Answer:
10:25
Step-by-step explanation:
3/4 hours = 45 minutes
9:40 to 10:00 is 20 minutes
add another 25 minutes and you get 10:25
If mGHJ = 27 and mGHK = 87, what is the measure of mJHK
Answer:
114 degrees
Step-by-step explanation:
From the letters that describe the rays, these two angles are adjacent to each other, and therefore, if the measure of one is 27 degrees and that of the other one is 87 degrees, then the larger angle defined by the two rays (HJ and HK) with common vertex H would be:
m<JHK = 27 degrees+ 87 degrees = 114 degrees
Ssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
Which graph represents y = Two-thirdsx + 3?
On a coordinate plane, a line goes through points (negative 2, 0) and (0, 3).
On a coordinate plane, a line goes through points (0, negative 3) and (4, 0).
On a coordinate plane, a line goes through points (negative 3, 1) and (0, 3).
On a coordinate plane, a line goes through points (0, 3) and (3, 1).
Answer:
c edge 2021;)
Step-by-step explanation:
what is 10+1 please I need helpppppppppppppppppppppp
Answer:
11
Step-by-step explanation:
Answer:11
Step-by-step explanation: 10 plus 1 equal 11.
liters = 5,000 milliliters
Answer:
5 liters
Step-by-step explanation:
1,000 milliliters= 1 liter.
5,000/1,000 is 5 liters
Answer:
5 liters
Step-by-step explanation:
but not sure about answer
Create a scatter plot with depth temperature
*Time is the X value on the horizontal axis. There are two data series for the Y values: Actual temperatures and and predicted temperatures.*
Select all that are equivalent to sin H.
1. cos H
2. cos Y
3. sin Y
4. sin W
5. tan W
6. cos(90-H)
7. sin(90-H)
Answer:
i believe 1-3-5
Step-by-step explanation:
Answer: the 2nd and 6th
Step-by-step explanation:
i did the test thing
I need help plss dont lieplss and thank you
Answer:
B or C
hope this helps :)
Select all the correct answers.
Janine needs to calculate the value of log , 81
Which expressions could she input into her calculator to find this value?
In 81
12
✓
in 81
In 12
log 81
log 12
log 81
In 12
log 12
log 81
Answer:
In 81 / In 12 ;
log 81 / log 12
Step-by-step explanation:
Log 12 81
Log 81 base 12
According to rule of logarithm :
Log 81 base 12 = (log 81 base 10) / log 12 base 10)
Obtaining the value :
(log 81 base 10) / log 12 base 10) = 1.7684564
Using trial and error method :
log 81 / In 12 = 0.7680308
In 81 / In 12 = 1.7684564
In 81 / 12 = 0.3662040
Hence, the correct answers are :
In 81 / In 12
log 81 / log 12
what is the correct solution of
4 - 2x = -2
+4 +4
2x = 2
2 2
x = 6
Let B be between a and C use the segment addition postulate to solve for W
AB= 4w-4
BC = 2w-8
AC = 24
A- w=10
B- w=6
C- w=4
D- w=-2
Answer:
Value of w = 6
Step-by-step explanation:
Given:
AB= 4w-4
BC = 2w-8
AC = 24
Find:
Value of w
Computation:
AB + BC = AC
4w - 4 + 2w - 8 = 24
6w - 12 = 24
6w = 24 + 12
6w = 36
w = 6
Value of w = 6
pls help :)
Given the function y = x + 3, what is the value of y if x is 7?
Answer:
10
Step-by-step explanation:
y=x+3; x=7
Substitute x in with 7
y=7+3Add 7 and 3
y=10Natalie bought a 3 - pack of erasers for $1.47. How much did each eraser cost?
Answer:
Each eraser costs $0.49
Step-by-step explanation:
If three erasers cost $1.47, and you have to find the value of one eraser, all you have to do is divide $1.47 by three.
1.47 ÷ 3 = 0.49
To prove this, you can multiple 0.49 by three.
0.49 × 3 = 1.47
Therefore, your answer will be $0.49 per eraser.
(Remember to add the money symbol because some hardcore teachers won't accept the answer without it, or will deduct points. The symbol looks like this: $)
Answer:
$0.49
Explanation:
1.47 divided by 3 is 0.49.
