Answer:
20%
Step-by-step explanation:
What is the greatest common factor of 73 and 50?
Answer:
1
Step-by-step explanation:
plz mark as braileist if correct
thank you
Answer:
the geatest common factor of 73 and 50 is 1
A machine at a manufacturing plant can make 16 of Item A and 20 of Item B per hour. The machine runs 24 hours a day. Yesterday, it made 434 total items.
Part A: Write a system of equations to represent this scenario.
Part B: Solve the system of equations for each variable.
Part C: In your own words, write one paragraph explaining the work you did to solve steps A and B.
Answer:
A) x + y = 24 and 16x + 20y = 434
B) Item A = 11.5 hours per day
Item B = 12.5 hours per day
C) The work done in part A was to derive a system of equations based on the values given to us to produce the items where x and y denoted the number of hours per day it took to make item A and B respectively. Meanwhile, in part B, I employed the substitution method to solve the simultaneous equation derived in part A in order to get the number of hours per day used for each item.
Step-by-step explanation:
A) Let x represent the amount of hours it took to make item A and let y represent the amount of hours it took to make item B.
Thus, since the machine runs 24 hours a day, we have;
x + y = 24 - - - (eq 1)
Since the plant can make 16 of Item A and 20 of Item B per hour and it made 434 items yesterday, we have;
16x + 20y = 434 - - - (eq 2)
B) to find the time taken for each item per day, let's make x the subject in eq 1.
x = 24 - y
Put 24 - y for x in eq 2;
16(24 - y) + 20y = 434
384 - 16y + 20y = 434
4y = 434 - 384
4y = 50
y = 50/4
y = 12.5 hours
Thus, x = 24 - 12.5
x = 11.5 hours
C) The work done in part A was to derive a system of equations based on the values given to us to produce the items where x and y denoted the number of hours per day it took to make item A and B respectively. Meanwhile, in part B, I employed the substitution method to solve the simultaneous equation derived in part A in order to get the number of hours per day used for each item.
susie begins a new walking program with 600m on the first day. Each day she will increase her walk by 200m.how many kilometers will she walk on day 18 of her program
Answer:
4200m
Step-by-step explanation:
200 times 18 is 3600
3600 plus 600 is 4200
Mark brainliest or I'll literally drink water
Find the equation of the line with slope −1/5 and y-intercept (0,−2)
Answer:
e
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
We know slope is -1/5 and contains these points (0,-2)
y=-1/5x+b
Plug in x and y with those given points.
-2=-1/5(0)+b
-2=0+b
-2=b
y=-1/5x-2
Helpppppppppppppppppp qwq
−60.48 ÷ 4.8=
Answer:
-12.6
Step-by-step explanation:
Solve for x. The polygons in each pair are similar.
Answer:
B thak you very mvuhb:)
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
(4x - 6 )÷15 = 36÷184x - 6 = 15 × 24x - 6 = 304x = 30 + 6 4x = 36x = 36÷4x = 9MARK ME AS BRAINLIST PLZ FOLLOW MEmiss emily buys 8 ounces smoke salmon at 17.98 per pound how much money does miss emily spend on smoked salmon
Answer:
Convert ounce to pound.
8 ounce is 0.5 lbs
x/0.5 = 17.95/1
x=8.975
Miss Lawrence spent about $8.98
Step-by-step explanation:
Verizon has a special and is selling the new IPhone 7 for $299 to new customers. If the Apple Store is charging twice as much as verizon then how much is Apple charging for the new phone
Answer:
the answer is $598
Step-by-step explanation:
299×2=598
There are 178 boxes of cookies. In each box, there are 32 cookies. How many cookies are there altogether?
Answer:
5696 cookies
Step-by-step explanation:
You just need to multiply 178 and 32.
Answer:
5696
Step-by-step explanation:
you just have to multiply 178 by 32
PLSSS HELP ME WILL GIVE BRAINLIEST AND 38 POINTS
can someone help me please..? it’s almost the end of the semester and i’m failing every class, it would help me a lot
1)34
2)-38
3)13
4)-11
5)1
6)-1
7)-5
8)-7
help me please I will really appreciate it
Answer:
For the parallel one the gradient will stay the same, so you just need to work out the y-intercept
3=(-12)-6+c
3=12+c
c=-9
equation for parallel line y=-6x-9
Then for perpendicular the gradient is the reciprocal
so you substitute again
3=1/6(-2)+c
3=-1/3+c
c=10/3
the equation for perpendicular is y=1/6x+10/3
1. Jada measured the height of a plant in a science experiment and finds that, to the nearest 1/8 of an inch, it
is 6 5/8 inches.
a. What is the largest the actual height the plant could be?
b. What is the smallest the actual height the plant could be?
C. How large could the percent error in Jada's measurement be?
Answer:
here
Step-by-step explanation:
Given that the height(h) of the plant to the nearest 1/4 of an inch is 3/4 inches = 0.75 inches.
it is obvious that the height will lie within the range
Thus,
a. The largest actual height could be 0.875 inches, while
b. The smallest actual height could be 0.625 inches
c. The percentage error is given by the formula
if we take the lowest value, for instance, as the exact, i.e. 0.625 inches, then % error = [(0.75-0.625)/0.75]*100% = 16.7%
help me with math equation:))
Multiply both sides by -3
solve 12y^-4z^-2/6z^2y^-1
Answer:
2/y^5
Step-by-step explanation:
not sure but i think its this
ALGEBRA 1 ! Please help!! need asap 100 POINTS
Answer:
1. Skyler's processes are incorrect. She put (3^6)^x = 9, but when working with exponential problems, both sides have to have the same base. 3 does not equal nine, so you can automatically rule out her approach.
2. Robert's processes are correct. He set both bases equal to each other and then solved for the exponents.
3. Kaitlyn is also correct, she set the bases equal to 3 and solved for the exponents.
Step-by-step explanation:
When working with exponents, the goal is to get the bases equal to each other. In this case, you could have set it equal to 9 (which Robert did) or you could have set it equal to 3 (like Kaitlyn did). But you never want the bases to be conflicting, which is what Skyler did. Just by looking at the problem and using deductive reasoning, it is likely that Robert and Kaitlyn are both correct, since they have the same answers, although they used different methods, but it is still important to look at the steps.
Skyler's one mistake was setting 3 = 9, because that is impossible. If you plug in her answer of 3/2 into x, you get a ridiculous number of 19,683 = 9, which is not possibly true. For the others, when you plug in 1/3, you get 729^(1/3) = 9, so 9=9.
Hopefully this makes sense, if not, I can try to explain it better. Thanks much & have a wonderful day.
The explanation of whether Skyler, Robert or Kaitlyn were correct/wrong and the reason from their processes is that;
1) Skyler is wrong because she didn't make the bases of both sides to be equal before equating the exponents.
2) Robert is correct because he made the bases of both sides to be the same before equating the exponents.
3) Kaitlyn is correct because she made the bases of both sides to be the same before equating the exponents.
1) SKYLER'S PROCESS;The problem skyler wants to solve is;
729^(x) = 9
The first step is to reduce 729 to the lowest base to get; [3^(6)]^(x) = 9
Next she did was to equate 6x to 9.
When working with equality of exponents both sides ought to have the same base and so she could have converted 9 to have same base of 3 as the left hand side after which she will equate the exponents.
So skyler is wrong.
2) ROBERT'S PROCESS;We saw that skyler didn'take both bases equal to each other but now Robert has done the correct thing by having;
9^(3x) = 9¹
After which he equated the exponents to get;
3x = 1
x = 1/3
Thus; Robert is correct
3) KAITLYN'S PROCESS;Kaitlyn is also correct because she followed the same correct pattern of ensuring the bases are the same before equating their exponents.
Read more about laws of exponents at; https://brainly.com/question/11761858
Fill in the blanks to make each equation true
2+____ -__−16=(−4)(+4)
52−−4=(5+4)(−____)
22+10+12=____(+2)(+3)
___2−17+14=(2+7)(−3+2)
302+33−18=3(__+3)(5−2)
Avaliable responses 0 1 2-2 4- 4 5-5 6 -6
Answer:
–5 + 8 = 3. Find each sum. 1. –4 + (–8). 2. 14 + 16. 3. –43 + (–12). –12. 30. –55. 4. ... 1. Change the minus sign to a plus. 2. Find the opposite of the 2nd number. 3. Add ... –8 + –2. –3. –8. –10. 4. –3 – 24. 5. 10 – 17. 6. 13 – 9. = –3 + –24. = 10 + –17 ... 30. 5 + 4 x 3 = ____46_______. 12. (7)(9) +. 9. 3 – 20 x 3 = ____6______.
Step-by-step explanation:
what about this one
Dena, Barb, Ryan, and Joe played a game where the lowest value wins. Dena's score was 3. Barbs score was -6. Ryan's score was -4. And Joe's score was -2. A) Joe's score beat Dena's score B) Ryan's score beat Barbs score C) Joe had the worst score D) Dena won the game
Answer:
A.) Joe's score beat Dena's score
Step-by-step explanation:
When you use negative numbers (Numbers that start with a negative sign (-)), the bigger the number after the negative, the smaller the number and also a negative number is always less than a positive number. This means that Joe's score beats Dena's score, because Joe's score is negative and Dena's score is positive, so Joe's score is lesser than Dena's score.
14m - (5 + 8m) can some one help me solve this
Answer: 6m= -5
Step-by-step explanation:
Answer:
1m
Step-by-step explanation:
first you add 5+8m which will equal 13m then you subtract 14m by 13m giving you a total of 1.
solve the equation 5g + 3 =7 + 3g
Answer:
g=2 i hope this helps
It always helps if you rate,like and mark brainliest :D
have a good day.
What is the correct answer?
Answer:D
$6/ 8 bottles = $0.75 per bottle for Sunny’s
$11/ 15 bottles = $0.7333 per bottle for Shruti’s
Step-by-step explanation:
Answer:
Find the number of dollars per kind of water. Then try multiplying the dollar amount per one water by 8 and 15 depends on water. If you need help try finding helpful videos or ask your parents.
Step-by-step explanation:
If you just get an answer and not understand how you got it, then you won't be able to it later and it will get worse and worse.
Maria decided to take her family out for dinner at a restaurant the total cost was $96.00 She decided to leave the waiter a tip of %18 of the cost of the dinner What is the total cost of the dinner including the tip without the tax
Answer:
$113.28 is the total cost
Step-by-step explanation:
18%= 0.18
96 x 0.18= $17.28
96 + 17.28= $113.28
If the simple interest on $3,000 for 10 years is $1,800, then what is the interest rate?
Answer:
17
Step-by-step explanation:
First, converting R percent to r a decimal
r = R/100 = 17%/100 = 0.17 per year,
then, solving our equation
I = 1800 × 0.17 × 10 = 3060
I = $ 3,060.00
The simple interest accumulated
on a principal of $ 1,800.00
at a rate of 17% per year
for 10 years is $ 3,060.00.
Could someone help with the domain and range of these 2 graphs?
3)Domain [4 to infinity]
Range [0 to infinity]
4)Domain [ - 3 to 3]
Range [ - 2 to 4]
please help me find point D 10 points!!
The equation of the line of best fit of a scatter plot is y = −5x − 2. What is the slope of the equation?
−5
−2
2
5
Answer:
5
Step-by-step explanation:
The response is 5. The slope is always the coefficient of x in a slope-intercept equation.
Answer:
The correct answer for this equation is -5 I know this because when I went to my previous middle school my old teacher had me grade this exact question.
Step-by-step explanation:
The owner of a garden center pays $12 for each birdbath. She sells them for 55% more than she paid. Decide whether each expression represents the selling price for b birdbaths.Choose Yes or No for each expression.A.12b1 1. 55(12b) u Yesu Nob. 12(0 . 45b) u Yesu Noc.12b(1. 55)u Yesu Nod. 12(0 . 55b) u Yesu Noe. 12b(1 1 0.55)u Yesu No
Answer:
[tex]Selling\ Price = 12b(1.55)[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]Cost\ Price = \$12[/tex]
[tex]Selling\ Price = 55\%\ more[/tex]
Required
Write an expression for the selling price for b birdbaths
This selling price for 1 birdbath is calculated as:
[tex]Selling\ Price = Cost\ Price + 55\% * Cost\ Price[/tex]
Substitute 12 for Cost Price
[tex]Selling\ Price = 12 + 55\% * 12[/tex]
Factorize:
[tex]Selling\ Price = 12(1 + 55\%)[/tex]
Express percentage as decimal
[tex]Selling\ Price = 12(1 + 0.55)[/tex]
[tex]Selling\ Price = 12(1.55)[/tex]
For b birdbaths, the selling price is:
[tex]Selling\ Price = 12(1.55) * b[/tex]
[tex]Selling\ Price = 12b(1.55)[/tex]
The options are not clear; However [tex]12b(1.55)[/tex] answers the question.
can someone please explain inverse operations to me??
Answer:
The operation that reverses the effect of another operation. Example: Addition and subtraction are inverse operations. Start with 7, then add 3 we get 10, now subtract 3 and we get back to 7.
Step-by-step explanation:
Answer:
Inverse operations are opposite operations that undo each other. Addition and subtraction are inverse operations. Multiplication and division are inverse operations.
PLZ MARK AS BRAINLIEST
Nick has an album that holds 700 stamps . Each page of the album holds 7 stamps. If 75% of the album is empty, how many pages are filled with stamps?
Answer:
25
Step-by-step explanation:
700/7=100, 75% of 100 is 75 pages and 100-75=25 so 25 pages