Answer: 38.1$
Step-by-step explanation:
Answer:
About $24.34
Step-by-step explanation:
if you do 23 divided by 6 you get 3.8333333 then you do 3.83333333 times 6.35 and you get about $24.34.
Will give brainiest to correct answer
40x + 45
Answer:
x= 1.125
Step-by-step explanation:
first we want to get the variable by itself so divide
just divide 45 by 40
Your school is planning a field trip to the zoo. There are two different bus companies that the school can
use. Bus company A has a $25 rental fee plus $7 for each student. Bus company B has a $85 rental fee
plus $5 for each student. How many students will need to go in order for the bus to cost the same from
both companies?
Answer:
For Company A 15 students will be able to go. For company B 21 students will be able to go.
Step-by-step explanation:
Company A 15 x 7 = 105
Company B 21 x 5 = 105
The total amount of money each company will get is $105.
2. Solve for b.
(a - 3)
Answer:
Step-by-step explanation:
Sum of angles inside triangle is 180
b + (a -3) + 90 =180
b + a - 3 + 90 = 180
b + a + 87 = 180
b + a + 87 -87 = 180-87
b + a = 180-87
b + a = 93
b = 93 -a
Find the surface area of the cylinder
5 mm
2 mm
Answer:
1|3
Step-by-step explanation:
slo osma uetacunsecuescia
Simplify.
9 + 8 + 3x
17 + 3 x
9 + 11 x
20 + x
20 x
Answer:
17+3x
that is the answer
Answer:
17 + 3x
Step-by-step explanation:
9 + 8 + 3x
=17 + 3x
because the 3 contain a valuable x that why it is add to the 17
Audi surveys 50 students on how they get to school each morning. Results are: 40 ride the school bus, 8 ride in a car, and 2 walk to school. What is the probability of riding the bus?
A. 7/10
B. 1/25
C. 4/5
D. 4/25
Answer:
B: 40/50 or 4/5
Step-by-step explanation:
Out of 50 students, how many students ride the bus? 40. Since it is out of 50 students, the answer is: 40/50 but simplified to 4/5. HOPE THIS HELPS!!!
The points (-3, -3) and (5, r) lie on a line with slope 3/2
Find the missing coordinate r.
Answer:
The missing coordinate [tex]r[/tex] is 9.
Step-by-step explanation:
Given the points [tex]P(x,y) = (-3,-3)[/tex] and [tex]Q(x,y) = (5,r)[/tex], the slope of a line passing the two points ([tex]m_{PQ}[/tex]) is determined by equation of secant line:
[tex]m_{PQ} = \frac{y_{Q}-y_{P}}{x_{Q}-x_{P}}[/tex] (1)
[tex]m_{PQ} = \frac{r-(-3)}{5-(-3)}[/tex]
If we know that [tex]m_{PQ} = \frac{3}{2}[/tex], then the value of [tex]r[/tex] is:
[tex]\frac{3}{2} = \frac{r+3}{8}[/tex]
[tex]12 = r + 3[/tex]
[tex]r = 9[/tex]
The missing coordinate [tex]r[/tex] is 9.
[tex] \sqrt{64} } [/tex]
Answer:
8 is your answer ^_^
Step-by-step explanation:
what is the discount price for 52% of 210?
10,920
1,092
158
109.20
Answer:
the answer is 109.20
Pls help me due soon!!!
Answer:linear
Step-by-step explanation:cuz why not -________-
What must be true about the coordinates of any point that lies in the third quadrant?
Answer:
(-, -)
Step-by-step explanation:
The x value is negative and the y value is also negative
Match the story to the equation: If 1/3 of the drive to Han's school is 2 miles, how long is the whole drive to school? Group of answer choices 1/3 ÷ 2 2 x 1/3 2/3 x 2 2 ÷ 1/3
Answer:
2x1/3 sorry if not right
Step-by-step explanation:
The expression for the time can be written as 2 ÷ 1/3. The correct option is D.
What is an expression?The mathematical expression combines numerical variables and operations denoted by addition, subtraction, multiplication, and division signs.
Mathematical symbols can be used to represent numbers (constants), variables, operations, functions, brackets, punctuation, and grouping. They can also denote the logical syntax's operation order and other properties.
Given that if1/3 of the drive to Han's school is 2 miles. The time will be calculated as,
The time will be calculated as,
Time = distance/speed
Time = 2 ÷ 1/3
To know more about an expression follow
https://brainly.com/question/29699997
#SPJ5
Solve each equation.Show your work.
