of 4 Tom is applying for a visa
He has to pay £2,100 for the visa as well as a 8% charge on the visa price for an on-the-day
service If Tom has 1 year to save, how much money should he save per month to be able to cover his
costs?
Round your answer to the nearest £10.​

Answers

Answer 1

Answer:

190

Step-by-step explanation:

0.08 × 2100 = 168

168 + 2100 = 2268

2268 ÷ 12 months = 189

With rounding, the answer is 190 per month


Related Questions

Which scenario matches the relationship shown in the table?
A. Adi makes 25 dollars an hour.
B. Adi spent 25 dollars on a calculator.
C. Adi divided 25 dollars between her sisters.
D.Adi makes 1 hour for every 25 dollars.

answer: A. Adi makes 25 dollars an hour.

Answers

Answer:

You are correct!! The table does show that she makes 25 dollars in 1 hour.

Am i suppose to answer it because you already said the answer is A. Well, You're right.

And Thank you!

1.Write 0.50 as a fraction
2.Is 7.199 greater than or less than 7.104
3.Solve: 3x (4+1) - 5 =

Answers

Answer:

1) 50/100

2)greater

3)10

Answer:

Step-by-step explanation:

1) 0.50=50/100=5/10=1/2

2) 7.199>7.104 (greater than)

3) 3x(4+1)-5=3(5)-5=15-5=10

pleasee help ill mark brailist and if you can answer a couple of questions

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Answer:

48to41, 48:41, 48/41

Step-by-step explanation:

if this is incorrect try

48to41, 48:41, 41/48

Which angles shown in the drawing are obtuse?

∠ABE
∠DBA
∠DBC
∠CBE

Answers

Answer:

the first and third one

Step-by-step explanation:

those are obtuse triangles because they open wide

Joquan's brother earns a commission. He makes 2.5% of the amount he sells. Last week, he sold 9900 worth of shoes. How much was his commission

Answers

Answer:

His commission was $247.50

Step-by-step explanation:

Percentage

Joquan's brother earns a  2.5% commission on the amount he sells.

Last week, he sold $9,900 worth of shoes, thus his commission will be calculated as follows:

2.5% of $9,900 = 2.5 *$9,900 / 100 = $247.50

His commission was $247.50

hallar la medida del angulo "y"​

Answers

Answer: y = 11.25

Step-by-step explanation:

Mi espanol es terrible :l

Todos los angulos terminaran acompletando 90° grados

Entonces hagamos una ecuacion

3y + 4y + y = 90

8y = 90

Divide por 8

y = 11.25

Esta parte no es necesaria

Para ver si es verdad hagamos el math

3(11.25) = 33.75

4(11.25) = 45

y = 11.25

33.75 + 45 + 11.25 = 90

This triangle can only have one altitude.

A.True
B. False
C.It can have four

Help please.

Answers

Answer:

(B) false, because triangle have three altitude.

B. False because I just did this question and I got it right

What is the absolute value of negative 4 minus 9 i?

Answers

Answer: 13

Step-by-step explanation:

-4 - 9 = -13

Consider the quadratic expression given below.

4x^2 + 8x -60

Factor the following expression completely.

Answers

factor out 4
4(x^2 + 2x - 15)

to factor the equation inside the parenthesis, find two numbers that multiply to -15 and add to 2
those numbers are: 5 and -3

the answer is: 4(x+5)(x-3)

What is 4x^3 over 5 to the power of 2

Answers

Answer:

what does ^3 mean i fg *i am going to edit my answer

Step-by-step explanation:

Find x.
2x + 40
3x
4x
X + 50
x= [?]
I
Enter

Answers

Answer:

[tex]x = 27[/tex]

Step-by-step explanation:

A shape exterior angles add up to 360.

All of these angles are exterior angles so we can add up all of them to and set it equal to 360 to find x.

[tex]3x + 4x + 2x + 40 + x + 50[/tex]

[tex]10x + 90 = 360[/tex]

[tex]10x = 270[/tex]

[tex]x = 27[/tex]

What is the range of the function y-e*+1 graphed below?
5
4
3
2
1 +
--5
-4
-2-11
1 2 3
4 5
9 9 9 9
y > 0
Ny CD
yal

Answers

Answer:

2

Step-by-step explanation:

whats is x − 2 /3 = 1 5 /6??

Answers

answer: 2 1/2
explanation: 1 5/6= 11/6 ; 11/6 + 2/3= 5/2 ; 5/2= 2 1/2

Victoria is going to invest in an account paying an interest rate of 1.5% compounded quarterly. How much would Victoria need to invest, to the nearest hundred dollars, for the value of the account to reach $3,300 in 13 years?

Answers

Answer: P = 2716.3448786 or about 2700

Step-by-step explanation:

The amount that need to invest, to the nearest hundred dollar is to be considered as the 2,700.

Calculation of the amount:

Since

The interest rate be like = 1.5% = 1.5% / 4 = 0.38%

The time period = 13 * 4 = 52

The future value = $3,300

The PMT is = $0

Now the following formula is used;

So,

= -PV(RATE,NPER,PMT,FV,TYPE)

After applying it, the present value should be $2,700

Learn more about rate here: https://brainly.com/question/24546293

3(2x +5) - 2x= 3 (x +6)
Plzzz Someone help me​

Answers

Step-by-step explanation:

afsoon the process in the picture hope you understood.

Answer:

x= 3

Step-by-step explanation:

6x + 15 - 2 = 3x + 18

4x +15 = 3x + 18

4x -3x = 18-15

x = 3

Which expression shows the result of applying the distributive property to 9(2+5m)?


18 + 45m

2 + 45m

18 + 5m

11 + 14m

Answers

Answer: A: 18 + 45m

Step-by-step explanation:

9(2+5m) = (9 x 2) + (9 x 5m) which gives you: 18 + 45m

Answer:

I think it's 18+45m

Step-by-step explanation:

I just multiplied 9x2 and 9x5.

7x - 8 = 41 what does x equal to

Answers

Answer:

7

Step-by-step explanation:

41+8=49 49/7=7

Answer:

Step-by-step explanation:

7x-8=41, add 8 to both sides

7x=49, divide both sides by 7

x=7

Simplify 3x^2y^3•x^4y

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

3x²y³·x⁴y = 3x²x⁴y³y = 3x²⁺⁴y³⁺¹ = 3x⁶y⁴

PLZZ HELP MARKING BRAINLEIST

Answers

Answer:

Length of side QP = 5

If f(x) = 3x - 15, what is f(4)?
A. 3
B. -3
c. 12
D. -8

Answers

Answer:

B. -3

Step-by-step explanation:

f(x) = 3x - 15

f(4) means x=4, so you want to plug 4 into the equation.

f(4) = 3(4) - 15

f(4) = 12 - 15

f(4) = -3

Answer:

B

Step-by-step explanation:

f(4) has the same meaning (for this question ) as x = 4

Let x = 4

f(4) = 3*4 - 15

f(4) = 12 - 15

f(4) = - 3

B

Mason opens a savings account by making a $165.85 deposit. Every week, he deposits another $20.50 in the account. The following expression shows the amount of money that will be in the account x weeks after Mason opens it.

165.85 + 20.5x



How much money will be in the account after 10 weeks?

After 10 weeks, there will be $
in the account.

Answers

Answer:

370.85

Step-by-step explanation:

Find the Circumference of the circle:

radious 2 cm

Answers

Answer:

circumference = 12.56 cm

Step-by-step explanation:

circumference=2 x radius x Pi

circumference = 2 x 2 x 3.14

circumference = 12.56

Answer:

were is a circle

Step-by-step explanation:

I dont see it

Paul plans to buy a movie that has a regular price of $19.99. It is on sale for 25% off, but Paul will have to pay 6% sales tax. Which is the MOST reasonable estimate of the total cost of the movie including tax?




A $14:00
B $15:00
C $16:00
D $17:00

Answers

B is your answer for this question

Answer:

$16.00

Step-by-step explanation:

19.99 x .75 = 14.9925

14.9925 x 1.06 = 17.89205

Joshua goes to a local farmers market and see sinuses apples $9.80 per 10 pound bag which is a unit rate of the price per pound

Answers

Answer:

$0.98

Step-by-step explanation:

Given data

Cost of sinuses apples = $9.8 for 10 pound

We want to find the cost per pound

Hence

if 10 pounds cost $9.8

  1 pound will cost x

cross multiply

x= 9.8/10

x= $0.98

Hence a pound will cost $0.98

I need answer ASAP: You are running a fuel economy study. One of the cars you find is blue. It can travel 40 1/2 miles on 1 1/4 gallons of gasoline. Another car is red. It can travel 22 2/5 miles on 4/5 gallons of gasoline. What is the unit rate for miles per gallon for each​ car? Which car could travel the greater distance on of​ gasoline?

Answers

Answer:

Blue:  32.4 mpg

Red:  28 mpg

The Blue car will travel farther on a gallon of gasoline

Step-by-step explanation:

Blue: 40.5/1.25=32.4 mpg

Red: (22 2/5)/(4/5) =22.4/0.8=28 mpg

Linda has to buy stickers, erasers, and a pencil. She can only spend $3. A sticker costs $0.35, an eraser costs $0.99, and a pencil costs $0.59. Can Linda buy 3 stickers and 2 erasers?

