false

Step-by-step explanation:

someone please help me I need to know asap​

Answers

Answer: 3

Step-by-step explanation:

f(x)= -x + 4

Therefore f(-1)= -(-1)+4= 1+4= 5

h(x)= (3/2)x - 1

Therefore h(2)= (3/2)(2) -1= 3-1= 2

f(-1) - h(2)= 5 - 2= 3

At the grocery store, 6 pints of ice cream cost $14.40. How much would 40 pints of ice cream cost?

Answers

Answer:

$96

Step-by-step explanation:

14.40 / 6 = $2.40

$2.40 x 40 =

$96

Hope that helps!

The solution is $ 96

The cost of 40 pints of ice cream is given by the equation A = $ 96

What is an Equation?

Equations are mathematical statements with two algebraic expressions flanking the equals (=) sign on either side.

It demonstrates the equality of the relationship between the expressions printed on the left and right sides.

Coefficients, variables, operators, constants, terms, expressions, and the equal to sign are some of the components of an equation. The "=" sign and terms on both sides must always be present when writing an equation.

Given data ,

Let the cost of 40 pints of ice cream be A

Now , the equation will be

The cost of 6 pints of ice cream = $ 14.40

So , the cost of 1 pint of ice cream = cost of 6 pints of ice cream / 6

Substituting the values in the equation , we get

The cost of 1 pint of ice cream = 14.40 / 6

The cost of 1 pint of ice cream = $ 2.40

Now ,

The cost of 40 pints of ice cream A = 40 x cost of 1 pint of ice cream

Substituting the values in the equation , we get

The cost of 40 pints of ice cream A = 40 x 2.40

The cost of 40 pints of ice cream A = $ 96

Therefore , the value of A is $ 96

Hence , the cost is $ 96

To learn more about equations click :

https://brainly.com/question/19297665

#SPJ2

Which of the following are solutions to the equation below?
Check all that apply
x2 + 4x + 4 = 12

Answers

Answer:

         C.  2√3 - 2

Step-by-step explanation:

[tex]x^2 + 4x + 4 = 12\\\\x^2+2\cdot x\cdot2+2^2=12\\\\(x+2)^2=12\\\\x+2=-\sqrt{12}\quad\vee\quad x+2=\sqrt{12}\\\\x=-2\sqrt{3}-2\quad\vee\quad x=2\sqrt3-2[/tex]

Pleas help I need help

Answers

Answer:

i think c just see what the other people say first to make sure

Step-by-step explanation:

For the line above, is the slope positive or negative? *

Answers

The slope is positive
(2)

Answer:

positive

Step-by-step explanation:

5. A cell phone company charges $50 connection fee plus $20 per line. Jake must spend under $140 on his
family's cell phone bill. How many cell phones can his family have? Write the linear inequality that models this
situation then solve the problem. Please show your math work
I WILL GIVE BRAINLIEST!!

Answers

Answer:

4 lines

Step-by-step explanation:

50+20*lines < 140

20*lines < 90

lines < 4.5

The inverse of f(x) = x2 – 3 is
f-() = x2 +3
:: - (2) = V2 + 3
:: f-(x) = V2 - 3
:: f-1 (2) = 1 - 3

Answers

Answer:

f ⁻¹(x) = [tex]\sqrt{x + 3}[/tex]

Step-by-step explanation:

Find the inverse of f(x) = x² - 3

Substitute x with y and f(x) with x and solve for y:

x = y² - 3y² = x + 3[tex]\sqrt{y^2}[/tex] = [tex]\sqrt{x + 3}[/tex]y = [tex]\sqrt{x + 3}[/tex]

Replace y with f⁻¹(x):

f ⁻¹(x) = [tex]\sqrt{x + 3}[/tex]

Step-by-step explanation:

i guess maths is the hardest subject


Find the value of x. Round your answer to the nearest tenth.
Help please!

Answers

Use the formula c^2 = a^2 + b^2
9^2 = x^2 + 7^2
81 = x^2 + 49
x^2 = 32
x = 5.7 (rounded)

Help me plssss!!!!!!

Answers

Answer:

take a clear pic and re-upload......

Question 4
If f(x) = 12 - 3| + 7, then which of the following is the value of f(1)?
1)11
2) 13
3)9
4)17

Answers

Answer:

f(1)= 12-31+7

Step-by-step explanation:

f(1) = -12

Prism A is similar to Prism B. The volume of Prism A is 2790 cm3. What is the volume of Prism B?

21, 760 cm3
1360 cm3
680 cm3
340 cm4

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

me ayuda con este ejercicio
[tex]( + 1)( + 3)[/tex]

Answers

1×3 = 3

answer is + 3

solve y= 8x + 1 and 6= 6x + 3

Answers

7x+3 is your answer for your problem

Answer:

The first one is 5 the second one is 0.5

Step-by-step explanation:

Use desmos it makes your life easier

Hope this helps! :)

help quickly, please! I'll mark you brainliest if you're right!

Answers

Answer:

C 803.8 in2

Step-by-step explanation:

Answer:

the answer is C 803.8 in2

Step-by-step explanation:

can you find the area for this?

