I NEED HELP WITH THIS ASAP

I NEED HELP WITH THIS ASAP

Answers

Answer 1

Answer:

I think its AED19

Step-by-step explanation:

please give brainliest if correct


Related Questions

If x= 1 and y = -1
Find:

Answers

Answer:

answer is 0

..................3rd option

Answer:

x=1,y=-1

x3+y3=(1)3+(-1)3=1-1=0

so, answer is (c) 0

Please help!!!!
a sweet snack and a salty snack. Here is a two-way table showing the number of adults
and children who made each choice of snack. Answer each question below using the
table.
sweet snack salty snack total
adult 57
88
145
child 77
31
108
total 134
119
253
134
1. How many total people chose sweet snacks?
people
145
adults
2. How many adults chose salty snacks?
3. What percentage of the people who attended the social were children?
Round your answer to the nearest tenth. Do NOT grid in the percent symbol.

Answers

Answer:

76

Step-by-step explanation:

khan x math

sharon said she spent 5/7 of her clothing allowance on a winter. if she was givan a $70 clothing allowance, how much was the coat​

Answers

Answer:

$50

Step-by-step explanation:

1. First you need to divide 70 by 7.

2. Your answer should be 10.

3. You then need to multiply the product, 10 by 5.

4. You answer should be 50 and because we are using this in a money situation the answer is $50.

Answer:

50

Step-by-step explanation:

Find the slope: (-2,5) and (2,1

Answers

-1,4 I think so, good luck

Samantha used four balls of yarn to knit a doll blanket. Now she wants to knit a similar blanket that is three times as long and three times as wide. How many balls of yarn will she need to complete the larger blanket?

Answers

Answer:

36

Step-by-step explanation:

She kniited a blanket with a certain area with 4 balls.

The new blanket will 3x3 =9 times as much area, so 9 x4 = 36 balls of yarn

Two​ trains, Train A and Train​ B, weigh a total of 443 tons. Train A is heavier than Train B. The difference of their weights is 279 tons. What is the weight of each​ train?

Answers

Answer:

164

Step-by-step explanation:

443-279

=164

Answer:

443 - 279 = 164

Step-by-step explanation:

so train A should be 279 pounds

and train B should be 164 pounds

So sorry i might be wrong i tried my best

Help me with number 2

Answers

The right answer is d

I need help with numbers 17 and 11. worksheet down below :) thank you. I'm using all my points so let this be the time I use my points wisely.
(sry I dont have a lot of points. I only have 20)

Answers

Answer:

12-8+3 for the numerical and 2x=3y-6 for the algebraic expression

Step-by-step explanation

Numerical expression consists of numbers and one operation

Algebraic expression consist of multiple varaibles  and constents

Answer:

numerical expression: 5+20-9= 16

algebraic expression: 6p +18

An isosceles triangle has two congruent side lengths of 20 centimeters. The base of the triangle is 10 centimeters. Find the height of the
isosceles triangle

(Use the Pythagorean Theorem & DONT GIVE ME THE ANSWER, I JUST WANT THE EQUATION) Thx :)

Answers

Answer:

(half of base)² + (height)² = (20)²

Step-by-step explanation:

In an isosceles triangle, the angle bisector from the 3rd angle to the opposite side is a perpendicular bisector, so you split the isosceles triangle into two congruent right triangles.

This technique of 'splitting the isosceles' is used a LOT.

a rectangular field has as dimensions 49 m and 36 m calculate the length of the side of square having the same area as the fieldI want the solution

Answers

Answer:

length =25m

breadth =16m

area of rectangle =25*16

according to question

area of rectangle =Area of Square

Area of squre =400m

Side *Side =400m

(Side)=(20m)

Side =20m

make m the subject of your formula. f = 4m+3/m-1

Answers

Answer:

m = 3+y/y-4

Step-by-step explanation:

Write the standard equation for the circle center (–9, 6), r = 9

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

(x+9)² + (y-6)² = 9²

You have $20 and earn $0.75 for each cup of orange juice you sell. Write an equation that represents the total amount A (in dollars) you have after selling j​ cups of orange juice.

Answers

Answer:

A= 20 + 0.75*j

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

You have $20 and earn $0.75 for each cup of orange juice you sell.

To calculate the total amount of dollars (A), we need to use the following formula:

A= 20 + 0.75*j

j= number of cups

For example, for 15 cups:

A= 20 + 0.75*15

A= $31.25

A teacher asks each student in the class to randomly choose a number between 1 and 80 and write it down. Devon and Michiko write down a number. What is the probability that both of their choices will be greater than 60? Express your answer as a decimal. If necessary, round your answer to the nearest thousandth.

0.063
0.06
0.938
0.25

Answers

Answer:

0.063

is the correct answer

Answer:

0.063

Step-by-step explanation:

Two students, Abby and Melissa go for a walk. Abby begins walking 30 seconds earlier than Melissa .

-Abby walks at a speed of 8 feet per second.
-Melissa walks at a speed of 9 feet per second.

Abby had been walking for BLANK seconds when both students had walked exactly the same distance. (round to the nearest whole)
please help me

Answers

Answer:

270 seconds

Step-by-step explanation:

Melissa's time = x seconds

Abby's time = (x + 30) seconds

Abby walks at a speed of 8 feet per second, and Melissa walks at a speed of 9 feet per seconds.

But, speed = [tex]\frac{distance}{time taken}[/tex]

For Abby,

8 = [tex]\frac{distance}{(x + 30)}[/tex]

distance = 8(x + 30) ................. 1

for Melissa,

9 = [tex]\frac{distance}{x}[/tex]

distance = 9x ............. 2

From equations 1 and 2, for the same distance;

8(x + 30) = 9x

8x + 240 = 9x

x = 240 seconds

Abby's time = (x + 30)

                    = (240 + 30)

                    = 270 seconds

So that Abby has been walking for 270 seconds when both students had walked exactly the same distance.

The time taken is 270 seconds.

Given that,

Two students, Abby and Melissa go for a walk. Abby begins walking 30 seconds earlier than Melissa . Abby walks at a speed of 8 feet per second. Melissa walks at a speed of 9 feet per second.Here we assume Melissa time be x and Abby time be x + 30

Based on the above information, the calculation is as follows:

8(x + 30) = 9x

8x + 240 = 9x

x = 240

So Abby time should be

= 240 +  30

= 270

Learn more: brainly.com/question/17429689

How many solutions are there to the equation 7m = 49?
a:2
b:1
c:0
d:infinite

Answers

Answer:

B.) 1

Step-by-step explanation:

49 ÷ 7 = 9

Which expression is equivalent to 5x +10y-15?
A. 5(x-2y-3
B. 5(x5y-10
C. 5(x+2y-3
D. 5(x2y-15

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Answer:

its   a hehehehehehhehehe\

Step-by-step explanation:

how do i figure out prime numbers

Answers

Answer:

You can figure out prime numbers by simply knowing that you can divide that number not more than one. For example, you could know that a prime number is 7 because you can only divide it once like 7 divided by 1. While for number 14, you can divide it twice which isn't a prime number because there is 14 divided by 2 and 14 divided by 1 which is more than one to divide. That's possibly an easy way to understand how to figure them out.

write standard form a.) 0.0000918 b.) 12.002×10-³​

Answers

Answer:

A. 9.18 x [tex]10^{5}[/tex]

B.12002

Step-by-step explanation:

(100Y 2 - 7ΟΥ + 49) (10Y + 7)
we have to multiply

Answers

Answer:

1300y^2+1400y+343

Step-by-step explanation:

Use FOIL to cancel out the products

Add a grocery store bananas cost $.90 each and oranges cost $.80 each Ava has $15 to spend if Ava wants to buy an equal amount of bananas and oranges at most how many of each can't you buy

Answers

Answer:

9

Step-by-step explanation:

We are given that

Cost of each banana=$0.90

Cost of each orange=$0.80

Ava have total money=$15

We have to find the number of each if Ava wants to buy an equal amount of bananas and oranges at most.

Let x be the number of each.

According to question

[tex]0.9x+0.8x=15[/tex]

[tex]1.7x=15[/tex]

[tex]x=\frac{15}{1.7}[/tex]

[tex]x=8.8\approx 9[/tex]

[tex]x=9(approximately)[/tex]

Hence, number of banana bought=9

Number of oranges bought=9

A grocer buys x kg of potatoes at Birr 1.50 per kg and y kg of onions at Birr 2.25 per kg.How much money does he pay in Birr?

Answers

Answer:

a is the answer

Step-by-step explanation: i k n o w

1) Um barbante tem 10,85 metros de comprimento. Se você dividir em 5 pedaços de mesmo comprimento, quantos centímetros terá cada pedaço? * 1 ponto (a) 2,17 cm (b) 217 cm (c) 21,7 cm (d) 0,217 cm

Answers

Answer:

(b) 217 cm

Step-by-step explanation:

The computation of the number of centimeters will each have is shown below:

= Length of the string ÷ number of pieces

= 10.85 meters ÷ 5

= 2.17 meters

= 217 centimeters

hence, the correct option is b.

Robert has 5 pizzas at his birthday party, and each pizza is cut into 5 slices. His guests take 2 pieces from each pizza. What equation would represent the amount of pizza that is left?

Answers

Answer:

3 whole pizzas left

Step by step explanation:

well if the quest take 2 out of every 5 wholes then u would be left with 3

                                    5                     5                                                          5

                                   

so u add then together and get [tex]3\\ 5[/tex] and add that 5 times

so u would get [tex]15\\ 5[/tex] and if u simplify u would have 3 whole pizzas left

:)

20 of the cats at the pet store are white, which is 25% of all of the cats. How many cats are there at the pet store?

Answers

Answer:

the

Step-by-step explanation:

Answer:

80

Step-by-step explanation:

25%X4=100%

20X4=80

Please help ASAP please

Answers

Answer:

1,-5

3,1

0,0

-2,-3

Step-by-step explanation

im not sure any of this is correct but i tried my hardest

Are 25 milligrams lighter or heavier than 25 centigrams
Please help it's for homework and it says explain too so please help

Answers

Answer:

25 mg. is lighter than 25 cg.

Step-by-step explanation:

Well,

The prefix "milli" means thousandth and the prefix "centi" means hundredth.  So a milligram will be one-tenth of a centigram.

10 mg. = 1 cg.

25 mg. = 2.5 cg.

2.5 cg. < 25 cg.

25 mg. is lighter than 25 cg.

Answer:

25 milligrams are lighter, because 1 milligram equivales to 1 gram multiplied by 100.

Step-by-step explanation:

25+c+b

Answer Choices:
A)41
B)32
C)40
D)37

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

WORTH 15 POINTS:
Karl is replacing his concrete driveway with rectangular pavers. Each paver has an area of 4.5 square feet. Karl's driveway is 21 feet long and 18 feet wide. How many pavers will he need?

Answers

Answer:

84

Step-by-step explanation:

To complete the concrete highway with pavers 84 pavers are needed.

What are the area and perimeter of a rectangle?

We know the perimeter of any 2D figure is the sum of the lengths of all the sides except the circle and the area of a rectangle is the product of its length and width.

From the given information each Pavel has an area of 4.5 square feet.

And the area of the driveway can be obtained by multiplying the length and width of the driveway which is,

= (21×18) sq feet.

= 378 sq feet.

Therefore, The number of pavers needed is,

= (378/4.5).

= 84 pavers.

learn more about rectangles here :

https://brainly.com/question/29123947

#SPJ3

Find the distance between C(-5,4) and Q(2,0)

Answers

9514 1404 393

Answer:

  √65 ≈ 8.06

Step-by-step explanation:

The distance formula is used for the purpose.

  d = √((x2 -x1)² +(y2 -y1)²)

  d = √((2 -(-5))² +(0 -4)²) = √(7² +(-4)²) = √(49 +16)

  d = √65 ≈ 8.0622577

The distance between C and Q is √65, about 8.06 units.

Other Questions
Required information SB Exercise 6-14 through Exercise 6-15 (Static) Skip to question [The following information applies to the questions displayed below.] Chuck Wagon Grills, Inc., makes a single producta handmade specialty barbecue grill that it sells for $210. Data for last years operations follow: Units in beginning inventory 0 Units produced 20,000 Units sold 19,000 Units in ending inventory 1,000 Variable costs per unit: Direct materials $ 50 Direct labor 80 Variable manufacturing overhead 20 Variable selling and administrative 10 Total variable cost per unit $ 160 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $ 700,000 Fixed selling and administrative 285,000 Total fixed costs $ 985,000 Exercise 6-15 (Static) Absorption Costing Unit Product Cost and Income Statement [LO61, LO62] Required: 1. Assume that the company uses absorption costing. Compute the unit product cost for one barbecue grill. 2. Assume that the company uses absorption costing. Prepare an income statement for last year. How was the fall of Constantinople considered a symbolic loss for Western Europeans? What percent of 700 is 364 Peter and Steven take 5 1/3 hours to do a job. Steven alone takes 16 hours to do the same job. how long would it take Peter to do the same job alone? 1) Popcorn can be eaten with salt or sugar. Most people like to eat it withbutter. Without the salt, sugar, and butter, popcorn is a healthy snack toeat. What is the central idea of the statement above? Suppose that 6 J of work is needed to stretch a spring from its natural length of 28 cm to a length of 43 cm. (a) How much work is needed to stretch the spring from 33 cm to 38 cm Read each situation and determine whether the consumer would most likely spend more or save more. Estella just got a raise from her employer. Many people at Isabellas company have gotten laid off recently. Gil is confident in overall market conditions. The prices of homes in Amirs neighborhood are declining. Riley wants to buy a new car within the next yea 3.5 code practice question 1 how much of the earth's surface in percentage is covered by water NEED HELP QUICK PLSSSS Angelina has 5 cakes. She wants to cut them into 2/5 pieces. How many pieces will she be able to cut? Elena ran 20 miles this week, which was three times as far as Clare ran this week. Clare ran 5 more miles this week than she did last week. What expression would go in each box? What is the most likely reason cities became dirty and overcrowded during the Industrial Revolution? What is the answer?????????????? HELP I PROMISE I WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!! what is poultry farming ??? Pls help me I will give brainiess According to the article "Caring for Vets Should Be National Duty," how does the VA Mission Act affect the medical community? It makes it illegal for doctors to charge vets for treatments related to their military service. It helps recruit new doctors to the VA that specialize in treating PTSD and painkiller abuse. It creates programs to provide employment to veterans training in medical fields. It provides funds to raise the salaries of doctors who focus on treating vets. "Crossing Over" is a key part of the process because it leads to: athe completion of mitosis bgrowth and repair of body cells cgenetic variation help me plllzzz I will give Brainliest