Needing help on my geometry final, I have been in and out of the hospital, any help is appreciated.

1. In the first figure, what is the area of DEF? Show your work.

2. In his suitcase, Jack has 3 shirts, 2 pants, 3 pairs of socks, and 2 pairs of shoes, how many unique ways can Jack get dresed? Show your work.

3. In the second figure, what is the area of quadrilateral QRST if QS = 18 and RT = 24? Show your work.

4. Suppose you draw one card from a deck of 52 cards. A standard deck of cards has 4 of each type of card, so the deck contains 4 queens and 4 kings. What is the possibility that the card is a king or a queen? Explain.

5. In the last figure, suppose you throw two fair number dices. What is the probability that the sum of the results of the throw if 4,5,or 6? Show your work

Needing Help On My Geometry Final, I Have Been In And Out Of The Hospital, Any Help Is Appreciated.1.
Needing Help On My Geometry Final, I Have Been In And Out Of The Hospital, Any Help Is Appreciated.1.
Needing Help On My Geometry Final, I Have Been In And Out Of The Hospital, Any Help Is Appreciated.1.

Answers

Answer 1

Answer:

1. area = 1/2bh = (1/2)(21)(18) = 189 yd²

2. 3x2x3x2 = 36 different ways

3. area of kite = (1/2)(18)(24) = 216 units²

4. 8:52  or reduced,   2:13

5. Sorry, this is not my strong point

Step-by-step explanation:


Related Questions

which expression is equivalent to 3(y-6)? (A.3y-6) (B.2y-18+y) (C.5y+18-2y) (D.2y-18-5y​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

3(y-6)=3y-18

which can be expressed as

2y-18+y

The total cost of a tablet device comprises the cost of material, labour and overheads in the ratio 3:4:1. The cost of material is $315. What is the total cost of the tablet?​

Answers

Answer:

$840

Step-by-step explanation:

Given data

The cost of material is $315

The ratio is

3:4:1

The total number of part is

3+4+1= 8

Let us apply the part to all method

let the total cost be x

hence

3/8=315/x

cross multiply

3x= 8*315

3x= 2520

divide both sides by 3

x= 2520/3

x= $840

Hence the total money is $840

Write an exponential function to describe the given sequence of numbers,
7. 28. 112, 448, 1792)

Answers

Answer:

y=7*4^(x-1)

Step-by-step explanation:

y=a*b^(x-1)

x=1, 7=a

28=7b

b=4

y=7*4^(x-1)

The Dial and the Lewis families when to Taco Box for dinner. The Dials bought 3
burrito meals and 4 taco meals for $48. The Lewis' bought 6 burrito meals and 2
taco meals for $60. How much does a burrito meal cost? How much does a taco
meal cost?

Answers

Answer:

A burrito costs $8, while a taco costs $6.

Step-by-step explanation:

Given that the Dial and the Lewis families when to Taco Box for dinner, and the Dials bought 3 burrito meals and 4 taco meals for $ 48, while the Lewis' bought 6 burrito meals and 2 taco meals for $ 60, to determine how much does a burrito meal cost and how much does a taco meal cost make the following calculations:

3B + 4T = 48

3B = 48 - 4T

6B + 2T = 60

6B = 60 - 2T

3B = 30 - 1T

30 - 1T = 48 - 4T

30 = 48 - 4T + 1T

30 - 48 = -3T

-18 = -3T

-6 = -T

6 = T

3B + 4x6 = 48

3B + 24 = 48

3B = 24

B = 24/8

B = 8

6x8 + 2x6 = 60

48 + 12 = 60

60 = 60

Thus, a burrito costs $ 8, while a taco costs $ 6.

I need this question ​

Answers

15 m

Hope it’s right
Best luck with your studying
the height is 47.76m

Two gears are connected and are rotating simultaneously. The smaller gear has a radius of 2 inches, and the larger gear has a radius of 7 inches.

Part 1: What is the angle measure, in degrees and rounded to the nearest tenth, through which the larger gear has rotated when the smaller gear has made one complete rotation?
Part 2: How many rotations will the smaller gear make during one complete rotation of the larger gear?
Show all work.

Answers

Answer:

Let r represent the radius of the smaller circle and R the radius of the larger circle.

Apply ratios: the radius of smaller circle to radius of larger circle, i.e.

r: R = 3 : 7.

I complete rotation = 360 degrees.

Part 1:

For one complete rotation of the smaller circle, the larger circle is rotated through: (3/7)*(360) = 154.3 degrees

Part 2:

For one complete rotation of the larger circle, the larger circle is rotated through: (7/3)*(360) = 840.0 degrees

This is equivalent to (840/360) = 2.3 rotations

Alternatively, use the ratios:

The number of rotations = R/r = 7/3 = 2.3 rotations  

BRAINLIEST PLEASE??

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

for smaller gear circumference=2π×2=4π inches

for larger gear

l=4π

θ=l/r

θ=(4 ×180)/7=720/7=102 .9°

for larger gear circumference=2π×7=14π

number of rotations=(14π)/4π=7/2=3.5 rotations or 3 1/2 rotations.

which equation in NOT an example of a liner function?

