Please help me I just want to know what is wrong with that. PLEASE

Please Help Me I Just Want To Know What Is Wrong With That. PLEASE

Answers

Answer 1

Answer:

---> --->  

WS  DS

Step-by-step explanation:


Related Questions

plz helpppppppppp!!!!!!!!

Answers

-10

Step-by-step explanation:

-17 + y = -27

+17        +17

y=-10

Answer: 10

Step-by-step explanation: y will be 10 i hope so it is -17 + 10 = -27

h(t)=-10x+6 h(?)=-44

Answers

Answer: h(5)=-44

Step-by-step explanation:

Given

h(t)=-10x+6

h(?)=-44

Substitute the [-44] value to the first equation

-44=-10x+6

Subtract 6 on both sides

-44-6=-10x+6-6

-50=-10x

Divide -10 on both sides

-50/-10=-10x/-10

x=5

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions

Plssss help meee I need help

Answers

Answer:

no

Step-by-step explanation:

[tex]29^{2} \neq 20^{2} + 26^{2}[/tex]

What are the coordinates of the point on the directed line segment from ( − 4 , 10 ) (−4,10) to ( 2 , − 10 ) (2,−10) that partitions the segment into a ratio of 1 to 3

Answers

Answer:

[tex]Z=(-2.5,5)[/tex]

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

Point [tex]a=(-4,10)[/tex]

Point [tex]b= (2,-10)[/tex]

Ratio [tex]r=1:3[/tex]

Generally the section formula is mathematically given as

[tex]x=\frac{m_1x_2+m_2x_1}{m_1+m_2}[/tex]

[tex]y=\frac{m_1y_2+m_2y_1}{m_1+m_2}[/tex]

Generally the point P(x,y) is mathematically given as

[tex]x=\frac{1(2)+3(-4)}{1+3}[/tex]

[tex]x=-2.5[/tex]

[tex]y=\frac{(1)(-10)+(3)(10)}{1+3}[/tex]

[tex]y=5[/tex]

Required Co-ordinates Z is

[tex]Z=(-2.5,5)[/tex]

Someone help Please and make sure it’s right :)

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

its 9

Destiny needs to save a 15 percent down payment for a car she wants to buy. She knows cars of this make and year model tend to sell for $9,000. How much will she need to save

Answers

Answer:

1,350

Step-by-step explanation:

15% of 9,000 is 1,350, you can multiply 9000 by .15.

Can anyone please help me with this!!! :(

Answers

Answer:

ano ba gagawin

parang Ang Dali pero ano gagawin dyan

Hi there!

For this problem, pretty much add all of them and then subtract with 22 to find how much Jen ran on Friday.

Monday+Tuesday+Wednesday+Thursday:

Simplify all terms and find all common denominators:

Common denominator: 8

[tex]4 \frac{3}{4} = 4 \frac{6}{8}[/tex]

[tex]5 \frac{1}{8} = 5 \frac{1}{8}[/tex]

[tex]6 \frac{1}{4} = 6 \frac{2}{8}[/tex]

Combine all terms:

[tex]4 \frac{6}{8} + 5 \frac{1}{8} + 6 \frac{2}{8} = 15 \frac{9}{8}[/tex]

Simplify 15 9/8 or else can’t subtract with 22.

[tex]9/8 = 1 \frac{1}{8}[/tex]

[tex]15 + 1 \frac{1}{8} = 16 \frac{1}{8}[/tex]

Turn 22 into 21 8/8...

Subtract: 21 8/8 with 16 1/8

[tex]21 \frac{1}{8} - 16 \frac{1}{8} = 5 \frac{7}{8}[/tex]

This means that 5 7/8 is how much mile Jen must run on Friday to reach her goal.

Delia went to the market to buy 4 pounds of sliced fruit in a container. She paid with a $20 bill and a $5 bill and received $3.67 as change. She paid $1.29 in taxes for the fruit. What was the cost for one pound of sliced fruit before taxes?

