IMMA CRY SOMEONE HELP ME ASAP

IMMA CRY SOMEONE HELP ME ASAP

Answers

Answer 1

Answer:

B. -2 (x+6)/(x+4)(x-4)

Answer 2
Good luck with that I hope you pass or whatever ┐( ̄ー ̄)┌

Related Questions


The answer is A
You’re welcome

Answers

Answer:

so you answered your own question?

find the lateral surface area of the figure below ​

Answers

Answer:

242

First is 9 times 10 which is 90, then 4 times 8 is 32 divided by 2 which is 16 times 2 since there are two, 32 again. 8 times 10 is 80. 4 times 10 is 40.

90 + 32 + 80 + 40 = 242

Step-by-step explanation:

Find the perimeter of a square with an area of 702.25 square yards
A)26.5 yards
B)106 yards
C)175.56 yards

Answers

Answer:

P=106

Step-by-step explanation:

A=a2

P=4a

Solving forP

P=4A=4·702.25=106

Answer:

C

Step-by-step explanation:

702.25 / 4 = 175.5625

Round 175.5625 to 175.56

(sorry if this is confusign)

What is the measure of the missing angles?

Answers

Answer:

[tex]x = 64 + 45 \\ x = 109[/tex]

I need help with part b and c pretty p please show your work so I can do this

Answers

It is black just letting u know

Mrs. Smith charges $30 per hour for tutoring
services plus a one time fee of $10 for supplies.
How many tutoring sessions can a student attend
if the parent will spend, at most, $2,500?

Answers

Answer:

62.5

Step-by-step explanation:

$30 per hour + one time fee of $10= 40$ in total.

[tex] \frac{2500}{40} = 62.5[/tex]

Answer:

83 hours of tutoring, I think.

Step-by-step explanation:

If there is a total of 2,500 dollars to spend, you have to subtract the 10 dollar fee from it first to get 2,490 dollars. Then, you divide that by 30 dollars to get the total amount of hours which is 83.

I need help right now I’m in my class plz help

Answers

Answer:

1/3x + 1/2

Step-by-step explanation:

combine like terms 1/3x plus 2/3x equals 3/3x - 2/3x = 1/3x

and 3/4-1/4 = 2/4.

Answer:

1/3x+1/2

Step-by-step explanation:

1/3x+2/3x-2/3x+3/4-1/4      eliminated +2/3x-2/3x

1/3x+3/4-1/4

1/3x+2/4    simplify 2/4 to 1/2

1/3x+1/2

37. What is the value of x?
(4x + 12)
A 12
C 18
B 19.5
D 60

Answers

I think it is b cuz I have to answer from my texr book

15x3 - 5x²y + 5xy, factorization

Answers

5•3•x•x•x-5•x•x•y+5•x•y=
5x(3x^2-xy+y)
Hope this explanation helps

In the kite picture above, find all the missing measures.

M<1=
M<2=
M<3=

Answers

Answer:

90

51

39

Step-by-step explanation:

hope this helps u have a great day

Answer:

opposite angles are ≈ diagonals of a kite are ⊥

∠1=90°

∠2=51°

∠3= 90°-51°=39°

∠3=39°

[tex]----------\\hope ~ it ~ helps\\\\have ~ a ~ great~ day.[/tex]

Which of the following graphs represents the equation
2x + y = 12?

Answers

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

What is 5% of 700

Need ASAP

Answers

Answer:

35

Step-by-step explanation:

Answer:

The answer is 35

Step-by-step explanation:

all i did was multiply 5% by 700

Help me with this please

Answers

Answer: (6,4)

10 + 2 / 2 = 6

-1 + (-7) / 2 = -4

Answer:

Step-by-step explanation:

the mid point formula is   Midpoint = (x1+x2)/2 , (y1+y2)/2

I know that probably looks like a jumbled mess huh .. the formula

In words it's basically saying.. get the distance between the two points and take half of that

S = (10, -1)   where it takes the form of (x1,y1)

T = (2, -7 )  where it takes the form of (x2,y2)

then midpoint = (10+2) / 2 , (-1+(-7)) /2 ]

midpoint =  12/2 , -8/2

midpoint = ( 6 , -4 )

The time spent watching television in hours on a daily basis of eight different people was used to create the box plot shown above. Which of the sets of times below matches the given box plot? A. Time Watching Television: 1, 2, 2, 2, 3, 4, 4, 5 B. Time Watching Television: 1, 2, 2, 3, 3, 3, 4, 5 C. Time Watching Television: 1, 2, 2, 2, 3, 3, 4, 5 D. Time Watching Television: 1, 1, 1, 2, 3, 3, 4, 5

Answers

a time watching television d

Richie is solving the equation x^2 – 12x = 28 by completing the square. What number should he add to
both sides of the equation to complete the square? Pleaseee Help

Answers

Answer:

Richie should add the number 36 to both sides.

Step-by-step explanation:

To complete the square, you need to divide b by 2, square it, then add it to both sides. In this case, you'd do this:

12/2=6

6^2=36

I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?

14 rolls of paper towels for $18
or
10 rolls of paper towels for $12

what is the unit rate for the 14 roll option

Answers

Answer: The second one, 10 rolls for $12. 1.29 (Rounded)

Step-by-step explanation:

14/18 is 1.29 (Rounded)

10/12 is 1.20.

The unit rate is cheaper, therefore making it the better buy

The 10 roll option is better:
Make both numbers of rolls 140 (14x10 and 10x14)
Do the same with the dollars:
10 roll option: $168 but 14 roll option: $180
Bottom option is better

solve the triangle a=? b=7m c=10m

Answers

Answer:

[tex]\sqrt{149}[/tex]

Step-by-step explanation:

The third side of a triangle can be any value in the range of -

1 ≤ a < 17.

What is a triangle?A triangle is a polygon with three edges and three vertices. It is one of the basic shapes in geometry.In Euclidean geometry, any three points, when non-collinear, determine a unique triangle and simultaneously, a unique plane

Given are two sides of a triangle as b = 7m and c = 10m.

The sum of two sides of a triangle is always greater than the third side. Mathematically -

a < {b + c}

a < {7 + 10}

a < 17

a ∈ [1, 16]

Therefore, the third side of a triangle can be any value in the range of -

1 ≤ a < 17.

To solve more questions on triangles, visit the link below -

https://brainly.com/question/12538366

#SPJ2

PLEASE HELP ITS DUE BY 11!! I NEED ALL QUESTIONS SOLVED AND I WILL MARK BRAINLIEST

Answers

I’ve attached my work!
X=15 than you just plug it in for each angle

Answer:

∠A = 60°

∠B = 42°

∠C = 78°

Step-by-step explanation:

∵ In a triangle, sum of all the three interior angles is 180°

∴ m∠A + m∠B + m∠C = 180°

∴ (4x)° + (3x - 3)° + (5x + 3)° = 180°

∴ (4x + 3x - 3 + 5x + 3)° = 180°

∴ (12x)° = 180°

∴ 12x = 180

∴ x = 180/12

∴ x = 15

∠A = (4x)° = (4× 15)° = 60°

∠B = (3x-3)° = (3× 15-3)° =(45-3)°= 42°

∠C = (5x+3)° = (5× 15 + 3)° =(75 + 3)°= 78°

Pleaseee needing helppp

Answers

Answer:

You were correct.

Step-by-step explanation:

If the input to the function y = 4x - 3 is 2 Then

y = 4 * 2 - 3

= 8 - 3

= 5

Hope it helps :)

you are correct, the answer is 5

Help! Check if my answer is right please, I’m marking brainliest!!!

A. 46.1
B. 50.1 - (my answer)
C. 76
D. 54.2

Show work, if possible. Thanks❤️

Answers

Answer:

its B

Step-by-step explanation:

Please anwser fast thank you!

Answers

Have you tried looking the answer up?

Find the SLOPE between (-8,9) and (-4,12) Write answer as a SIMPLIFIED FRACTION.​

Answers

Umm so I’m thinking -3/4 .... you welcome

The half-life of a certain radioactive material is 83 hours. An initial amount of the material has a mass of 67 kg. Write an exponential function that models the decay of this material. Find how much radioactive material remains after 5 hours. Round the answer to the nearest thousandth.​

Answers

Answer:

Initial amount of the material is 67 kgHal-life is 83 hours

The required equation is:

m(x) = 67 * [tex](1/2)^{x/83}[/tex], where m- remaining amount of the radioactive material, x - number of hours

After 5 hours the material remains:

m(5) = 67 * [tex](1/2)^{5/83}[/tex] = 64.260 (rounded)

Staples sells 5 packs of paper for $7.80. How much would 3 packs cost? help

Answers

divide $7.80 by 3
gives you $2.6

Pls helppp due soon!!

Answers

Answer:

I think the answer is B

Step-by-step explanation:

Sorry if it's wrong

Answer: i think its b

Step-by-step explanation:

it costs $5.25 for a bottle of 150 vitamins. if the cost varies directly with the number vitamins in the bottle, what should a bottle of 250 vitamins cost?

Answers

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

I HOPE THIS HELPS YOU OUT WITH YOUR QUESTION! PLZ LET ME KNOW IF IT DID! IT MAKES ME FEEL GOOD THAT SOMEONE APPRECIATES IT! ANYWAY, IF YOU HAVE A FEW MINUTES PLZ GOT TO MY PROFILE AND THANK MY ANSWERS (THE MORE THE MERRIER)

yeah it would be 8.75

I NEED HELP ASAP I ONLY HAVE 10 MINUTES LEFT!!!!

The average newborn baby weighs 7.0 pounds, give or take 1 pound. The average newborn hippopotamus weighs 40 pounds, give or take 1 pound. Which statement is true about the percent error of each of the two newborns?
a. A newborn baby has a smaller percent error
b. A newborn hippopotamus has a smaller percent error
c. Both newborns have the same percent error
d. There is not enough information to decide

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

since the average newborn hippopotamus has a larger weight, if you give or take one pound, the percent error will not make as much of a difference as it would with the weight of an average newborn baby (7 pounds). therefore, a newborn hippopotamus has a smaller percent error.

Use the information provided to write the standard form equation of each hyperbola. (pls hurry!)

Answers

i see no information provided, sorry:(

Quadrilateral ABCD is rotated 90° clockwise about the origin. What are the
coordinates of quadrilateral A'B'C'D?
A(-5,5) BC-1,5 DA
C(412)
DC51)
C
B
O
A. A'(5,-5), B' (1, -5), C'(1,-2),
D'(5, -1)
O B. A'(5,5), B'(5,1), C' (2, 1), D' (1,5)
O c. A'(5,5), B' (1,5), C' (1,2). D'(5, 1)
O D. A'(-5, -5), B'(-5, -1), C'(-2, -1),

Answers

A.A’(5,-5),B’(1,-5),C’(1,-2)

The coordinates of quadrilateral A'B'C'D are; A. A’(5,-5),B’(1,-5),C’(1,-2)

What is a quadrilateral?

Any closed figure made by 4 line segments joined end to end in series is called a quadrilateral.

We are given that Quadrilateral ABCD is rotated 90° clockwise about the origin.

A(-5,5) B (1,5 ) C(4, 12) D (5, 1)

Consider the point be having coordinates (x,y).

If the point is in first quadrant:

Subcase: Clockwise rotation:

Then (x,y) → (y, -x)

Subcase: Counterclockwise rotation:

Then (x,y) → (-y, x)

The coordinates of quadrilateral A'B'C'D are follows as;

A’(5,-5),B’(1,-5),C’(1,-2)

So, the correct option is A

Learn more about quadrilateral;

https://brainly.com/question/13805601

#SPJ2

43 lbs of bananas cost $86. How many
lbs of bananas can you get with $100 ?
will get brainliest

Answers

Answer:

$200

Step-by-step explanation:

Hey There!

So first we want to find the price of each pound of banana

To do this we divide the cost by amount of bananas bought

86/43=2

so each pound of bananas cost $2

now we just multiply 2 and 100

2x100=200

so 100 pounds of bananas would cost $200

hope this helps :)

Answer:

50

Step-by-step explanation:

Calculate how much 1lbs of bananas cost by dividing 86 by 43. getting you 2. That means each lbs of bananas is $2. Then divide $100 by $2 getting you 50 because you have $100. So you can get 50lbs of bananas with $100.

Other Questions
explain how will you deal with the change that the principal changed your teacher and gave you the one that doesn't produce the same impact or results on you? Write each polynomial in standard form. Identify the leading coefficient.4x + 2x5 6x3 + 2 Careers in the Hospitality and Tourism career cluster areO highly desirable and pay high wages.O bountiful and expected to continue to grow.O seldom desirable and pay low wages.O limited and expected to continue to decline. how do you simplify an expression like -3x + 15 - 8x? do you combine like terms and if so, how? Which shows the GCF of 18 and 24 with 1824 in simplest form? Need help (Show Work) Need help plz and thank u Please help I give brainliest Irony occurs when what actually happens turns out to be completely different from what would be expected. In writing orspeaking, irony involves using words so the intended meaning is the opposite of the literal meaning. 1. List two topics you think would be important to include in your training onadmitting patients. You bought a magazine for $7 and some candy bars for $3 each. You spent a total of $16. Howmany candy bars did you buy? anyone has last minute tips for the SAT on saturday? What is the coefficient of 20x?A. 20xB. xC. 20D. multiplication PLZ HELP DUE IN 30 MIN All of the following are functions of smooth muscles EXCEPT: A. heartbeat B. breathing C. perspiration D. digestion Edg How to ask someones name in French could someone help me!Consider a cup made of plastic. What are the pros of using plastic? Hi! I know this is not the correct way to ask a question, but may someone explain how to do the Division Property of Equality and the Multiplication Property of Equality? find the value of x in given expression[tex] {x}^{2} = 32 {}^{2} [/tex] Which symbolic mapping statement correctly describes a reflection across the line y=x?A. (x,y)(x,y)B. (x,y)(x,y)C. (x,y)(y,x)D. (x,y)(x,y)