Multiply 81.5 and 3.5

Answers

Answer 1

Answer:

285.25

Step-by-step explanation:

Basically we multiply them as normal numbers so,

815*35 = 28525

Then we take the amount of spots each number had to the RIGHT of the decimal point

81.5 = 1

3.5 = 1

1+1= 2

So: 28525. move to the left 2 times to get 285.25


Related Questions

NEED ASAP
The arithmetic mean of the monthly salaries of two people is $4444. One person earns $3191 per month. What is the monthly salary of the other person?

Answers

Step-by-step explanation:

Write what you know

mean is: Sum of all data points / Number of data points

any unknown number we'll call x

so youd write

(x + $3191) / 2 = $4444

Solve for x

let me know if you need further help

Find the midpoint and distance of the line segment AB connecting the two points: A(- 4, 5) and B(0, 8)

Answers

the midpoint is -4,5

between which two consecutive numbers does the square root below lie ?
[tex] - \sqrt{128} [/tex]

Answers

Answer:

where is the second one?

Step-by-step explanation:

picture, will give brainliest if its correct!!

Answers

Answer: the answer is 100

Step-by-step explanation:

80°

Every angle in a triangle adds up to 180°.
45° + 55° = 100°
180° - 100° = 80°

PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLiST


Write the equation of the circle graphed below.

Answers

Answer:

(x+5)²+(y+5)²=18

Step-by-step explanation:

r=√(-8+5)²+(-2+5)²=√(-3)²+(3)²=√9+9

=√18

the equation is :

(x+5)²+(y+5)²=18

1. Factory in Wichita
The cost per unit for Wichita’s factory is graphed as a piecewise function over the domain [0, 35000]. a. Write one or two sentences to describe the cost function for the Wichita factory. (5 points) b. Write the piecewise function for the cost per unit for production of units in the Wichita factory. That is, state the function (), where is the number of units produced. (10 points) c. What is the cost per unit for 35,000 units? (5 points) d. According to the graph, if only one unit was produced, the cost per unit would be $1.00. In reality, the company would not call in its worker and start up the equipment to produce one unit. What safeguard do you think that many manufacturers use to avoid this type of problem? (5 points) e. Of the following three statements, choose the best option and write a viable argument showing how it is reflected by the Cost Function for Wichita’s factory. (10 points) ___ The electricity contract with the utility company is structured so that higher daily energy usage is charged at a lower rate.___ The plant’s production processes are performed primarily by robots that are able to work longer hours, when needed, at no additional cost.
___Overtime wages were required to produce at levels above 25,000 units.
2. Factory in Seattle Seattle’s factory is the company’s newest. It was constructed with sustainable building techniques and materials, so its cost structure has been affected in several ways. The Seattle plant uses a mix of solar power (not very reliable with so many clouds), thermal power, and wind. It has an array of batteries, so at the beginning of each production day, there is “free” stored energy that can produce up to 8,000 units. Of course, energy is just one factor of the cost of production, but it is significant.
The cost function for the Seattle factory is given by the following piecewise function. That is, ()is the cost function, where is the number of units produced. The plant’s maximum capacity is 42,000 units
per day.
() = { 0.35 ≤ 8,000
0.75 8,000 < ≤ 20,000
0.83 − ( 200,000) 20,000 < ≤ 42,000
a. Sketch a graph to model Seattle’s cost structure over the domain [0, 42000]. Be sure to label the axes and any endpoints where the graph breaks. (5 points)
b. Describe the function over each part of its domain. State whether it is constant, increasing, or decreasing, and state the slope over each part. (5 points)
3. Factory in Omaha Omaha’s factory has yet another type of cost structure. Its cost function is provided graphically. Its maximum capacity is 38,000 units per day.
a. At what rate is the cost per unit decreasing for production levels above 12,000?(5 points) b. State the function for the domain over [12000, 38000]. (10 points)
c. What is the cost per unit at the production level of 19,000? (5 points)
Omaha’s city council approved a special growth incentive that decreases the company’s tax burden for production levels above last year’s average. Explain how this is reflected by the Cost Function for Omaha’s factory. 4. Analysis and Making Production Decisions You have now provided your company’s management with powerful tools that model the cost of

Answers

Answer:

According to the graph, if only one unit was produced, the cost per unit would be $1.00. In reality, the company would not call in its worker and start up the equipment to produce one unit. What safeguard do you think that many manufacturers use to avoid this type of problem?

The per-unit cost will be as follows,

a) Wichita factory has cost function as more up to 25000 units and less for above 25000 units.

b) Piece wise function for cost per units for production of units can be written as

C(x) = cost per unit, will be as follows,

C(x)=1÷x,0 [tex]\leq[/tex] x [tex]\leq[/tex] 25000,

=0.8÷x, 25000 [tex]\leq[/tex] x [tex]\leq[/tex] 35000,

C) cost per unit for 35000 unit

=C(35000)= 0.8÷35000

= 2.28(10⁻⁵)

What is the cost per unit?

Cost per unit  is referred to the cost of goods sold or the cost of sales, is how much money a company spends on producing one unit of the product they sell.

Thus, the cost per unit will be 2.28(10⁻⁵).

Learn more about cost per unit here,

https://brainly.com/question/13333695

#SPJ2

please help (Determine the slope of the line. Show the work you did to find the slope.)
10 POINTS!

Answers

Answer:

slope of line is 3/5

Step-by-step explanation:

slope is the ratio of the change in the y-values over the change in the x-values

in this problem, if you go from pt A to pt B, you rise by 3 and go to the right by 5, thus slope of 3/5

if you go from pt B to pt C, you rise by 6 and go to the right by 10

however, 6/10 can be reduced to 3/5

if you start at point (0,2) and rise by 3 and run to the right by 5 you are at point (5,5)

change in y-values is 5-2 or 3

change in x-values is 5-0 or 5

(5-2)/(5-0) = 3/5

WILL MARK BRAINLIEST

Answers

Answer:

1 sample

Step-by-step explanation:

There is only one sample given for 20%

Answer:

the answer would be

b) 1 sample

Based on the labels in the diahram of the human eye,the reader can conclude that

Answers

What are you asking

HELP ME PLEASEEEEEEEEEEEE

Answers

Answer:

15 x 20 x 4 = 1,200

6 x 4 = 24, 24 divided by 2 ( x 1/2 ) = 12

12(area of 1 triangle) x 12(width) = 144

Formula area of a triangle:

B(base) x H(height) x 1/2(basically just dividing by 2)

Formula volume of a rectangular prism:

L x W x H

Answer:

1) 1200

2) 144

Step-by-step explanation:

1:

Volume Of A Cube: L * W * H

Substitute: 25 * 20 * 4

2:

Volume Of A Triangular Prisism: 0.5 * B * A * H

Substitute: 0.5(6 * 4) * 12

HELP PLEASE I HAVE TO TURN THIS IN IN 20 minutes!!!!!!!!

Answers

Answer:

well time has to be on the X-axis because it is an independent variable

as a distance will be dependent variable Y-axis

please anyone help asap

Answers

Answer:

Hi there! The correct answer should be: x is 60 degrees

Step-by-step explanation:

okay, so the equation is:

2x + 60 = 180

which we will solve:

2x + 60 - 60 = 180 - 60

2x = 120

x = 60

Please help me I really need this

Answers

Answer:

y-intercept = 2 so it’s the first answer option

Step-by-step explanation: How to find the slope. Slope is rise/run so choose one point on the graph, and figure out how many squares it goes up and how many over, that’s your slope. Then, to find the y-intercept, find the point where it intersects on the y-axis, in this case it looks like 2.

A 32 oz water bottle costs $10.70.

___ oz per water bottle

___ dollars per ounce

round answer to nearest hundredth

Answers

Answer:

32 oz per water bottle

$0.33 dollars per ounce

Step-by-step explanation:

We are already given 32 oz as the amount per water bottle, so all we need to do is calculate the dollars per ounce. We can do this by dividing the cost of the water bottle by the number of ounces.

$10.70 ÷ 32= 0.334375 ------> 0.33

Rounding to the hundredths place we get $0.33.

You have an assignment due in 2 hours, 30 minutes (150 minutes total). The assignment has 25 problems for you to complete. If you have not started yet and spend the same amount of time on each problem, how much time can you spend on each problem and complete all 25 problems in time?

Create and solve a linear inequality to determine how much time you can spend on each problem.

What does your solution from part (a) represent/mean?

PLEASE HELP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:

[tex]t \le 6[/tex] min

Step-by-step explanation:

The time to do 25 problems should take less than (or equal to) the 150 minutes available.

[tex]25t \le 150\\t \le 6[/tex]

(3^2+4−2)(2^2−3−4) can you guys please solve this for me please.

Answers

Answer:

-33

Step-by-step explanation:

[tex](3^2+4-2)(2^2-3-4)[/tex]

[tex](9+4-2)(4-3-4)[/tex]

[tex](13-2)(1-4)[/tex]

[tex](11)[/tex] · [tex](-3)[/tex]

(-33)

What is the scale length for an object that is 26”, if the scale is 1/8?

Answers

Answer:

3.25"

Step-by-step explanation:

If the scale is 1/8, then the model or drawing has lengths which are 1/8 of the objects lengths.

Find 1/8 of 26.

[tex]26 \times \frac{1}{8} = \frac{26}{8}= 3.25[/tex]

Solve for angle A. Please help quickly !!

Answers

Answer:

∠ A ≈ 75.7°

Step-by-step explanation:

Given

[tex]\frac{sinA}{8}[/tex] = [tex]\frac{sin58}{7}[/tex] ( cross- multiply )

7 × sinA = 8 × sin58° ( divide both sides by 7 )

sinA = [tex]\frac{8sin58}{7}[/tex] , then

∠ A = [tex]sin^{-1}[/tex] ([tex]\frac{8sin58}{7}[/tex] ) ≈ 75.7° ( to the nearest tenth )

I need help is it A B C or D

Answer fast please

Answers

The answer is C I’m pretty sure

Which explains how the table can be used to predict the cost of any number of students attending the game?
A.The table is a partial representation of a larger data set. It can be used to generate a graph that is a complete representation of the data set.
B. The table is a partial representation of a larger data set. It can be used to generate an equation that is a complete representation of the data set.
C. The table is a complete representation of the data set. To determine the cost of any number of students, find the number of students in the x-column.
D.The table is a complete representation of the data set. To determine the cost of any number of students, find the number of students in the y-column.​

Answers

Answer:

The answer is B

Step-by-step explanation:

The table is a partial representation of a larger data set. It can be used to generate an equation that is a complete representation of the data set.

Santiago buys a new television for $989.76. If
the sales tax rate is 8.75%, what is the total cost
of the television?

Answers

Answer:

$1076.36

Step-by-step explanation:

The full price before tax can be represented by 1.00($989.76), and the 8.75% tax by                                                                       0.0875($989.76)

which can be combined to obtain the total cost:  (1.0875)($989.76) = $1076.36

Can someone please help me out with this? *with full explanation
no bots please, thank you!!

Answers

Answer:

Well if perminder = 52ft that means x=5b8

Step-by-step explanation:

129,454,475,954 Which digit is in the hundred-thousands place?

Answers

Answer

129,454,475,954

Step-by-step explanation:

it is the four in bold

Answer:

4 is in the hundred-thousands place.

Explanation:

129,454,475,954

(the one that I bolded and underlined out)

Between 02 30 and 05 15, the same day ,the volume of water in a reservoir increased from 1500 L to 14 700 L. What was the average rate of increased in volume of water, giving your answer in L/h?

