One of the legs of a right triangle measures 9 cm and the other leg
measures 4 cm. Find the measure of the hypotenuse. If necessary,
round to the nearest tenth.

Answers

Answer 1

Answer:

9.8cm

Step-by-step explanation:

The pythagorean theorem states that, for right triangles, [tex]a^{2}+b^{2} =c^{2}[/tex]. Using this equation, we can solve for the hypotenuse.

a = 9cm

b = 4cm

c = hypotenuse

9^2 + 4^2 =c^2

81 + 16 = c^2

[tex]\sqrt{97} =c[/tex]

9.8 = c


Related Questions

Help me out please please an thank you

Answers

The answer to you q is c

PLEASEEEE HELPPPP ASAPPPP

Answers

Answer:

20480

Step-by-step explanation:

math

Last year, the number of students enrolled in the school was 672. If this number increases by 12% the next year, how many students will there be?
What an amount is increased by a percent, add the percent change to 100. 100 + 12 = 112. Use the proportion \frac{}{100}=\frac{is}{of} to get \frac{112}{100}=\frac{x}{100}[tex]\frac{112}{100}=\frac{x}{100}[/tex].

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

672 x 12% = 80.64

80.64 is going to be added...

672 + 80.64 = 752.64 ≈ 753 students...

hope this works...

Please help me with questions 1 and 2

Answers

1. 3/3 2. 3/4 the answer is 3/4
number one is 3/3 and number 2 is 3/4

Jack and Jill each improved their yards by planting hostas and shrubs. They bought their supplies from the same store. Jack spent $52 on 11 hostas and 5 shrubs. Jill spent $70 on 5 hostas and 10 shrubs. What is the cost of one hostas and one shrub

Answers

Hostas would be $2 each and Shrubs would be $6 each

Amaya went to the pet store. She bought x fish for $3.50 each. She bought fish food for $7.00, and a fish bowl for $12.75. Determine how much Amaya spent at the pet store if she bought 4 fish.

Answers

Answer:

$93

Step-by-step explanation:

Amaya went to the pet store. She bought x fish for $3.50 each. She bought fish food for $7.00, and a fish bowl for $12.75. Determine how much Amaya spent at the pet store if she bought 4 fish.

Step 1

We calculate the total amount spent on 1 fish

= Cost of fish + Cost of food + Cost if bowl

= $3.50 + $7.00 + $12.75

= $23.25

Step 2

The total amount spent on 4 fishes is calculated as

= $23.25 × 4 fishes

= $93

please help, will mark brainliest!

Answers

the second option , s = 74 - 33

Answer:

s=74/33

Step-by-step explanation:

Hope this helps :D

What is 8 x 8 x 8 in exponential form

Answers

Answer:

10^3

Step-by-step explanation:

103 is read as “10 to the third power” or “10 cubed.” It means 10 • 10 • 10, or 1,000.

82 is read as “8 to the second power” or “8 squared.” It means 8 • 8, or 64.

54 is read as “5 to the fourth power.” It means 5 • 5 • 5 • 5, or 625.

b5 is read as “ b to the fifth power.” It means b • b • b • b • b. Its value will depend on the value of b.

The exponent applies only to the number that it is next to. So in the expression xy4, only the y is affected by the 4. xy4 means x • y • y • y • y.

If the exponential expression is negative, such as −34, it means –(3 •  3 • 3 • 3) or −81.

If −3 is to be the base, it must be written as (−3)4, which means −3 • −3 • −3 • −3, or 81.

Likewise, (−x)4 = (−x) • (−x) • (−x) • (−x)  = x4, while −x4 = –(x • x • x • x).

Amrita is 8 years elder to her brother Aman. If the ratio of their ages is 7 : 3, find their present ages?​

Answers

Answer:

Amrita = 14 years old

Aman = 6 years old

Step-by-step explanation:

Find out the difference of the units.

7 - 3 = 4

Amrita is 4 units/8 years older than Aman.

4 units = 8

1 unit = 8 ÷ 4 = 2

Amrita is 7 units and her brother is 3 units.

Amrita = 7 units x 2 = 14

Aman = 3 units x 2 = 6

Write a linear function f with the values f (-1) = 5 and f (3) = 4.
A function is f(x) =

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Since we have points (-1,5) and (3,4) we can find the slope m of y=mx+b

m=(y2-y1)/(x2-d1)=(5-4)/(-1-3)=1/-4=-1/4 so we have

y=-x/4+b, using point (3,4) we can solve for the y intercept, b.

