PLEASE ANSWER FAST WILL GIVE BRAINLIEST Sandra calculated her taxable income as $39,250. She paid $6,000 in federal withholding tax.
please refer to image

PLEASE ANSWER FAST WILL GIVE BRAINLIEST Sandra Calculated Her Taxable Income As $39,250. She Paid $6,000

Answers

Answer 1

Answer:

im guessing 55 nit  sure

Step-by-step explanation:


Related Questions

HELP NOW PLS The ratio of pineapple juice to cranberry juice in a punch
recipe is 14:12. Which ratio is equivalent to 14:12?

Answers

Answer:

7:6

Step-by-step explanation:

I simplified 14:12

Step-by-step explanation:

Since 14 and 12 are both even numbers, they are a multiple of 2.

14 = 2 * 7

12 = 2 * 6

Therefore 14:12 = (2*7):(2*6) = 7:6.

The equivalent ratio is 7:6.

For the scientific notation, write the standard form: 8.02 x 10-2

Answers

9514 1404 393

Answer:

  0.0802

Step-by-step explanation:

  8.02 × 10^-2

  = 8.02 × 0.01

  = 0.0802

_____

Your scientific or graphing calculator, or any spreadsheet, can convert number formats for you.

What is 45% of 180??

Answers

Answer: 81

Explaination: 45% × 180 =

(45 ÷ 100) × 180 =

(45 × 180) ÷ 100 =

8,100 ÷ 100 =

81

∠aangle, a and \angle b∠bangle, b are complementary angles. \angle a∠aangle, a measures 22^\circ22 ∘ 22, degrees. What is the measure of \angle b∠bangle, b?

Answers

Answer:

68 degrees

Step-by-step explanation:

The sum of two complementary angles is 90 degrees

If <a and <b are complementary, then;

<a + <b = 90

Given

<a = 22 degrees

Required

<b

Substitute into the given expression;

22 + <b = 90

<b = 90-22

<b = 68 degrees

Hence the measure of <b is 68 degrees

Answer:

68

Step-by-step explanation:

Plz help!! :)

Find the measures of angles x, y, and z.

Answers

Answer:

x = 40º

y = 50º

z = 130º

Step-by-step explanation:

Recall that supplementary angles add up to 180º. Also, all angles in a triangle add up to 180º.

angle x

180 - 140 = 40º = xº

angle y

90 + 40 = 130

180 - 130 = 50º = yº

angle z

180 - 50 = 130º = zº

Answer:

[tex]x = 40 \\ y = 50 \\ z=130[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]x = 180 - 140[/tex]

[tex]x = 40[/tex]

[tex]y = 180 - (90 + 40)[/tex]

[tex]y = 180 - 130[/tex]

[tex]y = 50[/tex]

[tex]z = 180-50[/tex]

[tex]z = 130[/tex]

10 pointssssssssssss

Answers

2x10^3 is the answer

Answer:

2x10^3 is the answer

Step-by-step explanation:


140°
Find the measure of the missing angle.

Answers

Answer:

50

Step-by-step explanation:

40+90=130

180-130=50

Answer:

The measure of the missing angle is 50°.

Step-by-step explanation:

☆A triangle equals 180°.

☆A right angle equals 90°

☆We have two angles given to us, however one out of the two angles might be tricky for some to figure out.

☆An angle, we obviously see, is 40°.

☆The right angle, (the one with a box) equals 90°, so therefore, the value of that angle is 90°.

☆In order to find the value of the last angle, we are going to have to subtract the sum of both numbers from 180°.

☆We are subtracting it from 180° because a triangle equals 180°.

☆An equation would look like:

[tex]40 + 90 + x= 180[/tex]

☆The X indicated in the equation represents the unknown angle.

☆Let's solve the equation.

☆[tex]40 + 90 + x = 180 \\ 130 + x = 180 \\ \frac{ - 130 \: \: \: \: \: \: = - 130}{x = 50} [/tex]

☆Without an equation, you could just add both angles, and subtract it from 180.

☆[tex]40 + 90 = 130 \\ 180 - 130 = 50[/tex]

☆Therefore, the missing angle is 50°.

Find the measure of UW

Answers

Line UV = line UW
9X + 1 = 7X + 13
2X + 1 = 13
2X = 12
X = 6

Plug 6 into the original formula...
UW = 7(6) + 13
UW = 42 + 13
UW = 55

Which sentence correctly uses an intensive pronoun? A.You will have to finish the assignment yourselves. B.You yourself probably did not realize you made a mistake.
C.I met my best friend myself at the arena to go skating. D.I told myself that everything would work out just fine.

Answers

Answer:

(A) You will have to finish the assignment yourselves.

Step-by-step explanation:

In B, C, and D, the "yourself" and "myself" words aren't adding any emphasis to the situation! But in sentence (A), the speaker is saying that, you will have to finish the assignment YOURSELF. No help from anyone else! (This implies that the task might be difficult, putting emphasis!)

Find the slope of the line passing through the point (-6,7) and (-6,-8).

Answers

Answer:

infinity

Step-by-step explanation:

it's a straight line, because there is no run, only rise as the x did not change

34 is 50% of what number?

Answers

In other words, you know that 50 percent of a number is 34 and you want to know what that initial number is.

To solve this problem you multiply 34 by 100 and then divide the total by 50 as follows:

(34 x 100) / 50

When we put that into our calculator, we get the following answer:

68

y = -5/3x + 3
y= 1/3x - 3

And graphing it

Answers

Answer:

Graph.

y=−1/3x+3

y

=

1

3

x

1

Step-by-step explanation:

20% of x is equal to 45. Find the value of x.

Answers

8 eight is the answer to your question

Answer:

I got 9

Step-by-step explanation:

There are 32 sticks in the game. The sticks are either orange (x) and red (y). There are 5 more red sticks than twice the number of orange sticks Write the two equations in order to solve the system and then tell me how many orange and red sticks are in the game.

Answers

Answer:

orange = 9 sticks

Red = 23 sticks

Step-by-step explanation:

orange = x

Red = y

x + y = 32

There are 5 more red sticks than twice the number of orange sticks

y = 2x + 5

x + y = 32

x + 2x + 5 = 32

3x = 32 - 5

3x = 27

x = 27/3

x = 9 sticks

y = 2x + 5

= 2(9) + 5

= 18 + 5

y = 23 sticks

orange = 9 sticks

Red = 23 sticks

some math on a test hcb kdhbfkvhsd

Answers

Answer:

i think c

Step-by-step explanation:

Answer:

Its either A or C, but I would go with C

Step-by-step explanation:

The sales tax on clothing that cost $24 is $1.68. How much would sales tax be on clothing that cost $96?​

Answers

Answer:

$6.72

Step-by-step explanation:

1.68 is 7% of 24, so there is a 7% tax.

96x.07= 6.72

Answer:  The sales tax would be 6.72

Step-by-step explanation: 24 is 1/4 of 96 so that means that you have to multiply the sales tax number by 4 and 1.68 x 4 = 6.72

Help please please!!

Answers

The answer is C, have a great day!:)

help me I will give brainiest​

Answers

Answer:

its many solutions

Step-by-step explanation:

For the first it is A and the second B

This graph shows a proportional relationship.



What is the constant of proportionality?

Enter your answer as a ratio in simplified form by filling in the boxes.

2/3, 3/4

Answers

5/4 would be your answer.

If elephant grass grows 3 3/5 inches a day, how many inches will grow in 8 days

Answers

Answer:

28.8 inches

Step-by-step explanation:

3 3/5= 18/5

18/5 *8=144/5=28.8

Help on this question please!

Answers

Answer:

the first one

Step-by-step explanation:

What so the mean median and range for 39,82,74,96,64,52,74

Answers

Mean: 68.71
Median: 74
Range: 57

A telephone poll of an SRS of 1234 adults found that 62% are generally satisfied with their lives. The announced margin of error for the poll was 3%. Does the margin of error account for the fact that some adults do not have telephones

Answers

Answer:

No. The margin of error only includes sampling variability.

Step-by-step explanation:

The margin of error would be considered for the sampling error

In the case when some adults does not have telephones so it is called as error selection bias this is not a sampling error

The selection bias, unresponse bias and the response would be the examples of an error but it is not a sampling errors

So there is no margin of error as it only involved the variability in the sampling

PLEASE HELP ME you used 5 cups of flour to bake 80 cookies. How many cups do you need if you are planning to bake 144 cookies TYSM

Answers

Answer:

12.8 cups of flour will need to be used

Step-by-step explanation:

If You Answer This Then You Truly Deserve Brainliest,Star Rating ANDDDD a Thanks!
[] []
\___/
1. What is the volume of cylinder A?
2. What is the volume of cylinder B?
3. Which cylinder is bigger?

Remember that the volume of a cylinder formula is V = π * r * r * h, and radius is half of the diameter, and π is 3.14.
(Please answer all )

Answers

A = 804.25

B = 678.58

Cylinder A is bigger than Cylinder B

what is 4 3/7 as a improper fraction

Answers

Answer:

4 3/7 as an improper fraction is 31/7

Answer:

31/7

Step-by-step explanation:

4 3/7

4 x 7 = 28

28 + 3 = 31

31/7

Four students received the following grades on their math quizzes. Which student could use the mode to show that she is doing better than the other three students?
Ashlee:78,94,90,70,94
Belen:79,79,100,95,99
Molly:66,73,98,88,98
Sofia:88,94,96,99,80

Answers choices:
a.Ashlee
b.Molly
c.Belen
d.SofiaFour students

Answers

Answer:Molly

BC I DID THE MATH

Answer: molly bc i did the quiz

Step-by-step explanation:

A bird starts at 20m and changes to 16m? The bird's final elevation is

Answers

Answer:

Kindly check explanation

Step-by-step explanation:

The initial elevation is 20m

According to the question :

If it changes to 16m, then the final elevation of the bird is 16 m.

However, in some texts, the question goes thus;

A bird starts at 20m and changes 16m? The bird's final elevation is?

In this case, the initial height = 20m

Change in height = 16 m (positive means ascension)

Hence,

initial height + change in height

20 m + 16 m

= 36m

Which size Dairy Queen blizzard gives you the best price per ounce

Small 6oz. Cup for $2.49
Large 16oz. Cup for $4.98
Medium 10oz. Cup for $3.49
Supper size 24oz. Cup for 7.69

Answers

small- 2.49/6= 0.415 per oz
medium- 3.49/10 = 0.349 per oz
large- 4.98/16= 0.31125 per oz
super size- 7.69/24= 0.32 per oz
therefore large is the best price!

The Large blizzard has the lowest cost per ounce at $ 0.31125/oz

Given data ,

To determine the best price per ounce for Dairy Queen blizzards, we can calculate the cost per ounce for each size option:

Small: 6 oz. for $2.49 ->

Cost per ounce = $2.49 / 6 oz. = $0.415/oz.

Large: 16 oz. for $4.98 ->

On simplifying the equation , we get

Cost per ounce = $4.98 / 16 oz. = $ 0.31125/oz.

Medium: 10 oz. for $3.49 ->

Cost per ounce = $3.49 / 10 oz. = $0.349/oz.

Super Size: 24 oz. for $7.69 ->

On simplifying the equation , we get

Cost per ounce = $7.69 / 24 oz. = $0.32042/oz.

Comparing the cost per ounce for each size option, we can see that the Small blizzard has the highest cost per ounce at $0.415/oz. The Large blizzard has the lowest cost per ounce at $ 0.31125/oz.

Hence , the Large blizzard gives you the best price per ounce among the options provided.

To learn more about equations click :

https://brainly.com/question/19297665

#SPJ6

You are 18 miles away from home. You start biking home at a speed of 6 miles per hour. Write an equation in slope-intercept form that represents the distance away from home "y" after "x" hours. Y= How many hours will it take to get home? Hours

Answers

Answer:

y = 18 - 6x

Step-by-step explanation:

Given :

Speed or rate = 6mph

y = distance away from home

x = hours biked

Initial distance from home = 18 miles

General form of Slope - intercept form of an equation :

y = mx + c

Where ;

m = gradient or slope = rate of change

c = intercept or initial value or amount, always constant

x = independent variable

y = dependent variable

Hence,

For the question above :

Distance away from home, depends on the number of hours biked

y = 18 - 6x

Other Questions
Find x when y=2 for y=6x+8 24 x 1/6 please help I have no clue I need it asap After leaving Kangaba, Ibn Battuta returned northward to the city of Walata before heading east to Timbuktu, even though this was not the most direct route. Why might he have done this? Explain. Padded dashboards in cars are safer in an accident than nonpadded ones because an occupant hitting the dash has:________.(a) increased time of impact.(b) decreased impulse.(c) decreased impact force.(d) a and b above.(e) a and c above. While carefully watching the lifter, the spotter stands with her feet together and her hands ready. In terms of safety, this could BEST be described as __________. Which of the following was a cause of the French Revolution?A. The king wanted to free the serfs.B. People feared invasion from neighboring countries.C. The king used his army to put down food riots.D. People wanted to be more involved in making laws. It takes 2/5 of a gallon of paint to paint one doghouse . How many dog houses can you paint with 4 gallons of paint? Please make sure to EXPLAIN (either with a voice recording or with typed text)! Please awnsers by 3:00 5-18 Naomi surveyed eighth-grade students at her school to find out which school activities they attended last week. Theresults are shown in the two-way frequency table. PLS SOMEONE HELP ME ASAP Which proportion can be used to determine the value of WX if TriangleMNO is similar to TriangleWXY? how much water must be added to a 9-liter solution that contains 3% extract on baneberry to get a solution that contains 2% extract of baneberry Determine the integer that best represents each situation below. Then, list the integers from least to greatest. A dog sees a flowerpot sail up and then back past a window H high. If the total time the pot is in sight is t seconds, find the height above the window that the pot rises. (Let H = 2 m and t = 1.0 s, find the height above the window-- after you have found an algebraic solution.) NEED ANSWER ASAP PLS!! Justify each step in solving the equation 8x=5(x-3) A middle school took all of its 6th grade students on a field trip to see a play at a theater that has 2100 seats. The students left 987 seats vacant. What percentage of the seats in the theater were filled by the 6th graders on the trip? PLEASE HELP MEhow do you identifywhich side of your triangle is the hypotenuse,the adjacent side and the opposite side. What is the molarity of a solution with 1.43 moles of sodium chloride in 0.875 liters of solution? in the list of numbers 3,8,13,18...98 there are 20 numbers, and each number after the first is five more than the previous number. All of the numbers are added together to give a sum. What is the unit digit of the sum