Julie’s mom paid $2.70 for 5 pounds of bananas at Supermart. Mario’s mom paid $2.60
for 4 pounds of Bananas at Market One. Write a division equation for each banana
purchase, and then decide which store had the better banana price.

Answers

Answer 1

Answer:

(Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb

(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb

Step-by-step explanation:

Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.

Answer 2

Banana's rate at Supermart are better as compared to that of Market one.

What is division?

Division is a process of splitting a number into equal parts.

Given is that -

Julie’s mom paid $2.70 for 5 pounds of bananas at Supermart. Mario’s mom paid $2.60 for 4 pounds of Bananas at Market One.

Division equation for Julie's purchase -

5 pounds for $2.7

1 pound for $(2.7/5) = $0.54

Division equation for Mario's purchase -

4 pounds for $2.60

1 pound for $(2.6/4) = $0.65

The banana's rate at Supermart are better as compared to that of Market one.

Therefore, banana's rate at Supermart are better as compared to that of Market one.

To solve more questions on division equation, visit the link below -

https://brainly.com/question/21089310

#SPJ2


Related Questions

Martin just turned 25. For his birthday, he'd like to invest $3,000 into a bond that
earns 7% interest. How many times will Martin's investment double before he
withdraws it at the age of 70?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

find expression that is equivalent to 36+60

Answers

Answer:

A. 12(3 +5)

Step-by-step explanation:

12 times 3 = 36

12 times 5 = 60

36 + 60 = 96

Answer:

Step-by-step explanation:

It would be B. 6 + 10 = 16 x 6 = 96.

That is equivilent to 36  +60.

please help (geometry) only answer if you know :(

Answers

The angle should be 24 degrees

Susan has 540 marbles to put into gift bags. She can place 15 marbles in each bag. How many bags cans she fill?

Answers

Answer:

36

Step-by-step explanation:

540 divided by 15 equals 36 you're welcome

^^ he is correct give him crown


There are 840 registered voters in Cloud County. In the last election, 60% of the
registered voters anually voted. How many people in Cloud County voted in the last
election?

Answers

Answer:

504 people

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

840=100%

780=80%

504=60%

0=40%

How do I Write this ratio in simplest form?
10 inches to 1 yard

Answers

Answer:

10 over 1

Step-by-step explanation:

Answer:

10 to 1

Step-by-step explanation:

its common sense

Q4 Which of these is the highest number?
390.40
389.77
389.90
390.25

Answers

390.40 as it is larger than all of the other options

CH4 + 2O2 > CO2 +2H2O
If 6.3 moles of CO2 were produced how many moles of O2 were used

Answers

Answer:

The reaction is CH  

4

​  

+2O  

2

​  

→CO  

2

​  

+2H  

2

​  

O.

At room temperature, water will condense to form liquid water.

1 mole of methane reacts with 2 moles of oxygen to form 1 mole of oxygen.

10 ml (0.445 moles) of methane will react with 20 ml (0.89 moles) of oxygen to form 10 ml (0.445 moles) of carbon dioxide.

Hence, the resulting mixture will contain 10 ml of unreacted methane and 10 ml of carbon dioxide.

The total volume of the mixture will be 20 ml.

Step-by-step explanation:

Help cuz I’m stuck..steps plz

Answers

I believe it should be A

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Andrea is buying some new shirts and sweaters. She is able to buy 6 shirts and 8 sweaters for $152 or she is able to buy 5 shirts and 7 sweaters for $132. How much does a shirt cost? How much does a sweater cost?

Answers

6 shirts and 8 sweater cost $152

or

5 shirts and 7 sweaters cost $132

$152 - $132 = $ 20 that was taken away from both things being gone (1 sweater and one shirt)

The answer could be that a shirt costs $10 and a sweater cost $10 or it could mean the shirt cost $9 and the sweater costs $11 or it could swap and be the shirt costs $11 and the sweater costs $9. Or the shirt costs $1 and the sweater costs $19 or A shirt costs $3.50 and the Sweater costs $16.50.

Which equation can be used to find the area of the blue triangle?

A) A=2(7)(12)
B) A= 1/2 (7)(12)
C)A=2(7²)(12²)
D)A= 1/2(7²)(12²)

Answers

Answer: B) A=1/2(7)(12).

Explanation: The formula for area of a triangle is 1/2bh. Only B maintains this formula.

Answer:

The answer is D. A=1/2(7 to the power of 2) 12 to the power of 2)

Step-by-step explanation:

Find the missing angle.
65
50
60
35

Answers

Answer:

80 degrees

Step-by-step explanation:

A line is 180 degrees, so in this case 50 degrees+_+_ =180 degrees. (In this problem, I'm trying to find the bottom right of 50 degrees first. ) We get 65 for the first corner. And since we know that a triangle is equal to 180 degrees, we add 65+35+_=180 degrees, and we get 80 degrees.

The missing angle is 70°

What is a Triangle?

A triangle is a polygon with three edges and three vertices.

The sum of the angles inside a triangle is 180°

Given data ,

Let the two triangles be Δ ABC and ΔCDE

From the figure we can see that

In Δ ABC , the sum of the angles inside a triangle is 180°

Let the angle to be calculated in the first triangle be x

So ,

65° + 60° + x = 180°

x + 125° = 180°

So , x = 55°

Now , the angle on a line is 180°

Let the angles of the second triangle be a , b and 35°

So , x + 50° + a = 180°

Substituting the value of x in the above equation , we get

55° + 50° + a = 180°

a + 105° = 180°

a = 75°

Now , to calculate the required angle b ,

The sum of the angles inside a triangle is 180°

So , 75° + 35° + b = 180°

110° + b = 180°

And , b = 70°

Hence , the missing angle is 70°

To learn more about triangles click :

https://brainly.com/question/1058720

#SPJ2

How do I work this out

Answers

9514 1404 393

Answer:

  no, it is good for 2 weeks (almost 3)

Step-by-step explanation:

The volume of the pool is ...

  V = LWH

  V = (20 m)(8 m)(1.8 m) = 288 m³

Then the amount of chlorine powder needed for 1 week is ...

  (300 g/(50 m³)) × (288 m³) = 1728 g

A box of 5000 g holds enough chlorine for ...

  (5000 g)/(1728 g/treatment) = 2.89 treatments

A box of chlorine powder is enough for 2 weeks, not 4.

HELP ME FIGURE THIS OUT PLEASEEEE

Answers

Answer:

the answer is b because yeah also thats a translation not a rotation

Which car’s price is less than 2 times the price of Car 1?

Answers

Answer:

car 2

Step-by-step explanation:

2×car1 = $30,000

car2 costs less than $30,000

Mrs. Wilson ordered 6 pizzas. If she gave each of her guests ⅜ of a pizza, how many people got pizza?

Answers

Answer:

16 Person

Step-by-step explanation:

A= 6/(3/8) = 16 Person.

please help me out with this one easy question

Answers

Answer:

8 to the second power

Step-by-step explanation:

length times width = area, so since length and width is 8, 8*8 would be the answer

A sprinkler waters in a circular pattern, spraying water out 3.2 meters. How much surface will it water

Answers

Answer:

The Area of a circle is  

πr2=808.64

(3.14)r2=808.64

Divide both sides by 3.14

r2=257.5286624

Square root both sides to get radius

r=16 feet

Step-by-step explanation:

Write the equation of the line in slope-intercept form
that passes through the points f(5) = 3 and
f(4) = -3

Answers

The answer is y = 1x + 0 or simplified would be y = x (they mean the same thing)

Round to the nearest hundredth

Answers

Answer: 0.14

Step-by-step explanation:

5 / (25+5+5)

Use the Addition Property of Zero to rewrite the statement.
12-(g+0)

Answers

Answer:

12-g

Step-by-step explanation:

Answer:

12-g

Step-by-step explanation:

Select the correct answer from the drop-down menu.
Which is the correct math symbol to compare these numbers?
6
3

Answers

Step-by-step explanation:

wheres pic ....... ...................


PLEASE HELP !! ILL GIVE BRAINLIEST *EXTRA POINTS*..
IM GIVING 40 POINTS !! DONT SKIP :((.

Answers

Answer:

y = 1x - 25

Step-by-step explanation:

what is the solution to the sstem of equations graphed below y=-2x -3 y= 3x+2
A. (-1,-1)
B.(-1,1)
C.(0,-3)
D.(0,2)

Answers

Answer:

It has no (0) solutions.

