I will give brainiest to whoever answers correctly !!

I Will Give Brainiest To Whoever Answers Correctly !!

Answers

Answer 1

Answer:

Step-by-step explanation:

a) The interest generated over the 9 months is how much the woman paid for use of the money, then:

[tex]I=C.t.i\\C=3000\\t=9\\i=3.5%=0.035\\I=3000.9.0.035=945\\I=945[/tex]

Therefore , the woman paid $945 for the use of the money.

b) The total amount that she repaid the bank is:

[tex]C_{t} =C+I=3000+945=3945\\C_{t} =3945[/tex]

Finally we have that the woman paid $3945 to the bank

PLEASE MARK ME AS BRAINLIEST


Related Questions

Identify the solid produced by rotating the given polygon about the indicated axis of revolution.
Question 20 options:
A) Cuboid
B) Cylinder
C) Cube
D) Cone

Answers

Answer:

B)  Cylinder

Step-by-step explanation:

Pls mark me B:)

Which numerical expression represents, two fifths of the product of five eighths and sixteen? please help

Answers

9514 1404 393

Answer:

  [tex]\dfrac{2}{5}\times\left(\dfrac{5}{8}\times 16\right)[/tex]

Step-by-step explanation:

In this context, "of" means "times". A product of two numbers is computed by taking one "times" the other. In short, the operations being described by the words are two uses of "times". That shows up in only one answer choice.

Multiply. Express your answer as a decimal. 1/2 x 15

Answers

Answer:

7 1/2

Step-by-step explanation:

convert mixed numbers to fractions to get 1/2 and 15/1

then, multiply the two to get 15/2

then simplify for the answer 7 1/2

answer 7.5

Step-by-step explanation:

convert the fraction to a decimal by dividing the numerator by the denominator

luke bought 6 pretzels for himself and friends he spent a total of $13.50 let p represent the price of one pretzel​

Answers

Answer:

6p=$13.50

Step-by-step explanation:

Please answer i need it

Answers

It’s either a or d I think

Answer:

I think a rhombus

Step-by-step explanation:

can you help me i have only one day

Answers

Answer:

n = -1.825

Step-by-step explanation:

8n + 16.2 = 1.6 (Given)

8n = -14.6 (Subtract 16.2 on both sides)

n = -1.825 (Divide 8 on both sides)

Step-by-step explanation:

Move all terms not containing  

n

to the right side of the equation.

Tap for fewer steps...

Subtract  

16.2

from both sides of the equation.

8

n

=

1.6

16.2

Subtract  

16.2

from  

1.6

.

8

n

=

14.6

Divide each term by  

8

and simplify.

Tap for fewer steps...

Divide each term in  

8

n

=

14.6

by  

8

.

8

n

8

=

14.6

8

Cancel the common factor of  

8

.

Tap for more steps...

n

=

14.6

8

Divide  

14.6

by  

8

.

n

=

1.825

A 2-kilogram bag of birdseed costs $8.54. What is the unit price?

Answers

Answer:

$8.54÷2 kg = $4.27 for 1 kg of birdseed

HELP MY HOMEWORK SO HARDDDD

Answers

Answer:

6.7

Step-by-step explanation:

Theres a formula to figure this out. If you know two sides of a right angle triangle you can find the third.

Use the formula a²=b²+c², where a is the side opposite the right angle and b and c are the other sides.

a²=b²+c²

7²=2²+c²

49=4+c²

49-4=c²

c=√45 or 6.7082039325

select all expressions to 6x-24​

Answers

Answer:

it's the first one and the third one

Step-by-step explanation:

cause 6 (X - 4) multiply by 6 by X and 4

and same for the third expression.

Answer:

1st and 3rd

Step-by-step explanation:

6(x - 4) = 6x - 24

3(2x - 8) = 6x - 24

there are 287 of toilet paper in walmart and there are 26 rolls in it math problem how many rolls of toilet paperis there




I REALLY NEED HELP LOL

Answers

Well if it’s 287 pkgs. of toilet paper and 26 rolls in each there would be 7,462 rolls

2
1
x
-5
-4 -3 -2 -1
1
2
3
4
5
1
-2
-3
-4
-5
-6
-8

Answers

Answer:

-1,123,593 i think this is you answer if it is to add, subtract, divide, and multiply.

A ball is thrown from an intial height of 5 feet with an intial upward velocity of 17 ft/s. The ball's height h in feet after t seconds is given by the following.

h=5+17t-16t^2

Find all values of t for which the ball's height is 9 feet.
Round your answer(s) to the nearest hundredth.

Answers

Answer:

-16t²+17t+7=11

==>16t²-17t+4=0

Δ=17²-4*4*16=33

==>t= (17-√33)/32=0.351732... (s)≈0.35 (s)

or t=(17+√33)/32=0.710767 (s)≈0.71 (s)

Step-by-step explanation:

plz give brainliest

Answer the questions below. Write your answers in simplest form.
(a) A square has an area of 144 ft . What is the length of each side?
(b) A square has a perimeter of 28 yd. What is the length of each side?

Answers

Answer:

a) 12 ft for the length and the width

b) 7 ft as the length for each side

Step-by-step explanation:

a) Area = length x width

Since the shape is a square, that means that the length and the width have to be the same.

Because of this you have to square root 144 and you get 12 since 12x12 = 144.

b) For perimeter, this is the sum of all sides. Since a square has 4 sides and all these sides must be the same length since the shape is a square, then you have to do 28 ÷ 4 and you get 7 as your answer

18.96 x 2.03 correct to two significant figures equals​

Answers

Answer. 18.96 by 2.04 ur ans will become 0.10706751055.

In the triangle below,
x= [ ? ]°. Round to the nearest
tenth.

Answers

Answer:

X = 38.7°

Step-by-step explanation:

Reference angle = x

Opposite side length = 8 cm

Adjacent side length = 10 cm

Applying trigonometric ratio formula, we have:

[tex] tan(x) = \frac{8}{10} [/tex]

[tex] x = tan^{-1}(\frac{8}{10}) [/tex]

[tex] x = 38.7 [/tex]

x = 38.7° (to the nearest tenth)

Need help asap please!

Answers

Answer:

45

Step-by-step explanation:

because the value of 3 is 45

Please help me answer this with the correct answer :)

Explain your answer

I will give braisnlt :)

Answers

Answer: b

Step-by-step explanation:

At a bagel shop the first 6 bagels purchased cost 55 cents apiece, and additional bagels cost c cents apiece. If a customer paid $5.70 for 12 bagels, what is the value of c?

Answers

Answer:

C = 0.475

Step-by-step explanation:

you divide 5.70 by 12 and get that one bagel costs 0.475 cents. hope this helps!

c=40 is the answer

6x55=330 cents

$570-570 cents (570-330)÷(12-)

=240÷6 (division)

=40 cents

Thus, c=40

What is the unitary method?

The unitary method is a method for solving a problem by first finding the value of a single unit and then multiplying the value of a single unit to find the required value.

The unitary method is a procedure that calculates the value of a single unit from the value of multiple units and the value of multiple units from the value of a single unit.

Simply put, the unitary method is used to find the value of a single unit from a given plural. For example, if the price of 40 pens is 400 rupees, the price of one pen would be: This can be done using a uniform method

Learn more about unitary method here:https://brainly.com/question/24587372

#SPJ2

The well-known state of East Dakota spent approximately $80.8 billion in 2016. Its population at that time was about 3.203 million people. How much did East Dakota spend per capita in 2016? Round to the nearest dollar.

Answers

Answer:

$25,226

Step-by-step explanation:

We know that one billion is equal to 1,000 millions

So, we first multiply 80.8 by 1,000 so we can use millions as our unit.

Which gives you $80,800

So, East Dakota spent $80,800 million in 2016 for the 3.203 million people. Right now, we just ignore the "million" part and divide 80,800 by 3.203 which is around 25,226.35029659694

Now we just round it to the nearest dollar and since the tens place is only at 3, we round down.

Hence, our answer is $25,226

What is the area of this shape

Answers

Answer:

108 units^2

Step-by-step explanation:

(1+8)/2 = 4.5 and 4.5*24=108

2.
Write the fraction from least to greatest

1/5,2/3,5/8

Answers

Answer:

5/8 2/3 1/5

Step-by-step explanation:

Answer:

1/5, 5/8, 2/3

Step-by-step explanation:

those are from least to greatest

Can someone help me with this question

Answers

Answer:

They bought 6 bags of snack mix and 5 bottles of water

Step-by-step explanation:

100 points and brainliest for best answer please i need help


Write 4x^2 + y^2 - 32x + 4y + 52 = 0

Answers

Answer:

dy/dx= -4x+16/y+2

Step-by-step explanation:

just cause also if you need to classify then it's ellipse (this is to find the first derative)

do you need it in standard form

k(4 - 17) in expanded form​

Answers

Answer:

I think Its k x (4 - 17)

You're Welcome =D

a street sign is 104 inches tall. How tall is it in feet and inches.

Answers

Answer:

8 ft 8 in

Step-by-step explanation:

104/12 = 8.666...

This shows that there are 8 total feet because there are 12 inches in a foot

Then, multiply 8*12 to get 96 in order to get the remainder of the inches left that do not make up one whole foot.

Then subtract 96 from 104 (104-96) to get the remainder which is 8 inches.

Can someone please help? Been on the same problem for over an hour

Answers

Answer:

I think 65

Step-by-step explanation:

U is smaller than a right angle(90) so to me I think it couldn't be any other

please help. please. dont answer if you dont know the actual answer please!!!

Answers

Answer:

its c

Step-by-step explanation:

f(x)=3.5*

Evaluate f(x)= -6+12 when x= -3,x=0, and x=1.
When x= -3, f(x)= , when x=0,f(x)= , and when x=1,f(x)= .

Answers

Given :

A function, f(x) = -6 + 12

To Find :

The value of f(x) when x= -3, x= 0 and x=1.

Solution :

Given function is f(x) = -6 + 12 .

Simplifying above function, we get :

f(x) = 6

Now, the given function is independent of x.

So, for any value of x the the value of functions remains constant.

Hence, this is the required solution.

1) The perimeter of a square is 16 inches. What is the length of each side?
4 inches
8 inches
64 inches
32 inches
Done >

Answers

4 inches because a square has 4 sides 16 divided by 4 is 4
4

16 divided by 4 = 4

A resale stores having a sale on DVDs and cds. DVDs cost $7 and CDs cost $4. on one day, the store made $211 from DVD and CD sales and so the total of 40 times. Write a system of equations then solve to find how many DVDs and CDs were sold show both the equations and the solution

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

7 x 20

4 x 17

Other Questions
Under what condition will kinetic friction slow a sliding object? 1Which of the following is the best advice for being physically prepared to take notes?O Having adequate pens, pencils, paper, and a binder for storageO Reading any required materials before handO Memorizing definitions from the textbook or other documentationO Sitting close to the speaker III. Grammar (10 Points)Do as shown between brackets (10 X 1 = 10 points)1- You need to tell (if-who-what-why) the components of the model are. (Choose)2- Why is this important? (Make an indirect question)..3- Ahmed: Im sorry. (Change into reported speech)..4- Hani: I do not agree. Faisal: Me . .(Fill in with the right word).5- He encouraged me (study) harder. (correct the sentence)..6- I remember (go) to the forest when I was a child. (Correct the verb between brackets)...7- The law forces children to go to school. (Change into passive) .8- Meat which it is processed it maybe more dangerous. (Rewrite the sentence correctly)..9- My mother used to help me with my homework when I was young. (Rewrite the sentence using would)..10- I used to walk to work before buying a car. (Change into negative).. plz solve anyoneplease help me quickly give me the correct answer Which characteristic listed below is most unique to plants?Select one:a.Plants are heterotrophs.b.Plants undergo photosynthesis.c.Plants are multi-cellular.d.Plants are composed of eukaryotic cells. Select all that apply.Identify the primary religions of Asia with which Christianity competed.ALL THAT Apply, and if you guess i give no brainly IslamShintoismHinduismConfucianismBuddhism A mother otter spends 1/3 of each day feeding her baby. How many hours does the mother otter spend feeding her baby in 1 week? What is inflation and list the advantages and disadvantages of inflation PLEASE HELP ILL GIVE U BRAINLIEST! A map titled Greece. The map has labels A through D. A is on a peninsula with Sparta labeled. B is a mountain in central Greece near the eastern coastline. C is a city near an isthmus. D is the country north of Greece.Which letter identifies Peloponnesus?ABCD The waiting time for a bus has a uniform distribution between 2 and 13 minutes. What is the probability that the waiting time for this bus is less than 4.5 minutes on a given day If the assets of a business stay the same from one month to the next and the liabilities increase, theowner's equity will decrease.TrueFalse How many moles of nitrogen are in 9.82x10^23 formula units of nitrogen? Please show work! from night by elie wiesel, wiesel wrote night for the following specific reason The volume of a right rectangle prism is found by multiplying the length of the base by the width of the base by the height of the prism. A right rectangular prism has a volume of 50 cubic inches. If the height of the prism is 4 inches, what is the area of the base of the prism? show me a Graph x=4. A prediction of how many sales your business plans to make is a how was the formation of constituent assembly different than the commission formed for drafting previous constitution ESTIMATE THE QUOTIENT (Use rounding): 59.67 11.1 = Write the fraction as a percent.1/400