It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp. Find the unit price in dollars per pound. If necessary, round your answer to the nearest cent.​

Answers

Answer 1

Answer: $6.95 or $ 7.00

Step-by-step explanation: divide 19.46 by 2.8 and then round your answer remember for rounding 4 or less to round down and 5 or more round up. :)

Answer 2

The unit price of the shrimp is $6.95 per pound.

What is unit rate?

A unit rate means a rate for one of something.

Given that, It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp.

Unit price = 19.46/2.8 = 6.95

Hence, The unit price of the shrimp is $6.95 per pound.

For more references on unit rate, click;

https://brainly.com/question/13795269

#SPJ2


Related Questions

Point C is the midpoint of ⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯ A B ¯ , point D is the midpoint of ⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯ A C ¯ , point E is the midpoint of ⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯ A D ¯ , and point F is the midpoint of ⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯ A E ¯ . If =3 A F = 3 , what is the number of units in the length of ⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯ A B ¯ ?

Answers

The number of units in the length of AB is  56  units by using the concept of midpoint and the whole length is twice the length of half.

3x-38=28 solve for X

Answers

Answer:

Answer:22

Step-by-step explanation:

Answer:

x=22

Step-by-step explanation:

add 38 to both sides

you'll have 3x=66 after adding

then divide both sides by three so have x by itself and you'll get

x=22

What is 4/9/2/3? PLEASE HELP MEEE! DUE IN 5 MINUTES!

Answers

Answer:  .074bar

Step-by-step explanation:

Solve for a.

5a - 2 = 23

Answers

the answer to the question is 5

Answer:

5a - 2 = 23

Add 2 to both sides

5a -2 + 2 = 23 + 2

Add 23 + 2 you will get 25

5a = 25

Divide both sides by 5

5a/5 = 25/5

a = 5 as the answer

Step-by-step explanation:

I hope it helps ❤

1.1x - 2 = 9.1 what is x

Answers

Simplifying
1.1x + 8 = 9.1

Reorder the terms:
8 + 1.1x = 9.1

Solving
8 + 1.1x = 9.1

Solving for variable 'x'.

Move all terms containing x to the left, all other terms to the right.

Add '-8' to each side of the equation.
8 + -8 + 1.1x = 9.1 + -8

Combine like terms: 8 + -8 = 0
0 + 1.1x = 9.1 + -8
1.1x = 9.1 + -8

Combine like terms: 9.1 + -8 = 1.1
1.1x = 1.1

Divide each side by '1.1'.
x = 1

Simplifying
x = 1

Answer:

my algebra calculator says that x=10.09

the .09 has a line over it btw!

need help finding angle measurements

Answers

Answer:

1. 110

Alternate exterior

2. 96  

The other half

3. 80

The other half

4. 110

Alternate interior

5. 47

Alternate angles

6. 53?

Equivalent

Step-by-step explanation:

If B =x²-7x + 4 and C=
x-9 find an expression that equals B+2C in stadard form.

Answers

Answer:

x²-5x-14

Step-by-step explanation:

(x²-7x+4)+2(x-9)

combine like terms and distribute

x²-7x+4+2x-18

x²-5x-14

hey help ya homie out pls

what are the inverse actions of the following
1) multiplication
2) addition
3) simplifying

Answers

multiplication- division
addition- subtraction
simplifying- standard form?

The ratio of dogs to cats in a pet store is 4 : 34:3 . The ratio of cats to fish in the same pet store is 2 : 92:9. ​If there are 24 dogs in the pet store, how many fish are there?

Answers

Answer: In the pet store, there are 81 fish.

Step-by-step explanation:

We know that:

The ratio of dogs to cats is 4:3

(this means that for every 4 dogs, there are 3 cats)

The ratio of cats to fish is 2:9

(this means that for every 2 cats, there are 9 fish).

Now, we know that there are a total of 24 dogs in the pet store.

Remembering that for each 4 dogs we have 3 cats, we first need to see how many times we have 4 dogs in a total of 24 dogs, this is:

24/4 = 6

So we have 6 times 4 dogs, then we will have 6 times 3 cats, this is a total of:

6*3 cats = 18 cats.

And now we know that for every 2 cats we have 9 fish.

Then we need to see how many times we have 2 cats in a total of 18 cats, this is:

18/2 = 9.

And for each one of these 9 groups, we will have 9 fish, then the total number of fish is:

9*9 = 81 fish

In the pet store, there are 81 fish.

Kelsey has 10 yards of ribbon. Each bow requires 3/8 yards of ribbon. How many bows can she make?

