Answer:
$6.98
Step-by-step explanation:
$12+8.5%= $12+($12x.085)=$13.02
$20-$13.02=$6.98
There were 60 multiple-choice questions and he answered 60% of them correctly. How many problems did Garrett get right?
Answer:
Garrett gets 36 problems right.
Step-by-step explanation:
Given that,
Total number of MCQs = 60
Correct answers = 60%
We need to find how many problems did Garrett get right. It can be calculated by finding 60% of 60 such that,
[tex]C=\dfrac{60}{100}\times 60\\\\=36[/tex]
So, Garrett gets 36 problems right.
hiii please help! i’ll give brainliest if you give a correct answer tysm
What is the area to 16 square feet
Answer:
1.48645ft
Step-by-step explanation:
brainliest plssss
A number x increased by 12 is 104.
Answer:
x = 92
Step-by-step explanation:
Equation: x + 12 = 104
104 - 12 = 92
Answer:
x+12=104
x=92
Step-by-step explanation:
Subtract 12 from 104 to get your answer
Carter used 1 1/3 gallons of paint to paint 2/5 of a wall. How many gallons will it take to paint the whole wall? Show your reasoning with a diagram.
Answer:
3 1/3 gallons
Step-by-step explanation:
It is more helpful to think of the wall as 5 sections. if two sections used 4/3, by logic one section uses 2/3 (because 4/3 ÷ 2 = 2/3). since there are 5 sections, 2/3 × 5 you get 10/3. turn it into a mixed fraction and you get 3 1/3.
If it takes 20 minutes to drive to the store, 9 minutes to walk from your car to the back of the store, then back to the register, 2 minutes to walk back to you car, and 20 minutes to drive back why has my dad been gone for 9 years?
Answer:
Maybe he ran out of gas. Give him a bit time to refill, and you'll be fine :)
c(x) = 1/4x + 2
Find c(8)
Now that you have investigated cube roots as inverses to cubes, let’s look at other cube roots…
Look at the below examples.
∛2 ∛13 ∛57 ∛130 ∛275
Answer:
Step-by-step explanation:
3√2= 1.2599
3√13=2.3513
3√57=3.8485
3√130=5.0658
3√275=6.503
HELP GUYS THIS IS NOT FUNNY
WHAT IS 20 PLUS 20 IMCNOT LYING
Answer:
its 40 dude
Step-by-step explanation:
5(3х + 4) - 4
Distributive property
Hey there!
[tex]\bold{5(3x+4)-4}\\\bold{5(3x)+5(4)-4}\\\bold{5(3x)=15x}\\\bold{5(4)=20}\\\bold{15x+20-4}\\\bold{COMBINE\ your\ LIKE\ TERMS\downarrow}\\\bold{15x +(20-4)}\\\bold{20 -4=16}\\\bold{= 15x +16}\\\boxed{\boxed{\bold{Answer: 15x+16}}}\huge\checkmark[/tex]
Good luck on your assignment and enjoy your day!
~[tex]\frak{Amphitrite1040:)}[/tex]
What is the slope intercept form when m = 1/2 & b = 89 ?
Helppppppppp
Answer:
[tex]y = \frac{1}{2}x + 89[/tex]
Step-by-step explanation:
slope-intercept form: y = mx + b
y = (x , y)
x = (x , y)
m = slope = 1/2
b = y-intercept = 89
Plug in the corresponding numbers & variables to the corresponding variables:
y = (1/2)x + 89
[tex]y = \frac{1}{2}x + 89[/tex] is your answer.
~
Answer:
y= 1/2x+89
Step-by-step explanation:
mark person above brainliest
have a good one!
help i have homework
Answer:
There are no solutions because they are parallel (same slope value of -1/2x)
Step-by-step explanation:
Which is the best unit rate?
16 oz for 3.30 dollars or 64 oz for 8.60 dollars
Answer:
64oz for $8.60
PLZ MARK AS BRAINLIEST
64 = 16(4)
8.60/4 = $2.15
Answer:
The 64 oz for 8.60 is better.
Step-by-step explanation:
If you buy the 16 oz 4 times to get 64 oz worth of it, it will cost you 13.2 dollars for 64 oz instead of 8.60 dollars.
Twice a number increased by five is 11. What is the number?
Answer:
2
Step-by-step explanation:
Please hurry!!
Which statement describes what these four powers have in common?
(-2)
90
(
оооо
All the powers have a value of 0 because the exponent is zero.
O All the powers have a value of 1 because the exponent is zero.