Can someone help me please??
Answer:
1/2a = -5
a = (-5 x 2) : 1
a = -10
8 - b = 9,5
b = 8 - 9,5
b = -1,25
0,1 = -10c
c = 0,1 : -10
c = -0,01
I hope it's helpful.
Expand "6y" in algebra
Answer:
6 x y
Step-by-step explanation:
Expanded
Or add y 6 times
y + y + y + y + y + y
Answer:
Step-by-step explanation:
y + y + y + y + y + y
Hope that helps!
HALLPPPPPP PLEASEEE!!
It costs $5.44 for a pack of 16 pens. Find the unit price in dollars per pen. Round your answer to the nearest cent
$3.68 for 16 pens
$3.68 per 16 pens
($3.68) / (16 pens)
$0.23 / (1 pen)
$0.23 / pen
$0.23 per pen
I am not 100% sure sorry
Regular - $0.34
Rounded- $0.30
Explanation:
to find unit rate, set up the problem like a fraction. put the total cost on top, and the number of pens in a pack on bottom. Divided by the number of pens in the pack, which is 16. The answer will be the unit rate.
FOR EXAMPLE:
5.44/16 DIVIDED BY 16.
on the bottom you would get one because 16 divided by 16 is one. And on the top it would be 5.44 divided by 16 which is $0.34.
I have to find the area of this rectangular prism pls help!!
Answer:
the surface area is 208
Step-by-step explanation:
formula for surface area is A = 2 (w*l + h*l + h*w )
A = 2 ( 4*8 + 6*8 + 6*4 )
A = 2 ( 32 + 48 + 24 )
A = 2 ( 104 )
A = 208
The sum of the measures of the angles of the triangle is 180 degrees. What is the value of each angle in the triangle if angle one is (3x + 51), angle two is (x) and angle three is (x + 19)
Answer:
the answer is 180/90 = 2
Step-by-step explanation:
Someone plz help me !
Giving brainliest
Answer:
(6,3)
Step-by-step explanation:
It will make a weird diamond shape.
Answer:
(6,3)
Step-by-step explanation:
A rhombus lis like a diamond shape so we know its going to be opposite if point B.
Point B is located 3 units above the invisible line that connects A and C.
Count down 3 units from that line and you will get your answer.
Hope this Helps!:)
Alexander's football team scored 34 points in their last game. They scored 14 points during the first quarter, 3 points in the second quarter and 7 points in the third quarter. How many points did they score in the fourth quarter?
Answer:
17!
Step-by-step explanation:
34 points in total:
14 + 3 in 1st and 2nd and 3rd which is 17
and so they scored about 27 points in the fourth
What’s the slope to this graph?
Answer:
3/8
Step-by-step explanation:
You can either count "rise over run" (which is what I did) or find the slope through the two points given.
Solve for all values of x by factoring. x2 – 11x + 5 = -6x + 5
Answer:
x = 0,5
Step-by-step explanation:
Factor and set each factor equal to 0.
HELP ME PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Answer:
b
Step-by-step explanation:
Decide whether each equation is true for all, one, or no values of x.
1) 6x - 4 = -4 + 6x
6x -6x = -4+4
0 = 0
ans - true
2) 4x -6 = 4x + 3
4x-4x = 3+6
0 = 9
Ans - false
3) -2x+4=-3x+4
-2x + 3x = 4 - 4
x = 0
ans - false
Diego runs for 32 seconds at -8.1 meters per seconds. What is his finish point?
Answer:
i thinks is -40.1
Step-by-step explanation:
4 pairs of shoes cost $80. What is the cost 7 pairs of shoes ?
Answer: The answer would be $140
Step-by-step explanation:
Divide $80 / 4 which equals 20 and then multiply that times 7
Please help with this question:
Tell whether a triangle can have the sides with the given lengths 12, 13, and 24
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
as long as the two shortest sides add up to more than the longest side then a triangle can be made with those side lengths
Andre is running in an 80-meter hurdle race. There are 8 equally-spaced hurdles on the race track. The first hurdle is 12 meters from the start line and the last hurdle is 15.5 meters from the finish line. Calculate how far apart the hurdles are from one another in decimal form?
Answer: 32 meters
Step-by-step explanation:
Find the output when the input is -2: y = -3x -5
Yhe length of a rectangler garden is four times its width w plus 3 feet. Ehich expression represnts the garden length in feet
Answer:
l = 4w + 3
Step-by-step explanation: