Answer:
(x, y) = (-1, 1)
Step-by-step explanation:
y = 2x + 3
x - y = -2 since y is equal to 2x + 3 we replace the y in the second equation with 2x + 3
x - (2x + 3) = -2 add like terms
-x - 3 = -2 add 3 to both sides
-x = 1 and x = -1
to calculate value of y we replace x with -1
y = 2x + 3
y = 2 (-1) + 3 and y = 1
Answer:
(x, y) = (-1, 1)
y = 2x + 3
x - y = -2 since y is equal to 2x + 3 we replace the y in the second equation with 2x + 3
x - (2x + 3) = -2 add like terms
-x - 3 = -2 add 3 to both sides
-x = 1 and x = -1
to calculate value of y we replace x with -1
y = 2x + 3
y = 2 (-1) + 3 and y = 1
Find the SLOPE between (-8,9) and (-4,12) Write answer as a SIMPLIFIED FRACTION.
I need help right now I’m in my class plz help
Answer:
1/3x + 1/2
Step-by-step explanation:
combine like terms 1/3x plus 2/3x equals 3/3x - 2/3x = 1/3x
and 3/4-1/4 = 2/4.
Answer:
1/3x+1/2
Step-by-step explanation:
1/3x+2/3x-2/3x+3/4-1/4 eliminated +2/3x-2/3x
1/3x+3/4-1/4
1/3x+2/4 simplify 2/4 to 1/2
1/3x+1/2
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?
14 rolls of paper towels for $18
or
10 rolls of paper towels for $12
what is the unit rate for the 14 roll option
Answer: The second one, 10 rolls for $12. 1.29 (Rounded)
Step-by-step explanation:
14/18 is 1.29 (Rounded)
10/12 is 1.20.
The unit rate is cheaper, therefore making it the better buy
The answer is A
You’re welcome
Answer:
so you answered your own question?
The school cafeteria sells two kinds of wraps: vegetarian and chicken. The vegetarian wrap costs $1.00 andthe chicken wrap costs $3.10. Today they made $268.30 from the 136 wraps sold. How many of the wraps
sold were vegetarian?
a. 57 wraps
c. 63 wraps
d. 75 wraps
b. 73 wraps
Answer:
I think it is 73
Step-by-step explanation:
Because i tryed all of the other numbers and they didnt work
HOPE THIS HELP !!!!!!!!!!!!!!!! :)
find the lateral surface area of the figure below
Answer:
242
First is 9 times 10 which is 90, then 4 times 8 is 32 divided by 2 which is 16 times 2 since there are two, 32 again. 8 times 10 is 80. 4 times 10 is 40.
90 + 32 + 80 + 40 = 242
Step-by-step explanation:
What is 5% of 700
Need ASAP
Answer:
35
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is 35
Step-by-step explanation:
all i did was multiply 5% by 700
Please help me!!!!!!
Answer: 72.5
Step-by-step explanation:
The average of 2 points is the midpoint so if I add 70 and 75 to get 145 and divide by the number of numbers which is 2 I get 72.5
I need help with part b and c pretty p please show your work so I can do this
Staples sells 5 packs of paper for $7.80. How much would 3 packs cost? help
T m = the number of minutes it will take Beck to finish his homework. Choose the equation that can be used to find the solution to the problem
Answer:
[tex]0.3 m = 12[/tex]
Step-by-step explanation:
See comment for complete question
Given
30% in 12 minutes
Required
Time to complete the homework
From the question: m represents the required minutes
This implies that:
[tex]30\% * m = 12[/tex]
Convert to decimal
[tex]0.30 * m = 12[/tex]
[tex]0.3 m = 12[/tex]
Hence:
The equation is: [tex]0.3 m = 12[/tex]
Select the expression that has a value of 23.
6 + (9 x 3) ÷ 3 + 8
(6 + 9) + 3 ÷ 3 + 8
6 + 9 x 3 ÷ (3 + 8)
(6 x 9 x 3) ÷ 3 + 8
it costs $5.25 for a bottle of 150 vitamins. if the cost varies directly with the number vitamins in the bottle, what should a bottle of 250 vitamins cost?
Answer:
$8.75
Step-by-step explanation:
I HOPE THIS HELPS YOU OUT WITH YOUR QUESTION! PLZ LET ME KNOW IF IT DID! IT MAKES ME FEEL GOOD THAT SOMEONE APPRECIATES IT! ANYWAY, IF YOU HAVE A FEW MINUTES PLZ GOT TO MY PROFILE AND THANK MY ANSWERS (THE MORE THE MERRIER)
43 lbs of bananas cost $86. How many
lbs of bananas can you get with $100 ?
will get brainliest
Answer:
$200
Step-by-step explanation:
Hey There!
So first we want to find the price of each pound of banana
To do this we divide the cost by amount of bananas bought
86/43=2
so each pound of bananas cost $2
now we just multiply 2 and 100
2x100=200
so 100 pounds of bananas would cost $200
hope this helps :)
Answer:
50
Step-by-step explanation:
Calculate how much 1lbs of bananas cost by dividing 86 by 43. getting you 2. That means each lbs of bananas is $2. Then divide $100 by $2 getting you 50 because you have $100. So you can get 50lbs of bananas with $100.
solve the triangle a=? b=7m c=10m
Answer:
[tex]\sqrt{149}[/tex]
Step-by-step explanation:
The third side of a triangle can be any value in the range of -
1 ≤ a < 17.
What is a triangle?A triangle is a polygon with three edges and three vertices. It is one of the basic shapes in geometry.In Euclidean geometry, any three points, when non-collinear, determine a unique triangle and simultaneously, a unique planeGiven are two sides of a triangle as b = 7m and c = 10m.
The sum of two sides of a triangle is always greater than the third side. Mathematically -
a < {b + c}
a < {7 + 10}
a < 17
a ∈ [1, 16]
Therefore, the third side of a triangle can be any value in the range of -
1 ≤ a < 17.
To solve more questions on triangles, visit the link below -
https://brainly.com/question/12538366
#SPJ2
PLEASE HELP ITS DUE BY 11!! I NEED ALL QUESTIONS SOLVED AND I WILL MARK BRAINLIEST
Answer:
∠A = 60°
∠B = 42°
∠C = 78°
Step-by-step explanation:
∵ In a triangle, sum of all the three interior angles is 180°
∴ m∠A + m∠B + m∠C = 180°
∴ (4x)° + (3x - 3)° + (5x + 3)° = 180°
∴ (4x + 3x - 3 + 5x + 3)° = 180°
∴ (12x)° = 180°
∴ 12x = 180
∴ x = 180/12
∴ x = 15
∠A = (4x)° = (4× 15)° = 60°
∠B = (3x-3)° = (3× 15-3)° =(45-3)°= 42°
∠C = (5x+3)° = (5× 15 + 3)° =(75 + 3)°= 78°
Camden is going to invest $600 and leave it in an account for 12 years. Assuming the interest is compounded continuously, what interest rate, to the nearest hundredth of a percent, would be required in order for Camden to end up with $920?
Answer:
320 i think lol
Step-by-step explanation:
Answer:
3.56
Step-by-step explanation:
Help! Check if my answer is right please, I’m marking brainliest!!!
A. 46.1
B. 50.1 - (my answer)
C. 76
D. 54.2
Show work, if possible. Thanks❤️
Answer:
its B
Step-by-step explanation:
Use the information provided to write the standard form equation of each hyperbola. (pls hurry!)
Which of the following graphs represents the equation
2x + y = 12?
Answer:
a
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
In the kite picture above, find all the missing measures.
M<1=
M<2=
M<3=
Answer:
90
51
39
Step-by-step explanation:
hope this helps u have a great day
Answer:
opposite angles are ≈ diagonals of a kite are ⊥
∠1=90°
∠2=51°
∠3= 90°-51°=39°
∠3=39°
[tex]----------\\hope ~ it ~ helps\\\\have ~ a ~ great~ day.[/tex]
Richie is solving the equation x^2 – 12x = 28 by completing the square. What number should he add to
both sides of the equation to complete the square? Pleaseee Help
Answer:
Richie should add the number 36 to both sides.
Step-by-step explanation:
To complete the square, you need to divide b by 2, square it, then add it to both sides. In this case, you'd do this:
12/2=6
6^2=36
Pleaseee needing helppp
Answer:
You were correct.
Step-by-step explanation:
If the input to the function y = 4x - 3 is 2 Then
y = 4 * 2 - 3
= 8 - 3
= 5
Hope it helps :)
What is the measure of the missing angles?
Answer:
[tex]x = 64 + 45 \\ x = 109[/tex]
Mrs. Smith charges $30 per hour for tutoring
services plus a one time fee of $10 for supplies.
How many tutoring sessions can a student attend
if the parent will spend, at most, $2,500?
Answer:
62.5
Step-by-step explanation:
$30 per hour + one time fee of $10= 40$ in total.
[tex] \frac{2500}{40} = 62.5[/tex]
Answer:
83 hours of tutoring, I think.
Step-by-step explanation:
If there is a total of 2,500 dollars to spend, you have to subtract the 10 dollar fee from it first to get 2,490 dollars. Then, you divide that by 30 dollars to get the total amount of hours which is 83.
The time spent watching television in hours on a daily basis of eight different people was used to create the box plot shown above. Which of the sets of times below matches the given box plot? A. Time Watching Television: 1, 2, 2, 2, 3, 4, 4, 5 B. Time Watching Television: 1, 2, 2, 3, 3, 3, 4, 5 C. Time Watching Television: 1, 2, 2, 2, 3, 3, 4, 5 D. Time Watching Television: 1, 1, 1, 2, 3, 3, 4, 5
a time watching television d
A recipe for biscuits calls for 1 cups
of flour. How much flour would be
needed if the recipe is tripled?
A 4 1/2 cups
B 3 cups
D 6 cups
Answer:
A
Step-by-step explanation:
1 1/2 × 3 = 4 1/2
.........
The half-life of a certain radioactive material is 83 hours. An initial amount of the material has a mass of 67 kg. Write an exponential function that models the decay of this material. Find how much radioactive material remains after 5 hours. Round the answer to the nearest thousandth.
Answer:
Initial amount of the material is 67 kgHal-life is 83 hoursThe required equation is:
m(x) = 67 * [tex](1/2)^{x/83}[/tex], where m- remaining amount of the radioactive material, x - number of hoursAfter 5 hours the material remains:
m(5) = 67 * [tex](1/2)^{5/83}[/tex] = 64.260 (rounded)Pls helppp due soon!!
Answer:
I think the answer is B
Step-by-step explanation:
Sorry if it's wrong
Answer: i think its b
Step-by-step explanation: