Pierce bought 16 ounces of motor oil for $2.24. How much is motor oil per ounce?

Answers

Answer 1

Answer:

$0.14

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:

0.14

Step-by-step explanation:

2.24÷16=0.14


Related Questions

Clare used 30% less butter this month than last month when baking holiday treats. If she used 250 tablespoons of butter last month, how many tablespoons did she use this month?

Answers

Answer:

175 tablespoons.

Step-by-step explanation:

250 × 30% = 75

250 - 75 = 175

Solve the equation for x.
5x - ( 4x - 1) = 2
a.
StartFraction 1 Over 9 EndFraction
c.
Negative StartFraction 1 Over 9 EndFraction
b.
- 1
d.
1

Answers

Answer:

D. x=1

Step-by-step explanation:

Solve  :    x-1 = 0

Add  1  to both sides of the equation :

                     x = 1

x = 1 for equation 5x - ( 4x - 1) = 2.

An equation is a mathematical statement that shows that two mathematical expressions are equal. It may have one variable, two, three and so on.

For given equation,

5x - ( 4x - 1) = 2

This is a equation in one variable which can be solved by transposing the terms.

Firstly, Solving the parenthesis,

5x-4x+1=2

Then, Solving the like terms.

x+1=2

To calculate the value of x, subtract 1 from both the sides.

x+1-1=2-1

x=1

Thus, the value of x is 1. So, option d) is correct.

Learn more about the equation, here:

https://brainly.com/question/29113090

#SPJ6

4. y = 94(0.75) *8 is an example of exponential growth
O True
O False

Answers

Answer:

false

Step-by-step explanation:

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Answers

Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40

She need to buy 10 oranges of $6.40.

What is the unitary method?

The unitary method is a method for solving a problem by the first value of a single unit and then finding the value by multiplying the single value. Unitary method is a technique by which we find the value of a single unit from the value of multiple devices and the value of more than one unit from the value of a single unit.

We are given that grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, then

We have to do as $4.48 divide by 7

4.48 / 7 =  $0.46

Therefore, Each orange costs $0.64

For 10 oranges;

$0.46 x 10 = $6.40

Learn more about the unitary method, please visit the link given below;

https://brainly.com/question/23423168

#SPJ6

Suppose a local park is rectangular in shape and has a length of 210 yards and a width of 105 yards. What is the length of the diagonal of the park? Round your answer to the nearest hundredth of a yard.

Answers

Answer:

234.784 ~ 235

Step-by-step explanation:

One side = 210

other side = 105

a2+b2 = c2

210 ^2 + 105 ^2 = c2

55125 = c ^2

c = [tex]\sqrt{55125}[/tex] = 234.784 ~ 235

hope its right!!!


Find the slope of the line that passes through the pair of points
(-13,7) and (1, -14)

Answers

Answer:

m= -3/2

Step-by-step explanation:

I hope this helps

Use the vertex of the function (h, k) and the x-intercepts . g(x) = 2 * (x + 3) ^ 2 - 6

Answers

Answer:

Hope this helps

Step-by-step explanation:

18 decreased 12%
NEED HELP ASAP

Answers

Answer:

17.88

Step-by-step explanation:

18- 12/ 100=

447/24=

then simplify

Answer:

20.16

Step-by-step explanation:- 12% × 18 =

- 12 ÷ 100 × 18 =

- 12 × 18 ÷ 100 =

- 216 ÷ 100 =

- 2.16

Plsi I’ll give brainless

Answers

Answer:

It's below in the explanation

Explanation

1. x has to be greater than 2. So 3 and 4 both work

2. x has to be less than 22. So 21 and 20 both work

3. t has to be less than 5. So 3 and 4 both work

4. There isn't a number there. what is 5 less that?

5. j has to be less than 5 so 5 and 4 both work

6. y has to be less than 4. So 4 and 3 both work

7. B has to be greater than 26. so 26 27 and 28 all work

8.There isn't a number there

9.b can be 3 or greater than 3.

10.z can be 6 or greater than 6

Hope this Helps!

Question 4
If f(x) = 12 - 3| + 7, then which of the following is the value of f(1)?
1)11
2) 13
3)9
4)17

Answers

Answer:

f(1)= 12-31+7

Step-by-step explanation:

f(1) = -12

What is 1/2 times 3/4

Answers

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

A bag contains 4 blue marbles, 10 green marbles, and 11 yellow marbles. Twice you draw a marble and replace it. Find P(yellow, then blue).

Answers

Answer: green

Step-by-step explanation: 2 + 2 = 5

For the line above, is the slope positive or negative? *

Answers

The slope is positive
(2)

Answer:

positive

Step-by-step explanation:

The diagram shows a right angled triangle.
The length of the base of the triangle is 2 square root 3 cm. the length of the hypotenuse of the triangle is 6cm. The area of the triangle is A cm squared.
Show that A = k square root 2 giving the value of k.

Answers

Answer:

6 root 2

Step-by-step explanation:

Pythagous Therom

A^2 = B^2 + C^2

B^2 = C^2 - A^2

B^2 = 36 - (2 Root 3)^2

B^2 = 24

B = 2 root 6

Base x Height / 2 for area of Triangle

2 root 3 x root 24 = 12 root 2

12 root 2 / 2 = 6 root 2

The right triangle is the one where one of the angles is a right angle (90 degrees) or two of the sides are perpendicular.

Finding the value of k:

The right-angled triangle is one where one of the angles is equal to 90°. The sum of the other 2 aspects is 90°. The perpendicular and the base of the triangle are indeed the sides that include the right angle. The hypotenuse, which would be the longest of the three sides, is the third side.

In [tex]\Delta[/tex] ABC

h² = 6² -(2√3)²

h² = 36-2² × √3²

h² = 36- 4× 3

h² = 36- 12

h² = 24

h =√24

h = 2√6 cm

Area  = [tex]\frac{1}{2}[/tex]× BC × h

         = [tex]\frac{1}{2}[/tex] × 2√3 ×  2√6

        = 2√18

        = 6√2

compare it with A= K√2 So K= 6

Find out more about the right angled triangle here:

brainly.com/question/3770177

What is the value of x in the figure?

Answers

The value of x is 27

how to make 9.37% into decimal​

Answers

Answer: divide by 100 is .0937

Step-by-step explanation:

Which of the following are solutions to the equation below?
Check all that apply
x2 + 4x + 4 = 12

Answers

Answer:

         C.  2√3 - 2

Step-by-step explanation:

[tex]x^2 + 4x + 4 = 12\\\\x^2+2\cdot x\cdot2+2^2=12\\\\(x+2)^2=12\\\\x+2=-\sqrt{12}\quad\vee\quad x+2=\sqrt{12}\\\\x=-2\sqrt{3}-2\quad\vee\quad x=2\sqrt3-2[/tex]

HELP ME PLEASEEE!!
8TH GRADE MATHH

Answers

Answer:

45

Step-by-step explanation:

Look at the line which says x and 135⁰

they add up to 180

SO,

x+135=180

×=180-135

x=45

solve y= 8x + 1 and 6= 6x + 3

Answers

7x+3 is your answer for your problem

Answer:

The first one is 5 the second one is 0.5

Step-by-step explanation:

Use desmos it makes your life easier

Hope this helps! :)

Pleas help I need help

Answers

Answer:

i think c just see what the other people say first to make sure

Step-by-step explanation:

How do you write 133/50 as a percentage?

Answers

Answer:

266%

Step-by-step explanation:

133/50 =

2 33/50 =

266 %

Hope that helps!

Answer:

lol 266%

Step-by-step explanation:

hope this helps!

please help me ASAP this is very important explain for brainlist.

Answers

Answer:

68%

Step-by-step explanation:

17 divided by 25 = .68

At Norman's Newsstand, 5 magazines cost $20.00. How many magazines could you buy with $44.00?

Answers

Answer: 11 magazines

Step-by-step explanation:

1)     20/5 = $4 per magazine

2)     44/4 = 11 magazines

Answer:

10 magazines

Step-by-step explanation:

5 magazines cost $20.00

You have $44.00

If 5 magazines cost $20.00

Then 10 magazines would cost $40.00

Since the maximum amount of money you can spend is $44.00, you can only buy 10 magazines for $40.00 and be left with $4.00.

easy question ill give brainliest

Answers

Answer:

Middle one

Step-by-step explanation:

Answer:

y=10xz

Step-by-step explanation:

PLS HELP ME ! IM GIVING BRAINLIEST

Answers

Answer: 15 feet

Step-by-step explanation:

I divided 20 by 12 on the calculator and I got a repeating decimal (1.6666) Then, not clearing the calculator, I multiplied that by 9 and if you followed the steps, you should get 15.

At the grocery store, 6 pints of ice cream cost $14.40. How much would 40 pints of ice cream cost?

Answers

Answer:

$96

Step-by-step explanation:

14.40 / 6 = $2.40

$2.40 x 40 =

$96

Hope that helps!

The solution is $ 96

The cost of 40 pints of ice cream is given by the equation A = $ 96

What is an Equation?

Equations are mathematical statements with two algebraic expressions flanking the equals (=) sign on either side.

It demonstrates the equality of the relationship between the expressions printed on the left and right sides.

Coefficients, variables, operators, constants, terms, expressions, and the equal to sign are some of the components of an equation. The "=" sign and terms on both sides must always be present when writing an equation.

Given data ,

Let the cost of 40 pints of ice cream be A

Now , the equation will be

The cost of 6 pints of ice cream = $ 14.40

So , the cost of 1 pint of ice cream = cost of 6 pints of ice cream / 6

Substituting the values in the equation , we get

The cost of 1 pint of ice cream = 14.40 / 6

The cost of 1 pint of ice cream = $ 2.40

Now ,

The cost of 40 pints of ice cream A = 40 x cost of 1 pint of ice cream

Substituting the values in the equation , we get

The cost of 40 pints of ice cream A = 40 x 2.40

The cost of 40 pints of ice cream A = $ 96

Therefore , the value of A is $ 96

Hence , the cost is $ 96

To learn more about equations click :

https://brainly.com/question/19297665

#SPJ2

5. A cell phone company charges $50 connection fee plus $20 per line. Jake must spend under $140 on his
family's cell phone bill. How many cell phones can his family have? Write the linear inequality that models this
situation then solve the problem. Please show your math work
I WILL GIVE BRAINLIEST!!

Answers

Answer:

4 lines

Step-by-step explanation:

50+20*lines < 140

20*lines < 90

lines < 4.5


Find the value of x. Round your answer to the nearest tenth.
Help please!

Answers

Use the formula c^2 = a^2 + b^2
9^2 = x^2 + 7^2
81 = x^2 + 49
x^2 = 32
x = 5.7 (rounded)

I need help with Geometry

Answers

Answer:

Me too

Step-by-step explanation:

Answer: hello

your answer will be C

Step-by-step explanation:

can you find the area for this?

Answers

Answer:

b. is the right answer of your question

Answer:

106.5=0.01065

26.6=0.00266

60.35=0.00266

53.25=0.005325

Other Questions
Find the Surface Area of the following figure:16 ft10 ft7 ft If there are 125 boxes of prescription bottle labels at the beginning of inventory cycle, and 25 3/4 remain ,how many boxes of labels remain? A man ears $15.50 per hour with time and a half for overtime and he worked 46 hours during a recent week. Find his gross pay for the weekThe man's gross pay for the week was $(Round to the nearest cent as needed) what information is shown in the infographics? plz give work below my father stopped the car, transitive or intransitive verb Reconoces alguna utilidad en saber geometra? Which of the following statements about steroid hormones is true?A. They bind with receptor proteins in the plasma membrane.B. They bind to carrier proteins in order to be transported in the blood totheir target cells.C. They are synthesized from epinephrine in the adrenal gland.D. They are mostly derivatives of the amino acid tyrosine. In triangle ABC, Ais a right angle and mB=45. Fnd BC. Give EXACT answer. (Hint: Exact means the radical form.)I need help with a few trig questions Erin is a member of the administrative team at a small office and must choose a new electronic scheduling program. Erin lists several software options and explores the benefits and drawbacks of each. She chooses the best oneits easy to use, is moderately priced, and will improve the efficiency of the scheduling process. Erins very excited about the new program and installs it on all of the computers after the employees have left for the day. The next day, to her surprise, Erin receives several phone calls from employees complaining about the new program. Which habit of poor decision making might have led to this result?A. oversimplification of the issueB. lack of communicationC. fear of making an independent decisionD. over-reliance on past experience URGENT HELP NEEDED! Which one is it? Multiply the sum 5 and 3 and the sum of 8 and 9 Why sugar mills are located closer to sugar cane farms What is one way in which bonds do not generate income for investors?Bonds appreciate in value.Bonds pay interest.Bonds pay a specified amount at maturity.Bonds pay dividends. what is opportunity sampling can anyone help me with this What happens in the society if there is no good governance? Ill love u forever if u help with this ASAP plzzzzzzz just zoom in if u cant see it I dont get it if the ratio of two numbers is 2;3 and their G.C.F is 8 what is their L.C.M In TUV, v = 49 inches, u = 47 inches and U=65. Find all possible values of V, to the nearest degree.