Answers

Answer:

b. is the right answer of your question

Answer:

106.5=0.01065

26.6=0.00266

60.35=0.00266

53.25=0.005325

HELP ME PLEASEEE!!
8TH GRADE MATHH

Answers

Answer:

45

Step-by-step explanation:

Look at the line which says x and 135⁰

they add up to 180

SO,

x+135=180

×=180-135

x=45

At Norman's Newsstand, 5 magazines cost $20.00. How many magazines could you buy with $44.00?

Answers

Answer: 11 magazines

Step-by-step explanation:

1)     20/5 = $4 per magazine

2)     44/4 = 11 magazines

Answer:

10 magazines

Step-by-step explanation:

5 magazines cost $20.00

You have $44.00

If 5 magazines cost $20.00

Then 10 magazines would cost $40.00

Since the maximum amount of money you can spend is $44.00, you can only buy 10 magazines for $40.00 and be left with $4.00.

please help will mark brainliest

Answers

Answer: 145.8

Step-by-step explanation:   you have to divide 45 and 25 to get 1.8, then you get 81 and you multiply 81 x 1.8 to get your answer.

The first term in a sequence is 5. Each new term in the sequence is obtained by adding 4 to the previous term. Determine an equivalent position-to-term formula. Your answer should be an expression in terms of .

Answers

Answer:

4x+1

Step-by-step explanation:

PLS HELP ME ! IM GIVING BRAINLIEST

Answers

Answer: 15 feet

Step-by-step explanation:

I divided 20 by 12 on the calculator and I got a repeating decimal (1.6666) Then, not clearing the calculator, I multiplied that by 9 and if you followed the steps, you should get 15.

how to make 9.37% into decimal​

Answers

Answer: divide by 100 is .0937

Step-by-step explanation:

1233+12×19÷3=




çözüm bakalım ???​

Answers

Answer:

1309

Step-by-step explanation:

1233 + 12 x 19 / 3 =

1233 + 228 / 3 =

1233 + 76 = 1309

Hope that helps!

Answer:

1,309 eso es con la calculadora sale


Find the slope of the line that passes through the pair of points
(-13,7) and (1, -14)

Answers

Answer:

m= -3/2

Step-by-step explanation:

I hope this helps

easy question ill give brainliest

Answers

Answer:

Middle one

Step-by-step explanation:

Answer:

y=10xz

Step-by-step explanation:

agree or desagree? short question'​

Answers

Answer:

Disagree

Step-by-step explanation:

Disagree because it wouldn’t make sense
Other Questions
Magdala is modeling 2.124 how to cheeks change the place value blocks so she can make 4 equal shares What are the aspects of mathematics What does a file extension tell your computer?A. What type of program to openB. When the file was createdC. Where a program is savedD. Which file name to display I need a A in math can you help me with this answer 7Jackson is creating a rectangular board game that includes a diagonal line from two of the corners of the game. How long is the diagonal if the board game is 10 incheslong by 8 inches wide? Explain your reasoning. Round your answer to the nearest tenth of an inch.Helppp If the Democratic candidate wins the ____________ vote in a state, then theDemocratic ________ cast that states electoral votes. a farmer was on his tractor and drove by some chickens and pigs in his field he counted 30 heads and 84 legs Phoenician gold and silver jewelry was_________________.A) well-craftedB) delicateC) based on Egyptian designsD) all of the above What does the phrase last in, first out mean? Look at the picture : Describe the characters in the picture. Can you think what the story of the girl is ?Why is the girl not afraid of the lion?. Can you think what happens next?can someone answer the questions pls What is the best approach to safety? (i.e. It is easier to _____ than to treat)(Body Mechanics and Safety Review) (Health Science) The doctor injected Ben with athat would make his allergic reactions less severeserumO commandeerO revertO regulate Where is the liver and pancreas ? Qu significa el adverbio en esta oracin?Siempre sacas buenas notas. Janice wants to grow flowers in her backyard. She has four types of dirt that she could use, but she is unsure of which type would allow the flowers to grow the best. In order to figure this out, she sets up an investigation. Janice puts each type of soil in a different pot and plants a flower in each pot. What scientific question should Janice ask from her experiment? A. Which soil looks the best? B. Which soil type allows the flower to grow the most? C. Which soil is the oldest? D. Which soil type is preferred by most people? use the subject pronouns to choose the correct form of the verb Tener. usted 6The line "snow as fine as flour" is an example of aA MetaphorB PersonificationOnomatopoeiaDSimile A scientist performed an investigation involving a reaction that produced AI, (SO )3. How many sulfur atoms arerepresented in this formula? The weekly production cost C of manufacturing x watches is given by the formula C = 6000 + 3x, where the variable C is in dollars." (a) What is the cost of producing 1000 watches? What was the biggest reason that one and a half million immigrants came from Ireland to the U.S. in the mid 1800s? A. There was a potato famine in Ireland, and many people there were starving. B. Ireland had a failed democratic revolution, and their people came seeking political refuge.C. The Irish had a deep sense of adventure and decided to see what it was like to live in the U.S.