My lil sister said she needs help with ALL of the questions..........if you help i will give you brainliest

My Lil Sister Said She Needs Help With ALL Of The Questions..........if You Help I Will Give You Brainliest

Answers

Answer 1

Answer: See explanation

Step-by-step explanation:

Monday

The sale price of the items was $41.40

Mrs. Bolden paid $2.48 in sales tax on her purchase.

Altogether, Mrs. Bolden paid $43.88 for the shirts and flip flops.

Tuesday

The price decreased by approximately 8%

3.44 ÷ 3.75 = 0.917

0.917 × 100 = 91.7

91.7 ≈ 92

100 - 92 = 8

8% of 3.75 is 0.3

3.75 - 0.3 = 3.45

3.45 ≈ 3.44

Wednesday

22 ¹/₂ yrs or 22 yrs if that's easier

127.5 ÷ 1500 = 0.085

0.085 × 100 = 8.5

100 - 8.5 = 91.5

4 1/4 = 4.25

91.5 ÷ 4.25 = 21.5294117647

21.5294117647 × 4.25 = 91.5

21.5294117647 ≈ 21 ¹/₂ yrs

Thursday

If she marked up the price by 40%, that means $15 is 60% the original/selling price.

60% of x = 15

0.6x = 15

Divide both sides by 0.6

x = 25

The selling price is $25

If you wanted to confirm, 0.6 × 25 = 15

Friday

3 jeans for $42 each

3 × 42 = 126

3 jeans for $126

5 shirts for $27 each

5 × 27 = 135

5 shirts for $135

126 + 135 = 261

6.5% of 261

0.065 × 261 = 16.965

16.965 to the nearest cent is 16.97

She would have to pay $16.97 for tax.

261 + 16.97 = 277.97

She won't have enough money to buy everything she wants since the total price would be over $275.


Related Questions

Helllppp!!!
All statements of equality below are correct.


A. True
B. False

Answers

Answer:

DONUT WORRY IT SHOULD BE FALSE BECAUSE IMEADIATLY THE FIRST ONE = 7

Step-by-step explanation:

Help me plssssssss!!!

Answers

Answer:

1) B. $9000

2) A. (4,5)

Step-by-step explanation:

Samantha correctly answered 36 out of 48 questions on a test. She must score 70% or greater to pass the test. Did she pass?

Answers

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

You see that you need a percentage. You are given the amount that she got wrong, assuming the questions are weighted the same, you divide 36 by 48. This gives you .75. Then you multiply .75 by 100% giving you 75%.

m∠R=140 and m∠S=100. Find the m∠T. The diagram is not on the scale.

Answers

Answer:

m<T = 20°

Step-by-step explanation:

m<R = 140°

m<S = 100°

The figure given is a kite. The angles formed where two unequal sides meet are always congruent to each other. This means:

m<S = m<U = 100°

Sum of all interior angles of a quadrilateral = 360°

Therefore:

m<T = 360° - (m<S + m<U + m<R)

m<T = 360° - (100° + 100° + 140°) (substitution)

m<T = 20°

i need some help on this, thanks!

Answers

Answer: C: 9.6

Step-by-step explanation:

9.6-3.4=6.2

Answer:

C. 9.6

Step-by-step explanation:

n - 3.4 = 6.2

n = 6.2 + 3.4

n = 9.6

Suppose at a high school with 600 students 360 students like fiction books, 210 like non-fiction books, and 70 like both fiction and non-fiction books. Which statements are correct?
A) 325 students like fiction books but not non-fiction books.
B) 140 students like non-fiction books but not fiction books.
C)70 students do not like fiction or non-fiction books.
D) The probability that a randomly selected student likes both fiction and non-fiction is 0.1167.
E)The probability that a randomly selected student likes only fiction is 0.4833​

Answers

Answer:

B and D

Step-by-step explanation:

Sorry for the late awnser

Answer:

B, D, E are the correct answers! See screenshot below!

Step-by-step explanation:

USA Test Prep screenshot below

Ms. Vega read 20% of the Star Wars book. She read 8 pages of the book.

8. Enter the number of pages in the Star Wars book.

Answers

Answer: 40 pages in total

Step-by-step explanation:

Ms. Vega has read 20% of the book and this translates to 8 pages of the book.

20% = 8 pages

Assume the total number of pages is x:

20% * x = 8

0.2x = 8

x = 8 / 0.2

x = 40 pages in total

Answer:

40 pages in book

Step-by-step explanation:

8 pages read

8/40 = .20

what is, v(20)=450(1+0.025)^20

Answers

Step-by-step explanation:

step 1. v(20) = 450(1.025)^20

step 2. 737.3774.

Answer:

20v=737.37739813

Step-by-step explanation:

What’s the answer to this please? Thank u!

Answers

Answer:

I think the answer is C.

Step-by-step explanation:

Have a good day ;-).

Help pls, answer choices listed!

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Brainliest please

Which is the better deal?

6 cans of soda for $3.60

4 cans of soda for $2.36

10 cans of soda for $5.50

Answers

Answer:

The better deal is 10 cans of soda for $5.50

Step-by-step explanation:

6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents

Therefore, 10 cans of soda for $5.50 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money.

Hope this helped!

Answer:

10 cans for $5.50

Step-by-step explanation:

3.60/6= $0.60 per can

2.36/4= $0.59 per can

5.50/10= $0.55 per can

Two angles that can be trisected with a straightedge and compass are
and ____ angles .
O A. 90°; 30°
B. 75°, 90°
C. 60°: 45°
D. 90°: 45°


Pls help ASAP

Answers

90°, 45°

Step-by-step explanation:

Two angles that can be trisected with a straightedge and compass are 90° and 45° angles

What is the sum of 4 and its additive inverse?

Answers

Definition of Additive Inverse
If y is the additive inverse of x, then y = -x or vice versa. For example, the additive inverse of the positive number 4 is -4. That's because their sum is zero, or 4 + (-4) = 0. So, Additive Inverse of a number is the negative of that number.

The additive inverse is the opposite sign quantity so the sum of 4 and its additive inverse will be 0.

What is summation?

A summation, also abbreviated as a sum, is the outcome of adding two or more numbers or quantities. Here are always an integer number of terms in a summation.

Given the number 4.

The sign of the number 4 is positive.

An additive inverse is a number whose sign is opposite to the number.

For example, the additive inverse of -5 is 5, and 5 is -5.

So additive inverse of 4 will be -4.

Now sum of 4 and -4

4 + (-4) = 0

Hence "The additive inverse is the opposite sign quantity so the sum of 4 and its additive inverse will be 0".

For more information about summation

brainly.com/question/10777222

#SPJ2

Find the percent rate of change for each
function and tell whether it shows
exponential growth or decay.
a) y = 110(.95)
b) y = 1.08(1.07)

plz help!!

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

a) f(t) = 110(0.95)^t

0.95<1, so the function shows 5% decay

b) f(t) = 1.08(1.07)^t

1.07 > 1, so the function shows 7% growth

What number represents the same amount of 2 hundreds, 14 tens, and 3 ones.

Answers

Answer:

i think the answer would be 343?

Step-by-step explanation:

plz help and show how you did the math question

Answers

Answer:

[tex]x = - 3[/tex]

[tex]y = - 2[/tex]

Step-by-step explanation:

Since y=x+1 plug it into bottom equation as y.

[tex]x + 1= 5x + 13[/tex]

Subtract 1 from both sides

[tex]x = 5x + 12[/tex]

Subtract 5x from both sides

[tex] - 4x = 12[/tex]

Divide both sides by -4

[tex]x = - 3[/tex]

Now x=-3 into the top equation to find y

[tex] - 3 + 1 = - 2[/tex]

y=-2

Can anyone relate? Lyke, its sooooo true

Answers

Answer:

Same

Step-by-step explanation:

I knowwww right, like same, sooo trueeee

What is the magnitude and direction of the PQ with tail and head points P(-6, 0) and Q(2, 4)?
8.9 units, 63.4° north of east
8.9 units, 26.6° north of east
13.4 units, 180° west
13.4 units, 0° east

Answers

Answer:

What is the magnitude and direction of the PQ−→− with tail and head points P(-6, 0) and Q(2, 4)? magnitude = √(64+16) = √80 = appr 8.9 , ruling out c.

hope this helps

The magnitude of PQ is 8.9 and PQ is making an angle of 26.57° so 8.9 units, 26.6° north of east will be the correct answer.

What is a vector?

A vector is a quantity in which direction and magnitude both matters called a vector.

A vector joining by two points (x₁,y₁) and (x₂,y₂) will be (x₂-x₁)[tex]\hat{i}[/tex] + (y₂-y₁)[tex]\hat{j}[/tex]

The magnitude of this vector will be  

[tex]\sqrt{(x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2[/tex]  

The direction of this vector will be  

[tex]\\tan^{-1}(\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1)}[/tex]

Given P(-6,0) and Q(2,4) so vector joining by

[tex]\vec{PQ}[/tex] = [2-(-6)][tex]\vec{i}[/tex]  + [4-0][tex]\vec{j}[/tex]

[tex]\vec{PQ}[/tex] =  8[tex]\vec{i}[/tex] + 4[tex]\vec{j}[/tex]

now, the magnitude  [tex]\vec{PQ}[/tex] will be

⇒  [tex]\sqrt{(8^2+4^2)}[/tex]

8.944

The direction of the vector [tex]\vec{PQ}[/tex] will be

 [tex]\tan^{-1}(\frac{4}{8})[/tex]

26.57°

So, the magnitude of PQ is around 8.944 and the direction is 26.57° from the positive x axis so it's north of the east.

 

For more information about vector

https://brainly.com/question/13322477

#SPJ5

Every year, the value of a car decreases by 15% of its value in the previous year. If the value of the car was $86,700 in 2012, find its value in 2010.

Answers

Answer:

$112,710

Step-by-step explanation:

so first we have to find what is 15% of 86700

so 15/100×86700=$13005

so it is written that 86700 is in 2012 means 2010 it will be

2 times more which means 30% that means just have to do is multiply it two times which makes it $26010

so $86700+$26010=$112710

hope it helps you

please mark me as brainlist

two numbers have the ratio of 4:7 if their sum is 143 what are the numbers?
1.kind of proportion
2.write the proportion
3.first number answer
4second number answer
help me plss!​

Answers

Answer:

52:91

Step-by-step explanation:

To find a ratio value you need to think of it more as two numerators that together equal one whole. 4+7 is 11 so that would be the denominator. If the sum is 143, then we divide by 11 since one number is 4/11s of 143, and the other is 7/11s of 143. 143/11=13

now we multiply both:

4(13)=52

7(13)=91

Check:

91+52=143

52/91 simplifies to 4/7 or 4:7

i hope this helps!

PLS HURRY WILL GIVE BRAINLIEST

Answers

Answer:

C. y= 6x-5

Step-by-step explanation:

Given Information :

Slope (m) = 6

y-intercept (b) = -5

Equation of a line :

y=mx+b

Where :

m = slope

b = y-intercept

So , with the given the information , the equation is :

[tex]y = 6x - 5[/tex]

im horrible with triangles​

Answers

Answer:

6 a - 13 b - 21 c - 13 d - 29 e -29 f - 122

y=15 and x=3

Step-by-step explanation:

Can someone please help with these i only need the odd number questions

Answers

Answer:

1) x = 12.2

3) x = 21.7

5) x = 17.9

7) x = 31.8

Step-by-step explanation:

Use Pythagorean Theorem (a^2 + b^2 = c^2 where a and b are bases and c is hypotenuse)

1) 10^2 + 7^2 = x^2

100 + 49 = x^2

149 = x^2

x = sqrt 149 which is about 12.2

3) 16^2 + x^2 = 27^2

256 + x^2 = 729

x^2 = 473

x = sqrt 473 which is about 21.7

5) 9^2 + x^2 = 20^2

(we know the other base is 9 because in an isosceles triangle, the altitude (the height) is the same as the median (which divides the base into half)

81 + x^2 = 400

x = sqrt 319 which is about 17.9

7) 16^2 + y^2 = 22^2 (y is the height of the triangle)

256 + y^2 = 484

x = sqrt 228

(sqrt 228)^2 + (44-16)^2 = x^2

228 + 784 = x^2

x^2 = sqrt 1012 which is about 31.8

Find the Total Surface Area of the following Triangular Prism’s NET……

Answers

Answer:

170 cm^2.

Step-by-step explanation:

This consists of 3 rectangles of same area and 2 triangles of the same area.

= 3 * 10 * 5 + 2 * 1/2 * 5 * 4

= 150 + 20

= 170 cm^2.



3 tane 4'ün çarpımı, 5 tane 2'nin çarpı-
mindan kaç büyüktür?

A) 28
B) 30
C) 32
D) 34​

Answers

I don’t speak that language sorry

3
50%
Draw angle ABC of size 65º.
A-
B
X+

Answers

65* It is drawn with a round ruller...

Marisa’s mother is driving her to a doctor’s appointment in a town 75 mi. away. If they travel at a constant rate of speed of 50 mph, how long will it take to get to the doctor’s office? A. 1 hr. B. 1.5 hr. C. 2.5 hr. D. 3 hr.

Answers

Answer:

B) 1.5 hr

Step-by-step explanation:

75 miles/50 mph = 1.5 hrs

Answer:

B.1.5

Step-by-step explanation: We can already add 1 hour to the answer since 75 minus 50 would be 25. Next, we know that 25 is one half of 50 so that would result in us adding half an hour or 0.5. Now we can add. 1 plus 0.5 results in 1.5

Consider the equation: 3+x=x^2+3x
NEED HELP ASAP!!!!!

Answers

Answer:

x = 1 and x = -3

Step-by-step explanation:

We need to solve the given equation.

[tex]3+x=x^2+3x[/tex]

Taking all terms together,

[tex]x^2+3x-3-x=0\\\\x^2+2x-3=0\\\\x^2+3x-x-3=0\\\\x(x+3)-1(x+3)=0\\\\(x-1)(x+3)=0\\\\x=1\ and\ x=-3[/tex]

So, the solution of the above equation is x = 1 and x = -3.

Answer:

[tex]4=(x+1)^{2}[/tex]

x= -1 ±2

Khan Academy

Please help!!! Thank you so much!!

Answers

Answer:

45 inches

Step-by-step explanation:

If the larger rectangle is 72, then you divide it by 8 because that is the ratio of the bigger rectangle. 72/8 = 9 so that means that the scale value of the shapes is 9 because they are proportional. So, you multiply 9 time 5 to get 45 which is the smaller rectangle.

Explain Combined Mean.​

Answers

Answer:

A combined mean is simply a weighted mean, where the weights are the size of each group. For more than two groups: Add the means of each group—each weighted by the number of individuals or data points, Divide the sum from Step 1 by the sum total of all individuals (or data points).

Answer: A combined mean is simply a weighted mean, where the weights are the size of each group. For more than two groups: Add the means of each group—each weighted by the number of individuals or data points, Divide the sum from Step 1 by the sum total of all individuals (or data points).

Step-by-step explanation:

Other Questions
please help does anyone know this pick the number that will make the following expression true. Do integers contain the whole numbers 'Cantamos' is a conjugated verb form. Capturing energy is critical toevery environment becausewithout it producers are unable toA. absorb waterB. make their own foodC. reproduceD. recycle nutrients A chess club with 80 members is electing a new president. Elsa received 64 votes. What percentage of the club members voted for Elsa? Kimberly has $120 to spend at the bookstore. Kimberly buys a hardcover book for $36, as well as some gift cards for her family and friends. Each gift card is $15. How many gift cards can Kimberly buy guys i need your help me what is often in French? What do the two passages have in common?A. They both claim that standardized tests can be stressful.B. They both claim that standardized tests will make grading easier for teachers.C. They both claim that standardized tests will create stress for teachers and students.D. They both claim that standardized tests will hold teachers more accountable..E. They both claim that standardized tests will make students more active in learning. Which of the following is the ground state electrons configuration of the F ion What is the slope of the line OMG PLZZ HELPBranliest will be givenAgricultural commodities are bought and sold through the stock exchange. The price of commodities changes all the time. Investors buy many agricultural commodities before they are ready for shipping. When an investor buys an agricultural commodity that is going to be ready in the future, they call this purchasing futures. This might be a future crop, meat that has not yet been processed, or another type of agricultural commodity.For this project, you will have to decide how to spend ten thousand dollars. Research the New York Stock Exchange. Find one or more agricultural commodities that you are interested in. Remember, they may be listed as future crops. Identify the agricultural commodities that you think have the best chance of going up in price. Think about what is going on with supply and demand. Decide how you will spend your money. You may purchase only agricultural commodities. Check the market every day for a week. Record the price of your commodity or commodities each day. You may buy or sell your commodities at any time during the week. You may sell your commodities and buy different ones. Feel free to experiment with the ten thousand dollars by buying and selling commodities, but make sure to keep a careful record of your activities. At the end of the week, you will write a report on your investments. This report should be structured to include this information:Page 1: Explain how the stock market works.Page 2: List all commodities purchased. Describe each in detail. Discuss why you selected these commodities. Remember, they must be agricultural.Page 3: Create a chart or graph to illustrate the price of your commodity or commodities over the weeks time. List all of your activity buying and selling. Make sure you include prices and details.Page 4: Write a summary of your experience. Describe what you might do differently if you were using actual money. Propose potential reasons why the price of each commodity may go up or down.Dont do actual pages tho, just keep it short and sweet please! You will post the answer to the question below in an extended paragraph (10 sentences or more). Include a citation in MLA format in the post. QUESTION: Chapter 2 is mostly about Tom and his party while Chapter 3 focuses on Gatsby and his party. Even though the parties were different, how are the parties similar? Read this excerpt of Walter's words to Mama from A Raisin in the SunIt was your money and you did what you wanted with it....So you butchered up a dream of mine-you-who alwaystalking 'bout your children's dreams...What is most likely Walter's intent in this passage?A. To show that he is the head of the familyB. To make himself appear humbleC. To make Mama feel guiltyO OD. To get Mama to buy the house 9th grade Quizziz help please Solve: 2x2-x = 21 {-7/2,3} {-3, 7/2} On January 1, 2021, Oliver Foods issued stock options for 47,000 shares to a division manager. The options have an estimated fair value of $7 each. To provide additional incentive for managerial achievement, the options are not exercisable unless Oliver Foods' stock price increases by 6% in four years. Oliver Foods initially estimates that it is not probable the goal will be achieved. How much compensation will be recorded in each of the next four years can someone please help me solve this? How many minutes will it take to make and pack an order for 36 parts? Show your work. pls help 25 points