Answers

Answer:

$4.57. Hope this helps :)

Step-by-step explanation:

20+5=25      

then you do

25-3.67= $21.33

you then divide that by the number of pounds she bought.

21.33/4= 5.3325

round that to the hundreths place and you get $5.33

so she paid $5.33 for a pound

Answer:

$4.74 per pound

Step-by-step explanation:

((20 + 5) – 3.67) / 4.5 = (25 – 3.67) / 4.5 =

(21.33) / 4.5 = 4.74

_______________________________

I've seen this same problem before, it should be 4.5 pounds.

The triangle represents a scale drawing that was created by using a factor of One-half.

A triangle with sides lengths of 5 inches.

Which is true of the measures of the sides of the original triangle?
Each side of the original triangle is One-half the length of each side of the scale drawing.
Each side of the original triangle is 2 times the length of each side of the scale drawing.
Each side of the original triangle is the same length as each side of the scale drawing.
Each side of the original triangle is 2 inches shorter than the scale drawing.

Answers

9514 1404 393

Answer:

  (b)  Each side of the original triangle is 2 times the length of each side of the scale drawing.

Step-by-step explanation:

If the smaller is 1/2 the larger, then the larger is 2 times the smaller. The original triangle's sides are 2 times those of the scale drawing.

write the equation of the cirlcle with diameter endpoints of (-6,3) and (-14,13)

Answers

Answer:

(x+10)² + (y-8)² = 41

Step-by-step explanation:

First, we find the length of the diameter.

from distance formula, d = SQR ROOT OF [(-14+6)² + (13-3)²]

diameter = SQR ROOT OF [8² + 10²] = √164 = √4√41 = 2√41

*****    so the radius is half that, r =√41

The center of the circle is at the midpoint of the diamater.

x = (1/2)(-6 + -14) = (1/2)(-20) = -10

y = (1/2)(3 + 13) = (1/2)(16) = 8

center (h,k) = (-10,8)

circle equation: (x-h)² + (y-k)² = r²

(x- -10)² + (y - 8)² = (√41)²

(x+10)² + (y-8)² = 41

Sorry it took a while.

A conjecture is an educated guess
based on known information. Given
that Ray BA and Ray BC are opposite
rays, what conjecture can you make
about the angles?

Answers

Answer:

the angle abc is 180 degrees

Step-by-step explanation:

the angle about 80 rays of it

Sweets are sold loose or pre packed in 120 G bags. The 120 G bags are 1.49 pounds each By calculating the price per gram determine which is better value show ur working out

Answers

Complete question :

Sweets are sold loose, or pre-packed in 120g bags.The 120g bags are £1.49 each.The loose sweets are £0.89 for 100g.

By calculating the price per gram, determine which is better value.

Answer:

100 g bag

Step-by-step explanation:

For the 120g bag:

Price per gram :

Price / Numbe of gram

1.49 / 120 = 0.0124 gram per bag

For the 100 g bag :

0.89 / 100

= $0.0089per gram

Since $0.0089 is < $0.0124

Then the 100g bag is of better value

The sum of two numbers is 42. The smaller number is 20 less than the larger number. What are the numbers?​

Answers

Answer: 22 and 20

Step-by-step explanation: Good luck! :D

Answer:

20+22

Step-by-step explanation:

42-20=22

22+20=42

Answer number 31 and 32. For what value of x is the figure the given parallelogram?

Answers

Answer:

cant see 32

Step-by-step explanation:

Whats the best anime character (from any anime)

Answers

Answer:

Phil is superior

Step-by-step explanation:

From TPN by the way

Answer:

(insert almost every Danganronpa character here)

(i said almost bc of haji Teruteru and Hifumi)

Either enter an exact answer in terms of . or use 3.14 for .


Answers

Answer: 75π units³ or 235.5 units³

Step-by-step explanation: Notice that the figure shown here is a cylinder.