[Use the inequality 0.35x + 0.99y + 0.59 ≤ 3]

Answers

Answer:

No

Step-by-step explanation:

Step 1: Understand the inequality

The inequality 0.35x + 0.99y + 0.59 ≤ 3 contains 2 variables 'x' and 'y'.  We can see the 'x' is multiplied by 0.35 which is the price of a sticker which means 'x' represents how many stickers Linda is buying.  The 'y' is multiplied by 0.99 which is the price of a eraser which means 'y' is how many erasers Linda is buying.  We ignore the 0.59 as that's the price for a pencil but Linda doesn't buy a pencil

Step 2: Sub in the values

[tex]0.35(3)+0.99(2)<3\\1.05+1.98<3\\3.03<3[/tex]

Step 3: Interpret the answer

Because the equality isn't true we can conlude Linda doesn't have the money to buy 3 stickers and 2 erasers

Answer:

no

Step-by-step explanation:

0.35x3=$1.05

0.99x2=$1.98

add $0.59+$1.98+$1.05

=$3.62

abduls average speed is 40 mph in heavy traffic and his average speed is 50 mph in light traffic for 1 hour and light traffic for 2 hours how far did abdul travel

Answers

Answer:

over 9000

^^^

Liar.

Step-by-step explanation:

over 9000

^^^

Liar.

Work out
m
and
c
for the line:
y
=
4
x

Answers

Ce clasă ești sa văd daca te pot ajuta

Six more than twice a number is greater than negative fourteen. Solve the inequality for the unknown number

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

2x+6 > -14

Subtract 6 from both sides

2x > -20

Divide both sides by 2

x > -10

The solution of the inequality 2x + 6 > - 14 will be greater than the negative 10.

What is the solution to the equation?

The distribution of weights to the variables involved that establishes the equilibrium in the calculation is referred to as a result.

Inequality is defined as an equation that does not contain an equal sign. Inequality is a term that describes a statement's relative size and can be used to compare these two claims.

Six more than twice a number is greater than negative fourteen.

Let x be the number. Then the equation will be

2x + 6 > - 14

Simplify the inequality, then the value of x will be

2x > - 20

x > - 10

The solution of the inequality 2x + 6 > - 14 will be greater than the negative 10.

More about the solution of the equation link is given below.

https://brainly.com/question/545403

#SPJ2

simplify the expression 7g+4p-3g-9p

Answers

Answer:

4g-5p i think

Step-by-step explanation:

7g-3g=4g

4p-9p=-5p

I think it’s 4g-5p

7g, -3g and 4g are like terms!
Other Questions
Trends of the 1950s Expansion of the middle class Development of the interstate highwaysystem Growth of suburbsThe trends in this list all occurred as a result ofan increase in immigration after World War 11the creation of the Department of Housing and Urban Developmentreductions in peacetime defense spendingeconomic prosperity following World War II WILL GIVE BRAINLIESTDiscuss the image of the emperor in the arts from Augustus to Constantine. What did they create/construct that constitutes their legacies. Use specific examples (selecting a fewspecific emperors and their contributions) to support. Is my answer right? if not can you please tell me which won is right.. What is the education level of a majority of the Power, Structural, and Technical Systems workers?associate's degree or vocational school degreebachelor's degree or apprenticeshipbachelor's degree or master's degreemaster's degree or vocational school degree Which sentence contains a preposition? A. When we do something wrong, we may or may not feel guilty. B. Often, another person must help us see the mistake we made. C. The person might be a close friend or someone in our family. D. Once we know we made a mistake, we can take positive action. Can someone fill this out? please help due in 20 min will give brainliest. I find them in the garden,For theres many here about;And often when I go to plough,The ploughshare turns them out.For many thousand men, said he,Were slain in that great victory.Now tell us what twas all about,Young Peterkin, he cries;And little Wilhelmine looks upWith wonder-waiting eyes;Now tell us all about the war,And what they fought each other for.A. acbaddB. abcbddC. abcdeeD. abcbdc Which is equivalent to 4(x + 5)4x + 94x + 204x + 5 5. Observe: Increase the Sim. speed by two levels. Click Play, and wait for a while. What occurs as ume goes by? [tex]h(s) = 1 + \sqrt{s \ } \div 1 - \sqrt{s} [/tex]differentiate using quotient rule Read the following quotation from the Constitution. "We the People of the United States, in Order to form a more perfect Union, establish Justice, insure domestic Tranquility. . . .do ordain and establish this Constitution for the United States of America." Which of the following describes the purpose of the paragraph? What type of rock do we have in Florida naturally. If it is not this kind of rock someone has brought it here. Group of answer choices A. igneous Rock B. Metamorphic rock C. Spanish Rock D. Sedimentary Rock(i know its not math but still) What were the two types of coalition members in the Persian Gulf War? Why were they coalition members? I portsWilliam wants to reserve a room at his swim club fora birthday party. The room costs $500 for 6 hours.William must also pay a $125 deposit. What percentof the cost of the room is the deposit?4%20%25%83% The king has 7 more crowns than the Queen. The queen has k crowns. Write the expression that show how many crowns king has How much money does Bob the Brick-layer need for his material costs?He can lay 100 bricks in an hour. He charges $150 per hour for brick laying,What is the total cost for Bob to do the job? Find the unit rate.1/2 pound : 5 days Which object would have a greater velocity change? what is Altima SE que sentimiento provoca El poema a una nariz