Answer:
A. 60
B. 50
C. 5
Hope this helped :3
ANSWERS
A THE INITIAL SPEED OF CAR IS O KM/H
B THE HEIGEST SPEED OF VAN IS 50 KM/H
C FOR 10 sec THE VAN IS TRAVELING FASTER THAN CAR
PLEASE MARK ME AS BRAINLIEST
Daniel wants to do 312 practice problems to prepare for an exam. If he wants to do approximately the same number of problems each day for 36 days, which best describes the number of problems that he needs to do each day?
Answer: 8/9 questions
Step-by-step explanation: 312/36= 8.6...
The answer depends on if you want to round up or down.
A circle has an area of 64 pi . What is the exact circumference of the circle? Show your work.
Answer:
C≈28.36Circle
Solve for circumference
C≈28.36
A Area
64
Using the formulas
A=πr^2
C=2πr
Solving forC
C=2√πA=2·√π·64≈28.35926
Step-by-step explanation:
Hope it is helpful.....
Out of 500 milliliters of hydrochloric acid, 237 milliliters were left after an experiment that used the acid. How much acid was used in the experiment? A. 156 ml B. 189 ml C. 263 ml D. 307 ml
Answer:
c. 263 ml
Step-by-step explanation:
have a nice day
cya
Please help I’ll give brainliest
Answer:
$3.29
Step-by-step explanation:
You need to find the unit price by dividing the cost by the amount.
24.33/7.4 = 3.29
Therefore, one pound of ham is $3.29.
Answer:
1. $3.29
2. $4.60
Step-by-step explanation:
Raju is painting the walls and ceiling of a room with length, breadth and height of the room are 10m, 5m, 2m respectively. From each can of paint, 10m2 of area is painted. How many cans of paint will he need to paint the room?
Answer:
10 cans of paint
Step-by-step explanation:
Find the total area of the room
Divide the answer by 10meter squared.
Simplify the expression 6x-9+3x+2 .
Answer:
9x - 7
Step-by-step explanation:
6x - 9 + 3x + 2
= (6x + 3x) (- 9 + 2)
= 9x - 7
Ayúdenme con estos problemas :(
Please help! Really easy math, need it asap!!! It's in the picture
Answer:
answers are: (-1,-2), (1,2), (-1,5), (1,-5). in other words, option 2, 6, 7, and 8.
Step-by-step explanation:
hope it helps
Caleb bought groceries and paid $1.60 in sales tax. The sales tax rate is 2.5%
What was the price of Caleb's groceries, before tax?
answer: the price was $64.
HELP 13 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
[tex]4^{-8} \\4^{-2}\\4^{8}\\4^2[/tex]
Step-by-step explanation:
For the first few exponents multiply and the rest they add because like terms.
The trick is that when you raise a power to a power you multiply. Otherwise you add if the base value is the same.
Solve the equation n/10 + 5 =9. The solution is (Type the value of n.)
Answer:
40
Step-by-step explanation:
n/10+5=9
n/10=9-5
n/10=4
n=4*10
n=40
Please help!! I will give brainliest!
Answer:
Hope this helps you a little
Step-by-step explanatio
its 2nd one (nice pfp jucie wrld is a legend)
help would be great during these troubling times
Answer:
117 - 120 < -3
-3 < -3
False no
because it is not above -3
Step-by-step explanation:
Answer: No
Step-by-step explanation:
x = 9
y = 6
13x - 20y < -3?
Substitute the values of x and y
13(9) - 20(6) < - 3?
117 - 120 < -3?
-3 </ -3
-3 = -3
(9, 6) is not a solution
what is 4 + 5 square divided by 4
Answer:
0.75
Step-by-step explanation:
4 + 5=9
√(9)=3
3 ÷ 4 = 0.75
EY YO I NEED HELP 24x5
Who wants to talk lol
Answer:
THE ANSWER IS 120
Step-by-step explanation:
AND SURE LETS TALKK
Answer:
24 × 5 is equal to 120
hi hi hi hi
:) :) :) :) :) :) :) :) :)
help me pls and thank you
Answer:
B
Step-by-step explanation:
2.25-2.25 is zero, the others have nothing to do with zero. A is a "distractor", but it ends up being 20.
What is the solution of this?
(x+a)(x+b)=??
Answer:
(x+a)(x+b)= x²+(a+b)x+ab
This is an identity of mathematics! not an equation.
Answer:
x²+(a+b)x+ab
Step-by-step explanation:
(x+a) (x+b) = (x)²+(a+b)x+(a)(b) = x²+(a+b)x+ab
Can Somebody SOLVE THIS!!!
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Substitute t = 5.5 into h(t) , that is
h(5.5) = - 16(5.5)² + 128(5.5) = - 484 + 704 = 220 ft → C
BRAINLIEST PLS ANSWER LOVESSS
Laura and Luis are hosting a FIFA World Cup Finals party and have purchased dinnerware to represent their favorite teams. Lara, a fan of team Germany, bought 25cups and 40plates with the German flag printed on them. Luis, who is rooting for Argentina, bought20cups and 35plates with the Argentinian Flag printed on them. Laura spent a total of $445.00and Luis spent a total of $380.00.
Which of the following systems could represent the situation? Select all that apply.
25c+40p=445
25c+25c=445
20+35=380
35+40=380
45+75=825
Answer:
The first and the third the last as well
Step-by-step explanation:
f(x)=4x^2 − 10x+2
Find f(−7)
Answer:
f(-7)=268
Step-by-step explanation:
f(-7)=4x^2 − 10x+2
f(-7)=4(-7)^2-10(-7)+2
f(-7)=4(49)+70+2
f(-7)=196+72
f(-7)=268
Answer:
198
Step-by-step explanation:
4(-7)^2+70+2
196+2=198
find the Measure of side C
Answer:
40
Step-by-step explanation:
26/sin(40 degrees) = 40.4488
The sum of two integers is 20 and the sum of their square is less than 362. Find all pair of integers that satisfy the given condition
Answer:
19 and 1
Step-by-step explanation:
19+1=20
19²+1²=361
361<362
Jolly Roger Peanut Butter cost $3.59 for a small jar last year. This year the jar costs $4.19. What is the inflation rate, to the nearest tenth percent?
Answer: 16.7%
I took the k12 unit test
The inflation rate is given by the percentage error and is given by the equation A = 16.71 %
What is Percentage Error?
The difference between an exact value and an approximation to it is the approximation error in a data value. Either an absolute error or a relative error might be used to describe this error.
Percentage error is the difference between the measured value and the true value , as a percentage of the true value
Percentage Error = [ ( | Measured Value - True Value | ) / True Value ]x 100
Given data ,
Let the inflation rate of percentage error be represented as A
Let the cost of the Jolly Peanut butter be = $ 3.59
So , the original cost = $ 3.59
Let the increased rate of Jolly Peanut butter be = $ 4.19
So , the increased rate = $ 4.19
Now , the inflation rate is given by the equation
Percentage Error = [ ( | Measured Value - True Value | ) / True Value ]x 100
Substituting the values in the equation , we get
Inflation rate A = ( ( 4.19 - 3.59 ) / 3.59 ) x 100
On simplifying the equation , we get
Inflation rate A = ( 0.6 / 3.59 ) x 100
Inflation rate A = 0.16713 x 100
Inflation rate A = 16.71 %
Therefore , the value of A is 16.71 %
Hence , the inflation rate is 16.71 %
To learn more about percentage error click :
https://brainly.com/question/28746643
#SPJ5
Which statements are true about the graph of f(x) = x sin 1/x?
Answer:
II and III
THATS IIITTT WHY SO MANY QUESTION!!!???
In the month of February I spent 37.45 on coffee and a mug.... How many refills did I get?
8.95 +1.50r= Total
Answer:
7 refills
Step-by-step explanation:
Answer:
So I'm guessing the original price was 8.95 and each refill was 1.50.
8.95 + 1.50r = 37.45
r = 19
You got 19 refills
What is the perimeter of the composite figure?
A. 119.5 cm
B. 85 cm
C. 107.5 cm
D. 97 cm
Melissa earns a 2% commission on the first $750 of sales she makes each week. She earns a 3% commission on the amount of her sales that are greater than $750 each week. Melissa earned $37.50 in commissions last week.
Which equations correctly calculate how much money in dollars, x, Melissa made in sales last week?
Select all that apply.
0.02(750)+0.03(750−x)=37.5
0.03(x−750)=37.5−15
15+0.03x−22.5=37.5
0.02(750)+0.03(x−750)=37.5
15−0.03x+22.5=37.5
0.03(750−x)=37.5−15
The equations that are correct are:
0.02(750) + 0.03(x - 750) = 37.5
0.03(750 - x) = 37.5 - 15
Given:
Melissa earns a 2% commission on the first $750 of sales.
She earns a 3% commission on greater than $750 each week.
1. Sales up to $750:
Melissa earns a 2% commission on the first $750 of sales.
=0.02(750)
= 15
2. Sales exceeding $750:
Melissa earns a 3% commission on the amount of sales that exceed $750.
0.03(x - 750) = 37.5 - 15
Combining both equations, we have:
0.02(750) + 0.03(x - 750) = 15 + 37.5 - 15
15 + 0.03x - 22.5 = 37.5
0.03x - 7.5 = 37.5
Adding 7.5 to both sides
0.03x = 45
Dividing both sides by 0.03
x = 1500
Therefore, the correct equations that calculate the amount of money Melissa made in sales last week are:
Equation 1: 0.02(750) + 0.03(x - 750) = 37.5
Equation 2: 0.03(750 - x) = 37.5 - 15
Learn more about Equation here:
https://brainly.com/question/29657983
#SPJ6
What is the answer to this question?
What is the volume of this sphere?
Use ≈ 3.14 and round your answer to the nearest hundredth.
Radius = 8 mm
find for N
-18 = n/20
-18 = n/20
n = -18 × 20
n = -360
Pls help me urgent pls
Answer:
You can use distance formula,
i. e. underroot (x sub2 - x sub1 )^ 2 - (y sub2 - y sub1 )
where u take first point as x sub1 and x sub2
and,
take second point as y sub1 and y sub2
where,
sub = subscript
Try for urselves and let me know
Hope it helps
Hope it helps ALL THE BEST !!