To find the volume of a cylinder, start with the

formula for the volume of a cylinder, which is V = πr²h.

Here, notice that our cylinder has a

radius of 5 units and a height of 3 units.

So we have (π)(5 units)²(3 units).

Start by simplifying the exponent.

(5 units)² is (5 units)(5 units) or 25 units².

So we have (π)(25 units²)(3 units).

Now, (25 units²)(3 units) is 75 units³.

So we have 75π units³.

So the volume of the cylinder shown here is 75π units³.

Remember that π is approximately equal to 22/7 or 3.14 so we

can estimate the value of the volume by plugging in 3.14 for π.

So we have (75)(3.14) which is equal to 235.5.

So the value of the volume is approximately 235.5 units³.

I don’t understand at all

Answers

What is going on? it doesn't make any sense.

solve the equation log2 x - 1/2 * log2 (x + 1) = 1

Answers

Answer:

0

Step-by-step explanation:

Help, > < or =?


|-6| ? 4

Answers

Answer:

>

Step-by-step explanation:

Because |-6| = 6

and 6 is greater than 4

Does in anyone know what this is if so please tell me

Answers

The x is the 4 and the y is the 3 (4,3)

Answer: 4,3

Step-by-step explanation: (This could be incorrect) Its' where the two lines intercept.

4.
A taxi company charges passengers $2.00 for a ride, no matter how long the ride is, and an additional $0.20 for each mile traveled. The rule c = 0.20m + 2.00 describes the relationship between the number of miles m and the total cost of the ride c.
a. What is the charge for a 1-mile ride?
b. What is the charge for a 2.7-mile ride?


A. $2.20; $2.54


B. $0.20; $0.54


C. $2.00; $2.20


D. $0.20; $5.60

Answers

Answer:

A. $2.20; $2.54

Step-by-step explanation:

Answer:

A. $2.20; $2.54

Step-by-step explanation:

It should give you 2.54.

First, you have to multiply 2.7 miles times .20 miles. It gives you .54, which you are supposed to add 2.00 to it for every ride.

c =0.20m + 2.00

Where c is the cost and m = number of miles,

For a 2.7 mile ride, m = 2.7

c  = 0.20m + 2.00,    m = 2.7

c = 0.20*2.7 + 2

c = 0.54 + 2

c = 2.54

Charge for the ride = $2.54

I hope this helps.

The markings on the number line are evenly spaced. Label the other markings on the number line.

Answers

Answer:

A= -75

B= -60

C= -45

D= -15

E= 15

F=30

Step-by-step explanation:

Each point is 15 away, so you just add or subtract 15 based off of if it's a negative or positive number on the number line.

Hope this helped!

Mai made 50 flyers for five volunteers in her club to hang up around school. She gave 5 flyers to the first volunteer, 18 flyers to the second volunteer, and divided the remaining flyers equally among the three remaining volunteers.

Answers

Answer:

9

Step-by-step explanation:

we start out with 50 flyers, then a volunteer takes away 5. This puts us now at 45 flyers, then another volunteer takes 18 flyers, leaving us at 27. We now have to equally share the remaining flyers with 3 volunteers. To do this we do 27 divided by 3, which gives us 9. Meaning we give 9 flyers to each of the remaining 3

Answer:To thank Mai five volunteers, Mai gave each of them the same number of stickers then she gave them each two more stickers altogether she gave them a total of 30 stickers

Step-by-step explanation:

-6, 12 ,-24 ,48 what would be the next term in this sequence (help ASAP please )

Answers

the next term would be -96 ! your just adding the term twice and alternating it by making it a negative and a positive

There are 63 color pencils of which 14 are black, 21 are white and the remaining are yellow.
What fraction of the pencils are yellow in color? Simplify your answer.