All the powers have a value of -1 because the exponent is zero.
O All the powers have a fractional value because the exponent is zero.
Answer:
All the powers have a value of 1 because the exponent is zero.
Step-by-step explanation:
I surmised that from the two numbers I could seen
Answer:
B All the powers have a value of 1 because the exponent is zero.
Step-by-step explanation:
Edge 2021
Is the following sequence a geometric sequence?
4, 12, 36, 108
Answer:
yes it is
Step-by-step explanation:
it is since there is a common ratio between each term
Allex has a $20 bill. At the corner store, he buys a
bag of Hot Fries for $1.99 and 6 packs of gum. He
gets $11.77 in change. What is the price of one
pack of gum?
Answer:
First we need to subtract the hot fries. 20 - 1.99 = 18.01
he gets 11.77 so lets subtract it is 6.94 left so now divide by 6 is 1.5666666 or 1.6 per pack
Step-by-step explanation:
holiii necesito saber 5 divisiones que el resultado sea 300
he figure below shows lines r, n, and p intersecting to form angles numbered 1, 2, 3, 4, 5, and 6. All three lines lie in the same plane.
Based on the figure, which statement provides enough information to conclude that line ris perpendicular to line p?
O22-00
26 009
21 +2600
23 24 00"
Seee the picture to get clear question!!
Answer:
B and F
Step-by-step explanation:
Angle 1 + Angle 2
Angle 3
Angle 4 + Angle 5 (choice F)
Angle 6 (choice B)
We eliminate choices (A), (D), and (E) as these would make p perpendicular to n rather than r. And we can eliminate choice (C) as Angles 3 and 6 are vertical angles, so they would have equal measure regardless of whether any of the lines were perpendicular. The correct answers are (B) and (F).
if five slices of pizza costs 5.50 how much would two slices cost? ten slices? half a slice?
Answer:
The first thing we must do for this case is to define variables.
We have then:
x: number of slices
y: total cost
We write the linear function that relates the variables.
We have then:
Then, we evaluate the number of slices to find the total cost.
-two slices cost:
We substitute x = 2 in the given equation:
Answer:
two slices = 2.2 $
-ten slices cost:
We substitute x = 10 in the given equation:
Answer:
ten slices = 11 $
-half a slice cost:
We substitute x = 1/2 in the given equation:
Answer:
half a slice = 0.55 $
Marco charges $42.99 for a
repair that takes 2 hours.
Marco charges $87.99 for a
repair that takes 5 hours,
What’s the y intercept and slope of this equation??
Answer:
y-intercept= 12.99 slope= 15.00x+12.99
Step-by-step explanation:
87.99-42.99= 45.00
45.00/3=15
$15 an hour
42.99-(15)(2)
42.99-30.00
12.99
There are 5/6 jugs of water and 3/10 of the water are for the other runners. How many jugs of water is there
Answer:
8/15 left
Step-by-step explanation:
Given data
We want to perform subtraction operation on fractions
Total number of water= 5/6
we are told that 3/10 are for other runners
Hence the number of water left is
=5/6-3/10
=50-18/60
=32/60
=8/15
Hence there are 8/15 left
Solve for X.
Need to show the work.
Can someone help me?
Answer:
X =20
X+24=2(x+22)
X+24=2x+44
X=44-24
X=20
is (2,0) a solution to the equation y=6x
Answer:
no
Step-by-step explanation:
x = 2
y = 0
substitute x with 2 and y with 0
0 = 6(2)
0 = 12
this is not true, so (2,0) is not a solution
Thanks for who helps me
Answer:
x = 25
Step-by-step explanation:
(4x - 35) = 180 - 115
4x - 35 = 65
4x = 100
x = 25
simplify 3x^2-2x+1
x=2
Answer:
9
Step-by-step explanation:
3(2)^2 - 2(2) + 1
3(4) - 4 + 1
12 - 3
9
What is the next number in the pattern below?
7, 15, 24, 34,
Answer: 45
Step-by-step explanation:
bri bought 5 boxes of oranges each box had 8 oranges she split the oranges evenly into 10 bags how many oranges were in each bag
Answer:
The answer is 4Step-by-step explanation:
Explain why the area of the large rectangle is (2+3+4)a hurry my sis need some help with the question
Answer:
because that is the length hight and width
Step-by-step explanation:
they are using the formula L•W•H ( •= times)
What’s the missing side length 28 21
Answer:
HOW ON THE WORLD WE SUPPOSED TO ANSWER DIS ?!?!?!
Step-by-step explanation: