I need help with the vocab

I Need Help With The Vocab

Answers

Answer 1
6. Endpoints.
7. Absolute Value.
8. Horizontal.
9. Vertical.
10. Right Triangle.

Related Questions

Help me pleaseeee right now please

Answers

Answer:

x   |   y

-2  | -5

-1   | -3

0   |  -1

1    |   1

2   |  3

3   |  5

The pattern is as x increases by 1, y increases by 2.

Step-by-step explanation:

PLEASE HELP ITS DUE BY 11!! I NEED ALL QUESTIONS SOLVED AND I WILL MARK BRAINLIEST

Answers

I’ve attached my work!
X=15 than you just plug it in for each angle

Answer:

∠A = 60°

∠B = 42°

∠C = 78°

Step-by-step explanation:

∵ In a triangle, sum of all the three interior angles is 180°

∴ m∠A + m∠B + m∠C = 180°

∴ (4x)° + (3x - 3)° + (5x + 3)° = 180°

∴ (4x + 3x - 3 + 5x + 3)° = 180°

∴ (12x)° = 180°

∴ 12x = 180

∴ x = 180/12

∴ x = 15

∠A = (4x)° = (4× 15)° = 60°

∠B = (3x-3)° = (3× 15-3)° =(45-3)°= 42°

∠C = (5x+3)° = (5× 15 + 3)° =(75 + 3)°= 78°

1) Determine if the side lengths could form a
triangle. Use an inequality to prove your
answer.
29ft, 38ft, 9ft

Answers

9514 1404 393

Answer:

  cannot form a triangle

Step-by-step explanation:

The triangle inequality requires the sum of the shorter sides exceed the longest one.

  9 + 29 > 38

  38 > 38 . . . . . . . . FALSE — not a triangle

Please help!!!!! Due Today in a couple hours!!!!!

Answers

Answer:

select them all. all is correct

Step-by-step explanation:

Answer:

All of them

Step-by-step explanation:

Please help! I will give branliest!

Answers

Answer:

1.  1/2

2. 1/4

3. 1/4

What is the area of the figure?
18 yd2
54 yd?
72 yd?
90 yd?

Answers

Answer:

72yd2

Step-by-step explanation:

making figure into 2

1st figure

= 6×5

= 30yd^2

2nd figure

= 14×3

= 42yd^2

Area of the full figure

= (30+42)yd^2

= 72yd^2

PLZZZ MARK ME AS BRAINLIEST:)

it costs $5.25 for a bottle of 150 vitamins. if the cost varies directly with the number vitamins in the bottle, what should a bottle of 250 vitamins cost?

Answers

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

I HOPE THIS HELPS YOU OUT WITH YOUR QUESTION! PLZ LET ME KNOW IF IT DID! IT MAKES ME FEEL GOOD THAT SOMEONE APPRECIATES IT! ANYWAY, IF YOU HAVE A FEW MINUTES PLZ GOT TO MY PROFILE AND THANK MY ANSWERS (THE MORE THE MERRIER)

yeah it would be 8.75

What is the measure of the missing angles?

Answers

Answer:

[tex]x = 64 + 45 \\ x = 109[/tex]

I need help right now I’m in my class plz help

Answers

Answer:

1/3x + 1/2

Step-by-step explanation:

combine like terms 1/3x plus 2/3x equals 3/3x - 2/3x = 1/3x

and 3/4-1/4 = 2/4.

Answer:

1/3x+1/2

Step-by-step explanation:

1/3x+2/3x-2/3x+3/4-1/4      eliminated +2/3x-2/3x

1/3x+3/4-1/4

1/3x+2/4    simplify 2/4 to 1/2

1/3x+1/2

Which of the following graphs represents the equation
2x + y = 12?

Answers

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

Help please. I need to finish this in five minutes!

Answers

Answer:

i have no idea....

Step-by-step explanation:

but i hope someone helps :((  good luck:((

HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP

Answers

Answer (5,5) don’t know

I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?

14 rolls of paper towels for $18
or
10 rolls of paper towels for $12

what is the unit rate for the 14 roll option

Answers

Answer: The second one, 10 rolls for $12. 1.29 (Rounded)

Step-by-step explanation:

14/18 is 1.29 (Rounded)

10/12 is 1.20.

The unit rate is cheaper, therefore making it the better buy

The 10 roll option is better:
Make both numbers of rolls 140 (14x10 and 10x14)
Do the same with the dollars:
10 roll option: $168 but 14 roll option: $180
Bottom option is better


The answer is A
You’re welcome

Answers

Answer:

so you answered your own question?

Pls helppp due soon!!

Answers

Answer:

I think the answer is B

Step-by-step explanation:

Sorry if it's wrong

Answer: i think its b

Step-by-step explanation:

4.) A store is having a sale in which all items are marked 30% off.
4a.) Which equation represents the selling price, s, in dollars, of an item originally
priced p dollars after a markdown of 30%?
a.) s=0.3p
b.) s=0.7p
c.) p=0.35
d.) p=0.75

Answers

Answer:

0.70p

Step-by-step explanation:

"30% off" means paying only 70% of the original sales price (subtracting 30% from 100% yields 70%).  Next, find the decimal equivalent of 70%:

It is 0.70.  Finally, multiply the price p by 0.70:  0.70p (Answer b)

Answer:

d

Step-by-step explanation:

what are the pair of solutions?

Select the expression that has a value of 23.

6 + (9 x 3) ÷ 3 + 8
(6 + 9) + 3 ÷ 3 + 8
6 + 9 x 3 ÷ (3 + 8)
(6 x 9 x 3) ÷ 3 + 8

Answers

i believe the first one which is:
6 + (9 x 3) ÷ 3 + 8
I think its the first choice, the other choices dont seem right to me

Find the SLOPE between (-8,9) and (-4,12) Write answer as a SIMPLIFIED FRACTION.​

Answers

Umm so I’m thinking -3/4 .... you welcome

HELP I WILL GIVE YOU BRAINLIEST

Question: What is the solution to this quadratic?

Answers

(5,0) if it’s asking the solution or do you want the equation? Technically the solution would be where the parabola touched the x axis

I think it is 5 because it crosses on the x axis at 5

solve the triangle a=? b=7m c=10m

Answers

Answer:

[tex]\sqrt{149}[/tex]

Step-by-step explanation:

The third side of a triangle can be any value in the range of -

1 ≤ a < 17.

What is a triangle?A triangle is a polygon with three edges and three vertices. It is one of the basic shapes in geometry.In Euclidean geometry, any three points, when non-collinear, determine a unique triangle and simultaneously, a unique plane

Given are two sides of a triangle as b = 7m and c = 10m.

The sum of two sides of a triangle is always greater than the third side. Mathematically -

a < {b + c}

a < {7 + 10}

a < 17

a ∈ [1, 16]

Therefore, the third side of a triangle can be any value in the range of -

1 ≤ a < 17.

To solve more questions on triangles, visit the link below -

https://brainly.com/question/12538366

#SPJ2

Camden is going to invest $600 and leave it in an account for 12 years. Assuming the interest is compounded continuously, what interest rate, to the nearest hundredth of a percent, would be required in order for Camden to end up with $920?

Answers

Answer:

320 i think lol

Step-by-step explanation:

Answer:

3.56

 

Step-by-step explanation:

Help! Check if my answer is right please, I’m marking brainliest!!!

A. 46.1
B. 50.1 - (my answer)
C. 76
D. 54.2

Show work, if possible. Thanks❤️

Answers

Answer:

its B

Step-by-step explanation:

Write a quadratic function for the graph
shown below in the form
f(x) = (x - h)? +k.

Answers

Where's the graph ? I will answer once I see the graph

I need help with part b and c pretty p please show your work so I can do this

Answers

It is black just letting u know

Richie is solving the equation x^2 – 12x = 28 by completing the square. What number should he add to
both sides of the equation to complete the square? Pleaseee Help

Answers

Answer:

Richie should add the number 36 to both sides.

Step-by-step explanation:

To complete the square, you need to divide b by 2, square it, then add it to both sides. In this case, you'd do this:

12/2=6

6^2=36

Need Help on math question

Answers

Answer:

36 yards

Step-by-step explanation:

The triangle is a 3-4-5 right triangle with a scaling factor of 12. No complicated Pythagorean theorem has to be used in this case.

60/12 = 5

48/12 = 4

3 is the only base number remaining.

3(12) =36

Pleaseee needing helppp

Answers

Answer:

You were correct.

Step-by-step explanation:

If the input to the function y = 4x - 3 is 2 Then

y = 4 * 2 - 3

= 8 - 3

= 5

Hope it helps :)

you are correct, the answer is 5

43 lbs of bananas cost $86. How many
lbs of bananas can you get with $100 ?
will get brainliest

Answers

Answer:

$200

Step-by-step explanation:

Hey There!

So first we want to find the price of each pound of banana

To do this we divide the cost by amount of bananas bought

86/43=2

so each pound of bananas cost $2

now we just multiply 2 and 100

2x100=200

so 100 pounds of bananas would cost $200

hope this helps :)

Answer:

50

Step-by-step explanation:

Calculate how much 1lbs of bananas cost by dividing 86 by 43. getting you 2. That means each lbs of bananas is $2. Then divide $100 by $2 getting you 50 because you have $100. So you can get 50lbs of bananas with $100.

A recipe for biscuits calls for 1 cups
of flour. How much flour would be
needed if the recipe is tripled?
A 4 1/2 cups
B 3 cups
D 6 cups

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

1 1/2 × 3 = 4 1/2

.........

The school cafeteria sells two kinds of wraps: vegetarian and chicken. The vegetarian wrap costs $1.00 andthe chicken wrap costs $3.10. Today they made $268.30 from the 136 wraps sold. How many of the wraps
sold were vegetarian?
a. 57 wraps
c. 63 wraps
d. 75 wraps
b. 73 wraps

Answers

Answer:

I think it is 73

Step-by-step explanation:

Because i tryed all of the other numbers and they didnt work

HOPE THIS HELP !!!!!!!!!!!!!!!! :)

Other Questions
Which type of phagocyte is able to move through capillary walls and roam around the body freely? lymph nodes macrophages neutrophils telephages Can someone help me please thank you How can statistical analysis of a dataset inform a design process Over a period of 300 days, Shawna Johnson earned $450 interest in a retirement account paying interest at a rate of 5%. Find the amount in the account at the end of 300 days. Which of the following biomes is considered a forest biome?rainforesttundra(Science) describe why your family makes you feel lucky in 1 paragraph (im giving brainiest and 25 points) SOMEONE HELP OR IM GONNA FAILA bag contains: 5 red marbles 6 blue marbles. 3 green marbles 4 black marbles 2 yellow marblesA marble will be drawn from the bag and replaced 100 times.What is a reasonable prediction for the number of times a greenor black marble will be drawn? el producto de dos nmeros pares positivos es cuatro veces el menor, ms 48 cual es el producto? Which best represents a sampling error? 6) What causes the stars to give off light when ignited? Which type of molecule is shown below? The ratio of fish to turtles in a pond is20:3. There are 80 fish in the pond.How many turtles are in the pond?A 10 14C 12D 16 10. The school bookstore sells T-shirts for $12 and sweatshirts for $15. Lastmonth, the bookstore sold a total of 41 shirts for $564. How many T-shirts andsweatshirts did the bookstore sell? fill in the missing letters. subject: musicM___LO__Y ___IMPLEP___ ___Y M____S____C. S___UN___BL____ND__ OR___H____S___R___. CON___UC__ORBAT__N STR__NG F___MIL___ PER__USS__ON FA__IL___ TR___MPE___. TE__P__ PI___CH. T__MBR___ B__ASSWI__D FAMIL___ W__ __DW__ND __AMIL__ Please help! 15 points! Do not steal points or I will report! Explanation = Brainliest!Solve [tex]\sqrt{384}[/tex] without going into decimals. Title: Sub-Sahara Africa Review Physical Geography What is the Great Valley Rift? The piece is titled "Saved," give an example from Malcolm X's prison experience that might be used to support that title? Plz answer. What is the sum? 3x^2-2x-1/x-5 + -2x^2+x-5/x-5 Solve using elimination. 6x 2y = 16 x 2y = 19 Are humans more similar to trees or bacteria? How do you know?(1 point)AHumans are more similar to bacteria because trees cannot move around their environment. BHumans are more similar to trees because bacteria are too small to see.CHumans are not similar to trees or bacteria. Humans are a special species that is not related to any other species on Earth.DHumans are more similar to trees because all plants and animals are part of the same domain.