Answer:
The perimeter of the Rhombus is 100 cm
Step-by-step explanation:
First of all, we will need to find the length of the other diagonal.
let’s call the diagonals p and q
Mathematically, the area of the Rhombus is;
pq/2 = Area of Rhombus.
Let’s call the missing diagonal p
So;
(p * 14)/2 = 336
14p = 672
p = 672/14
p = 48 cm
Now, we can find the perimeter of the Rhombus using these diagonals.
Mathematically;
P = 2 √(p^2 + q^2)
Substituting these values, we have;
P = 2 √(14)^2 + (48^2)
P = 2 √(2500)
P = 2 * 50
P = 100 cm
The perimeter of the rhombus is the sum of its side lengths
The perimeter of the Rhombus is 100 cm
The length of one of its diagonal is given as:
[tex]p= 14[/tex]
And the area is given as:
[tex]A = 336[/tex]
Assume the other diagonal is q.
The area of the rhombus is represented as:
[tex]A = \frac{pq}2[/tex]
So, we have:
[tex]336 = \frac{14q}2[/tex]
This gives
[tex]336 = 7q[/tex]
Divide both sides by 7
[tex]48 = q[/tex]
Rewrite as:
[tex]q = 48[/tex]
The perimeter (P) of the rhombus is calculated as:
[tex]P =2\sqrt{p^2 + q^2[/tex]
So, we have:
[tex]P =2\sqrt{48^2 + 14^2[/tex]
Evaluate the squares
[tex]P =2\sqrt{2500[/tex]
Take positive root of 2500
[tex]P =2 \times 50[/tex]
[tex]P =100[/tex]
Hence, the perimeter of the Rhombus is 100 cm
Read more about areas and perimeters at:
https://brainly.com/question/14137384
[tex] \frac{w}{ -6} = 6[/tex]
I cant figure out the answer
13. Choose the correct option: If 5 p + 6 = 7, then p = ? 2 a) p = 7 ×2−6 b) p = ( 7−6)×5 c) p = ( 7−6)×2 5 2 5
Answer:
p = (7 - 6)/5Step-by-step explanation:
Given the expression 5 p + 6 = 7, to know the value of variable p. we need to make p the subject of the formula as shown;
Given 5 p + 6 = 7
Step 1: Subtract 6 from both sides
5p+6-6 = 7-6
5p = 7-6
Step 2: We will then divide both sides by the coefficient of p i.e 5 to have;
5p/5 = (7 - 6)/5
p = (7 - 6)/5
Hence, the correct expression of variable p is p = (7 - 6)/5
The plot of land illustrated in the accompanying diagram has a perimeter of 34 yards. Find the length, in yards, of each side of the figure
Answer:
Length of x+3= 6.75
Length of 4x=15
Length of 3x-1=10,25
Step-by-step explanation:
First make an equation and find x x+3+3x+1+4x=34Then solve for x, answer will be 3,753,75 represents xWith the aid of an illustrative example, discuss the relationship between the area of a region and the definite integral. *
Suppose there is a function f(x), the definite integral of the function is the difference between the upper and lower x-values.
There are three relationships between the definite integral and the area of the region. The relationships are:
Positive functionNegative functionRegion between two functionsPositive function
The area between the function itself and the x-axis represents the definite integral.
Negative function
The area between the function itself and the x-axis, multiplied by -1 represents the definite integral.
Region between two functions
The definite integral of the function is the difference between the region of both functions.
See attachment for further illustration
Learn more about area of a region and the definite integral at:
https://brainly.com/question/3471148
Evaluate 2x+3x+2 for x= -2
Answer:
-8
Step-by-step explanation:
2(-2) +3(-2) +2
-4 -6 +2
-10 +2
-8
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER PLS GIVE ME A STEP BY STEP EXPLANATION!!
Larry is going on a road trip for work. He is recording how many miles he drives, and how many gallons of gas he uses for his expense report. Which is the independent variable?
A. the amount of miles Larry drives
B. the type of roads Larry drives on
C. the type of car Larry drives
D. the amount of gasoline Larry uses
The sum of three consecutive numbers is greater than 40. The inequality that represents this is x+x+1+x+2>40. Which value of x hold true for the inequality?
Answer:
x can be any integer greater than 12.
Step-by-step explanation:
x + x + 1 + x + 2 > 40
3x + 3 > 40
3x > 37
x > 12 1/3
x can be any integer greater than 12.
write 39/5 as a mixed numer
Answer:
6 9/5Step-by-step explanation:
39/5 as a mixed number;
39/5 as a mixed number;39 ÷ 5 = 6 remaining 9
Therefore:
6 9/5
Please answer this question now
Answer:
Measure of arc CD = 112°
Step-by-step explanation:
Since quadrilateral ABCD is a cyclic quadrilateral,
m∠A + m∠C = 180°
129° + m∠C = 180°
m∠C = 180° - 129°
m∠C = 51°
Since, m(arc BD) = 2(m∠C) [Since measure of the arc is double of its inscribed angle]
= 2(51°)
= 102°
Since, m(arc BD) + m(arc CD) + m(arc BC) = 360°
102° + m(arc CD) + 146° = 360°
m(arc CD) = 360° - (102° + 146°)
= 112°
Therefore, measure of arc CD is 112°.
Write the Roman Numeral CLXIV in standard form.
A. 169
B. 166
C. 164
D. 159
Answer:
It's C, 164
Step-by-step explanation:
Look at this rectangular prism:
Answer:
3 : 1
Step-by-step explanation:
volume = length * width * height
The volume of the solid as it is shown is:
volume = 10 m * 6 m * 10 m = 600 m^3
old volume = 600 m^3
Now we triple the length.
The length becomes 3 * 10 m = 30 m
The new volume is:
volume = length * width * height
volume = 30 m * 6 m * 10 m = 1800 m^3
new volume = 1800 m^3
ratio of new volume to old volume = 1800 m^3 : 600 m^3
Divide both sides of the ratio by 600 m^3.
Ratio = 3 : 1
Answer: 3 : 1
Based on the cladogram, which characteristics are common to amphibians, lemurs, and humans? vertebrae, tetrapod, hair amniotic egg, hair, biped tetrapod, vertebrae tetrapod, hair
Answer:
C. did the assignment
Step-by-step explanation:
edge 2021
Answer:
C. Tetrapod, vertebrae
Step-by-step explanation:
Anna buys 5lb of pecans for $19. At this unit rate, find the cost of the following amounts. 1/2, 3
Answer:
1/2 lb of pecans would cost $1.9
3 lbs of pecans would cost $11.4
Step-by-step explanation:
The rate given is 5 lb of pecans for $19
FIND THE UNIT RATE OF DOLLARS PER POUND OF PECANS BY:
19 ÷ 5 = 3.8
THE UNIT RATE IS $3.8 per pound of pecans.
Use unit rate to determine how much will the following amounts of pecans cost:
1/2 lbs
1/2 x 3.8 = $1.9
3 lbs
3 x 3.8 = $11.4
Which polynomial is a factor of both expressions? x – 8 x + 7 x – 2 (x – 2)2
Answer:
C. x-2
Step-by-step explanation:
edge
Answer: the 3rd the answer c
x-2
Step-by-step explanation:
Find the value of x to the nearest tenth.
Answer:
x =20.8
Step-by-step explanation:
We can find the value of 1/2 of x using the Pythagorean theorem
a^2 + b^2 = c^2
a^2 + 6^2 = 12^2
a^2 = 36+144
a^2 = 108
Take the square root
sqrt(a^2) = sqrt( 108)
a =sqrt(36*3)
a = sqrt(36) sqrt(3)
a = 6sqrt(3)
Now x = 2 times the length of a
x = 2 * 6 sqrt(3)
x = 12 sqrt(3)
x =20.78460969
x =20.8
Solve for X. Geometry
Answer:
x=12
Step-by-step explanation:
LM + MN = LN
2x-16 + x-9 = 11
Combine like terms
3x-25=11
Add 25 to each side
3x-25+25 = 11+25
3x = 36
Divide by 3
3x/3=36/3
x = 12
1.Given the function f(x) = -2c + cx - x^2? and f^-1(5) = -1, find c
Here we have a quadratic function and we want to find the value of a constant with a given restriction.
We will find that c = 8.
So we have the function:
[tex]f(x) = -2c + cx - x^2[/tex]
We know that:
[tex]f(5)^{-1} = -1 = \frac{1}{-2c + c\cdot 5 - (5)^2}[/tex]
Notice that the above equation means that:
[tex]-2c + c\cdot5 - (5)^2 = -1[/tex]
Then we just need to solve the above equation for c:
[tex]-2c + 5c - (5)^2 = -1\\\\(-2 + 5)\cdot c - 25 = -1\\\\3\cdot c = -1 + 25\\\\3\cdot c = 24\\\\c = 24/3 = 8[/tex]
So we found that the value of c is 8.
This means that the function is:
[tex]f(x) = -16 + 8\cdot x - x^2[/tex]
You can see the graph below:
If you want to learn more, you can read:
https://brainly.com/question/24215686
SELF-CHECK 1: Evaluate the expression given. Write the numerical answer
as a fraction below. *
1 point
2 3
+
5.7
Your answer
Step-by-step explanation:
so 2.3 + 5.7 is 8.0 is the answer
please help :) (1) We went to the Museum of Natural Science to see the new gem exhibit. (2) The display included and showed minerals from all over the world. (3) The most impressive part of the show was the extensive display of diamonds and other precious stones. Which revision makes one of the sentences more concise? A. Sentence 1: Delete the word “gem.” B. Sentence 2: Delete the phrase “and showed.” C. Sentence 3: Change “impressive” to “interesting.” D. Sentence 3: Change “show” to “exhibit.”
Answer
B. Sentence 2: Because included, and showed is the exact same thing so B
Step-by-step explanation:
Answer:
just so other guy can have brainlest
Step-by-step explanation:
Picture shown!
Complete the remainder of the table for the given function rule
y= -3x+4
x | -8 -4 0 4 8
y | 28 ? ? ? ?
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
y= -3x+4
Let x = -4
y= -3(-4) +4 = 12 +4 = 16
Let x = -0
y= -3(0) +4 = 0 +4 = 4
Let x = 4
y= -3(4) +4 = -12 +4 = -8
Let x = 8
y= -3(8) +4 = -24 +4 = -20
13. If x + y + z-0 then x+y+z'is equal to:
(a) 3xyz
(b) - 3xyz
(c) xy
(d)-2xy
Answer:
a
Step-by-step explanation:
(x³ + y³ +z³) - 3xyz = (x + y + z )(x² +y² +z² - xy -yz - zx)
If x +y + z = 0, then
(x³ + y³ +z³) - 3xyz = 0 *(x² +y² +z² - xy -yz - zx)
(x³ + y³ +z³) - 3xyz = 0
(x³ + y³ +z³) = 3xyz
if y is directly proportional to x and y=5 when x=2, find the value of y when x =7
Answer:
y = 17.5
Step-by-step explanation:
y = kx
→ Substitute in the values
5 = 2k
→ Divide both sides by 2 to isolate k
k = 2.5
⇒ y = 2.5x
→ Substitute in x = 7
y = 2.5x ⇔ y = 2.5 × 7 ⇔ y = 17.5
The value of -48 - x is positive. What are two possible values of x?
Show your work.
Please help I will give you Brainlyest
Answer:
-49
-50
Step-by-step explanation:
When a negative number subtracts another negative number, the number becomes positive.
For example: -48-(-49)=1
-48-(-49) becomes -48+49=1
PLEASE HELP ITS URGENT!! PLEASE
1.) you are looking at your power bill for the month, you pay 12 cent per kilowatt hour. Running a 60 watt lightbulb for one hour is .0 6 KWH, if you leave a light on all the time that has 3 lightbulbs in it how much would that cost a 30 day month
2.) you were looking at your power bill for the month you pay .11 per kilowatt. Your power bill came out to $80.48 how many KWH of energy were using your house this month
3.) you plan to cut the board into three pieces to repair part of a railing. You are going to cut the two ends of the board into two equal pieces that are 2.6 feet long if the remaining piece needs to be 0.86 times longer than each of the first two cats what length boards did you buy round to the nearest tenth
1. Electrical energy consumption is measured at kilowatt-hour (KWh). Thus the cost of energy consumed for the month is $31.104.
2. The amount of energy used in the house for the month is 731.634 KWh.
3. The length of the board equals the sum of each length of the pieces. The length of the board to buy is 8.70 feet.
1. The rate of consumption of energy is measured in kilowatt-hour.
In the given question,
12 cent is paid per kilowatt-hour.
60 watts of light for 1 hour = 0.06 KWh
3 light bulbs of 60 Watts each for 1 hour = 3 x 0.06
= 0.18 KWh
But,
30 days = 30 x 24 hours
= 1440 hours
The total energy consumed for the month = 1440 x 0.18
= 259.20 KWh
The total cost for the month = 0.12 x 259.20
= $31.104
Thus, the total cost for the month is $31.104.
2. Charge per kilowatt-hour = $0.11
Total power bill = $80.48
So that,
Total cost on bill = amount charge per kilowatt x total energy consumed in KWh
Which implies;
$80.48 = $0.11 x total energy consumed in KWh
total energy consumed = [tex]\frac{80.48}{0.11}[/tex]
= 731.634 KWh
Therefore, the amount of energy used in the house for the month is 731.634 KWh.
3. Each length of the two end pieces = 2.6 feet each
Given that the remaining piece needs to be 0.86 times longer than each of the first two. Then;
the length of the remaining piece = 2.6 + 0.86
= 3.46
The length of the remaining piece = 3.46 feet
The length of the board to buy = 2.6 + 2.6 + 3.46
= 8.66
Thus, the length of the board to buy is 8.70 feet.
Related link: 1, 2. https://brainly.com/question/13988193
3. https://brainly.com/question/16046083
Charlotte ordered dinner to be delivered to her house. The dinner cost d dollars before any tax or discounts were applied. She had a coupon for a 10% discount on the cost after an 8% tax was applied. She added a 16% tip to the total before any tax or discounts were applied. Which expressions could represent the total amount Charlotte paid
Answer:
1.132d
Step-by-step explanation:
Cost of the dinner=$d
Coupon=10% after
Tax=8%
Tax=0.08d
Tax + cost of dinner= d + 0.08d
Coupon for 10% discount after tax
10% coupon discount means she will pay 100% - 10%( coupon)
=90%
Price=90%(d + 0.08d)
=0.9(1.08d)
She added 16% tip to the total cost before any price or discount was applied
16% of d
=0.16*d
=0.16d
New price= 0.09(1.08d) + 0.16d
=0.972d + 0.16d
=1.132d
The profitability, P, of a popular restaurant franchise can be modeled by the function P (t) = t4 – 10t3 + 33t2 – 36t, where t is the number of months since the restaurant opened. How many months after the franchise opens will it begin to show a profit?
1 month
3 months
4 months
0 months
Answer: C. 4 months
Step-by-step explanation:
Someone in the comments said 4 months, tried it, and I got it correct so just passing it on.
Jayden is driving on a long road trip. He currently has 11 gallons of gas in his car. Each hour that he drives, his car uses up 0.75 gallons of gas. How much gas would be in the tank after driving for 4 hours? How much gas would be left after t hours?
Answer:
a. 8 gallons
b. (11-0.75t) gallons
Step-by-step explanation:
a. Here in this question, we are told that the total amount of fuel in the fuel tank is 11 gallons and the car consumes 0.75 gallon per hour. We are interested in knowing the amount of fuel left in the tank after driving for four hours.
We proceed as follows;
Since 0.75 gallon is consumed in an hour, the amount of fuel consumed in 4 hours would be the amount consumed in an hour * 4 hours
Mathematically, that would be 0.75 * 4 = 3 gallon
Now, the amount of fuel left is simply the difference between the initial amount of fuel in the tank minus the amount of fuel present after 4 hours.
That would be; 11 - 3 = 8 gallons
b. Like above, we want to know the amount of fuel left after t hours.
Since 0.75 is used up per hour, the amount used up in t hours would be 0.75 * t = 0.75t
Now, the amount of fuel that would be left in the tank would be the difference between what we had initially and what was used up.
Mathematically, that would be 11- 0.75t
Here's a graph of a linear function. Write the
equation that describes that function.
Express it in slope-intercept form.
there is no visible graph
Step-by-step explanation:
The sale price for a jacket that regularly costs $102.00 is now $74.00. With sales tax, a customer pays $82.40.
Express 3a2b-1 with positive exponents.
Answer:
a = 2b/3−1/3
Step-by-step explanation:
...........