Answer:
-17
Step-by-step explanation:
First, apply -2 in the equation.
It will then be 6 (-2) - 5 = ?
You have to multiply the 6 by the -2
It is -12
Then subtract the 5 from the equation
Then you get -17
Plot the ordered pair in a coordinate plane. (-5,-2) on a graph
Answer:
i need a graph to point out at
Step-by-step explanation:
What is the simplified base for the function f(x) = 2(7272x)?
02
O 3
O 9
O 18
Answer:
C.9
Step-by-step explanation:
The simplified base for the function given is 9.
What is a function?A function in math is a rule or expression that defines a relationship between one variable (the input or independent variable) and another variable (the output or dependent variable). A function assigns to each input exactly one output.
Given that, a function f(x) = 2(∛27)²ˣ, we need to find its simplest base,
So,
f(x) = 2(∛27)²ˣ
= 2(3)²ˣ [∵ 3³ = 27, ∴ ∛27 = 3]
= 2(3²)ˣ
= 2(9)ˣ
Hence, the simplified base for the function given is 9.
Learn more about functions, click;
https://brainly.com/question/12431044
#SPJ7
In the figure shown b= c The figure is a sphere if
A
C=a
B)
ca
The center moves down
D)
The center moves right
Plz help ASAP
16. A fifteen passenger van is rented for a family vacation. The van rental is $75.00 per day, plus a $160.00 insurance fee. Which equation could be used to find x, the number of days the car be rented if they want to spend exactly $760.00 on the van rental?
A. 75.00 + 160.00x = 760 00
B. 75.00x - 160.00 = 760.00
C. 75.00 - 160.00x = 760.00
D. 75.00x + 160.00 = 760.00
Answer:
Step-by-step explanation:
D
3(x + 8) - 2 = 43 ???
Answer:
x = 7
Step-by-step explanation:
3(x + 8) - 2 = 43
3x + 24 - 2 = 43
3x + 22 = 43
-22 -22
3x = 21
divide by 3
x = 7
Answer PPLZ i AM STUCK ON IT
Step-by-step explanation:
We can express the inequality in
- 9p = 40.5
p = 40.5 / - 9
p = -4.5
So Now
p > - 4. 5
The scale drawing of a 10 foot long minivan has a scale factor 2 inches = 1 foot. how long is the minivan on the scale drawing?
Answer:
20in
Step-by-step explanation:
[tex]Length = 10*\frac{2in}{1ft} =20in[/tex]
Help can someone in Thai appp PLEASE help me with my last question This
Answer:
I think its D
Step-by-step explanation:
the angle degree is like, about 45 degrees?
Please help me solve this
Answer:
gergvv
Step-by-step explanation:
rvgfc erbvgcft ebh t
Eight bowls cost $160, but Adrien wants only 5 of them so how much does he have to pay?
Answer:
$100
Step-by-step explanation:
you have eight bowls so you divide 160 by 8 and you get 20 so each bowl is 20 so 5x20=100
Answer:
100
Step-by-step explanation:
First, calulate the cost of each bowl, so, 160/8=20
Next, calculate how much total it costs, so 20x5, which the answer is $100
When is the substitution method a better method than graphing for solving a system of
linear equations?
Answer:
Frankly, substitution is almost always a better method. Graphing is a very precise and time consuming process where you have to calculate several..
How would I find the difference of 7/8 - 1/3 ?
Answer:
[tex]\frac{13}{24}[/tex]
Step-by-step explanation:
We have two fractions and are being asked to subtract them.
7/8 and 1/3 don't have the same denominator, so to do as so, we need to find the LCM of both denominators, multiply them to that, and do the same for the numerators.
So what is the LCM (Least Common Multiple) of 8 and 3?
24.
Therefore :
[tex]\frac{7 * 3}{8 * 3} - \frac{1*8}{3*8}[/tex]
[tex]\frac{21}{24} - \frac{8}{24}[/tex]
[tex]\frac{13}{24}[/tex]
Answer:
13/24
Step-by-step explanation:
1. Common denominator:
common denominator = 24
multiply bottom and top so from 8 to 24 is 8x3, so multiply by three and what you do to the bottom you do to the top so,
7/8: 8 x 3 = 24 and 7 x 3 = 21 so the new fraction is 21/24.
Do the same to the other fraction: 1/3 multiply top and bottom by 8 because 3 x 8 = 24.
1/3 = 8/24
Now just subtract:
21/24 - 8/24 = 13/24 (There is your answer)
Through:(4,0) slope =1/2
Answer: M = - 2/3
Step-by-step explanation:
Not sure this should be the answer tho
Answer:
M = - 2/3 Not sure.
Step-by-step explanation:
I need help can someone help please
2dollars and 25Cents 9 times what the Total is
Answer:
$20.25
Step-by-step explanation:
2.00 +.25=2.25
2.25*9= 20.25
2x + 9 = 23
2x=
?
Solve for x
Answer: x=7
Step-by-step explanation:
2x+9=23
2x=23-9
2x=14
X=14/2
Answer:
x=7
Step-by-step explanation:
2x+9=23
-9. -9
2x=14
/2. /2
x=7
It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp. Find the unit price in dollars per pound. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Answer: $6.95 or $ 7.00
Step-by-step explanation: divide 19.46 by 2.8 and then round your answer remember for rounding 4 or less to round down and 5 or more round up. :)
The unit price of the shrimp is $6.95 per pound.
What is unit rate?A unit rate means a rate for one of something.
Given that, It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp.
Unit price = 19.46/2.8 = 6.95
Hence, The unit price of the shrimp is $6.95 per pound.
For more references on unit rate, click;
https://brainly.com/question/13795269
#SPJ2
The measure of central angle RST is tt radians.
What is the area of the shaded sector?
O 411 units?
O 8 units?
O 16 units
O 2011 units?
The area of the shaded sector is [tex]8\pi[/tex] square units
The area of a sector is calculated using:
[tex]A = \frac{\theta}{2}* r^2[/tex]
So, we have:
[tex]A = \frac{\pi}{2}* 4^2[/tex]
Evaluate the exponent
[tex]A = \frac{\pi}{2}* 16[/tex]
Evaluate the quotient
[tex]A = 8\pi[/tex]
Hence, the area of the shaded sector is [tex]8\pi[/tex] square units
Read more about sector areas at:
https://brainly.com/question/22972014
So for people who did GT testing, what happened after all the test (if u passed them) PLS I REALLY NEED TO KNOWWWWWWWWWWW thx <3
Answer:
You basically go into GATE programs, and I don't know if this happens to everyone but I basically got extra homework, and the next time I took an online test it got harder. AGAIN, NOT EVERYONE WILL GET THE SAME THING I GOT. My friend from other class said she didn't get extra homework unlike I did.
Step-by-step explanation:
Show that the lines
y = 4x + 2 and 8x + 2y = -3 are parallel
help pls asap ty ! ! !
Answer:
They intersect
Step-by-step explanation:
We can determine from their equations whether two lines are parallel by comparing their slopes. If the slopes are the same and the y-intercepts are different, the lines are parallel. If the slopes are different, the lines are not parallel.
Here we have two functions:
1) y = 4x + 2
2) 8x + 2y = - 3
2y = - 8x - 3
// divide both sides by 2
y = - 4x - 1,5
- 4 ≠ 4 , so these lines aren't parallel, maybe you wrote the assignment incorrect (e. g. if there would be " - " before 8 in the second function, those lines would be parallel), here they intersect.
If x+40=? type your answer below.
h(t) = 4t +1 and g(t) = 2t + 4
Answer:
(-5,8)x(2,4)
Step-by-step explanation:
Answer:
i dont know what you are asking to find but i got this
Step-by-step explanation:
find h(g(t)): h(2t+4)=8t+17
find g(h(t)): g(4t+1)=8t+6
what is the inverses
Answer:that = 1 hole
Step-by-step explanation:
The cost of interest of a 3,000 loan at 12% interest per year is 1980.00. What is the term length for this loan in years
Answer:
5.5 years
Step-by-step explanation:
3,000 × .12 = 360 (annual interest)
1,980 ÷ 360 = 5.5 or 5 1/2 years
The pet has 20 guinea pigs and plans to put a pair of guinea pigs in each cage. If the pet store has 8 cages how many more cages will the pet store need?
Answer:
2 more cages
Step-by-step explanation:
A pair of guinea pigs means , 2 guinea pigs per cage
If the pet store has 8 cages how many more cages will the pet store need?
For 8 cages
1 cage = 2 guinea pigs
8 cages = x
Cross Multiply
x = 8 × 2 guinea pigs
x = 16 guinea pigs
The pet store has 20 guinea pigs
The amount of guinea pigs left
= 20 - 16
= 4 guinea pigs
2 guinea pigs = 1 cage
4 guinea pigs = x
Cross Multiply.
2x = 4
x = 4/2
x = 2 cages
Therefore, the pet store needs 2 more cages
During Gabrielle's summer vacation, she ate 20% of her meals in the hotel restaurant.
She ate 4 meals there.
Shade the grid to show the percent of Gabrielle's meals that she ate at the hotel restaurant.
How many total meals did Gabrielle eat on her vacation? You can use your model to help.
meals
Submit
Work it out
Answer:
Step-by-step explanation: 30%
Please help, due tomorrow. will give brainlist if correct
Given f(x)=3x^2-2x+k, and the remainder when f(x) is divided by x-3 is 35, then what is the value of k?
compare the divisor x-3 with x-a which will give a=3 and then use remainder theorem.
Jia has $44,000 in a savings account. The savings collect interest at a 6% annual rate that compounds every year. How much money will be in Jia's account after 2 years?
Answer:
the answer is ieff = 2% - 3.24%
ieff = - 1.24% = -0.0124
Therefore the money left after 1 year would be:
F = 44,000 * (1 – 0.0124)
F = 43,454.4
So the amount of money lost is:
lost = 44,000 - 43,454.4
lost = $545.6
plz mark me as brainly
Step-by-step explanation:
The angle of depression from an approaching airplane to an aircraft carrier is 52°. If the plane is 700 feet above sea level, how far does it have to fly to reach the carrier?
The distance that is required to fly to reach the carrier should be considered as the 888.31 feet.
Calculation of the distance;Since
The angle of depression from an approaching airplane to an aircraft carrier is 52°. And, the plane is 700 feet above sea level
So here we assume the distance be x
So, the following equation should be applied
[tex]sin \ 52=700/x[/tex]
x = 888.31 feet
Hence, The distance that is required to fly to reach the carrier should be considered as the 888.31 feet.
Learn more about distance here: https://brainly.com/question/16616666
Verify if
x = 5
is a solution to
2x – 7 =13
Answer:
False, the answer is x = 10
Step-by-step explanation:
Move all terms that don't contain x to the right side and solve.
~Hoped this helped~