Kate and Nora each have a sum of money. The ratio of the amount of money Kate has to that of Nora is 3 : 5. After Nora gives $150 to Kate, the ratio of the amount of money Kate has to that of Nora becomes 7 : 9. Find the sum of money Kate had initially.

Answers

Answer 1

Answer:

900

Step-by-step explanation:

K N

3x 5x

3x+150:5x-150=7:9

3x+150/5x-150=7/9

9(3x+150)=7(5x-150)

27x+1350=35x-1050

27x-35x=-1050-1350

-8x=-2400

8x=2400

X=2400/8

X=300

Kate money 3x=3×300=900

Answer from abid58b


Related Questions


If m TUV = 64, mZTUW = 7x - 2,
and mZWUV = 24, find the value of x.
1
ud
V
X =

Answers

X=6

The easiest way to solve is
64-24=40
40/7= 6
X=6

On a test Jenna gets 85% of the questions correct, Linda get 32 out of 40 questions correct, Karl gets 7/8 correct, and julie gets 0.83 of the questions correct. List the students in order from lowest to higest.

Answers

Answer:

Linda, Julie, Jenna, Karl

Step-by-step explanation:

Here, we want to list the students in order from lowest to highest

The key here is to have the scores in the same form, let us say decimals for ease of comparison

Jenna: 85% = 85/100 = 0.85

Linda’s= 32/40 = 80% = 0.8

Karl = 7/8 = 0.875

Julie = 0.83

So from lowest to highest, we have;

Linda, Julie, Jenna, Karl

Select the function that represents the simple interest formula.

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

A P E X

What does y=kx mean​

Answers

Answer:

k is the slope of the graph.

Step-by-step explanation:

K is the slope of the graph

a student earned a grade of 80% on a math test that had 20 problems how many problems on this test did the student answer correctly

Answers

Answer:

16

Step-by-step explanation:

To find 80% of 20, multiply .80 x 20

.80×20 = 16

This is how you multiply percentages--put the decimal point 2 places to the left, then multiply.  In this case, you're looking at 80%, so move the decimal point two places to the left

80.0 becomes .80

Then multiply that by the number you're trying to find the percentage of

Can you help me with explanation will give brainiest

Answers

Answer:

Area of rectangular garden = lxb = 10*5

                                             = 50 sq. inch

when area increases by six times

new area = 50*6 = 300 sq inches

now,

let x be increasement in both  length and width

(5+x) (10+x) = 300

50 + 5x + 10x + x² = 300

x² + 15x - 250 = 0

x²+ 25x-10x -250 = 0

x(x+25) - 10 (x+25) = 0

( x-10) (x+25) = 0

either x + 25 =0

x = -25 length can be negative

0r x-10 = 0

x = 10

so 10 inches is increase on both side

Step-by-step explanation:

SOMEONE HELP ME PLEASE ILL GIVE BRAINLY

Answers

Answer:

1st 3rd and 4th

Step-by-step explanation:

Answer:

The second one is the correct answer

Step-by-step explanation:

You have

[tex] \frac{1}{4} [/tex]

so it is Stretch

and -1 so Right 1 (When the number is in parentheses, the changes on the x-chart are reversed.) and finally +3 so Up3

Solve for x.
4(1 - x) + 2 x = -3(x + 1)

Answers

the answer is. x= -7

Please help how do I do this ??

Answers

for 10 here is the answer and for 9 i’ll reply to my comment

Amy is putting a new floor in her bathroom. She created a scale drawing of her bathroom floor using a scale of 1/3 inch= 1 foot. In the drawing, the bathroom measure 3 inches by 3 1/3 inches. Amy is purchasing squares tiles that measure 1/3 foot on each side. The cost of each tile is $3.00. How much will Amy pay for the tiles for bathroom floor

Answers

Answer:

$2,430

Step-by-step explanation:

Scale of the drawing = ⅓ in. to 1 ft

Measurement of the bathroom on paper = 3 in. by 3⅓ in.

Actual measurement of the bathroom:

3*3 = 9 ft

3⅓ * 3 = 10 ft

Area of the bathroom = 9*10 = 90 ft²

Let's find how many square tiles would cover 90 ft².

The side length of 1 tile is said to be ⅓ ft.

Therefore, the area of 1 tile would be ⅓*⅓ = ⅑ ft².

Number of tiles that would cover 90 ft² would be:

90/⅑ = 90*9

= 810 tiles

If 1 tile cost $3.00, therefore 810 tiles would cost:

810 * 3 = $2,430.

Step-by-step explanation:

Divide

(2xy + 10) by 2
PLS FAST

Answers

Answer:

xy+5

Step-by-step explanation:

Answer: xy + 5

Work: So, we are going to divide everything by two. So, in the current equation, it divides everything by two, including the current two, which cancels it. So, after all the division, we get the current answer; xy + 5

I hope this helps, and Happy Holidays! :)

Is 6,7,8 a Pythagorean triples?

Answers

Answer: No

Step-by-step explanation: 6^2+7^2=85

8^2=64

the answer to this question is no

6(10+z+3)=? HELP IT IS DUE TODAY AND I AM ALMOST DONE!!!!

Answers

Answer: 6 (z+13)

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

10-z=6

We move all terms to the left:

10-z-(6)=0

We add all the numbers together, and all the variables

-1z+4=0

We move all terms containing z to the left, all other terms to the right

-z=-4

z=-4/-1

z=+4

The hanger image below represents a balanced equation.
a
9.1
4
Write an equation to represent the image.

Answers

Answer:

9.1 = a+4

Step-by-step explanation:

The right side has two different values, variable a, constant 4.

The left side has the constant 9.1.

If both sides are equal, then

a + 4 should equal 9.1

Answer:

9.1 = a+4

Step-by-step explanation:

HELPP!!!!! ASAPPP!!!!!!
Sam is collecting pennies. On the first day of the month, Sam is given 10 pennies. Each day after than he gets 2 more pennies. Which of the following equations defines how many pennies he has after the nth day?
an = 2n + 10
an = 10n + 2
an = 20n – 20
an = 10n - 2

Answers

Answer:

4n plus 16

Step-by-step explanation:

the answer is an = 2n + 10 :)

Michael, who really likes to have a bag of chips with his lunch, is comparing chip prices at the store. He can buy a 10-pack of Double Cheese Crisps for $7.80 or a 15-pack of Cheddar Skins for $11.85. Which brand costs less per bag?

Answers

Answer:

10-pack of Double Cheese Crisps cost $7.80 cost less per bag

Step-by-step explanation:

Step one:

given

10-pack of Double Cheese Crisps cost $7.80

15-pack of Cheddar Skins cost $11.85

Required:

The unit cost per bag

Step two:

The unit cost of 10-pack of Double Cheese Crisps cost $7.80 is

7.8/10= $0.78

The unit cost of 15-pack of Cheddar Skins cost $11.85 is

11.85/15= $0.79

Answer:

double cheese crisps

Noel’s brother is 3 times as old as Noel. The sum of their ages is less than 20. What’s the oldest age that Noel could be?


Identify:


Strategize:


Set up:


Solve:


Check




please help meeee!!!!

Answers

The oldest age noel can be is 10 because
you set up the equation let’s say noels brother is x so x=3n and the other equation x+n<20 so then you replace x with 3n since there equal to each other so u have 3n+n<20 the you subtract n and 3n by n to eliminate the variable and u end up with 2n<20 and you divide both sides by 2 to get the variable by its self and then you get n<10

Answer:

The oldest Noel can be is 6

Step-by-step explanation:

6x3=18

18<20

Noel: 6

Noels' brother: 18

3y=6x-1 what would the slope of my line be?

Answers

Answer: 2
Explanation: I solver it and go to 2 so the slope is 2 pretty straight forward

Plz l need the answer, If zero lies between a and d, give one set of possible answers for a, b, c, and d.

Answers

Answer:

a= -1, b=0, c=1, d=10

Step-by-step explanation:

You are given  a.......0.........d

a= -1, b=0, c=1, d=10

A snack mix recipe calls for 1 1/2 cups of dip and 1/3 cup of vegetables. Cole wants to make the same recipe using 1 cup of vegetables. How many cups of dip will cole need.

Answers

Answer:

4 1/2 cups of dip

Step-by-step explanation:

Let required amount be x

Using the ratio to find x:

1 1/2 ÷ x = 1/3 ÷ 1x = 1 1/2 × 3x = 3/2×3 x = 9/2 x = 4 1/2 cups

Grant spent half of his weekly allowance. Then he earned $5 back by doing the dishes. What is his weekly allowance if he ended with $15?

Answers

Answer:

Grant's weekly allowance is $20.

Step-by-step explanation:

We know that Grant ended with $15. We can say that Grant's weekly allowance is x.

x/2 + 5 = 15

Now to solve:

x/2 + 5 - 5 = 15 - 5 (subtract 5 from both sides to isolate the x/2)

x/2 = 10

x/2 * 2 = 10 * 2 (multiply both sides by 2 to isolate the x)

x = 20

Grant's weekly allowance is $20.

pls solve the question attached

Answers

Answer:

The answer is 75.011

add the given values only make sure the decimal points are in the same line

work out the value of x

will give brainliest

Answers

Answer:

x = 35

Step-by-step explanation:

we know that all triangles add up to 180

you first need to make an expression in which the angles equal 180

105 + 140 + x = 180

         145 + x = 180

subtract 145 from both sides

                  x = 35

please help me on this

Answers

Answer:

32.64 < 3.264

7.489 < 7.498

0.350 > 0.305

9.164  <  9.614

Step-by-step explanation:

The first digit to the right of decimal point is in the tenths place. The second digit to the right of decimal point is in the hundredths place. The third digit to the right of decimal point is in the thousandths place. The fourth digit to the right of decimal point is in the ten thousandths place and so on.

