Answer: K
Step-by-step explanation:
Ill do it
Write a unit rate for the situation. 1080 miles on 15 gallons
Miles per gallon
Answer:
72 miles / gallon
Step-by-step explanation:
1080/15 = x/1
1080 / 15 = 72
72 miles on 1 gallon
If my answer is incorrect, pls correct me!
If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!
-Chetan K
Based on the labels in the diahram of the human eye,the reader can conclude that
The function h is defined by
h(x)=x²-2.
Find h(2z)
Answer:
[tex]h(x) = {x}^{2} - 2 \\ h(2z) = {(2z)}^{2} - 2 \\ = 4 {z}^{2} - 2 \\ = 2( {2z}^{2} - 1)[/tex]
pleaseee hellpp me!!
explain your thinking.
Answer:
Sometimes
Step-by-step explanation:
Only when x=2 then the output would be 0 for both
The solution set of the inequality 2x – y > 2 consists of all the points ?_the line ?
O
above; y = 2x - 2
below; y = 2x - 2
above; y = -2x + 2
below; y = -2x + 2
0
Answer:
Step-by-step explanation:
The measure of an angle is 56°. What is the measure of its complementary angle?
Answer:
34 degree
Step-by-step explanation:
Camille goes to sleep at 8:30 pm and wakes up at 6:00 am. How long does Camille sleep?
Answer:
9. 5 Hours
Step-by-step explanation:
8:30 AM to 12:00 PM = 3.5 hours
12:00 PM to 6:00 PM = 6 hours
Total = 6 + 3.5 = 9.5 hours
Hope this answer helps you :)
Have a great day
Mark Brainliest
Find x.
[tex] \frac{x}{x + 7} = \frac{16}{22} [/tex]
The equals is for proportionate I couldn't find the symbol for it.
According to the property of proportions,
Product of means = Product of extremes
x and 22 are extremes. (x + 7) and 16 are means.So, simply we did cross multiplication.
Step-by-step explanation:
56/3 is the answer. Refer to the attachment for the solution. :)
if the simple interest eamed on $8000 for 9 years is $2,160. Then what is the interest rate?
Answer:
3%
Step-by-step explanation:
2160/9 years =240/year
240/8000=3%
Between 02 30 and 05 15, the same day ,the volume of water in a reservoir increased from 1500 L to 14 700 L. What was the average rate of increased in volume of water, giving your answer in L/h?
Answer:
4,800
Step-by-step explanation:
(14,700- 1,500) / 2 h 45 m
= 13,200 / 2.75
= 4,800 L/h
Time in minutes between 2 30 and 5 15 = 165 minutes= 2.75 hrs
raise in water level = 14700-1500= 13200
the average rate of increased in volume of water, giving your answer in L/h = 13200/2.75 = 4800 L/h
guys whats 10x10 pls help me thank you
It's 100 ... ... ... ... ...
The yearbook has 12 pages for ads. Each page measures 6 in. By 12 in. Each ad measures 6 in. By 3 in. If all the ad space sells at $10 per ad, how much money will this raise for the yearbook?
Answer:
$480
Step-by-step explanation:
Each page measures 6 in. By 12 in. Each ad measures 6 in. By 3 in
based on the dimensions, there would be 4 ads per page
total ads in 12 pages = 4 x 12 = 48
total cost of ads = 48 x 10 = 480
(Mr. Garduño got the dartboard pictured below for
Christmas. It is a regulation size dartboard with a
diameter of 18 inches. It is divided into 20 sectors
(slices). What is the length of the outside arc in each
sector?
Answer:
fart I have a great job and the people whose this movie I don't have to work on that is a great job with your family for a relationship but not in a Philippine language is
2 7. Which numbers in the set {2,3,4,5} are solution(s) to the inequality 16 - 3x > 5?
A. 2 only
B. 3 only
C. 2 and 3
D.3,4, and 5
i need help please hurry it needs to get turned in asappppp
Answer:
11.25
Step-by-step explanation:
Can anyone help me with this please?
Answer:
The ones selected are correct
You have an assignment due in 2 hours, 30 minutes (150 minutes total). The assignment has 25 problems for you to complete. If you have not started yet and spend the same amount of time on each problem, how much time can you spend on each problem and complete all 25 problems in time?
Create and solve a linear inequality to determine how much time you can spend on each problem.
What does your solution from part (a) represent/mean?
PLEASE HELP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
[tex]t \le 6[/tex] min
Step-by-step explanation:
The time to do 25 problems should take less than (or equal to) the 150 minutes available.
[tex]25t \le 150\\t \le 6[/tex]
DUE VERY SOON. PLEASE ANSWER FAST
Explain how decisions are a combination of theoretical, experimental, and subjective probability
Answer:
They help know which decision is best and help you realize. It help expirement as well. For example you are trying to see what happens after making a decision. Decisions are also well known to making good and correct choices.
Evaluate the following expression when x = 1.5.
Show your work!
7.5 - X
Answer:
6
Step-by-step explanation:
7.5-1.5
=6
that is easy
A rug like a rectangle has a width of 3 m . The length of the rug is 2 m greater than its widith . What is the perimeter of the rug in meters
Answer:
16m
Step-by-step explanation:
Given data
Width = 3m
Lenght = 2+3= 5m
We know that the expression for perimeter is
P= 2L+2W
Substitute
P= 2*5+ 2*3
P= 10+6
P= 16 m
Hence the perimeter is 16m
Ahmad made 4 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 4 necklaces was $19.20. If the beads cost a total of , $12.80,how much did each pendant cost?
give brainliest
Answer:16 cents
Step-by-step explanation:
What is the scale length for an object that is 26”, if the scale is 1/8?
Answer:
3.25"
Step-by-step explanation:
If the scale is 1/8, then the model or drawing has lengths which are 1/8 of the objects lengths.
Find 1/8 of 26.
[tex]26 \times \frac{1}{8} = \frac{26}{8}= 3.25[/tex]
129,454,475,954 Which digit is in the hundred-thousands place?
Answer
129,454,475,954
Step-by-step explanation:
it is the four in bold
Answer:
4 is in the hundred-thousands place.
Explanation:
129,454,475,954
(the one that I bolded and underlined out)
Can someone please help me out with this? *with full explanation
no bots please, thank you!!
Answer:
Well if perminder = 52ft that means x=5b8
Step-by-step explanation:
Your house had a value of $480,000 and increased in value by 3.5%. How much is your house worth now?
Answer:
$496,800
Step-by-step explanation:
Present cost = $480,000
%increase = 3.5%
Present price of the house = 480,000 + 3.5% of 480,000
= 480,000 + 0.035 * 480,000
= 480,000 + 16,800
= $496,800
Present price of the house = $496,800
1. Factory in Wichita
The cost per unit for Wichita’s factory is graphed as a piecewise function over the domain [0, 35000]. a. Write one or two sentences to describe the cost function for the Wichita factory. (5 points) b. Write the piecewise function for the cost per unit for production of units in the Wichita factory. That is, state the function (), where is the number of units produced. (10 points) c. What is the cost per unit for 35,000 units? (5 points) d. According to the graph, if only one unit was produced, the cost per unit would be $1.00. In reality, the company would not call in its worker and start up the equipment to produce one unit. What safeguard do you think that many manufacturers use to avoid this type of problem? (5 points) e. Of the following three statements, choose the best option and write a viable argument showing how it is reflected by the Cost Function for Wichita’s factory. (10 points) ___ The electricity contract with the utility company is structured so that higher daily energy usage is charged at a lower rate.___ The plant’s production processes are performed primarily by robots that are able to work longer hours, when needed, at no additional cost.
___Overtime wages were required to produce at levels above 25,000 units.
2. Factory in Seattle Seattle’s factory is the company’s newest. It was constructed with sustainable building techniques and materials, so its cost structure has been affected in several ways. The Seattle plant uses a mix of solar power (not very reliable with so many clouds), thermal power, and wind. It has an array of batteries, so at the beginning of each production day, there is “free” stored energy that can produce up to 8,000 units. Of course, energy is just one factor of the cost of production, but it is significant.
The cost function for the Seattle factory is given by the following piecewise function. That is, ()is the cost function, where is the number of units produced. The plant’s maximum capacity is 42,000 units
per day.
() = { 0.35 ≤ 8,000
0.75 8,000 < ≤ 20,000
0.83 − ( 200,000) 20,000 < ≤ 42,000
a. Sketch a graph to model Seattle’s cost structure over the domain [0, 42000]. Be sure to label the axes and any endpoints where the graph breaks. (5 points)
b. Describe the function over each part of its domain. State whether it is constant, increasing, or decreasing, and state the slope over each part. (5 points)
3. Factory in Omaha Omaha’s factory has yet another type of cost structure. Its cost function is provided graphically. Its maximum capacity is 38,000 units per day.
a. At what rate is the cost per unit decreasing for production levels above 12,000?(5 points) b. State the function for the domain over [12000, 38000]. (10 points)
c. What is the cost per unit at the production level of 19,000? (5 points)
Omaha’s city council approved a special growth incentive that decreases the company’s tax burden for production levels above last year’s average. Explain how this is reflected by the Cost Function for Omaha’s factory. 4. Analysis and Making Production Decisions You have now provided your company’s management with powerful tools that model the cost of
Answer:
According to the graph, if only one unit was produced, the cost per unit would be $1.00. In reality, the company would not call in its worker and start up the equipment to produce one unit. What safeguard do you think that many manufacturers use to avoid this type of problem?
The per-unit cost will be as follows,
a) Wichita factory has cost function as more up to 25000 units and less for above 25000 units.
b) Piece wise function for cost per units for production of units can be written as
C(x) = cost per unit, will be as follows,
C(x)=1÷x,0 [tex]\leq[/tex] x [tex]\leq[/tex] 25000,
=0.8÷x, 25000 [tex]\leq[/tex] x [tex]\leq[/tex] 35000,
C) cost per unit for 35000 unit
=C(35000)= 0.8÷35000
= 2.28(10⁻⁵)
What is the cost per unit?Cost per unit is referred to the cost of goods sold or the cost of sales, is how much money a company spends on producing one unit of the product they sell.
Thus, the cost per unit will be 2.28(10⁻⁵).
Learn more about cost per unit here,
https://brainly.com/question/13333695
#SPJ2
HELPPPP Q24 &27......
Answer:
24. f'(2)=4
27. f'(2)=√2/4
Step-by-step explanation:
Sorry if I'm wrong
please help (Determine the slope of the line. Show the work you did to find the slope.)
10 POINTS!
Answer:
slope of line is 3/5
Step-by-step explanation:
slope is the ratio of the change in the y-values over the change in the x-values
in this problem, if you go from pt A to pt B, you rise by 3 and go to the right by 5, thus slope of 3/5
if you go from pt B to pt C, you rise by 6 and go to the right by 10
however, 6/10 can be reduced to 3/5
if you start at point (0,2) and rise by 3 and run to the right by 5 you are at point (5,5)
change in y-values is 5-2 or 3
change in x-values is 5-0 or 5
(5-2)/(5-0) = 3/5
At Sam’s Warehouse, a member pays $25 a year for a membership, and then buys all products at the regular store prices. A non-member does not pay the membership fee, but does pay an additional 5% above the store prices. Write and solve a system of equations to represent this situation where is the store price and is the total amount paid.xy
Answer:
[tex]y = 25 + x[/tex] --- Members
[tex]y = 1.05x[/tex] --- Non-members
Step-by-step explanation:
Given
[tex]x \to store\ price[/tex]
[tex]y\to total\ amount[/tex]
Members
[tex]Membership =\$25[/tex]
Non-members
[tex]Rate = 5\%[/tex] increase
For the members, the equation is:
[tex]y = Membership + Store\ price[/tex]
[tex]y = 25 + x[/tex]
For non-members, the equation is:
[tex]y = Store\ price * (1 + Rate)[/tex]
[tex]y = x * (1 + 5\%)[/tex]
[tex]y = x * (1.05)[/tex]
[tex]y = 1.05x[/tex]
Which explains how the table can be used to predict the cost of any number of students attending the game?
A.The table is a partial representation of a larger data set. It can be used to generate a graph that is a complete representation of the data set.
B. The table is a partial representation of a larger data set. It can be used to generate an equation that is a complete representation of the data set.
C. The table is a complete representation of the data set. To determine the cost of any number of students, find the number of students in the x-column.
D.The table is a complete representation of the data set. To determine the cost of any number of students, find the number of students in the y-column.
Answer:
The answer is B
Step-by-step explanation:
The table is a partial representation of a larger data set. It can be used to generate an equation that is a complete representation of the data set.