Answer:
4
Step-by-step explanation:
4 times 7 = 28
28 + 2 = 30
30/3 = 10
Answer:
4
Step-by-step explanation:
In numerical terms, write down what the problem says to,
( 7x + 2 ) ÷ 3 = 10
Now solve with inverse operations and simplification,
( 7x + 2 ) ÷ 3 = 10
*3 *3
7x + 2 = 30
-2 -2
7x = 28
÷7 ÷7
x = 4
Use the properties of
addition to simplify:
2w + 2 - 98 + 4w-r
Answer:
−r+6w−96
Step-by-step explanation:
Answer
-r+6w-96
Step-by-step explanation:
Liza gets paid $5.25 an hour to babysit her little cousins. Last weekend, she watched them for three hours on Friday, nine hours on Saturday, and seven hours on Sunday. How much money does her aunt owe her for her babysitting services? A. $99.85 B. $99.75 C. $95.00 D. $63.00
Answer:
B. $99.75
Step-by-step explanation:
The expression is 5.25(3+9+7) which is 99.75
Answer:
c
Step-by-step explanation:
Solve the System of Equations using Substitution.
-3x+2y=12
x=2y-8
Answer:
(-2,3)
Step-by-step explanation:
x=2y−8;−3x+2y=12
x=2y−8
−3x+2y=12
−3(2y−8)+2y=12
−4y+24=12
−4y+24+−24=12+−24
−4y=−12
-4y=-12
y=3
x=2y−8
x=(2)(3)−8
x=−2
significant figures of 5.50
Cashews cost $1.74 per pound. Walnuts cost $1.92 per pound. How much will 3
5
pounds of cashews and 2
pounds of walnuts cost in all?
Answer:
6.09+3.84=9.93 is the desired answer
Step-by-step explanation:
Cashews total cost step by step
1.74×3.5
Multiply 1.74 and 3.5 to get 6.09.
6.09
Peanuts total cost step by step
1.92×2
Multiply 1.92 and 2 to get 3.84.
3.84
Roger made a table showing how he spent his time in one day. How many days
will go by before Rodger has slept the equivalent of one day. Explain how you found your answer!
Data:
work : 1/3 day
sleep : 3/8 day
meals: 1/8 day
computer : 1/6 day
PLSSS.... Answer must be whole #
Answer:
Roger will have to sleep 2.667 days.
Step-by-step explanation:
If Roger sleeps 3 / 8 of a day in one day.
Then for Roger to sleep the equivalent of one day he will have to sleep
=
a landscaper is designing a park in the shape of a kite with a fountain in the center, F. AK = 28 ft, PF=48 ft and F=32 ft. He wants to install a walkway around the border of the park. The inside edge of the walkway will be edged with brick. The bricks are purchased in linear feet. How many linear feet of bricks should he purchaase?
Answer:
169.9
Step-by-step explanation:
what muiltupication will give you 900
Answer:
900x0
Step-by-step explanation:
>:)
Answer:
100x9, 90x10, 22.5x40
Step-by-step explanation:
There is a lot more but you got to look it up
write an equation for the line that passes through (-4,1) and (-8,6)
Answer:
[tex]y=- \frac{5}{4}x-4[/tex]
Step-by-step explanation:
1) if the A has coordinates (-4;1) and B - (-8;6), then it is possible to write the formula of the required line:
[tex]\frac{X-X_A}{X_A-X_B} =\frac{Y-Y_A}{Y_B-Y_A};[/tex]
2) if to substitute the coordinates given in the condition, then:
[tex]\frac{X+4}{-8+4} =\frac{Y-1}{6-1};[/tex]
3) finally, the required equation of the line is:
-4y=5x+16; ⇔y= -5/4 x-4 (slope-intersection form)
PS. note, the suggested solution is not the only one.
I need the answers ASAP •_•
Answer:
17) vertical
18) vertical
19) vertical
20) adjacent
The diameter of a bowl is 14 cm. What is the circumference? Give the exact
answer in terms of pi.