Answers

Answer:

4/9

Step-by-step explanation:

7/25
i think :)
kenddnnfnccnnccnnfnddk

Ten subtracted from the quotient of a number and 7 is less than -6

Answers

Answer: (x ÷ 7) - 10 < -6

Step-by-step explanation:

What is the product (x-3)(x+8), expressed as a trinomial?

A. x^2+8x-24
B.x^2-3x-24
C.x^2+5x-24
D.x^2-11x-24

Help -

Answers

It’s c x^2+5x-24 just multiply each of the terms from the second parentheses.

What is a slope in mathematical terms

Answers

Answer:

"The slope of a line is a measure of its steepness. Mathematically, slope is calculated as "rise over run" (change in y divided by change in x)." 

Answer:

It is how steep a linear graph/function is.

Step-by-step explanation:

It is the m in the formula y=mx+b. The bigger the member the steeper.

Diane sent 25 invitations to her birthday party. If 1/6 of the invatations were for her family, about how many family members did she invite?

Answers

The key to answering "word problems" of this sort is being able to translate the given information into mathematical operations involving the data provided. Key words here are "of" and "about".

"About one-sixth of the (25) invitations sent were for her family."

⟺About16×⏟OF25

About
1
6
×

OF
25
of the invitations were for her family.

⟺16×25=4.166⎯⎯⎯⎯⎯⎯≈⏟about4

1
6
×
25
=
4.1
66
¯


about
4
invitations were for her family.

Jesse is filling spherical balloons. When full, one of these balloons has a diameter of 24. Jesse can fill a balloon at a rate of 820cm^3 per breath. how many breaths would it take her to fill a balloon

Answers

Answer:

it's 8.8 had to do the exact problem on khan acedemy

Step-by-step explanation:

answer is 8.8 breaths

Other Questions
Over the seven-year span of babysitting for the Millard's, Carrie's babysitting rate went from $8 per hour to $14 per hour. What is the percent increase? Round to the nearest percent. Are these terms alike or unlike: 2xy and 2xyz URGENT PLEASE HELP6Solve for b.b = [?]INEbEnter the number thatgoes beneath theradical symbol. How was the U.S. internment of Japanese-Americans DIFFERENT FROMGermany's use of concentration camps? what is the rate of acceleration of a 2,000-kilogram truck if a force of 4,300 N is used to make it start moving forward A box has dimensions 6in x 3in x 7in. What is the volume? Chemistry question on enthalpy HELP!!!! hhhhhhhhhhhhhheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllppppppppppppppppppppppppppppppp B. Match the following.Column A1. Bharatvarsha2. Coins3. Prithviraj rasoColumn B(a) Ibn Batuta(b) Vishnu Purana(c) Kalhana(d) Numismatics(e) Chand Bardai4. Morocco5. Rajatarangini Reuben invested his savings in two investment funds. The $18,000 that he invested in Fund A returned a 5% profit. The amount that he invested in Fund B returned a 1% profit. How much did he invest in Fund B, if both funds together returned a 4% profit? A poll of 200 doctors across the nation found that 11 were assisted in their office by registered nurse , 83 were assisted by LVN and 21 were assisted by both. How many were assisted by at least one type nurse ? What do you think would be the biggest challenge of being a woman in the United States in the early 1800s, and why? WILL GIVE BRAINLIEST Stefan is making new cushion covers for a chair. There are three sizes ofcushions on the chair. What is the surface area of the seat bottom cushion?A. 990 square inchesB. 846 square inchesC. 320 square inchesD. 756 square inches An assessment that uses specific standards to judge ability is called aA. criterion-reference testB. testC. fitness testD. norm-referenced test the price of a car was reduced to 25% off the car is now 14.625 work out what the car was before it was reduced Canada is located __________ of the United States.A.westB.northC.eastD.southPlease select the best answer from the choices providedABCD what does trains collide and oil slick disaster mean? 10 PTSHELP PLEASE!!! Tu______(regresar) a la universal manana. If your good at math please help me with this question