°ω°
:⊃
°∨°
What lines are perpendicular to 3x+6y=5
Answer:
u means that to make the equations
Answer:
the line on the point 1.2 and 4.5
Step-by-step explanation:
You deposited $125 in a savings account that earns a simple interest rate of
1.75% per year. You earned a total of $8.75 in interest. For how long was your
money in the account?
9514 1404 393
Answer:
4 years
Step-by-step explanation:
Each year, the interest earned is ...
0.0175 · $125 = $2.1875
Then the time it took to earn $8.75 in interest was ...
$8.75/(2.1875/year) = 4 years
Wich one is a better buy? Show your work.
Answer:
The second one because $2.50
Step-by-step explanation:10.5/3 1/3=3.15 6.25/2.5=2.50
13/x = 6/20 solve for x
The correct answer is
[tex] = \frac{130}{3} [/tex]
Someone help me on question 10 please!
Answer:
Step-by-step explanation:
500÷9=55.56miles/h (correct to 3 decimal places)
what are the factors of 15
Answer:
[tex]factors \: of15 = 3 , 1\: and \: 5[/tex]
There are 16 ounces in one pound. If 3.4 pounds of beef cost $4.95, what is the cost per ounce, to the nearest cent?
$0.09
$0.31
$1.05
$1.46
$10.99
Pls someone help me!
Answer:
Step-by-step explanation:
A survey crew has laid out similar triangles to find the distance across a
small lake.
creen
1-02....
240 ft
30 ft
creen SI
1-02...5.1
40 ft
30 ft
240 ft
creen Sho
-02...55.1
What is x, the distance across the lake?
Answer:
45.5
Step-by-step explanation:
You do the linear length multiplied by the longitudinal length
The distance across the lake is 320 ft.
Given is a scenario of a lake, a survey crew has laid out the concept of similar triangles to find the distance across the lake.
The figure shows the base of the larger triangles is the distance across the lake. [please refer to the figure attached]
The dimensions of the imaginary triangles are 30 ft, 30 ft, 40 ft and 240 ft, 240 ft, x ft.
Here, x is the distance across the lake which we are asked to find.
Using the definition of the similar triangles,
Two triangles are considered similar if their corresponding angles are equal, and the ratios of the lengths of their corresponding sides are equal.
So,
[tex]\frac{240}{30} = \frac{x}{40}[/tex]
[tex]x = \frac{240 \times 40}{30}[/tex]
x = 320
Hence the distance across the lake is 320 ft.
Learn more about similar triangles click;
https://brainly.com/question/29191745
#SPJ4
Carlos got 130 pieces of candy on Halloween and 39 of them were lollipops what percent of the pieces of candy were lollipops
Ray starts walking to school at a rate of 2 mi/h. Ten minutes later, his
sister runs after him with his lunch, averaging 6 mi/h.b. Solve the system
to determine how much time it took Ray's sister to catch up to him.
Your answer
Answer:
Ray walks 15 minutes prior to his sister and walk for 5 minutes to catches up
Step-by-step explanation:
The computation of the time taken is as follows:
Let us assume the Ray time be t
So his sister time would be t - 10
Since Ray distance is 2t
So his sister distance is 6(t - 10) = 6t - 60
As the distance is the same
So, the following equation must be made
2t = 6t - 60
-4t = -60
t = 15
Therefore Ray walks 15 minutes prior to his sister and walk for 5 minutes to catches up
One Season The Cougars won 20 games. They played a total of 25 games. Use the equation 20 + g = 25 to find g, the number of games the team lost.
Answer:
Step-by-step explanation:
20 + g = 25
-20 -20
g = 5
solve for e
3 + 8e + 5 = -3e +13 + 10e
4x4=(blank)+(blank)=blank
Answer:
i think it would be 4x4=8+8=16
Long Division of Polynomials | Divide (28n² + 13n + 4) = (7n + 5)
Answer:
(28n²+13n+4) ÷ (7n+5) = 4n-1 remainder 9
Step-by-step explanation:
It takes half of a yard of ribbon to make a bow. How many bows can be made with 7 yards of ribbon?
Answer:
hey there is a snowman challenge for virtual
Step-by-step explanation:
join challenge at #snowmanchallenge
What is the perimeter
Answer:
-2x + 3
Step-by-step explanation:
Perimeter means to add all the sides of the triangle. Simply combine like terms:
(3x) + (2x - 5) + (-7x + 8)
(3x + 2x - 7x) + (-5 + 8)
(5x - 7x) + (8 - 5)
-2x + 3
-2x + 3 is your answer.
~