Answer:
Step-by-step explanation:
180°(n - 2)
180°(5 - 2) = 540°
540° - (112° + 98° + 110° + 118°) = 102°
q = 28°
r = 32°
s = 78°
t = 118°
u = 50°
canden buys 3.9 pounds of grapes that cost 1.80 per pound . Which expression can be used to find the total cost of the grapes
Answer:
3.9 x $1.80
Step-by-step explanation:
3.9 x $1.80
Determine whether the representation is proportional. y = -9x
Answer:
Yes, they are
Step-by-step explanation:
y = -9x
Here y∝ x
Where -9 is constant of proportionality
If "y" increases by factor of 2, then "x" will also increases by factor of 2. Hence, y and x are " directly proportional" to each other.
Write an equation that could be used to solve for X.
A
Сал
2xº
tº
D
B
Answer: Hmmmm ok look i thinks its a carrot
Step-by-step explanation:
i found a x in my carrot
If the principle is $4,000 and the rate of interest is 8% (simple interest), what is the amount of interest after one year?
Answer: $320
Step-by-step explanation:
A principal of $4,000 was invested.
The principal increases at a rate of 8% every year by simple interest.
After 1 year the total in the account can be calculated by the formula:
= Principal * ( 1 + rate * time)
= 4,000 * ( 1 + 8% * 1)
= $4,320
Interest:
= Amount after a year - original price
= 4,320 - 4,000
= $320
3. Find2/7-3/7 - 5/14
Answer:
-1/2 ignore this widjsnwnsisiahwndmd
Given that
P
=
x
−
y
.
Find
P
when:
x
=
−
12
and
y
=
−
19
Answer:
P=7
Step-by-step explanation:
P=x-y
=-12-(-19)
=-12+19
=7
What is the Slope of the line given the Linear Equation y=3x -1
Answer:
The slope is 3.
Step-by-step explanation:
In the line y=3x-1, the slope would be 3.
y=
y=
\,\,-4x
−4x
y=
y=
\,\,3x+28
3x+28
answer:
don't know, don't worry
mark me as brainlist
Missy makes punch for a party. She uses 3 1/2 cups of water, 2 3/4 cups of frozen pineapple juice. Approximately how many liters of punch does this recipe make. (1 Litter = 4.23 cups)
A. 0.423 L
B.42.3 L
C.2.63 L
D.1.42 L
Answer:
D
Step-by-step explanation:
3.5 + 2.75 = 6.25
6.25/4.23 = 1.42 L
Approximately 1.48 liters of punch does this recipe make.
What is a unitary method?A unitary method is a mathematical way of obtaining the value of a single unit and then deriving any no. of given units by multiplying it with the single unit.
Given, Missy makes punch for a party. She uses 3 1/2 cups of water, 2 3/4 cups of frozen pineapple juice.
∴ The total volume of the punch is ([tex]3\frac{1}{2} + 2\frac{3}{4}[/tex]) = 7/2 + 11/4 = (14 + 11)/4 = 25/4
cups of punch.
Now, 1 liter is 4.23 cups.
∴ 25/4 or 6.25 cups is (6.25/4.23) = 1.48 liters.
learn more about the unitary method here :
https://brainly.com/question/28276953
#SPJ2
what slope contains points -1,-3 and 3,5
Answer:
A slope of 2
Step-by-step explanation:
(-1,-3) (3,5)
x1 y1 x2 y2
y2-y1/x2-x1= slope
5-(-3)/3-(-1)=
5+3/3+1= 8/4= 2
Which term best describes the graph of y = x - 1
A. Increasing
B. Decreasing
C. Constant
D. Positive
Sam jogs every 2 days. He does Pilates every 3 days. Suppose Sam jogs and does Pilates on October 1. What are the next three dates on which he will jog and do Pilates?
Answer:
October 7, October 13, 0ctober 19
Step-by-step explanation:
Jog = every 2 days
Next days from October 1 = October 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21, 23, 25, 27, 29, 31
Pilates = every 3 days
Next days from October 1 = October 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22, 25, 28, 31
What are the next three dates on which he will jog and do Pilates?
= October 7, October 13, 0ctober 19
The next three dates on which he will jog and do Pilates are October 7, October 13, 0ctober 19
The figure below depicts a triangle formed by the labeled
vertices. If each vertex point of the triangle is multiplied
by what would be the area of the resulting triangle?
(Triangles, Book 2)
(3, 3)
0.0)
09
0 13.5
0 15
18
O 27
9514 1404 393
Answer:
(b) 13.5
Step-by-step explanation:
The upper vertex would be ...
3/2(3, 3) = (4.5, 4.5)
and the right vertex would be ...
3/2(4, 0) = (6, 0).
The base of the larger triangle would be 6, and its height would be 4.5. Then the area is ...
A = (1/2)bh
A = (1/2)(6)(4.5) = 13.5 . . . area of dilated triangle
ABCD is a parallelogram. If side AB = 5x + 7, side BC = 8x - 12, and side CD = 7x - 9, find the value of x.
Answer:
8cm
Step-by-step explanation:
AB = CD
5x+7 = 7x-9
2x = 16
question is in picture
Answer:
6
Step-by-step explanation:
the first thing I did to smome but you know 5AM was a l
.
g. When f(x) = 0, what is the value of x.
Answer: x=0
Step-by-step explanation:
Write 5√4 using rational exponents.
Answer:
A. [tex] {5}^{ \frac{1}{4} } [/tex]
Step-by-step explanation:
[tex] \huge \sqrt[4]{5} = {5}^{ \frac{1}{4} } [/tex]
ANSWER ASAP PLS!!!!!
What value(s) of x will make x2 = 81 true?
A.3
B. 9 and −9
C. 40.5 and −40.5
D. 9
If the area of a triangle is 36 in.^2in.
2
and the base is 9 in., what is the height of the triangle?
A
72 in.
B
4 in.
C
8 in.
D
18 in.
PLEASE ANSWER ASAPP!!
Answer:
B
Step-by-step explanation:
3a + 11 > 5
3a > -6
a > -2
How would I solve the equivalent fraction to 2/6.?
Answer: See explanation
Step-by-step explanation:
To solve the equivalent fraction to 2/6, you divide or multiply the numerator and the denominator by thesame set for numbers. For example
2/6 = (2 × 3) / (6 × 3) = 6/18
2/6 = (2 ÷ 2) / (6 ÷ 2) = 1/3
The above fractions are both equivalent fractions of 2/6
Me ayudan explicándome esto o igual nose algunas respuestas
Answer:
Step-by-step explanation:Subscribe to my channel thatgirl.christinak for a giveaway
3. Antony and Cleopatra are 100 miles apart . To meet at a planned location , Antony travels at 12 mph and Cleopatra travels at 8 mph. How far must Antony travel if they leave at the same time?
Answer:
60 miles
Step-by-step explanation:
Distance apart = 100
Rate of travel. :
Anthony = 12 mph
Cleopafda = 8 mph
Using the relation :
Speed = distance / time
Distance = speed * time
If they leave at the same time, travel time Can be represented as x
Anthony's distance + Cleopafda distance = total distance
12x +. 8x = 100
20x = 100
x = 5
Hence, they both traveled for 5 hours before meeting.
Distance covered by Anthony :
Speed * time
12 mph * 5h = 60 miles
Anthony must travel. For 60 miles.
Pls pls pls help me I didn’t understand
Answer:
Use your notes or watch
videos about it
Step-by-step explanation:
Giving brainliest!!!!!!!!
Answer:
I'm not sure but I think it is A.
The number of Ava's coins is x. The number of Ava's coins is more than 15. so x is more than 15.
x > 15
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Since Ava has more than X coins in her collection then 15 is the amount she used to have so
x> 15
When a number is decreased by -8 and the result is -20. What is the number? THANKS you for your help
Answer:
-12
Step-by-step explanation:
To decrease by -8 is to subtract, therefore x-8= -20. When you add 8 on both sides, the answer is -12.
how do I find the area
Answer:
105cm2
Step-by-step explanation:
area= area f rectangle + area of trapezium
= (6x9)+( [tex]\frac{6+11}{2}[/tex]x6)
= 54+51
= 105 cm2
PLEASE HELP!!! MATH WHIZZESSSS NEEDED!!! IT IS IN THE PITURE!!!
Answer
B. 3, 915, 700, 000
Step-by-step explanation:
You are correct.
3.9157E + 9 means that there are 9 digits after the decimal point.
Rachel has 2/3 pound of snack mix. She eats 5/12 of the snack mix. How much of the snack mix did Rachel eat?
Answer: Racheal ate [tex]\dfrac{5}{18}[/tex] of the snack mix.
Step-by-step explanation:
Given : Rachel has [tex]\dfrac23[/tex] pound of snack mix..
If she ate [tex]\dfrac5{12}[/tex] of the snack mix.
Then, Quantity of snack mix eaten by Rachel = [tex]\dfrac5{12}\times\dfrac23[/tex]
[tex]=\dfrac56\times\dfrac13\\\\=\dfrac{5}{18}[/tex]
Hence, Racheal ate [tex]\dfrac{5}{18}[/tex] of the snack mix.
Robin baked 702 cookies.He sold them in boxes of 18. After selling all of the boxes of cookies for the same amount each, he earned $136.50.what was the cost of one box of cookies
Answer:
cost of a box is $3.5
Step-by-step explanation:
given data
sold box = 18
earned = $136.50
solution
we consider here number of boxes of cookies is x
and
for we get Tyler sold cookies box so number of boxes we divide 702 cookies among 18 is
Tyler sold = [tex]\frac{702}{18}[/tex]
Tyler sold = 39 boxes
and
now we consider here y as cost of each box of cookies,
so for cost or sale price of the cookie boxes here we divided 136.50 dollars among 39 boxes
so
cost of each box = [tex]\frac{136.5}{39}[/tex]
cost of each box = 3.5
Thus, the cost of each box was 3.5