Answers

Answer:

she can make 26 bows

Step-by-step explanation:

She can make 26 bows

What is the y-intercept of 8y = -16x + 24

Answers

Answer:

Rearrange the equation8y=-16x+24 y=-2x+ 3 y- intercept: 3

Can you show work for 8.01/0.9

Answers

Answer:8.01/0.9=8.9

Step-by-step explanation:

Use the distributive property to rewrite the algebraic expression below
9 (r+12)

Answers

Answer:

9r+108

Step-by-step explanation:

9 times r, 9 times 12.

9r+ 12 times 9 equals 9r+108

10 points first person

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

a=20

b=70

c=20

d=70

e=110

Answer:

A. 20

B. 70

C.20

D.70

E. 110

Step-by-step explanation:

Hope this helps  

pls tell me if im wrong

A spinner 5 equal selection labeled 1- 5 is spun 50 times what is the theoretical probability of spinning an even number

Answers

Answer: 6/25

Step-by-step explanation: Hope this helps

How many minutes would it take a car traveling at a constant speed of 40 miles per hour to go 120 miles?​

Answers

Answer:

3 Hours = 180 Minutes

Step-by-step explanation:

Time=Distance/speed

X=120/40

X=3

60*3= 180

lynn has one red shirt one blue shirt and one yellow shirt to choose from. She also has one blue and one yellow necklace to choose from for work today are these values dependent or independent

Answers

I would say the answer is depending. the reason I choose this answer because she chose a random shirt, which she probably chose a necklace that would look best with the shirt she had randomly had choosen.

please help your smart right

Answers

Answer:

No

No

Yes

Yes

No

No

Step-by-step explanation:

I hope this helps

The square root of 73 is not irrational: NO
5.555repeating is NOT irrational:
NO
The square root of 121 IS irrational:
YES
56,239.436 IS irrational:
YES
17/52 IS NOT irrational:
No

Which point is a solution to the linear inequality y<
-1/2x+2
O (2, 3)
O (2,1)
O (3,-2)
O (-1,3)

Answers

Answer: Choice C.   (3,-2)

A diagram is shown below.

===============================================

Explanation:

There are two approaches we can take. Since we're given a list of choices, we can plug each of the coordinates one at a time into the inequality. If we get a true statement, then it is a solution.

For choice A, we have x = 2 and y = 3 paired up together. Plugging them into the given inequality leads to...

y < (-1/2)*x + 2

3 < (-1/2)*2 + 2

3 < -1 + 2

3 < 1

This is false because 3 is not smaller than 1. So (2,3) is not a solution. You should find that choice B leads to a similar situation because

y < (-1/2)*x + 2

1 < (-1/2)*2 + 2

1 < -1+2

1 < 1

and 1 cannot be smaller than itself. So (2,1) isn't a solution either.

However, choice C is the answer since,

y < (-1/2)*x + 2

-2 < (-1/2)*3 + 2

-2 < -1.5 + 2

-2 < 0.5

This is true because -2 is to the left of 0.5 on the number line. So that's why (3,-2) is a solution.

For choice D, you should find that (-1,3) doesn't make the inequality true.

-----------------------------------------------------------

An alternative approach:

As a visual way to solve this problem, we can graph the given inequality by following these steps

Draw a dashed line through the points (0,2) and (4,0). This forms the graph of y = (-1/2)x + 2Shade below the dashed line

We make the boundary line dashed because points on the boundary do not count as solution points. This is due to the lack of "or equal to" in the inequality sign. We shade below the boundary line because of the "less than".

As the diagram below indicates, the blue region consists of every (x,y) solution point that makes y < (-1/2)*x + 2 true.

The diagram also shows that only point C is in that blue region, making it a solution point. Point B on the boundary does not count as a solution. You can think of the dashed line as an electric fence you can only get closer to, but can't touch, in terms of determining a solution point.

So effectively, this is a quick and easy way to find solutions if you have a graphing calculator or online graphing tools (such as Desmos or GeoGebra).

the two shorter sides called legs for the right angle , true or false?

Answers

Answer:

True

Step-by-step explanation:

hi there!! i think your answer for this question is:

true!!

hope this is right and it helps! good luck! <3

X/2+1=6 i need help please

Answers

Answer:

x = 10

Step-by-step explanation: 10/2 = 5 + 1 = 6

(X/2) +1 = 6
X/2 =6-1=5
X =5*2 = 10

1
What is the relationship between Za and Zb?

A vertical agjes
B complementary andjes
C supplementary angjes
D none of the above

Answers

Answer:

B complementary andjes

Step-by-step explanation:

their sum is 90° so they're complementary

B complementary andjes

I need help! I can't figure out how to do this! So, can you help me?​

Answers

Answer:

5 - x=90°

6- angle c= 75°

7- angle a = 90°

Answer:

c = 75

Step-by-step explanation:

All triangles add up to 180. Add the two angles which you have, and then subtract that from 180. that will be your third angle value.

Classify each pair of angles as complementary, supplementary, or neither.

Drag and drop the choices into the boxes to correctly complete the table. Each pair of angles may belong to more than one category.


complementary supplementary neither

Answers

Answer:

neither; neither; supplementary

Step-by-step explanation:

Two angles are called complementary when their measures add to 90 degrees. Two angles are called supplementary when their measures add up to 180 degrees.

First picture: 32° + 48° = 80°

80° < 90° and 80° < 180°

Therefore they are neither

Second picture: 101° + 77°  = 178°

178° > 90° and 178° < 180°

Therefore they are neither

Third picture: 107° + 73° = 180°

180° < 90° but 180° = 180°

Therefore they are supplementary

neither neither and supplementery cus i smrt

tickets to a waterpark cost $53 per person. write an expression to show the total cost of tickets for p people (pre algebra)

Answers

Answer:

$53p

Step-by-step explanation:

If tickets to a waterpark cost $53 per person, this can be expressed as;

$53 = 1 person

To find the cost of p people, we will write;

$x = p people

Divide both expressions

53/x = 1/p

x * 1 = 53 * p

x = 53p

Hence the cost of p people is $53p

HELP PLEASE DONT GUESS :( ILL GIVE BRAILY

Answers

A and D sense if you add and subtract both sides it the lesson it sates that the problem will stay the same

A container of water holds 128 fluid ounces. Tyler drinks 4 fluid ounces of water every hour. How many fluid ounces are in the container after 8 hours?

Answers

8 x 4 is 32... so, 128 - 32 = 96. There are 96 fluid ounces left in the container after 8 hours.

.
Which of the following objects does not have three dimensions?
a cube
a line
a soda can
a house

Answers

Answer:

It's a line

Step-by-step explanation:

A line is not a three dimensional shape. I hope this helps :) also let me know if you got it right!

plz helppppppppppppppppppppppppppppp!!!!

Answers

Answer: Exact Form: is

[tex] \frac{399}{40} [/tex]

Decimal form: 9.975 Mixed number form:

[tex]9 \frac{39}{40} [/tex]

Find g(x)+ h(x)
g(x)= 3- 2x + 2x2
h(x)= 4x - 5 + 3x2

Answers

Step-by-step explanation:

put the values of g(x) and h(x) and collect the like terms and solve them

Other Questions
1. 2X >6 How do you solve this How did the 1898 Treaty of Paris shift the balance of power in the world? Which pair shows equivalent expressions? 1 you read about what it means to be physically, socially, emotionally, and spiritually healthy. Using the criteria in those notes, apply the information to your own life in order to better understand your current state of health:1. Explain which one of these dimensions is your strongest. (5 pts)2. 2. Explain which one of these dimensions is your weakest. (5 pts)3. 3. Identify at least one change you would be willing to make to become healthier in your weakest dimension. (5 pts)EE --Each of your 3 answers should be written in a paragraph at of least 6-8 sentences. Make sure you are including/integrating information from the notes about what it means to be healthy in the 2 dimensions you choose to write about. in your answers. What is the coefficient of WHAT ARE TOUGHS? Please help on this question for me! how did African Americans overcome adversity during World War II Ten years ago, Victor's age was half of the age he will be in 10 years. How old is henow? Net exports equala. imports minus exports.b.Y-(C + I + G).c. Y-(C-1-G)d. exports plus imports. Which does not influence population size?A. introducing a new species to an ecosystemB. natural disastersC. hibernationD. migration What comes into yourmind upon hearing the word 'Staffing'? What are the words you can associate to it? answer with explanation please! tysvm! Is this table linear How does the theory of plate tectonics explain the movement of the continents and changes to Earths surface such as volcanic eruption, earthquakes and mountain building? does anyone have a private server on royal high I need the new set pls Hello! Really need some help with this The fish population in a local stream is decreasing at a rate of 3% per year. The original population was 48,000. Write an exponential function to model this situation. Then find the population after 7 years. PLEASE I NEED HELP ASAP!!!!I will give brianliest if you have explanation and workings!! A can contains 414 mL of chicken broth. Rick poured 4 cans of broth into a pot for a soup recipe. How many liters of broth did Rick pour in the soup? 16.56 L 4.14 L 1.656 L 0.1656 L Name the war that is considered to be the worst religious war of the Reformation era.a.Protestant Catholic Warc.Thirty Years Warb.Holy Ward.Huguenot War