Answer:
9/4
Step-by-step explanation:
multiply 4 and 2 and add the 1 on top which makes it 9 and the denominator stays the same which is 9/4
Can someone pls help meee
hi and i need help the thing is 6 x 4.72= ? please help
Answer: 28.32
Step-by-step explanation:
A net triangular prism is shown.What is the total surface area
rewrite the formula to find I.
A=Iw
Answer:
l=a/w
Step-by-step explanation:
In order to find I you would need to isolate it. In order to do this, you divide both sides by w and end up with a/w=l.
Please help what’s the answer??
Answer:
Its correct answer is sin65°/125.
(4 - 1+ 3/3) 15
What is the first operation you should do?
3 points
O (348/8)15
0 (4-1 4 1945
0 (4-14 8/40)
(4 - 1 + 818) x 5
Solve this expression
Help me with this!!!!!
Answer: it would be y=-4x+2
Answer:
the second option (y= -4x + 2)
Step-by-step explanation:
Simplify.
(-4t^2+6t-2)+(t²+7t+3)
Answer:
(-4t^2+6t-2)+(t²+7t+3)
-4t²+6t-2+t²+7t+3
-4t²+t²+6t+7t-2+3
-3t²+13t+1
A sporting goods store is selling all their exercise equipment for 30% off.
The regular price for an exercise bicycle is $260. The regular price for a set of hand weights is $120.
Part A
Find 70,5,50,10? of the cost of the exercise bicycle. Multiply that amount by 30,260,3,10? to find 30% of the cost. Then x,/,-,+ the regular price to find the sale price.
Use your answers from Part A to find the sale price for the exercise bicycle. Enter your answer in the box.
___________
What is the sale price of the hand weights?
A.114
B.36
C.84
D. 380
Answer:
c. 84
Step-by-step explanation:
120 times .70 = 84
What is the relationship between sin x and cos y?
Answer:
It's graph is symmetric to the origin. Cos (x) on the other hand is an even function cos (-x) = cos (x), and its graph is symmetric to the y-axis. Notice also that the graphs are exactly the same shape but horizontally shifted /2 units. They are related by: sin (x) = cos (x - /2) and cos (x) = sin (x + /2).
Step-by-step explanation:
????????????????????????
Answer:
um a
Step-by-step explanation:
I'm pretty sure (98%) it is A.
Let me know if I'm wrong.
The sum of exponents of the variables contained in the term Is ____
please help
Answer:
the degree
Step-by-step explanation:
PLEASE PLEASE PLEASE HELPPPP
u dont have to show ur work i just need the answers
Cassidy the Clown does face painting at the city carnival. She paints 8 faces every 21 minutes. Write an equation that related the number of faces she paints (y) and the time she spends painting (x)
ANSWER WITH A PICTURE ASAP
Answer:
8y=21x
Step-by-step explanation:
i'm not sure how to draw this out in a picture but the equation is above.
like the question states, Cassidy paints 8 faces in every 21 minutes. the amount of time she spends painting one face would be figured out by dividing 21 by 8 giving you 2.625minutes so i would just say around 3 minutes. so to draw a picture maybe just draw 8 faces and then circle them and say 21 minutes and then put x (to show the time she spent painting each face) under the faces in the picture and then show your work solving this.
in order to find out the ratio of time spent drawing one person's face we have to take the information given and divide the total of 21 minute span by the 8 different faces she painted in order to find how long she spends on 1 face.
hope this helps, if it did please make sure to leave a like, rate, and give me the brainliest if possible!
thanks have a great day!
Can someone explain how to solve these sorts of ratio problems where you have to find x? Thanks.
Answer:
21
Step-by-step explanation:
the common is 3 so the missing side from thw other triangle it is 8p7 so 3 x 7 is 21!
Match each whole number with a rational exponential expression
Find the length of the third side of a triangle that has a hypotenuse of 15m and a leg of 12m
Answer:
9m
Step-by-step explanation:
Help will mark Brainliest graph is then show me a pic pls
Answer:
Is this what you are looking for?
GUYS PLS HELP!!
all i need to know is what x is please
Answer:
Option C
Step-by-step explanation:
Area of the composite figure = Sum of the areas of three rectangles given
= (3x)(x) + 4x + 3(3x)
= 3x² + 4x + 9x
= 3x² + 13x
Since, area of the figure = 82
Therefore, expression representing area of the figure is,
3x² + 13x = 82
Option (C) will be the answer.
Here, x is a variable.
And we can get the value of x by using quadratic formula.
I need help with this!!
Answer:
Step-by-step explanation:
0ybv2 you know what to do me boiiiiii you got this your so cool your so cool your so cool
factor 8a^3-64b^6 PLEASE HELP ASAP
Answer:
The answer is 8(a³ - 8b⁶)
Step-by-step explanation:
You have take out the common terms :
8a³ - 64b⁶
= 8(a³ - 8b⁶)
P.S.
a and b cannot be factorized because they are different terms.
A $100 pair of headphones is marked down by 10% and you also have a 20% off coupon. What is the final price, before tax?
Answer:
$72
Step-by-step explanation:
100 - 10% = 90
90 - 20% = 72
What is the value of -12/a if a = -4?
A: -3
B: -1
C: 3
D: 4
Anyone help please?
:(
Answer:
C
Step-by-step explanation:
-12
---- if a = -4
a
-12
-----
-4
= 3
Please explain and show work
Answer:
a. 1
b. any number to the zero power is just the product of no numbers at all, which is the multiplicative identity, 1
Step-by-step explanation:
Answer and explanation:
a) This value is equal to one because it is just the number divided by itself.
b) Since any number divided by itself is equal to 1, 6^3/6^3 also has to equal to one. This also means that when we bring the 6^3 up to the numerator, the equation 6^3-3, which simplifies into 6^0 also has to equal 1, because it is equivalent to being divided by itself.
Hope this helps!!
help pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeee brainliest will be coming to you
Answer:
8 in or .67
Step-by-step explanation:
Answer:
1 foot
Step-by-step explanation:
he used up 3/4 of it so 16x0.75=12 to find remaining length subtract 16-12=4
so there is a 4 foot board left then he gives 1/4 of that to his brother 4x0.25=1
so he gave his brother 1 foot of wood
share 747 in the ratio 2:7
Answer:
Step-by-step explanation:
166:581
What is the best buy for the following advertise sale on pop A(eight cans for $4.88 B(10 cans for $5.80 or C(3 cans for d cans for $7.20
Buying 10 cans for $5.80 is the best deal.
What is unitary method?The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.
According to the question
We have
Cost of eight cans is $4.88
⇒ cost of one can = [tex]\frac{4.88}{8}[/tex] = $0.61
Cost of 10 cans is $5.80
⇒ cost of one can = [tex]\frac{5.80}{10}[/tex] =$0.58
Cost of 3 cans is $7.20
⇒ cost of one can = [tex]\frac{7.20}{3}[/tex] = $2.4
Hence, buying 10 cans for $5.80 is the best deal.
Learn more about the unitary method here:
https://brainly.com/question/22056199
#SPJ2
Find the solution to the system of equations.
Write the equation of the line in slope-intercept form
with a slope of – 2/3and passes through the point
(6,-4).
Answer: Y = 7/8x+ 2.25
Step-by-step explanation:
you would subtract both y 7 subtract both x -8 y=7/8x+b 3= 7/8 x-2 +b 3 = 1.75 + b -1.75 -1.752.25 = bthere are baked bean cans, 2 for 3$, how much for 1 can