Step-by-step explanation:

If you graph the lines, they are parallel, therefore there is no number where they connect.

The basketball team sold t shirts and hats as a fundraiser. They sold a total of 23 items and made a profit $246. They made a profit of $ 10 for every t shirt they sold and $12 for every hat they sold.

Answers

Let the number of hats they sold be x and the number of t shirts they sold be 23-x.

12x + 10(23-x) = 246

x = 8

The number of hats they sold is 8.

23-8= 15

The number of t shirts they sold is 15.

Dimitri scored 44% of the points in a two person basketball game against another team his partner score the rest of the points. If Dimitri score 22 points how many total points was the game

Answers

Answer:

50

Step-by-step explanation:

44% of 50 is 22.

Answer: is 50

Step-by-step explanation:

Just listen to the other awnswer

Enter the solutions from least to greatest

(x+6)(-x+1)=0

lesser x=
greater x=

Answers

Answer:

-6 and 1

Step-by-step explanation:

(x+6)=0 x= -6

(-x+1)=0 x= 1

Solve: |x−6|+7≥−1. Write your solution in interval notation.

Answers

Answer:

-2 ≤ x ≤ 14

Step-by-step explanation:

x - 6 + 7 ≥ -1

x + 1 ≥ -1

x ≥ -2

-(x - 6) + 7 ≥ -1

-x + 6 + 7 ≥ -1

-x + 13 ≥ -1

-x ≥ -14

x ≤ 14

Increase 3 times m by
2

Answers

Hi there!

Multiply terms:

[tex]3[/tex]·[tex]2=6[/tex]

Percentage of term:

[tex]3=100%[/tex]

[tex]2=100[/tex]÷[tex]3[/tex]·[tex]2=66.334[/tex]

[tex]6=200[/tex]

Fraction form:

[tex]\frac{3}{3}[/tex]·[tex]2=\frac{6}{6}[/tex]

PLEASE HELPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:

a ) 2¹/2

Step-by-step explanation:

plz follow me

plz plz

Other Questions
Look at the image, read, and choose the option with the correct word to complete the sentence.Portrait of ladies, a mother, daughters, and an auntLas hijas de mi hermana son mis ________. sobrinas primas hermanas nietas What advantages did Sea island cotton have over upland cotton ? What is the vertex of f(x) = 3|x| The Shakespearean sonnet follows this rhyme scheme: ababcdcdefefgg. How many sections does it have?41417 Show your work with x box method SOMEONE HELPPP MEEE !!!!!! Find the length of DB and EC given the length of FB is Please Help me Which of the following means "without"?O A. ErO B. -LessO C. -EstO D. -Ly ok so i haven't been on this in a long time ig and so i don't know i just need help on this so i can play my fav video game oof A hockey puck was sliding across the ice at a constant speed when it was hit with a hockey stick.Which changes could result from the application of force from the hockey stick?No change will occur because the forces are balanced.The hockey stick will experience balanced forces when it comes in contact with the puck.The new force will add to the existing unbalanced forces of the sliding hockey puck.There will be a change of direction and/or speed from the unbalanced forces. Which of the following would change the allele frequencies of a population? A)Lack of mutation in the DNA B)Mating is random with no selection occurring C)A population on an island remains isolated and no one leaves or moves on the island D) All of the answer choices would change allele frequencies of a population. How do epidemiologists contribute to emergency preparedness and response?Choices:They work to reduce hazards and contaminants.They track diseases and determine their sources.They manage and oversee emergency operations.They communicate the information and action needed. The changing of the guards occurs every day of the week in the capital city of Chile. TrueFalse como convertir 0.8 horas asegundo How did the Industrial Revolution impact the industrialized countries of the world? Solve by factoring and the square root method, SHOW ALL WORK. Evaluate the expression (a^2 b^0 c^-4) if a=6, b=-2, and c=3 A man chooses a card at random from a pack of playing cards. What is the probability that the card is a diamond? Please simplify the answer to its lowest terms. social studiescreate an advertisement by taking into consideration the following guided question what is your product ?when will your product be available ? who is your target e.g age , gender how will your advertise ,which mediums will you use ?why do people need your product ? why is it better than the competitor ? Why did Andew Jackson remove many government workers from office after becoming president? Evaluate -41-41.=-80816-16