Answers

Answer:

4,800

Step-by-step explanation:

(14,700- 1,500) / 2 h 45 m

= 13,200 / 2.75

= 4,800 L/h

Time in minutes between 2 30 and 5 15 = 165 minutes= 2.75 hrs

raise in water level = 14700-1500= 13200

the average rate of increased in volume of water, giving your answer in L/h = 13200/2.75 = 4800 L/h

A rug like a rectangle has a width of 3 m . The length of the rug is 2 m greater than its widith . What is the perimeter of the rug in meters

Answers

Answer:

16m

Step-by-step explanation:

Given data

Width = 3m

Lenght = 2+3= 5m

We know that the expression for perimeter is

P= 2L+2W

Substitute

P= 2*5+ 2*3

P= 10+6

P= 16 m

Hence the perimeter is 16m

i need help please hurry it needs to get turned in asappppp

Answers

Answer:

11.25

Step-by-step explanation:

John receives a $20000 salary for working as an agent. If John has to spend $11000 of his salary on expenses each year, then what percent of John's money does he have to spend?

Answers

Answer:

55%

Step-by-step explanation:

Percent spent = (amount spent / total income) x 100

( $11000 /  $20000) x 100 = 55%

IMPORTANT! SOMEONE PLEASE LOOK AT MY UNANSWERED QUESTIONS FROM THE PAST HOUR!!! I REALLY NEED HELP!!!

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

kk

At Sam’s Warehouse, a member pays $25 a year for a membership, and then buys all products at the regular store prices. A non-member does not pay the membership fee, but does pay an additional 5% above the store prices. Write and solve a system of equations to represent this situation where is the store price and is the total amount paid.xy

Answers

Answer:

[tex]y = 25 + x[/tex] --- Members

[tex]y = 1.05x[/tex] --- Non-members

Step-by-step explanation:

Given

[tex]x \to store\ price[/tex]

[tex]y\to total\ amount[/tex]

Members

[tex]Membership =\$25[/tex]

Non-members

[tex]Rate = 5\%[/tex] increase

For the members, the equation is:

[tex]y = Membership + Store\ price[/tex]

[tex]y = 25 + x[/tex]

For non-members, the equation is:

[tex]y = Store\ price * (1 + Rate)[/tex]

[tex]y = x * (1 + 5\%)[/tex]

[tex]y = x * (1.05)[/tex]

[tex]y = 1.05x[/tex]

Hi can some one please help me :)!

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

rational integer and real

it is rational because it is a perfect root of 2

it is a integer because every positive and negative numbers are integers.

Other Questions
Bilang pangwakas, m Q1asasabi mo na:Angsa kapwa at pagbibigayhalalaga sa mga biyayang ipinagkaloob ng Diyos ay pagpapakitangsa mgabigay Niya.pasasalamatpagmamahal pananalanginbiyayang pagbibigay PLEASE HELP!!! VERY EASY PLEEEEASE Si se tira un dado, cul es la probabilidad de que se obtenga un divisor de 6? 4. What is the layer of gas called which is foundStistosphere ? A teacher surveys 30 students on the the number of books they read over the summer.The data are represented in the box plot what is the median number of books read How do I find the angles PLEASE HURRY I PUT 30 POINTS ON ITIn 2008, more than one million American students gave nearly 20 million service hours to their communities. They made a difference in peoples lives and learned some important life lessons in the process. Organizations, including schools, are actively promoting service for all citizens as a way to be involved, help others, and improve themselves. Service is helping other people and being active in your community. For example, one group of teens planted a community garden with their friends. They grow a variety of vegetables. The garden requires regular care. The teens donate the produce to a local soup kitchen. Workers there use the produce to help feed people in the community. By tending the garden and donating their produce, the teens are actively helping make life a bit better for others in their community. Service is valuable in ways that cannot be measured in dollars. People volunteer or serve others without expecting money or gifts in return. Service is not about earning money. It is not just collecting money to give to a group. It is about action and contributing to the common good. The people who serve as well as those who receive help benefit in many ways that are more important than money or gifts. For example, a soup kitchen provides essential food to people who may otherwise go hungry. The soup kitchen is extremely valuable for those struggling to get enough to eat. Those serving learn about compassion and how helping others can improve life for all. Millions of Americans are making society better for themselves and for others. They are participating citizens in their community, raising up those who are less fortunate. In return, they become better people who can understand the perspectives and needs of others, which are invaluable and important qualities of good citizens. Which sentence best represents the main idea of paragraph (2), the first body paragraph? They made a difference in people's lives and learned some important life lessons in the process. Service is helping other people and bei EXPLAIN WHAT CAUSED HITLER AND GERMANY TO BREAK IT'S PEACE TREATY WITH RUSSIA AND WHY WAS THE ATTACK NOT SUCCESSFUL. (Minimum 4-5 sentences) How many words in the Spanish dictionary are a direct influence from the Arabic language? Does anyone understand this? (3x2+2x3)(5x3+2x2+1)Express the answer in standard form.Enter your answer in the box. 5. A construction area has 6 cylindrical posts protecting theequipment. They are filled with sand to reinforce them. If eachcylinder is 4 feet tall and has a diameter of 1 foot, how much sandwas needed to fill the cylinders?Record your answer and fill in the bubbles on your answer. (If its wrong or random you will be reported)document. Be sure to use the correct place value. The character in our video multiplied the original value for black paint by 5 to get the new value for black paint. So, she also multiplied the original value for green paint by 5 to get the new value for green paint. There are multiplicative relationships, relationships related to multiplication, in a ratio table. To get from values for green and black in one ratio to values for green and black in another ratio, we can multiply both the initial values by the same number. For example, to get from the ratio 3:2 to the ratio 6:4, we multiply both the 3 and 2 by 2. And to get from the ratio 3:2 to the ratio 15:10, we multiply both the 3 and 2 by 5.Sometimes, there are also relationships related to addition, called additive relationships, in a ratio table. To get from one value for green to another value for green, we can add 3. To get from one value for black to another value for black, we can add 2. When using the multiplicative relationship to find equivalent ratios, we can multiply both columns by the same number. But when using the additive relationship, we cannot add the same number to both columns.A cookie mixture requires 3 teaspoons of sugar for every 4 teaspoons of salt. You want to triple the mixture. Which of these describes the ratio of teaspoons of sugar to salt you will use?A5:6B9:12C3:8D3:2 Eating a healthful diet is a strategy you can use to keep your hair healthy and looking good? HELP PLEASE1. Locations where volcanoes form far from plate boundaries are calledA. islandsB. hot spotsC. divergent zones Miguel bikes 23 km per hour and starts at mile 10. Gabby bikes 28 km per hour and starts at hour 0. Which system of linear equations represents this situation aphs show economic data from the 1970s. A line graph titled Unemployment Rate, 1974 to 1980, shows years from 1974 to 1980 on the x axis and rate on y axis. 1974, 5.6; 1975, 8.5; 1976, 7.9; 1977, 7.4; 1978, 6.4; 1979, 5.9; 1980, 6.9. A line graph titled Inflation Rate, 1976 to 1980, shows years from 1976 to 1980 on the x axis and rate on the y axis. 1976, 5.5; 1977, 6; 1978, 7.5; 1979, 11; 1980, 14. The graphs show that by the end of the decade, the nations economy was showing signs of steady improvement. suffering from rising unemployment and high inflation. enjoying the benefits of high inflation. mired in a great depression. Hey saw this man Turns 250 per on per week Plus a 10% commission all sales over 5000 in one week hey cells Toto 14,000 what were his earning that week A.$1,050 B.$1,150 C.$400 D.$2,150 question in photo. i'll give brainliest to whoever gets it right/done quickest. thank you! There appear to be cultural differences in personality. Compared to babies in the United States and Canada, Asian babies have been found to