Ms.Liu has $60 to buy candy and soda at the movies theater for her family. Candy cost $6 per box and soda cost $4 per cup .Write an algebraic expression that can be used to find the amount of money mr.Liu will have left if she buys a number of boxes of candy (c)and cups of soda (s).

Answers

Answer 1

Given :

Ms. Liu has $60 to buy candy and soda at the movies theatre for her family.

Candy cost $6 per box and soda cost $4 per cup.

To Find :

Write an algebraic expression that can be used to find the amount of money ms. Liu will have left if she buys a number of boxes of candy (c) and cups of soda (s).

Solution :

Let, number of candy and soda are c and s.

So, their price is :

Price = 6c + 4s

Amount left = 60 - ( 6c + 4s )

Amount left = 60 - 6c -4s

Hence, this is the required solution.


Related Questions

please answer a and c pwease

Answers

Answer:

Let's identify what we know and what we are looking for. To start off, the question states that there is a flat rate of 500. This is the y intercept, because you start off with 500. It also states that it charges a fee of 50 per hour, which is your slope. So what we have now is y=50x+500. We know that A is asking how much it will be for 20 hours. We simply plug 20 into x, so we do y=50(20)+500 which gives 1500. For C, we repeat the same step and just plug in 50.

Please answer quickly I'm failing this class and its the last day of the 1st quarter

Answers

Answer:

a. 2/3

b. 3/2

c. 1

d. 1

Step-by-step explanation:

A large pizza pie with 15 slices is shared among 6 students. How many full slices of pizza can each student
have?
A. 4
B. 5
C. 2
D. 1

Answers

Answer:2 they can only have 2 full slices of pizza

Step-by-step explanation:

If they wanted to have 4 full slices there would have to be at least 24 slices

If they wanted to have 5 full slices there would have to be at least 30 slices

If they all have 2 there will only be 3 left over but not enough for each them to get another full slice

If they only all have 1 full slice there would be 9 slices left over allowing them to all have another full slice making it 2 full slices they can all eat.

Plez Help I’ll give brainliest

Answers

Answer: bobux man location

Step-by-step explanation: Latitude: 48.30781, Longitude: -127.14321, Distortion: 2.26

Answer:

190 millimeters

Step-by-step explanation:

you didn't show the whole question so yeah

Please help with these two questions...
I'll give you brainliest and I'll give you likes

Answers

Answer:

GH= 65.75

x=44.25

Step-by-step explanation:

I'm not so sure don't take my word for it I just wanted to try because I'm also new to geometry.

How are these triangles congruent

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Because they are all

Answer:

1

Step-by-step explanation:

And close your tabs we don’t want to see your stuff your watching

I need help on this Pls

Answers

Answer:

y = 6x + 9 :))))))))))((

y=6x+9 I learned this a while ago

i need help with thiss plz

Answers

Answer:

Mia is right since the x-axis crosses the y-intercept and her line is an inequality.

Step-by-step explanation:

Hope this helps Kait:)

Answer:

you got this

Step-by-step explanation:

Mia is right since the x-axis crosses the y-intercept.

Jessica reads aloud from science website. She comes across the mesurement 0.32 meter. How shouls she read this mesurement aloud? Explain how you know

Answers

Answer:

zero point three two meter

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Measurement = 0.32\ meter[/tex]

Required

How should it be pronounced

From the measurement above, we can see that it contains a decimal point.

Using the rules of decimal point,

The number before the decimal point will be treated as 1 number and will be pronounced as such.

While numbers after the decimal will be treated as individual digits and will be pronounced individually.

Hence, the pronunciation of 0.32 meter is zero point three two meter

Answer: zero and thirty two hundredths. Some strategies are ( expanded form , a place value chart , word form , fraction expanded form i hope this helped i did this today in my class!

Which one is it I see two answers with (24,4)

Answers

Answer:

what do you need to figure out explain a little more so I can help you

Step-by-step explanation:

what two numbers multiply to 6 and add to 31 ?

Answers

6x6= 36
6x5= 30
So it’s not possible to multiply 6 by anything and get 31.

4.048 divided by 0.88​

Answers

Answer:

4.6

Step-by-step explanation:

source; calculator .com

Answer:

0.528

Step-by-step explanation:

if you do the math youll get 0.528

Helppppppppp ASAP plz

Answers

Subtract x by both sides, which gets you y=-x+1
Then on the graph you would mark 1 on the y axis and -1 on the x axis

Robin is going on vacation with her dogs. The function w(b) = 4b represents the number of
weeks that b bags of dog food last. What is the meaning of the 4 in this context?
O Each bag of dog food can feed 4 dogs.
O Each bag of dog food costs $4.
Each bag of dog food lasts 4 weeks.
Robin's vacation lasts 4 weeks.

Answers

Answer:

TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT

function is a relationship between inputs where each input is related to exactly one output.

4 in the function w(b) = 4b represents that each bag of dog food lasts 4 weeks.

Option C is the correct answer.

What is a function?

function is a relationship between inputs where each input is related to exactly one output.

Example:

f(x) = 2x + 1

f(1) = 2 + 1 = 3

f(2) = 2 x 2 + 1 = 4 + 1 = 5

The outputs of the function are 3 and 5

The inputs of the function are 1 and 2.

We have,

w(b) = 4b

w = number of weeks.

b = number of bags.

We see that,

when b = 1, w = 4

when b = 2, w = 8

when b = 3, w = 12

This means that,

1 bag of dog food will last for 1 week.

2 bags of dog food will last for 8 weeks.

3 bags of dog food will last for 12 weeks.

4 bags of dog food will last for 16 weeks.

Thus,

4 in the function w(b) = 4b represents that each bag of dog food lasts 4 weeks.

Option C is the correct answer.

Learn more about functions here:

https://brainly.com/question/28533782

#SPJ2

Adriana needs to send 232 invitations to her family and friends for her party. There are 12 invitations in a box. How many boxes will Adriana need to order so that everyone receives an invitation?

Answers

Answer:

19

Step-by-step explanation:

Adriana needs to send 232 invitations to her family and friends for her party.

There are 12 invitations in a box.

We need to find how many boxes will Adriana needs to order so that everyone receives an invitation. Let there are x boxes. It can be calculated as :

[tex]x=\dfrac{232}{12}\\\\x=19.34[/tex]

or

x = 19

So, she will need approx 19 boxes.

Wells College in Aurora, New York was previously an all-girls college. In 2005, the college began to allow boys to enroll. By 2012, the ratio of boys to girls was 3 to 7. If there were 200 more girls than boys in2012, how many boys were enrolled that year?

Answers

Answer:

150 boys were enrolled in 2012

Step-by-step explanation:

Let the number of boys enrolled in 2012 be x

Let the number of girls enrolled in 2012 be x + 200

Ratio of boys to girls in 2012 enrollment = 3/7

Now;

3/7 = x/x + 200

7x = 3(x + 200)

7x = 3x + 600

7x - 3x = 600

4x = 600

x = 600/4

x = 150 boys

Hence, 150 boys were enrolled in 2012

solve for x. i will give brainliest

Answers

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Answer:

x= 42

Step-by-step explanation:

Since the two lines are paralell we know that

(3x-20) + (2x-10) = 180

5x=210

x=42

y = 2x + 6. If x = 5, how much is y?

Answers

Answer:

16

Step-by-step explanation:

Y=2(5)+6

y=10+6

Y=16

When Robert was born he weighed 8 pounds. How many ounces did he weigh

Answers

Answer:

128 ounces

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz :) hope this helps!

Ben walked 2/5 mile. Tonya walked 1/4 mile. What fraction of a mile did they walk in total?

Answers

Answer:

13/20 of a mile

Step-by-step explanation:

2/5 x 4 = 8/20

1/4 x 5 = 5/20

8/20 + 5/20 = 13/20

The area of a circle is given by the formula:
A = Ttr2 where r is the radius of the circle.
What is the exact area of a circle with a diameter of 10 cm?


Answers

Answer:

A = 25π cm²

Step-by-step explanation:

The area (A) of a circle is calculated as

A = πr² ( where r is the radius )

Here diameter = 10, thus r = 10 ÷ 2 = 5, then

A = π × 5² = 25π cm²

I WILL MARK! PLS ANSWER THIS.

Answers

Answer:

-3.5 -3, -2 1/2, -2, 2.5

Step-by-step explanation:

Answer:

From least (top) to greatest (bottom):

-3.5--in between -4 and -3

-3--on the -3 line

-2 1/5--in between the -3 and the -2

-2--on the -2 line

2.5--in between 2 and 3


Hi!! Can someone answer this question please & follow the directions pls, will be listing 2 more questions!

Answers

please take the photos properly so all may understand and may give answer to this questions

Answer:

im confused also can we be friends im lonely i have no friends

Step-by-step explanation:

Excellence Middle School charges $6.25 for students from all grade levels to attend the school dance. If S represents the number of seventh grade students who came to the dance and g represents the number of eighth grade students at the dance, which expression BEST represents the total money collected for attending the dance.

a. 6.25s + g
b. 6.25(s + g)
c. 13.50(s + g)
d. 6.25(s + g)

Answers

The answer would be b: 6.25(s+g)

you can already cancel out c., as there’s no way it could be 13.50

since it says it’s $6.25 dollars for all grades and you would be trying to find both 7th and 8th graders, you would need to multiply both variables by the amount they need to pay. in this case, $6.25.

This is an urgent question and I do not know what to do! This homework is due in 17 minutes!!!
Sara wants to buy some billboards. The company she is buying the billboards from sells: billboards with 4 lines for $20 and billboards with 6 lines for $30. If Sara buys 7 billboards for 140, what type of billboard did she buy? Show the steps!!!!

Answers

Answer: Sara bought billboards with 4 lines for $20 (the quantity is 7)

We have to take the total cost (t) and divide that buy the 6 lines billboards and the 4 line billboards.

We know one 6 line billboard = $30We know one 4 line billboard = $20

So, let's divide $140 by 20 and 30 (the cost for each type of billboard).

$140 ÷ 30 = 4.6

This can not be the answer because Sara bought 7 billboards, not 4.6

$140 ÷ 20 = 7

So, the answer is Sara bought billboards with 4 lines for $20.

Hope this helps you!

Answer: billboards with 4 lines for $20 (7 count)

140 divided by 30 is not 20.

140 divided by 20 is 7.

The answer to the question = 7

HELP PLEASE 21 POINTS

Answers

Answer:

Its answer is option c.(3)

Answer:

c

Step-by-step explanation:

you devide and then you .

What is the answer and solution steps I’ll give you brainlist and points

Answers

Answer:

the answer is b(-7/4)

Step-by-step explanation:

2(x+5)-3=(2x=1)+1

2x+10-3=-(2x+1)+1

2x+7=-(2x+1)+1

2x+7-2x-1+1

2x+7=2x

2x+7-7+2x-7

x=-7/4    

Answer:

Step-by-step explanation:

please help it’s due tonight :(

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

A company owes a bank $3600. Beginning with month 1, the company repays the bank $300 each month. Create an equation to represent the company's debt, d, after m months.​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

$3600/1

+ 300 d ( debt )

Which is equivalent to 2.3(-2x + 9.1) + 9(3.4x - 8)?
A. 26x - 51.07
B. 26x + 92.93
C. 35.2x - 51.07
D. 35.2x + 92.93

Answers

The answer is a I did the math trust me
Other Questions
You company is considering launching a new product that will increase inventory by $50,000 and increase accounts receivables by $23,000. What is the effect of these change in net working capital (NWC) on cash flow at the beginning of the project 20 POINTS!! PLS HELP for Social Studies: Out of all the different ancient lands you have learned about, discuss which one you would like to live in most! Discuss these points on why: Trade Location Land Beliefs Optical astronomers need a clear, dark sky to collect good data. Explain why radio astronomers have no problem observing in the UK where it is often very cloudy. What is the specific interval? The best answer and reasoning will get brainiest. Worth many points. The ___ is the number of protons in the nucleus of an atom of an element.Fill in the blank. What is the cellular mechanism of tuberculosis? (Explain) 5Select the correct answer from the drop-down menu.In a two-digit number, the tens digit is twice the ones digit. The difference of the ones digit and half the tens digit is 0.An equation created to find the digit in the ones place will haveResetNext Will is collecting pennies. Each month in May, June, and July, he put 200 pennies in a jug. He put 300 pennies in the jug in August and 300 in September. How many pennies did Will put in the jug between May and September? Which equation is graphed here?A)2y - x = 12B)x + 2y = 12C)2x - y = 12D)2x + y = 12 How is Walt different from most of the boys? What equation can be used to solve for x in the following diagram? HELP ASAP do you believe anaerobic activity is important for your overall health? Why or why not? What is health appraisal? Taryn makes $80 for eight hours of work. She is paid in direct variation to the hours that she works. Which graph models her pay?. WILL GIVE BRAINIEST AND 20 POINTS!!! SEARCH UP THE BOOK THE SCHOLARSHIP JACKET AND ANSWER THE FOLLING QUESTION:WHAT THREE CHARACTERISITICS WOULD YOU USE TO DESCRIBE MARTHAS CHARACTER? USE EVIDENCE FROM THE TEXT TO SUPPORT UR ANSWERS It costs $11 for $15 granola bars.What is the unit price, in dollars per granola bar, rounded to the nearest hundredth?pls answer i need it Response:Do you agree with Foucault? Are prisons only for theneeds of the ruling class? Is surveillance ALWAYS opposed to freedom? You found the money in my boots? he asked Mom. Martin did, she answered, and roused herself to scold. Grandpa, you shouldnt have carried so much money. What if someone had stolen it from you? Grandpa laughed. I wouldve known if anyone tried to take the boots off my feet. The money is what Ive saved for a long timea hundred dollarsfor my funeral. But you take it now to buy groceries so that I wont be a burden to you while I am here. Which statement is best supported by the dialogue? Grandpa is upset because they removed the money from his boots. Grandpa believes that it is time to begin preparing for his death. Mom offends Grandpa when she scolds him about the money. Mom is angry that Grandpa came to her home uninvited. 51. 16 . 50 200 Select the correct answer.A/An _____ is scored each time a player successfully gets around all four bases and touches home plate without being put out..A. OutB. RunC. OffenseD. Defense