Answer:
74.8
Step-by-step explanation:
Cos M = adjacent/hypotenuse = 26/99
M = [tex]Cos^{-1}[/tex](26/99)
M = 74.774 ≅ 74.8
Answer:
74.8 is the correct answer
Step-by-step explanation:
What is tan K?
please show your work
How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?
Answer:
$2.52
Step-by-step explanation:
1.68/ 6 = $0.28 each pencil
0.28 x 9 = $2.52
The Vincent family played a game of basketball. For each game, Ben kept a record of the number of 2-point baskets he attempted, and the number of 3-point baskets he attempted. After the family played several games, he made a scatter plot of the data using the 2-point shots as the x-variable and the 3-point shots as the y-variable. The scatter plot has a line of best fit with the equation y=1.2x+3.1
Answer:
your answer is The y-intercept represents how many 3-point shots Ben will try to make if he attempts 0 2-point shots.
Step-by-step explanation:
Answer:The y-intercept represents how many 3-point shots Ben will try to make if he attempts 0 2-point shots.
Step-by-step explanation:
How does an expression differ from an equation?
A linear equation is an equation whose graph is a straight line.
Answer:
True
Step-by-step explanation:
Plotting the point of any linear equation on a graph gives a straight line
Answer:
True
Step-by-step explanation:
I will give Brainliest or a Cookie, your choice
A pizza with a diameter of 8 inches costs $10 and a pizza
with a radius of 5 inches costs $12. Which pizza is the
best buy (square inches per dollar)?
Answer:
8 inch is your best buy
Step-by-step explanation:
8inch diameter =10 dollars
5 inch radius = 12 dollars
so if we get each equal to the diameter it should be 10 inch and that would be 24 dollars vs . 8 in for 10 dollars. So best buy would be 8 inch
what is 7 -7/8 by the way this is a fraction question
Answer: 6 1/8
Step-by-step explanation:
6 1/8 that's what I got but I'm not sure
A corner store sells two kinds of baked goods: cakes and pies. A cake costs $6 and a pie costs $12. In one
day, the store sold 13 baked goods for a total of $108. How many cakes did they sell?
Marilyn and Frank each save $25 per month. Their savings are $3x and $2x respectively. What amount will be the sum of their savings 5 months from now?
Answer:yutu
gdffg
Step-by-step explanation:
uytyuytuyuyu dfgdgdg
Answer: the answer is b on the forum
Step-by-step explanation:
Solve the following system in any
manner.
4x + 8y = -3
6x + 12y= -7
Can someone please help me with this?
Answer:
No Solution.
Step-by-step explanation:
4x+8y=-3
6x+12y=-7
------------------
3(4x+8y)=3(-3)
-2(6x+12y)=-2(-7)
--------------------------
12x+24y=-9
-12x-24y=14
-------------------
0=5
no solution.
Show that the triangles are similar and write a similarity statement.
F.
5
G
24
15
18
H
16.5 J 5.5 K
HG
HJ
GJ
II
II
So AGHJ~A
Answer:
the circle is a square so that means a triangle is a circle
Step-by-step explanation:
which of the following angle relationships are correct?
Answer:
B but am not sure tho it's probably A
Can you please answer these correctly
Answer:
zeros= none
axis of symmetry= 3
vertex = 3,1
y int. = 7
domain= Xer
range= y >7, yer
answer quick
Calculate the slope of the line going through A(-4,3) and B(0,6)
Answer:
¾
Step-by-step explanation:
[tex]\boxed{slope = \frac{y1 - y2}{x1 - x2} }[/tex]
☆ (x₁, y₁) is the first coordinate and (x₂, y₂) is the second coordinate
Slope of line
[tex] = \frac{6 - 3}{0 - ( - 4)} [/tex]
[tex] =\frac{3}{4} [/tex]
what is the distance between the points (1,0) and (-1,6)
Answer:
2[tex]\sqrt{10}[/tex]
Step-by-step explanation:
(✿◡‿◡) <--- she wants Brainliest
what is the value of x
Answer:
x=11
Step-by-step explanation:
6x + 1 + 7x = 144
13x + 1 = 144
13x = 143
x = 11
Can someone help me? Thank you
Answer:
1
Step-by-step explanation:
Any number to the power of 0 is 1
Answer:
1
Step-by-step explanation:
If you ever put a number to the power of 0, then its answer is 1
a) A graph is drawn below.
у
Explain how you know that y is
not directly proportional to x.
Answer:
Y is not directly proportional to x because the line does not pass through the Origin.
2.7+ a/0.6=1.7
What's A.
Answer:
a = 0.6
Step-by-step explanation:
i hope im right
michalle bought a new tablet for 360 last month now it priced at 280 what is the percent of change in price of the tablet
Answer:
Step-by-step explanation:
%change=100(280-360)/360
%change=-200/9%
%change=-22.22% (to nearest hundredth)
What is the slope of the line? Explain how you calculated the slope in the graph going through the points (-6,-3) and (-2,-8).
Answer:
[tex]\frac{-5}{4}[/tex]
Step-by-step explanation:
Use the slope formula so y2 - y1 / x2 - x1 [the numbers are subscripts]
So -8 - (-3) / -2 - (-6) so -8+3/-2+6, therefore -5/4
What is the measure of angle EBD
Answer:
EBD = 156
Short-term explanation :
it's the best I can do
Use the substitution method to solve the system of equations.choose the correct ordered pair. x+2y=12 -x=-y-6
Answer:
Point Form: 8,2
Equation Form: x = 8, y = 2
Step-by-step explanation:
solve for the first variable in one of the equations, then substitute the result into the other equation.
Answer:
(8,2)
Step-by-step explanation:
Helpppppp me pleaseeee
Answer:
3. C
4. D
Step-by-step explanation:
1. add flat fee to each song.
2. Multiply 0.15 by 25 then add 10
Solve for
Help me please
Answer:
x = 7
Step-by-step explanation:
tan 30 = x/7√3
tan 30 = 0.5774
x = 0.5774(7√3)
x = 7
write 16 + 32 = as a product of two factors using GCF and the distributive property
Answer:
16 (1+2)
Step-by-step explanation:
factors of 16: 1,2,4,8,16
factors of 32: 1,2,4,8,16,32
16 x 1 = 16
16 x 2 = 32
PLZ BE HONEST does my face look GoOfe?
what the hell is that creature?
Step-by-step explanation: a little
weird question
What is 3/4 divided by 1/8? Draw a diagram to solve
Answer:
6
Step-by-step explanation:
Sorry I can't draw a diagram :/
Switch 1/8 upside down to, 8/1
(3/4)*(8/1)=(24/4)
(24/4)=6
a ladder is 6 ft 9 in tall how tall is it in inches
Answer:
81 in
Step-by-step explanation:
1 ft=12in
12x6=72in
72+9=81