Does anyone know how to do these? I don't understand them at all... :(

Answers

Answer:

For the first 2 questions, you need to find the square roots of those numbers. The  second 2 question, you need to do those problems. Remember that absolute value is always positive. Then, plot those numbers on the coordinate plain.

Edit: plane*

Step-by-step explanation:

Which answer choice do I choose?

Answers

I also think as the other person said

sin70° sin130° sin170°=1/8​

Answers

Sin 10° Sin 50° sin 70° = 1/8
Now we multiply upper & bottom both side 2/2

then

➡ 1/2 (2sin 10° sin50° 70°)

➡ 1/2 sin10°( 2sin70° sin50°)

we know that
2 sinA sinB = cos (A-B) - cos (A+B)

Then

➡ 1/2 sin 10° ( cos 20° - cos 120°)

➡ 1/2 sin 10° ( cos 20° - cos (90°+30°))

➡ 1/2 sin 10° ( cos 20° +1/2)

➡ 1/2 sin 10° cos 20° +1/4 sin 10°

again we multiply both upper & bottom side 2/2 so

➡ 1/4 ( 2 sin 10° cos 20°). + 1/4 sin 10°

we know that
2 sinA cos B = sin (A+B) - sin (A- B)

➡ 1/4 (sin 30° - sin 10°) + 1/4 sin 10°

➡ 1/4 sin 30° - 1/4 sin 10° + 1/4 sin 10°

we know sin 30° = 1/2

➡ 1/4 × 1/2

➡ = 1/8 hence proved

Jeremiah flies an airplane for 2.7 hours at an average speed of 304.6 miles per hour. How far did Jeremiah fly?
82.242 miles
822.42 miles
8,224.2 miles
82,242 miles

Answers

Answer:

b) 822.42

Step-by-step explanation:

Just multiply 2.7 by 304.6 and your answer would be 822.42

Answer:

answer is b

Step-by-step explanation:

What is the slope of the line represented by the equation y=- } - 5x?
0 -5
or win win
O 5
Hurry please!

Answers

Answer:

The slope of the line represented by y = -5x is "-5".

Step-by-step explanation:

y=mx+b

M=slope

b=Y-intecerpt

M=5 mabey don’t know for sure

I LONELY

2x6x0x7-1-5+16x87x9+0-2x67=

Answers

Answer:

12388

Step-by-step explanation:

Used calculator

Other Questions
ongo oning,mningwereWhat happens to most of the prisoners who cannotkeep up on the march?They are left behind,They are shot immediately,They are taken to another location.They are forced to go on a death march.ottPI's on Why had Japan cut off contact with Tang China at the end of the 9th century? Calculate the sum of the INTERIOR angles of a 16-gon. Select the correct answer. Which of the following is an example of something you can do to help the environment? A. Buy in single-serving sizes, which often uses more packaging than bulk items. B. During cold weather, turn the thermostat down at bedtime. C. When possible, cook in the oven rather than on the stove top. D. Wash clothes in hot water rather than warm or cold water. Kailey and Justin both hire tutors for math and pay them per hour. After tutoring 8.5 hours, Justin pays histutor $242.25. The table below shows how much Kailey paid her tutor.Which person paid more for tutoring and by how much? A sofa is on sale for $833, which is 15% less than the regular price.What is the regular price? What are liquid assets? What are non-liquid assets? What are some examples of each? Can someone please help me Please help, willing to give brainly and 30 points. In one paragraph, explain whether or not the United States of America followed George Washingtons suggested pathway.EXPLAIN IT IN A PARAGRAPH PLEASEEE HELPPPP!!!!! Which line appears to have an x-intercept of -3 and a intercept of 5? Which research question would best address the purpose of this essay? When was the American Revolution? Why did the American Revolution occur? Who participated in the American Revolution? What were the effects of the American Revolution Qu'est-ce qui est important dans la vie ? how do you solve graphs and make an equation from a line on a graph? What are the advantages of being an Inca Corrine bought 8.4 pounds of almonds. She divided them into 30 snack-size bags. How many pounds are in each bag?helphelphelp ASAPPPPP!!!!! what play an important role in forming and expressing public opinion?a, school.b, media.c, elections. Does the U.S. have a trade deficit or surplus? What is The Legislative Branch? Shady Rivers summer camp has 188 campers this week. If there are 22 campers to each cabin, what is the least number of cabins needed?