Mike Jones bought an older house and wants to put in a new concrete driveway. The driveway will be 30 feet long, 10 feet wide, and 9 inches thick. Concrete (a mixture of sand, gravel, and cement) is measured by the cubic yard. One sack of dry cement mix costs $7.30, and it takes four sacks to mix up 1 cubic yard of concrete. How much will it cost Mike to buy the cement

Answers

Answer 1

Answer:

$26280

Step-by-step explanation:

Cuz i said so


Related Questions

Find the unit rates. 4 ounces for $5.89

Answers

Answer:

Around $1.47

Step-by-step explanation:

To find the unit rate you need to have a denominator of one. (5.89/4 = x/1)

All you have to do is divide 5.89 by 4 and you get 1.4725 and if you round that to the nearest 100th place you get 1.47.

So 1 once cost $1.47

I hope this helps, and have a great day!

How do you graph y=−x−2.

Answers

Y=-x-2 that is how you graph it
Isn’t that how you graph it? I’m confused about the question sorry!

Find 110.9% of 419.Round to the nearest hundredth.

Answers

start by dividing 419 by 100. then multiply by 110.9. that’ll give you 464.671 then round to the hundredth which is 464.67.

Answer:

400

Step-by-step explanation:

When you are rounding to the nearest hundred you  

You round the number up to the nearest hundred if the last two digits in the number are 50 or above.

Then, round the number down to the nearest hundred if the last two digits in the number are 49 or below and if the last two digits are 00, then you don't have to do any rounding, because it is already to the hundred.

i riley need help with this riley bad !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!............

Answers

Answer:

Green and Orange

Step-by-step explanation:

Green and Orange because 1 1/4 = 1 2/8

2 1/8 + 1 2/8 = 3 3/8

Can I please get brainliest

108x25^2divided by
2^6 x 5^2​

Answers

Answer:

108 x 25²  divided by 2⁶ x 5² is equal to [tex]42\frac{3}{16}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given;

108 x 25²  divided by 2⁶ x 5²

The expression is simplified as follows;

[tex]\frac{108\times 25^2}{2^6 \times 5^2} = \frac{108\times 625}{64\times25} =\frac{675}{16} = 42\frac{3}{16}[/tex]

Therefore, 108 x 25²  divided by 2⁶ x 5² is equal to [tex]42\frac{3}{16}[/tex]

- 1/2 + (3/4 X 4/9) =

Answers

Answer:

= 0.16666666666, hope it helps

Answer:

you can use fac caul the answer i got was 1/6 and decemal format is 0.1666667

3) The school that Jill goes to is selling tickets to a fall musical. On the first day of ticket sales the
school sold 3 senior citizen tickets and 6 child tickets for a total of $102. The school took in
$184 on the second day by selling 1 senior citizen ticket and 12 child tickets. Find the price of a
senior citizen ticket and the price of a child ticket.

Answers

Step-by-step explanation:

x - number of senior citizen tickets sold

y - number of child tickets sold

1st day: 3x + 6y = 102

2nd day: x + 12y = 184

2 (3x + 6y = 102)

= 6x + 12y = 204

-1 (x + 12y = 184)

= -x - 12y = -184

6x + 12y = 204

-x - 12y = -184

= 5x = 20

x = 4

3(4) + 6y = 102

= 12 + 6y = 102

= 6y = 90

y = 15

Answer:

One senior ticket is $ 4.00 and one child ticket is $ 15.00

Hope this helps! :D

You are building a doghouse for Fido, your loyal poodle. The blueprint of the doghouse uses a scale of 1 : 14. The floor of the doghouse measures 2" x 2.5" on the blueprint. b) The wood you are using for the floor costs $3.50 per square foot. How much will it cost to buy the material for the floor, assuming you can buy a piece exactly the right size? Show your work.

Answers

It’s 35 hope this helps and btw can someone help me what si the summary of chapter 27 book two roads

PLEASE HELP ME 12 POINTS

Answers

Answer:

Streamers cost 2.50 and balloons cost 1.25.

Step-by-step explanation:

Pls mark brainliest.

Answer:

Balloon : $1.25

Streamer : $ 2.50

Step-by-step explanation:

Form simultaneous equations.

Let streamer be represented by ------------s

Let balloons be represented by ------------b

So the equations will be;

3s + 2b = 10 ----------------i

2s + 1b = 6.25---------------ii

Make the terms with s equal by multiplication

[3s + 2b = 10 ]2

[2s + 1b = 6.25]3

Perform subtraction

6s + 4b = 20

6s + 3b = 18.75

b = 1.25 ---------iii

Use  iii  in ii  as;

2s + 1b = 6.25

2s + 1.25 = 6.25

2s = 6.25 - 1.25

2s = 5.00

s= 5.00 / 2

s= 2.5

Hence ; a balloon is  $1.25   and a streamer is $2.5

Karen is playing a board game in which she rolls a fair six-sided number cube repeatedly until she rolls a six. Once she rolls a six, she can advance her piece on the board. What is the probability that the first six Karen rolls is on her fifth roll?a. 1/6.b. 5/6.c. (1/6)2.d. (5/6)4(1/6).e. (5/1)(5/6)4(1/6).

Answers

Answer:

i say b.

Step-by-step explanation:

Answer:

I say d

Step-by-step explanation:

It seems most correct, 4 fails and one correct, the fifth try

The number of transistors per IC in 1972 seems to be about 4,000 (a rough estimate by eye). Using this estimate and Moore's Law, what would you predict the number of transistors per IC to be 20 years later, in 1992?

Answers

From the Moore's Law, the predicted number of transistors per IC in 1992 would be approximately 4,096,000.

Given data:

Based on this exponential growth pattern, use the estimate of 4,000 transistors per IC in 1972 to predict the number of transistors per IC in 1992.

To predict the number of transistors per IC in 1992, determine how many doublings occurred during the 20-year period from 1972 to 1992.

Since each doubling represents a multiplication by 2, calculate the number of doublings as follows:

Number of doublings = (1992 - 1972) / 2

Number of doublings = 20 / 2

Number of doublings = 10

Now, use this number of doublings to predict the number of transistors per IC in 1992:

Predicted number of transistors per IC in 1992 = 4,000 * (2^10)

Predicted number of transistors per IC in 1992 = 4,000 * 1,024

Predicted number of transistors per IC in 1992 ≈ 4,096,000

Hence, based on Moore's Law and the estimate of 4,000 transistors per IC in 1972, the predicted number of transistors per IC in 1992 would be approximately 4,096,000.

To learn more about Moore's Law, refer:

https://brainly.com/question/15018447

#SPJ4

PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST EXPLAIN!!!

Answers

Answer:

1) $68.40

2)456 tickets

Step-by-step explanation:

1)

They need to raise $8,250.

They have already raised $3,120.

The amount they have still to raise is $8,250-$3,120=$5,130.

There are 75 band members, so the amount yet to raise per member is $5,130/75=$68.40.

2)

The businesses give $0.50 for every $1 in ticket sales, ie. they pay an extra 50% of the total.

Let number of tickets sold=x

Let money made from ticket sales = 7.5x

The total amount of money made is therefore 1.5(7.5x)=11.25x

The minimum amount of tickets to hit $5,130:

$5,130=11.25x

x=456

15 POINTS. Hey yall, I'm having a bit of trouble with this problem. Can someone help, please?

Answers

Perpendicular line I believe

Answer:

they are parallel

Step-by-step explanation;

You would have to get the Y by itself in the bottom one so go

2x-3y=-3

-2x        -2x

-3y=2x-3

_________

-3        -3

_________

y= -2/3x+ 1

and they are the same equaion

so they end up parallel

Please help I will mark brainlist
True or False: The magnitude of a resultant vector will always be larger than individual vectors that are both in the first quadrant

Answers

Answer:

I believe that it is false

Find the coordinates the intersection of the diagonals of parallelogram QRST if with vertices Q(-2,-1), R(-3,6), S(1,5), and T(2,-2) HELP PLS

Answers

Answer:

(-0.5, 2)

Step-by-step explanation:

Diagonals of a parallelogram bisect each other.

Intersection point is the midpoint of either diagonal.

Let's take QS and calculate midpoint using midpoint formula:

Q(-2, -1), S(1, 5)x = (x1 + x2)/2 = (-2 + 1)/2 = -1/2 = -0.5y = (y1 + y2)/2 = (-1 + 5)/2 = 4/2 = 2

Point (-0.5, 2) is the answer

Which value is equivalent to 8?

Answers

Answer:

I cant see the answers to help you.

Step-by-step explanation:

can someone please help me

Answers

Answer:

95

Step-by-step explanation:

35 plus 50 is 85 and a triangle is 180 so 180 minus 85 gets you 95

I want the answer and way to do this problem.

Answers

∠ABC = ∠CDA (given)

∠BCA = ∠DAC (given)

CA = AC (common side)

ASA congruence criterion = when two angles of two triangles are equal and their included side is also equal, we can consider those triangles to be congruent to each other.

Since two angles in triangle △ABC and△CDA are equal and since their included side is also equal we can conclude that they are congruent.

Therefore, △ABC ≅ △CDA under the ASA congruence criterion.

In your class, 7

students do not receive a weekly allowance, 5

students receive $3

, 7

students receive $5

, 3

students receive $6

, and 2

students receive $8

. What is the mean weekly allowance?

Answers

U add all the number together and then divide of how many numbers there is

Solve 1/2 x 3/4 *

A. 3/8
B. 4/6
C. 5/4
D. 4/8



Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Multiply the numerators together, then multiply the denominators together.

A is the answer to 1/2 times 3/4

How much greater is the mass of Can A than Can B? cola cola B Con A: 20 grams Can B: 480 grams 360 grams 340 grams 240 grams 260 grams​

Answers

Answer:

I would say 340 grams........

Step-by-step explanation:

340 grams

Answer: 240

Step-by-step explanation:

they are wrong because 720-480=240.

If a video is getting 5,000 views every 10 minutes, how long will it take to reach 60,000 views?

Answers

Answer:

60,000÷5000=12

12×10=120 minutes.

You are having a picnic and need to buy paper plates. A store sells
two different brands of paper plates. Brand A costs $.96 for 12 paper
plates, and Brand B costs $1.40 for 20 paper plates. How much
money will you save if you buy 60 of the brand of paper plates with
the lower unit price?

Answers

You would save 60 cents

Enter an equation in point-slope form for the line.
Slope is 8 and (-7, -1) is on the line.
The equation of the line in point slope form is:

Answers

Answer:

y + 1 = 8 (x + 7)

Step-by-step explanation:

point slope form is

y - y1 = m (x - x1)

So replace the y1 with the y point, and the x1 with the x point

y - (-1) = m (x - (-7) )

then replace the m with the slope

y - (-1) = 8 (x - (-7) )

now solve

y + 1 = 8 (x + 7)

please help! 10 points

Answers

Answer:

2ddksdfkladfkjkafadfasf

Solve the system by substitution.


y = x - 8

y = 2x - 14


The solution is (_, _).

Answers

Answer:

x= 6

y= -2

Step-by-step explanation:

y = x-8........equation 1

y= 2x-14.......equation 2

Substitute x-8 for y in equation 2

x-8= 2x-14

x-2x= -14+8

-x= -6

x= 6

Substitute 6 for x in equation 1

y= x-8

y= 6-8

y= -2

Hence x = 6 and y is -2

Korl spent $46.20 on 12 gallons. what was the price per gallon?​

Answers

Answer:

3.85

Step-by-step explanation:

46.20/12

12 goes into 46.20

3.85

Last year the girls basketball team had 12 fifth grade students and 3 sixth grade students what is the ratio of sixth grade students to total students on the team

(Include a answer in paper)

Answers

Answer:4:1

Step-by-step explanation: you have to find the unit rate ( how much for 1) so you set 3 to equal 1 and to do that you divide by three so you do that to the 12 also

The answer for your question will be...3:12

Simplify one or both sides by combing like terms X=8-3

Answers

Answer:

x=5

Step-by-step explanation:

All you have to do is subtract 8-3 and you get 5, which makes ur answer simplified, you cant simplify x.

Answer:

[tex]x = 5[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]x = 8 - 3[/tex]

[tex]x = 5[/tex]

An airplane is flying at a constant speed, described by the equation d=575t, where d represents the distance, in miles, that the airplane travels at this speed in t hours.

What does the 575 tell us in this situation?
How many miles does the airplane travel in 2 hours?

Answers

Answer:

nope

Step-by-step explanation:

Answer:

1150 distance traveled in 2 miles

Step-by-step explanation:

575+575 for 2 miles

1150 distance traveled

Other Questions
(0.1)^2 =giving brainlest When changing 67, 430,000 to scientific notation, how many places is the decimal point moved? (only answer if you actually know)ill give brainliest to the right answer :) What is Pericles's point of view about participation indemocracy?O He thinks democracy should expand who canparticipate.O He thinks democracy creates different classes ofpeople.O He thinks democracy allows people in poverty toparticipate in government.He thinks democracy prevents some people frombeing able to participate. Why do you think the author wrote about the town shed acts before writing about the tea act Keith buys 6 pencils for 90p how much would 11 pencils cost The two trapezoids below are similar. What is the length of EF 2. Name a microbe that lacks a cell wall and would find hypotonic environments detrimental. At a Chinese buffet, there are fiveentree selections. If two entrees may beselected, how many ways may theplates be filled? United States presidential inauguration facts (ideas to write in an article) HELP! Below is the graph of a polynomial. Which statement about this graph is true? A. The point (-2,1) is a maximumB. The point (5,0) is an extreme C. The point (2,-1.12) is a minimumD. The point (2,-1.12) is a maximum Which is a simple way to measure resting heart rate I don't know this I need help fast PLZZZZZZZZZZZZZZA couplet is ___linesA quatrain is ____ linesAn octave is _____ lines A sonnet is _____ lines.Group of answer choices2,4,8,142,4,8,182,3,4,814,8,4,2 A hiker walks with an average speed of 2.6 M Square what distance in kilometers does the hiker travel in a time of 2.8 hours PLEASE HELP ME (PROMISE I WILL MARK YOU AS BRAINLISTI)Who Would Say That? Read each statement. If it sounds like something a Federalist would have said to support the Constitution, write (F) in the box. If it sounds like something an Anti-Federalist would have said to complain about the Constitution, write (A) on the line___ 8. A strong President is necessary to protect the country against foreign attack and make sure laws are carried out properly. ___ 9. The Constitution creates a Supreme Court that is too powerful because the judges dont answer to anyone. ___ 10. The Constitution already contains a few rights, so we may as well add a whole Bill of Rights. ___ 11. The Supreme Court is the weakest branch of government because it doesnt control the military and cant pass laws. ___ 12. The Constitution forbids creating titles of nobility like Duke or King, so the government will always belong to the people. ___ 13. The United States is too large to have a central government. People wont know their leaders and will lose control over the government. ___ 14. The Constitution is a Bill of Rights because it guarantees citizens a role in government. What are the three parts of the DNA molecule? Photosynthesizing organisms use ____to produce glucose. A mathematical phrase represented by numbers, variables, and operations is a(n)pls help:) How do you think heat transfers from the bottom to the top of the water in the pot? A company uses a perpetual inventory system. The company began its fiscal year with inventory of $998,000. Purchases of merchandise on account during the year totaled $3,124,089. Merchandise costing $3,456,980 was sold on account for $6,909,879. Prepare the journal entries to record these transactions.