Answer:
do you still need this answered?
Step-by-step explanation:
Working alone it takes mark 7 hours to mop the whole house it takes sue 9 determine to the nearest hundredth of the hour how long it will take then to mop the house together
Answer:
3.9375 hours
Step-by-step explanation:
Working alone it takes mark 7 hours to mop the whole house it takes sue 9 determine to the nearest hundredth of the hour how long it will take then to mop the house together
This is calculated as
1/Time it would take them to work together = 1/ Number of hours Mark mopped + 1/ Number of hours Sue mopped
= 1/T = 1/7 + 1/9
Lowest common denominator = 63
1/T = 9 + 7/63
1/T = 16/63
T = 63/16
T = 3.9375 hours
What should i do she’s always ignoring me and when she talks to me it’s so dry the only time she seems interested in talking to me is on some days and mostly at night
Javon's first 3 quizzes had a mean score of 90%. If he scores 46% on his next quiz, what will be his mean quiz score for these 4 quizzes?
Answer:
[tex]Mean = 79\%[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]Mean_3 = 90\%[/tex]
[tex]4th\ score =46\%[/tex]
Required
The mean of the 4 subjects
Mean is calculated as:
[tex]Mean = \frac{Total}{n}[/tex]
For: [tex]Mean_3 = 90\%[/tex]
[tex]Mean = 90\%\ n = 3[/tex]
So:
[tex]90\% = \frac{Total}{3}[/tex]
[tex]Total = 3 * 90\%[/tex]
[tex]Total = 270\%[/tex] --- this is the total in the 3 subjects
The mean of the 4 subjects is:
[tex]Mean = \frac{Total\ of\ 4\ subjecte}{4}[/tex]
[tex]Mean = \frac{270\% + 46\%}{4}[/tex]
[tex]Mean = \frac{316\%}{4}[/tex]
[tex]Mean = 79\%[/tex]
6.) Ryan works at Best Buy and earns $12.00 an hour. His salary is
increased to $13.50 an hour. What was the percent increase of his raise?
percent
Answer:
$1.50
Step-by-step explanation:
If you had $12.00 you should have to add a dollar and 50 cents.
Frank made cookies for his class. He gave away half of them in his first period class, but then his mom dropped off 12 more cookies. If he now has 32 cookies, how many did he start with?
Answer:
Work backwards to solve this problem.
If he ends with 32 cookies, then subtract 12. That gives 20 cookies. 20*2 is 40, so now he has 40 cookies.
which of the following best describes the differences between simple and compound interest?
a. simple interest is easier to calculate than compound interest
b. simple interest earns interest on the previous interest earned only
c. compound interest earns interest on the principal plus any previous interest earned
d. compound interest earns interest on the principal only
Answer:
simple interest is easier to calculate than compound interest
Step-by-step explanation:
Please help, thank
You
can some one help me with this
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Answer:
C- 30
Step-by-step explanation:
When rolling a die, theres a 1 in 6 chance you will roll any number. So take the total number of times they rolled it, 180, and divide it by 6.
Sketch the triangle in the coordinate plane whose vertices are (0, -2), (2, 3).
and (4,-2). Find its area.
A. 10 sq. units
B. 15 sq. units
C. 20 sq. units
D. 30 sg, units
Pls help with the matching
help i forgot how to do this
Count to find the slope. Write your answer clearly.
Answer:
[tex]-\frac{1}{4}[/tex]
Step-by-step explanation:
To find the slope by graph, we can use [tex]\frac{rise}{run}[/tex]
The point (5, -3) rise 1 and run 4 to get to (1, -2).
However, the function run from the upper quadrant to the bottom quadrant making it negative.
What value of x satisfies the equation below?
[tex]\frac{-2x - 6}{5} = 4[/tex]
Answer: -13
Step-by-step explanation:
1. Isolate x: move 5 to the otherside
=> -2x-6=4*5 => -2x-6=20
2. Move 6 to the otherside: -2x=20+6 => -2x=26
3. Divide both sides by -2
=> x=26/-2 => x=-13
Have a nice day! :D
The equation 2(6+x)=14+2x has no solution. Is this statement true or false?
Answer:false
Step-by-step explanation:
-1/4 divided by -4/7
Answer:
7/16
Step-by-step explanation:
Write this division problem as:
-1
-----
4
======
-4
-----
7
Recall that we can divide by a fraction by inverting the fraction and then multiplying instead. The above expression becomes:
-1 7 7
------ * ------ = ---------
4 -4 16
If a right triangle has sides 9 and 12, what is the length of the third longest side
Answer:
15 cm
Step-by-step explanation:
Using Pythagoras Theorem ([tex]a^{2}[/tex]+[tex]b^{2}[/tex]=[tex]c^{2}[/tex])
[tex]x^{2}[/tex] = [tex]9^{2}[/tex] + [tex]12^{2}[/tex]
[tex]x^{2}[/tex] = 81 + 144
[tex]x^{2}[/tex] = 225 = [tex]\sqrt225[/tex]
[tex]x[/tex] = 15 cm
If 7 is P percent of 13, then P is a number between
Answer:
25 and 50
Step-by-step explanation:
what is the value of the 1 in the number 7,491,285 ill??? please help asap rocky
Answer:
the thousands
Step-by-step explanation:
7 is millions
4 is hundred thousands
9 is ten thousands
1 is thousands
2 is hundreds
8 is tens
5 is ones
Find the LCM of 6 and 21
A. 126
B. 21
C. 42
D. None of the above
Answer:
42 is the correct answer
Answer:
C. 42
Step-by-step explanation:
6,12,18,24,30,36,42
21, 42
Which of these numbers is between 2 and −3 on the number line? A. −4 B. 3 C. −2 D. −5
Answer:
c
Step-by-step explanation:
A bag of Super Dog dog food, at $12.85, is one third the price of a bag of Power Dog dog food. Write and solve a division equation to find the price of a bag of Power Dog dog food. How much does a bag of Power Dog food cost?
Answer: $38.55
Step-by-step explanation:
Price of super dog dog food = $12.85
We can infer from the question that the bag of Super Dog dog food, costs $12.85, which is one third the price of a bag of Power Dog dog food.
Let the price of the Power Dog dog food.be represented by x. Therefore,
1/3 × x = 12.85
x/3 = 12.85
x = 12.85 × 3
x = 38.55
The price of a bag of Power Dog dog food is $38.55
if 8 apples cost 6$ how much does 1 apple cost
Answer:
$0.75
Step-by-step explanation:
6 divided by 8
solve for x
similar triangles advanced
Answer:
x = 2.57
Step-by-step explanation:
6/x = 7/3
7x = 18
x = 2.57
check:
if x = 2.57
then:
2.57/6 = 3/7
0.4283 = 0.4283
that checks as correct
The graph of g(x)=ax^2 opens downward and is narrower than the graph of f(x)=x^2. Which of the
following could be the value of a?
A. -3
B. -0.6
C. 0.5
D. 2
This symbol ^ means “to the power of” so example ^2 means to the power of 2.
A coach is ordering shirts for a team.
• The coach pays a one-time fee of $24.
• The coach also pays $8 for each shirt ordered.
Which function can be used to find c, the total amount the coach pays in dollars when k shirts are ordered?
Answer:
c(k) = 8k + 24
Step-by-step explanation:
Filler sentence...
what does 2 3/4 and 3 1/8 look like as a decimal?
Answer:for 2 3/4 as a decimal is 0.75 and for 3 1/8 its 3.125
318 is 3.125 as a decimal and 312.50% as a percentage.
Step-by-step explanation:Hope this helped u also may i plz have brainlist?
what are the solutions if any to f(x)=g(x)
i’ll give branliest
Answer:
The solution of the equation f(x) = g(x) is the set of all x for which the graphs of f and g intersect.
Step-by-step explanation:
-25 – (-13) =
mathematics
Describe the translation that maps ABCD onto A’B’C’D’
|-3| = ? I will give brainliest whoever gets it right
Answer:
3
Step-by-step explanation:
the absolute value of |-3| is 3