4=-3/4+b, b=19/4, so the line is

y=(-x+19)/4

Find the product of 2x4(4x2 + 3x + 1). (1 point)

a
8x6 + 6x5 + 2x4

b
8x8 + 3x4 + 2x4

c
2x4 + 6x5 + 8x6

d
6x6 + 5x5 + 3x4

Answers

The Answer Is 72+24x

Use the distributive property to find the answer.

8(8+3x+1)=64+24x+8

Meaning,

2x4(4x2+3x+1)=72+24x

At Cindy's birthday each guest will get one-third of a medium sized pizza. There will be 12 people at the party, including Cindy. How many pizza's does her mom need? awnser is 6

Answers

Answer: 4 pizzas

Step-by-step explanation:

There are to be 12 people at the party.

Each person is expected to take 1/3 of a pizza.

The total number of pizza needed is therefore:

= No. of people * quantity of pizza

= 12 * 1/3

= 4 pizzas

Note: Answer would be 6 if each guest wanted 1/2 of a pizza.

Find c. Round to the nearest tenth.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

[tex]\theta =cos^{-1}\left(\frac{90^2+55^2-50^2}{2(55)90}\right)\\ \\ \theta =cos^{-1}\left(\frac{8625}{9900}\right)\\ \\ \theta =2.9^o[/tex]

Answer:

29.4

Step-by-step explanation:

At a store, apples cost each and oranges cost each. Harry buys some apples and oranges and spends . He buys a total of pieces of fruit.

Answers

Answer:

Number of apples = 6

Number of oranges = 5

Step-by-step explanation:

At a store, apples cost $0.80 each and oranges cost $0.95 each. Harry buys some apples and oranges and spends $9.55. He buys a total of 11 pieces of fruit.

Let

Number of apples = x

Number of oranges = y

x + y = 11 (1)

0.80x + 0.95y = 9.55 (2)

From (1)

x = 11 - y

Substitute into (2)

0.80x + 0.95y = 9.55 (2)

0.80(11 - y) + 0.95y = 9.55

8.8 - 0.80y + 0.95y = 9.55

- 0.80y + 0.95y = 9.55 - 8.8

0.15y = 0.75

y = 0.75/0.15

y = 5

Substitute y = 5 into (1)

x + y = 11 (1)

x + 5 = 11

x = 11 - 5

x = 6

Number of apples = 6

Number of oranges = 5

m
. When a number is multiplied by 4 before
subtracting from 68, the result obtained is
the same as three times the sum of the number
and 4. Find the number.​

Answers

Answer:

14

Step-by-step explanation:

if you by multiply 4 by 3 because the sum of three times the sum of the number to get 12

then we multiply 4 by 14 to get 56

then we subtract 68 by 56 to get 12 that is the same number we got from multiplying the 4 and 3 to get 12

so the answer is 14

Hi can y’all help me pls thanks :)

Answers

No but give me the points

Answer:

https://youtu.be/ub82Xb1C8os

Step-by-step explanation:

all the answers is in this video also cant believe they banned the word brüh gàrbage app

What is the solution set of the quadratic inequality x^2-5<0​

Answers

Answer:

Resuelve para x

−√5<x<√5-5<x<5

I need someone to do this Best answer gets brainleist

Answers

Answer:x^(25)y^(15)

Step-by-step explanation:use mat h wa y . c o m

it helps

3.8 times something equals 24

Answers

Answer:

6.32

Step-by-step explanation:

3.8x=24

x = 6.32

Answer:

its 6.32

Step-by-step explanation:

6.32x3.8= 24.016

6.31x3.8= 23.978

Giovanni can read 250 words per minute. If there are approximately 400 words on a page, about how many pages can he read in 2 hours? Round your answer to the nearest whole number.

Dude I need help this is due in an hour!!!

Answers

Answer:

75

Step-by-step explanation:

He can read = 250w/m

2 hours =  60 x 2 = 120 min

Number of words he can read in 2 hours = 250 x 120 = 30,000

No: of words in each page = 400

No: of pages he reads = 30,000/ 400 = 75

This is    wht i got .... but i   didnt  get decimal ... so can u tell me if it is right?  

Answer:

75

Step-by-step explanation:

Mr. Kelner buys a $300 suit that is marked down by 20%. How much does Mr. Kelner save?