Answers

You have not given any options...

Solve the system of equations:
4x - 3=-2x + 9


Answers

Answer:

x=2

Step-by-step explanation:

Step 1: Add 2x to both sides.

4x−3+2x=−2x+9+2x

6x−3=9

Step 2: Add 3 to both sides.

6x−3+3=9+3

6x=12

Step 3: Divide both sides by 6.

6x = 12

6 6

x=2

Answer:

42 as i dont know so ask jeff ma boy from da sewers

Step-by-step explanation:

Katie draws marbles from a bag. She drew 6 red marbles out of 20 marbles she picked. If she were to draw 10 more marbles, how many of those 10 can she predict to be red?

2


3
4

5

Answers

Answer:

4

Step-by-step explanation:

If red marbles are 10 then answer is 4

The game is used in a school to rasie money for charity. Each player pays 30p to play this game. To win a bag of crisps players have to sxore exactly 7. Each bag of crisps cost the school 20p. How much should the school expect to raise for charity if 60 peoples played the game​

Answers

Answer:

The answer is "1500p".

Step-by-step explanation:

The given probability is = 7. so, https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B3%7D%7B12%7D%20%5C%20%3D%20%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D

It implies, that only if  https://tex.z-dn.net/?f=120 people enjoy the sport, its school will gather https://tex.z-dn.net/?f=%5C%20120%20%5Ctimes%20%5C%2020%5C%20p%20%3D%20%5C%202400%20%5C%20p

But,  https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D its side will survive = 30 people, as well as the school would have to invest https://tex.z-dn.net/?f=%5C%2030%20%5Ctimes%20%5C%2030p%20%5C%20%3D%20%5C%20900p

for lollipops  So, the school will collect = https://tex.z-dn.net/?f=2400%20-%20900%20%3D%201500p

IF RIGHT PLZ GIVE BRAINLIEST  

THANK U  

HAVE A GREAT DAY AND BE SAFE :)

XD

The school can expect to raise approximately £85.71 for charity if 60 people played the game.

If each player pays 30p to play the game, and 60 people played the game, the total amount raised by the school would be:

Total amount raised = Number of players * Cost per player

Total amount raised = 60 * 30p

Now, let's calculate the cost of the crisps won by the players:

Cost of crisps won = Number of crisps won * Cost per crisp

Since each bag of crisps costs 20p, and players have to score exactly 7 to win a bag of crisps, we need to determine the number of bags of crisps won.

To find the number of bags of crisps won, we divide the total number of players by the number of players required to win a bag of crisps:

Number of bags of crisps won = Number of players / Number of players required to win a bag of crisps

Number of bags of crisps won = 60 / 7

Now, we can calculate the cost of the crisps won:

Cost of crisps won = Number of bags of crisps won * Cost per crisp

Cost of crisps won = (60 / 7) * 20p

Finally, to determine the amount the school expects to raise for charity, we subtract the cost of the crisps won from the total amount raised:

Amount raised for charity = Total amount raised - Cost of crisps won

Amount raised for charity = 60 * 30p - (60 / 7) * 20p

To simplify the calculation, we can convert the pence to pounds by dividing by 100:

Amount raised for charity = (60 * 30) - (60 / 7) * 20 = £(1800 - (1714.2857))

Amount raised for charity ≈ £85.71 (rounded to two decimal places)

Therefore, the school can expect to raise approximately £85.71 for charity if 60 people played the game.

To know more about charity click here :

https://brainly.com/question/31888282

#SPJ2

Jim estimated that it would take him 45 minutes
to complete the homework. If ACTUALLY took
him 25 minutes. What was his percent error?

Answers

80%.

Percent error = | Estimate - Actual | / Actual = |45-25| / 25 = 20/25 = 0.80

Parker went shopping for a new pair of sneakers. Sales tax where he lives is 5%. The price of the pair of sneakers is $23. Find the total price including tax. Round to the nearest cent.

Answers

Answer:

c

Step-by-step explanation:

cc

plzz help asap.......​

Answers

Answer:

29.78 feet

Step-by-step explanation:

can somebody help me?

Answers

Answer:

80+5x

please mark me brainliest

Step-by-step explanation:

If 3 apple cost $4 , how much would one apple cost? Round to the nearest cent

Answers

Answer:

$1.33

Step-by-step explanation:

If 3 apple cost $4. Then the cost of one apple will be $1.33 per apple.

What are ratio and proportion?

A ratio is a collection of ordered integers a and b represented as a/b, with b never equaling zero. A proportionate expression is one in which two items are equal.

If 3 apple cost $4.

Then the cost of the one apple will be given by the quotient of 4 and 3.

Then the price of one apple will be

⇒ $4/3

⇒$1.33 per apple

Thus, the cost of one apple will be $1.33 per apple.

More about the ratio and the proportion link is given below.

https://brainly.com/question/14335762

#SPJ2

I need help, this is homework due in a few minutes​

Answers

The y-intercept is -6

It opens down.

The measures of the angles of a triangle are shown in the figure below. Solve
for x.

Answers

Answer:

x=11

Step-by-step explanation:

180-109-43=28

4x-16=28

4x=44

x=11

¿Qué representa 34?

Answers

Answer:

El número 34 en numerología simboliza optimismo, espiritualidad, análisis, autoexpresión, introspección, pragmatismo. Si el número 34 es el número de tu destino, lo más probable es que seas una persona muy espiritual, sabia e intuitiva.

Step-by-step explanation:

Marc claims that V17 is greater than 71. Jenny claims that it is
impossible to compare the numbers without a caldulator. Is either
friend correct? Explain.

Answers

None of them are correct the square root of 17 will obviously be less than the square root of 71 to the 3rd power. As for Jenny it is definitely possible to calculate this without a calculator.

HELLLPP ANY HELPS PLEASE I NEED HELP I AM RUNNING OUT OF TIME !!

Answers

G/9 and it says I need at least 20 characters

Answer:

Option C

g/9

Step-by-step explanation:

g ÷ 9

[tex] = \frac{g}{9} [/tex]

Using the ratio 3 dogs to 2 cats if you had 15 dogs how many cats would there be

Answers

Answer: 10 cats

Step-by-step explanation:

3/2

15/x

3*5=15

2*5=10

3/2=15/10

Answer:

20

Step-by-step explanation:

20

What is the range of the function shown on the graph above

Answers

Answer:

d

Step-by-step explanation:

there isnt an arrow saying it keeps going past 10

Solve following problems

(2x + 5)/(5x + 2)

and

(4 - 3x) / ( 3x - 4)

Answers

Answer:

(4 - 3x) / ( 3x - 4) = -1

(2x + 5)/(5x + 2) = 0

Step-by-step explanation:

 

is this graph a negative association or positive association

Answers

A positive association, because the graph is pointing upwards.

Answer:

This graph is positive

Step-by-step explanation:

4) Sherry is doing a class project and wants to see whether people in her community are more likely to consider themselves introverts' or 'extroverts. She gets a few friends together with clipboard surveys and they go to a mall entrance where they ask people to participate in a brief survey. They find that 86% of the respondents consider themselves extroverts. This result is​

Answers

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Plz help it’s due today’s

Answers

Answer:

% increase

Step-by-step explanation:

80(1.15) = 92

Find the area of the figure.
4 ft
8 ft
5 ft
8 ft
ft?

Answers

Answer: 320 ft

Step-by-step explanation:

Simplify 9p + 3 + 4p + 7p - 4p - 4p and explanation please.

Answers

Step-by-step explanation:

this is your answer

hope it will help you

The radius of a circle is 1 mile. what is the circle's area?

Answers

Step-by-step explanation:

A≈3.14mi²

thrice a number added to 21 equals 300. what is the number?​

Answers

Step-by-step explanation:

21+3x=300

3x=300-21

3x=279

x=279/3

x=93

Answer is 93 , need an explanation?
Other Questions
FAST PLEASE Which of the best describes a societal law? A) a rule made by a government B) a statement about how things act in the natural world C) a statement which is always true under the same conditions D) a statement which describes a specific relationship under given conditions Amr sells 6 pounds of turkey for $ 48.75. What is the unit price ? 3. What is the slope of the graph shown below? State whether the following statements are true or false. Write the correct statements, if they arewrong(i) Each angle of a square is a right angle.(1) All the sides of a parallelogram are of equal length.(iii) The diagonals of a rectangle are perpendicular to one another.CAN ANYONE SAY THE ANSWER PLSSSSSSSSSSSSSSSSSSS The octet rule states that atoms tend to gain, lose, or share electrons in order to acquire a fullset of valence electrons. Which type of model could be used to demonstrate this process? Which type of payment has increased the most since 2000? How many billions of credit card transactions occurred in 2018?Predict how many billions of non-prepaid card transactions will occur in 2020. In 2004, the number of credit card and debit card transactions were quite similar. By 2018, they had very different usage. What do you think caused the variance in growth? Check transactions have decreased every year since 2000. Hypothesize what the graph for check transactions will look like by the year 2030. 8 inches is which fraction of 1 yard? What is the chemical name of SiF4? sulfur fluoride silicon fluoride sulfur tetrafluoride silicon tetrafluoride Please help to write a paragraph about your personal experience.Think about a time when you tried a new activity for the first time. Describe the activity. where were you? What did you do? Please help do that and check your correct grammar, capital letters, punctuation, and spelling please help me. The price of a popular breakfast cereal increases, ceteris paribus. As a result, demand will _______ and quantity demanded will _______. be constant; increase be constant; decrease increase; be constant decrease; be constant depend on its determinants; increase Sum of 2 numbers is 36. The larger is 3 more than twice thesmaller number, Find the smaller number below. What is the area of the square given the side length 20.5in This is the second one max has 3 5/6 pounds of potting soil. She uses 2 3/8 pounds to fill a pot. how many pounds of potting soil does max have left? ............... The benefits, there are also certain risks. A) Alongside B) Through C) Near D) Toward E) By Please really need help on this please If 70% of college students say they have a job what is the probability that 3 randomly selected college students say they have a job? HELPPP PLEASEEE!!!!! How does a republic contrast with a democracy Why is Conrad Grebel called the Father of Anabaptists?