2
7п cm
147 cm
287 cm
43.967 cm
Represent the equation: 2x + 3 = 11
Answer: x=4
Step-by-step explanation:
Answer:
4
Step-by-step explanation:
2x+3=11
so take 3 and subtract it from 11
you'll get 8
then take 2x and divide it by 8
= 4
If an article costs a store $17.45 and if it sells the article for $22.95, what percentage markup is it using?L
Help me! Greatly appreciated if you do, I really need this done.
Answer:
Hope this helps :)
Step-by-step explanation:
Median: 58
Lower Quartile: 55
Upper Quartile: 63
Minimum: 46
Maximum: 66
Can someone answer the question ??
Daisy is making lemonade with water and lemons. Based on the table below, how many lemons are needed for 24 oz. of water?
ANSWER NOW PLEASE
HELPPPP PLEASE ANSWER THIS CORRECTLY AND U WILL GET BRAINLIEST WHAT IS THE SOLUTION TO THIS PROBLEM
Answer:
The other equation should be y= -5/3x +3 comment
if you have any questions
Step-by-step explanation:
Brainliest?!?!?
Answer:
Step-by-step explanation: ok so if 5x + 3y =9
then you have to subtract 3-x15= and then you will get your answer
Lena has $7.00. She earns $10.50 for walking dogs. Then she spends $5.99 for a pair of earrings. How much money, in dollars, does Lena have left?
Answer:
11.51
7+10.55=17.55
17.55-5.99=11.51
Answer:
11.51
Step-by-step explanation:
7+10.55=17.55
17.55-5.99=11.51
pls mark brainliest
A hat costs x dollars and you can use the expression x -0.20x to find the cost of the hat
with a 20% discount. What is another expression that would represent the cost of the
hat after the discount?
Jennie has 7 tickets for carnival rides. The Ferris wheel costs 4 tickets, The roller coaster costs 6 tickets. the merry-go-round cost 3 tickets. Jennie wants to ride all three rides. She correctly writes and solves an equation to find t, the number of additional tickets she must buy. Which could show Jennie's work?
Answer: 6
Step-by-step explanation:
7 - 3 = 4
3 - 4 = 0
0 - 6 = -6
Answer:
Step-by-step explanation:
Games
eeww
The polygons
are similar. Find the value of x.
S
X 1
9
the
R
X =
The measures of two complementary angles are described by the expression(13y+12) and (20y+12). Find the measures of angles
Step-by-step explanation:
complementary angles means that both of them together = 90
13y +12 + 20y + 12 = 90
add all y together and numbers together
33y + 24 = 90
solve for y
33y= 66. y= 2
now let's get the measurements of the angles
13(2) + 12= 38
20(2) + 12= 52
the ratio of 8 melons to 36 fruits
8/36
= 2/9 after dividing by 4
Please mark as brainliest.
Answer:
Step-by-step explanation:
8:36
4:18:
2:9
the point u(3 , -4) is reflected over the x -axis what are the coordinates of the resulting point , u'?
Answer:
Please find attached pdf
Step-by-step explanation:
please help!!!!!! i will also give
Answer:
22. 108 cm²
23. 100 cm²
Step-by-step explanation:
The area of a trapazoid is:
A = (a+b)/2 (h)
input the values:
22. (6+12)/2 (6)
23. (7+18)/2 (4)
Hope this helped :)
can smby help me plz ?!
Answer:
i need these points sorry
Step-by-step explanation:
Ms. Miller bought burgers for her math students. She paid $39.78 for all burgers. She has 17 students in her class. Choose a variable to represent the cost of one burger, and write an expression for this.
I will give brainliest to the best answer, please answer quickly.
Answer:
The variable that will represent the cost of one burger will be "b".
The equation is $39.78/17=b
Answer is $2.34
Step-by-step explanation:
Find out how many students she has.
Find out how much she paid for all burgers.
Divide amount she paid for all the burgers by the amount of students she has.
Finally, you have your answer.
Could someone help me with this question?
Answer:
Step-by-step explanation:
Help me pls pls pls
Answer:
1,3
Step-by-step explanation:
1,3
PLEASE HELP ME MATCH!
Answer:
Step-by-step explanation:
I hope it helps you ,
Your answer is in image format,