Let U = {c, d, e, f, g, h, i) and A = {c, e, h, i). Use the roster method to write the set A'.
A' =
(Use a comma to separate answers as needed.)


HELP MEEE

Answers

Answer 1

Given:

The universal set is

U = {c, d, e, f, g, h, i}

The other set is

A = {c, e, h, i}

To find:

The set A'

Solution:

We know that,

Complement of a set A = Universal set - set A

A' = U - A

   =  {c, d, e, f, g, h, i} - {c, e, h, i}

   = {d, f, g}

Therefore, the set A' is A' = {d, f, g}.


Related Questions

Part 1
Evaluate the expression for 6x − x2 for x = 0, 1, 2, 3, 4, 5, and 6. Then, drag and drop each number into the correct box to complete the table.

x 0 1 2 3 4 5 6
6x − x2



Part 2 out of 2
Complete the explanation for the pattern(s) you see.

The value of 6x − x2
decreases
from 0 at x = 0 to 9 at x = 3, then
increases
back to 0 at x = 6. Also, the values are
different
for x = 0 and 6, for x = 1 and 5, and for x = 2 and 4.

Answers

Answer:

no saboooo99999997

Step-by-step explanation:

becayzw kwk2kudhe

whsyhwbw

wiauy1y133

A student records his weight, in pounds, at the end of every week after joining a local gym. The table shows part of the data he recorded.
Weeks (n)
Weight (w), in pounds
1 24
133.5 132 128.5
7
125
If the equation for a line-of-best fit for the data is approximately w = 134.75 – 1.4n, which statement is true?
The student weighed approximately 134.75 pounds at the time of joining the gym, and he gains an average of about 1.4 pounds each week.
The student weighed approximately 134.75 pounds at the time of joining the gym, and he loses an average of about 1.4 pounds each week.
The student weighed approximately 140 pounds at the time of joining the gym, and he gains an average of about 13.475 pounds each week.
The student weighed approximately 140 pounds at the time of joining the gym, and he loses an average of about 13.475 pounds each week.

Answers

Answer:

A

Because of the question it says

Three less than a certain number is 9. Find the number.

Answers

12 is the correct answer

Answer:

12 Im assuming.

Cathy deposited $100 in an account that has a simple interest rate of 3.4%. How much interest will she earn after 2 years?

Answers

Answer:

6.8% Intrest for 2 years.

Step-by-step explanation:

3.4% x2 is 6.8

Find the slope of each line that passes through the given point.
(1,12) and (-5,-9)

Answers

Answer:

m  =  7 /2

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

(1,12)(-5,-9)

m=7/2

Please help ASAP!!!!!!

Answers

Answer:

3 / 5

Step-by-step explanation:

Favourable outcomes -> 2, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 20

Number of favourable outcomes = 12

Total number of possible outcomes = 20

P (multiple of 5 or 2) = Number of favourable outcomes / Total number of

                                    possible outcomes

                                  = 12 / 20

                                  = 3 / 5

Hope it helps :)

Please mark my answer as the brainliest

The diagram can be represented by the equation 25=2+6x. Explain where you can see the 6 in the diagram.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is the 6 x's in the diagram.

What is the sun of the interior angles of the polygon shown below

Answers

the sum of the interior angles of the polygon shown below is nine.

Step-by-step explanation:

you look inside the polygon and add the angles all together

An angle measures 12°. Find its complement. Do not include units in your answer.

Answers

Answer:

78

Step-by-step explanation:

complements = 90

x + 12 = 90

-12. -12

× = 78

If two angles are complementary,

then the sum of their measures is 90 degrees.

If two numbers add to 90, we can represent those numbers as x and 90 - x.

So we will call one of our angles x and its complement as 90 - x.

So we have 90 - 12 which is 78.

So the complement of a 12° angle is a 78° angle.

10
10
E
W7
Analiza la ilustración de la parcela dividida de un agricultor.
En cuantos metros cuadrados sembrará ajo?
15 m
250 m
maiz
¿Cuál será el área de siembra del cilantro?
125 m
cilantro
Cuál será el área de siembra del maiz?
25 m
frijol
old
¿Cuál será el área de siembra del frijol?
ección 57. Algo simple
Termina las multiplicaciones de la izquierda y anota los resu
correctos en la multiplicación de la derecha.
25
29
29​

Answers

Answer:

You do times and after you add

Step-by-step explanation:

2.) 4x - 2y = 15
Algebraic expression:
Algebraic equation:
Term(s):
Coefficient(s);
Constant(s);
Variable(s):

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Algebraic expression: 4x - 2y

Algebraic equation: 4x - 2y = 15

Term(s): 4x, -2y

Coefficient(s); 4, -2

Constant(s); no constants

Variable(s): x, y

expressions don't have an equal sign, equations do

terms are separated by operational signs (multiplication, division, addition, subtraction)

Coefficients are the numbers before variables

Constants aren't variables

Variables are letters

solve for x pls .............................................................................

Answers

There is no solution
Hope this helps :)

Answer:

x=28.928571 AKA the answer is 28

What is the missing number?38/152 19/?
A.76
B.78
C.86
D.304
plz plz plz plz hury

Answers

Answer:

76

Step-by-step explanation:

Hope this helps

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Suppose Nancy has 15 sorts of colors black, red, and of wschure black and were
What is the probability
randomly selected stw be blue

Answers

Answer:

Hi there here is the answer!

Step-by-step explanation:

Out of the 3 main chioces there is a total of 15!

so, it would be a probability of 5/15. or 1/3 / 1:3

Refer to the figure and the information shown below to answer the following questions: (a) Name two similar triangles in the figure. (b) What is the common ratio between the similar triangles? (State the ratio as a comparison of the smaller triangle to the larger triangle and as a simplified fraction) T 6 VW || SU 9 U 3 S Response​

Answers

Step-by-step explanation:

I'd 78394327272 PWD DK2iW8

Keith and Allison go out to eat their bill was 63.16$ they only paid 50.03$ what was the percent discount of their coupon

Answers

Answer:

16.04%

Step-by-step explanation:

53.03$- 63.16$= -10.13

-10.13$/63.16$=-0.16038

rounding 8 making the 3 a 4

16.04%

"The sum of seven-eighths of a
number and 20 is 34 at minimum."

Answers

Answer:

Anything greater than or equal to 17.

Step-by-step explanation:

7/8 of 17 is 14.875

An expression is a way of writing a statement with more than two variables or numbers with operations such as addition, subtraction, multiplication, and division.

The number will be 16 or greater than 16.

What is an expression?

An expression is a way of writing a statement with more than two variables or numbers with operations such as addition, subtraction, multiplication, and division.

Example: 2 + 3x + 4y = 7 is an expression.

We have,

The sum of seven-eighths of a number and 20 is 34 at minimum.

This means,

(7/8)M + 20 = 34

7M/8 = 34 - 20

7M/8 = 14

7M = 14 x 8

M = 2 x 8

M = 16

This means,

The number will be 16 or greater than 16.

Thus,

The number will be 16 or greater than 16.

Learn more about expressions here:

https://brainly.com/question/3118662

#SPJ2

A soccer player wants to eat no more than 700 Calories at a meal that includes a club sandwich and chips. The sandwich has 464 calories, and the chips have 7 calories each. Write, and solve, an equation (using c for the number of chips) to find out how many chips he can have. Explain.
HELP MEMEMEMEME

Answers

I believe the answer will be 12 and a half

Answer:700≥7c+464

Step-by-step explanation:

:)

1/2 ∙ 5/8?????????????????????//

Answers

Answer:

5/16

Step-by-step explanation:

1*5=5

2*8= 16

Thus your answer is 5/16

I HOPE THIS HELPS!!!!

A triangle is 20 in tall and 5 in wide. If it is reduced to a width of 1 in then how tall will it be?​

Answers

Answer:

4 inches tall

Step-by-step explanation:

To find how tall it will be, use the same reduction scale that was used to reduce the width.

This scale is 5, since 5 divided by 5 is 1.

So, to find how tall it will be, divide 20 by 5:

20/5

= 4

So, it will be 4 inches tall

Suma a 5 numere consecutive pare egale cu diferenta numerelor 397 si 327. Care sunt numerele?
Va rog repede dau coroana.Cu intrebari si metoda figurativa clasa a ||| a

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

n+(n+1)+(n+2)+(n+3)+(n+4) = 397-327

5n+10 = 70

n = 12

numerele consecutive sunt 12, 13, 14, 15, 16

a parking lot is divided in 12 equal spaces. 3 of the spaces are used for employee parking. What fraction of the total number of spaces is not used for employee parking?

Answers

12-3 = 9 other spaces
9/12 of the spaces are not used for employee parking.
Most teachers want you to reduce that fraction, so 3/4.

Which of the following is a formula that can be used to find the Circumference of a circle?

Answers

Should be A,
C=pi R2

Find the unit price.
9 colored pencils for $2.88
$ per colored pencil
(Type an integer or a decimal.)

Answers

Answer:

32 cents I think I might be wrong I am so sorry

Step-by-step explanation:

well if you take $2.88 and then divide it into 9 you will get 32 cents

Mumuni Bawumia, a farmer sells 500 litres of fresh milk a day with a standard deviation of 35 litres. Given that the daily sales of fresh milk is normally distributed, what is the probability that the sales in any single day is:
a. Greater than 506 litres

b. Between 498 litres and 506 litres.

Answers

Answer:

a:     0.43194

b:     0.09084

Step-by-step explanation:

First construct the z values for 498 and 506.

[tex]z=\frac{x-u}{s}[/tex]

[tex]z(498)=\frac{498-500}{35}[/tex]=-0.05714

z(506)=(506-500)/35=0.17143

Check the cumulative normal distribution tables to find

P(x<=-0.05714)=0.47722

P(x<=506)=0.52278

These probabilities imply that

P(x>506)=1-P(x<=506)=1-0.52278=0.43194

P(498<=x<=506)=P(x<=506)-P(x<=498)=0.09084

Juan wants to buy some protein bars and magazines for a trip.
He has decided to buy three times as many protein bars as
magazines. Each protein bar costs $0.70 and each magazine
costs $2.50. The sales tax rate on both types of items is 734%.
How many of each item can he buy if he has $20.00 to spend?


What Is the answer I don’t know

Answers

Answer:

HI there! I am really sorry if i get this wrong, but please apperciate!

Thank you! :)

Step-by-step explanation:

So I worked this out like this:

Protein bars: 0.70 * 3 = 2.1

Magezines: 2.50

734% are the taxes as it was written. 734% decimal version is 7.34.

This is what I did next:

7.34 plus 2.1 times 2 equals  18.88. So, you can buy 2 protein bars.

7.34 plus 2.50 times 2 equals 19.68. So, you can also buy 2 magazines!

I hope this helps! Let me know if this is wrong. Thanks and have a nice day!

What is the surface area of the rectangular pyramid? THIS IS WORTH 50 SO PLSSS

Answers

pabigay po example formula

Step-by-step explanation:

Surface Area Of Regular Pyramid By Using A Formula

surface area = area of base + 1/2 × perimeter of base × slant height.

A windowpane is 15 inches tall and the diagonal distance from one corner to the other is
17 inches. How wide is the windowpane?

Answers

Answer:

I'd say 8 h given the provided nformation

Answer:

Step-by-step explanation:

Draw a picture. You have right triangles, so use the Pythagorean Theorem.

W² + 15² = 17²

W² = 17² - 15²

W² = 64

W = 8

A store pays $365.84 for a fountain. The store marks up the price by 10%.
What is the amount of the mark-up?
Round your answer to the nearest cent: $

Answers

Answer:

The store marks up the fountain by adding $ 36.58 to its original cost, bringing its retail price to $ 402.42.

Step-by-step explanation:

Given that a store pays $ 365.84 for a fountain, and then the store marks up the price by 10%, to determine the amount of the mark-up the following calculation must be performed:

365.84 x 10/100 = X

3,658.4 / 100 = X

36,584 = X

36.584 + 365.84 = 402.424

Thus, the store marks up the fountain by adding $ 36.58 to its original cost, bringing its retail price to $ 402.42.

Pet plus sells 12 cans of dog food for $9.60 . What is the price per can?

Answers

Answer and Step-by-step explanation:

To find the amount of dollars per can of dog food, we divide the price by the amount of cans bought.

9.6 divided by 12 equals 0.8.

$0.8 is the answer.

Other Questions
I have a graphing problem and I need help to find the range and domain and what shows in the pic.. please Is there a linear relationship between height and volume? Explain how you know. How did individuals stand up to champion for a cause? How did the era of European exploration affect relationships among European countries?It caused them to compete with one another.It helped them create more alliances.It made them cooperate to help indigenous people.It led them to negotiate trade routes with one another. Juan wants to buy some protein bars and magazines for a trip.He has decided to buy three times as many protein bars asmagazines. Each protein bar costs $0.70 and each magazinecosts $2.50. The sales tax rate on both types of items is 734%.How many of each item can he buy if he has $20.00 to spend?What Is the answer I dont know Can yall help me with this? Solve the linear system by graphing y=x+2 and y=-6x+9 Por qu crees que Gngora asocia la belleza con la naturaleza? 2. What is the foundation of art? 3.4. Need help ASAP!!! If the ratio for boys to girls in a summer camp is 5:7 but there's 108 kids there then how many are boys and how many are girls paano no mailalarawan ang mga kababaihan sa Taiwan noong nakalipas na 50 taon?plsss help naman ohhhfilipino Suma a 5 numere consecutive pare egale cu diferenta numerelor 397 si 327. Care sunt numerele?Va rog repede dau coroana.Cu intrebari si metoda figurativa clasa a ||| a The circumference of a circle is approximately 3.14 times the length of its diameter. Which inequality can be used to find all possible diameter lengths, d, if the circumference of a circle is more than 50 cm? 3.14 d less-than 50 3.14 d greater-than 50 50 d greater-than 3.14 50 d less-than 3.14 According to your lesson text, how does completing a self-reflective assessment like the Personal Profile prepare you for a career?A. By evaluating your strengths, you can make sure your future plans will work.B. By evaluating your past choices, you can make better choices for your future.C. By evaluating your Personal Profile scores, you can learn to take tests better.D. By evaluating your likes and dislikes, you can make sure you like your career. Use the outline template to create an outline of the points you will include in your paragraph. Nevaeh is going to invest in an account paying an interest rate of 4.6%compounded quarterly. How much would Nevaeh need to invest, to thenearest cent, for the value of the account to reach $125,000 in 9 years? Calcium and titanium atoms have the same mass What is the missing number?38/152 19/? A.76B.78C.86D.304plz plz plz plz hury Which best describes the role of photosynthesis in the carbon cycle?to break down food into carbon and oxygen atomsto create food by combining carbon, oxygen, and hydrogen atomsto release compounds containing carbon into the atmosphereto aid in the production of carbon dioxideZoom Describe which current trends in society shaped how your generationthinks about which behavior is acceptable or not acceptable