Answers

Answer:

Mr. Kelner is going to save $60

Step-by-step explanation:

Answer:

He will save 60$

Step-by-step explanation:

Please help illl give brainliest and thanks :)

Answers

140/5 = 28 points per game
504/12 = 42 miles per gallon
8.97/3 = 2.99 per bag

Answer:

28 points per game

42 miles per gallon

$2.99 per bag

Step-by-step explanation:

140 points in 5 games. To find the amount of points in one game, we divide the total points by the total games: 140/5=28

504 miles with 12 gallons. To find the amount of miles with one gallon, we divide the total miles by the total gallons: 504/12=42

$8.97 for 3 bags. To find the amount of dollars for one bag, we divide the total amount of dollars by the total bags: 8.97/3=2.99

Based on the graph, what is the initial value of the linear relationship?

A coordinate plane is shown. A line passes through the y-axis at -2 and the x-axis at 3.

−2
0
two over three
3
Question 4(Multiple Choice Worth 4 points)
(05.05)Which scenario best matches the linear relationship expressed in the equation y = 32x + 80?

Joseph has $80 in his bank account and spends $32 each day.
Joseph has $80 in his bank account and earns $32 each day.
Joseph had $32 in his bank account and deposited another $80.
Joseph has $32 in his bank account and earns $80 each day.
Question 5(Multiple Choice Worth 4 points)
(05.05)David and Amanda are trying to figure out how long they can live off their $12,350 savings if they spend $240 each month. They have each created an equation.


David’s Equation Amanda’s Equation
y = 12,350 – (240x) y = 12,350 + (240x)


Which person has the correct equation to model this linear relationship?
Amanda’s equation is correct, because their spending will be multiplied by the number of months and then added to their savings.
Amanda’s equation is incorrect, because their spending will increase the amount of their savings.
David’s equation is correct, because their spending will be multiplied by the number of months and then subtracted from their savings.
David’s equation is incorrect, because their spending should be a fixed amount and should not be multiplied.
You must check the box below prior to submitting your exam!

Check this box to indicate you are ready to submit your exam
FDK161.10

Answers

Answer:

(A) -2

Step-by-step explanation:

Jeffrey's recipe for oatmeal muffins call for 1/2 cups of oatmeal and make one dozen muffins.

If he makes 3 dozen muffins for a club meeting and 3 1/2 dozen muffins for a family reunion, how much oatmeal will he use?

Answers

Answer:

I think the answer is 1 3/4 cups

Step-by-step explanation:

Hope this helps! <3

heeeelp pls i beg of you​

Answers

Answer: 41.6%

Step-by-step explanation:

You divide the amount of trees 40ft or taller (10) by the total number of trees (24) so 10/24 = .416 (41.6%)

If OPQ is dilated from point Q by a scale factor of 3, which of the following equations is true about R'S'?

Answers

Answer:

segment R prime S prime = three segment RS

Step-by-step explanation:

I took the test,

The true statement is segment R prime S prime = three segment RS

What is dilation?

Dilation is a transformation, which is used to resize the object.

The complete question is

If ΔOPQ is dilated from point Q by a scale factor of 3, which of the following equations is true about segment R prime S prime?

Triangle OPQ is shown with point R lying on side OP and point S lying on side OQ Line RS is perpendicular to side OQ.

segment R prime S prime = one half segment RS

segment R prime S prime = two segment RS

segment R prime S prime = segment RS

segment R prime S prime = three segment RS

The scale factor of dilation of ΔOPQ, S.F. = 3

S'Q' = 3 * SQ

also, R'Q' = 3* RQ

By Pythagoras theorem, we have

R'Q'² = R'S'² +S'Q'²

R'S'² = R'Q'² - S'Q'²

R'S'² = (3RQ)² - (3SQ)²

R'S'² = 9(RQ² - SQ²)

R'S' = 3 RS

Learn more about this concept here:

https://brainly.com/question/24206870

#SPJ5

S. At Food Lion, 28 of every 35 jars of peanut butter on the shelves are creamy peanut butter. What percent of the jars of peanut butter are not creamy?​

Answers

Answer:

7/35 or 20% of the jars are not creamy

Answer:

20%

Step-by-step explanation:

To find the percent of NOT creamy:

35(total peanut butter) - 28(creamy) = 7

Question now is: 7 is what % of 35?

Formula = a(part) = p(percent)*w(whole)

p = a/w

7/35 = 0.2

0.2 is a decimal so multiply by 100 to get 20%

The answer should be 20% so I hope this helps!

The figure above is maddie's bedroom .maddie is going to paint just the walls blue how many square feet will be painted blue

Answers

just add them minus. and go back to the blue wall

I don't get it my teacher tried to help me but I still don't get it

Answers

Answer:

The mean would be 82

Step-by-step explanation:

To find the mean you add up all the numbers.

[tex]68 + 73 + 95 + 81 + 85 + 90 + 77 + 84 + 75 + 92 = 820[/tex]

Then you divide that be the amount of numbers are given to you.

[tex]820 \div 10 = 82[/tex]

And that is how you find the mean.

Sorry if it is wrong I'm tired.

the question is in the photo :)

Answers

Answer:

∠ GJK = 22°

Step-by-step explanation:

∠ HJI = ∠ JHG ( alternate angles ), then

7x - 16 = 5x + 8 ( subtract 5x from both sides )

2x - 16 = 8 ( add 16 to both sides )

2x = 24 ( divide both sides by 2 )

x = 12 , so

∠ KJI = 7x - 16 = 7(12) - 16 = 84 - 16 = 68°

Then

∠ GJI = 90° ( vertex of a rectangle )

∠ GJK = 90° - 68° = 22°

Other Questions
Match each character or place from Beowulf to the correct description. what is vegetative propagation correct sequence of events when you areunexpectedly hit by an angry duck. (Health/science) PLEASE HELP Find the sine of E. Evaluate 81.4 % of 58.81 km Give your answer rounded to 2 DP. Hi, I need help asap thx u ABCD ~ FECGY=Please helpp the parathyroid _____ blood calcium by taking the calcium from the _____ I need this answer ASAP 2 (a) Explain what is meant by the Greenhouse effect and how does this relate to Global warming? (b) State at least (4) greenhouse gas found in our atmosphere. (c) State at least (4) effect that these gases have on the environment\human. (d) State at least (3) things we can do to reduce global warming. (e)(i) Explain what is the ozone layer? (Picture must be included) (ii) Where is the ozone layer located? (iii) What is the ozone layer made up of? (f) (i) Explain what is meant by ozone depletion and the effect of ozone depletion? (ii) Explain about the Ozone Hole? (iii) State at least (4) ways how we can protect the ozone layer. Tanya is n years old today. How old will she be in 5 years Romeo and Juliet - The answer has to be one paragraph with a minimum of 6 lines and a maximum of 12 lines. It doesn't have to be amazing, just ok. It's due in 45 mins so please help!! A car travels 30 1/5 miles in 2/3 of an hour.What is the average speed in miles per hour of the car[tex]Your answer=[/tex] SELECT ALL THAT APPLYWhat were three countries that Germany occupied in World War II?1) France2) Belgium3) Italy4) England5) Holland6) Russia(obviously not Italy, England, & Russia, in my grandpa's and my opinion) what is the greatest common factor of 75 120 90? Suppose a closed economy. Suppose there are a farmer, a baker and the consumers residing in this economy. Flour and bread are the only things produced. The farmer produces flour that is worth $100,000. The baker buys $80,000 worth of flour to make bread and the consumers buy $20,000 worth of flour directly from the farmer. The baker bakes bread that is worth $120,000 and sells those to the consumers. The farmer hires consumers and pays $15,000 in wages; the baker pays $10,000 in wages. The government collects $5,000 of tax from the farmer, $6,000 from the baker and $3,000 from the consumers. The government also spends $14,000 to hire consumers to operate the government. Required: a. How much is the total spending on all final goods and services produced? 2Read the following selection introducing Makyla's mom."When she first mentioned it to me, I didn't really entertain it," said Chelsea Linder, 29 years old,who works as a school bus driver. "I said, 'OK,' but I kept pushing it off. But she asked me acouple more times."What does the author MOST LIKELY want the reader to think about Makyla based on this selection? Choose the answer that best describes the characters' reactions to the same event. James was thankful; Arnetta was fearful. James was serious; Arnetta was inspired. James was worried; Arnetta was confused. James was happy; Arnetta was angry. What is one defining feature of a prokaryotic cell?A. nucleoidB. flagellaC. nucleusD. ribosomes I paid $42 for six hot chocolate bombs what is the unit rate price for one item