Answer:
Step-by-step explanation:
Dada la siguiente serie numérica: ..., –7, -4, -1, 2, 5, ... ¿Cuál es la suma del número entero
anterior a –7 con el numero 5
Bruce bought 5/8 ounces of peppers and 2/3 ounces of onions. How many more ounces of onions did he buy compared to peppers?
Answer:
The price of one pound of bell peppers is $0.6.
Step-by-step explanation:
This problem is equivalent to the following:
"if 10 oranges cost $20, how much does 1 orange cost? "and the answer to that question is:
price of 1 orange = $20/ 10 oranges = $2 per orange.
Put simply, we divided the total price by the total number of items, and we shall do the same thing for the case of bell peppers:
price of 1 pound = $1.25/ 2.5 pounds = $0.5/ pound.
The price for 1 pound of bell peppers is $0.5.
Identify the independent variables A photo lab charges 0.15 per print
Answer:
i: number of prints
d: cost
-37 ≥ n - 20
What could n be??
Answer:
-78
Step-by-step explanation:
-78 - 20 = -98 which is less than -37,
im sorry this answer might be wrong i tried my best
What is 26% of 480?
Please
Answer:
124.8 is 26% of 480.
Step-by-step explanation:
required percentage is :
26/100 × 48013 / 50 × 48013 / 5 × 48 124.8i hope it helped...
what is the answer to: Mila bought 26 pounds of sausage for $65.what was the cost per pound of sausage?
Answer:
$2.50
Step-by-step explanation:
divide $65.00 by 26 pounds
Answer: $2.50 per pound
Step-by-step explanation: $65/26 pound = $2.5 per ponund
Identify the rate of change of the function.
67Answer:67
Step-by-step explanation:
Probability tree diagram
Answer:
?
Step-by-step explanation:
can you explain a little more
if m∠4= 138°. Find m∠1, m∠2, and m∠3.
please explain how to work this out
How Students Spend Their Time
EATING
8%
HOMEWORK
8%
WATCHING TV
13%
SOCIALIZING
13%
SLEEPING
33%
SCHOOL
25%
HOW STUDENTS SPEND THEIR TIME
[tex]14y {. \times \frac{?}{?} }^{2} [/tex]
15% eating, 25% homework, 2% tv, 0% socializing, 35% sleeping, 50% school for me
When renting a limo for prom, the number of people is inversely proportional to the cost per person. Originally there were 4 people and the cost per person was $57. If the number of people changed to 12, what would be the new cost per person?
No one is answering me Can someone answer this and explain I’ll mark you brainliest if you do
Answer:
x times 2 = how much Lee gets paid
Step-by-step explanation:
Answer:
NO one isanwering me can someone answer
what is w divided by 6=7
Answer:
42
Step-by-step explanation:
w/6 = 7
multiply both sides by 6
w = 42
Find the mode, median and mean of the following data and match them with their appropriate result provided below. 3, 12, 11, 7, 5, 5, 6, 4, 10
How to get the mode:
- To find the mode or modal value, it is best to put the numbers in order. Then count how many of each number. A number that appears most often is the mode.
{3, 4, 5, 5, 6, 7, 10, 11, 12} => 5
How to get mean:
- The mean is the average of the numbers. It is easy to calculate: add up all the numbers, then divide by how many numbers there are. In other words, it is the sum divided by the count.
(3 + 12 + 11 + 7 + 5 + 5 + 6 + 4 + 10) / 9
=> 63 / 9
=> 7
How to get median:
- To find the median, first order the numbers from smallest to largest. Then find the middle number
3, 4, 5, 5, 6, 7, 10, 11, 12
So the middle number is 6
------------------------------------------------
Mean: 7
Median: 6
Mode: 5
8,25,42,,
Sequence find the 82nd term
Answer:
1385
Step-by-step explanation:
1) the difference is d=25-8=42-25=17;
the sequence given in the condition is arithmetic one (linear relationship).
2) in order to calculate the value of the 82d term:
a(n)=a(1)+d*(n-1), where n - number of required term (it is 82), then
a(82)=8+17*(82-1)=8+1377=1385.
hi any help would be useful in struggling! thank you
Answer:
ADD MORE POINTS THEN WE CAN TALK HUN THANK ME LATER HUN FOU
Step-by-step explanation:
I LiKE YoUr CuT G what's 4 divided by 5?
Answer: 0.8% or 80%
Step-by-step explanation: Good luck! :D
Answer:
0.8
Step-by-step explanation:
like your cut g lollllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
Avery cycles 2 kilometers during each trip to work. After 2 trips to work, how many
kilometers will Avery have cycled in total?
What type of transformation transforms (a, b) to (-a, b)?
a reflection over the y-axis
a translation of 1 unit down
a reflection over the x-axis
a translation of 1 unit up
Answer:
A reflection over the y axis .
Step-by-step explanation:
Given : Transforms (a,b) to (-a,b).
To find : What type of transformation.
Solution : We have given
Parent function : (a,b) .
Transformed : (-a ,b).
Transformation rule of reflection over y axis : ( x, y) →→ ( -x ,y).
Then we can say in transformation (a,b) →→→→ (-a,b).
Therefore, A reflection over the y axis
Step-by-step explanation:
plz brain list
Answer:
hes right i took the test
Step-by-step explanation:
Aria’s father is laying tile in their new kitchen. The length of one side of the room is 17 feet. Each of the tiles has a length of 1 3/10 feet. What is the length of the two tiles placed together?
Answer:
48ft
Step-by-step explanation:
48ft
Can someone please help :!
Answer:
minimum
Step-by-step explanation:
la potencia de un motor Mercedes Benz es de 120 Hp,(1Hp= 746 w) ¿ que fuerza realiza el motor para que el auto alcance una velocidad de 30m/s.
prrr favor ayudame
Answer:
3627181992838(1331)323-242_4224$78
what is the sum of 1/8 + 5/16 + 3/8
Answer:
0.8125
Step-by-step explanation:
because i did the process
Answer:
0.8333333 or 13/16
Step-by-step explanation:
Find f(5) for f(x)= 1/9(3)^x
A. 27
B. 3
C. 9
D. 81
Answer:
A 27
Step-by-step explanation:
f(5) means x = 5, so substitute 5 into 1/9(3)^x
f(5) = 1/9(3^5) = 1/9(243) = 27
Answer:
27
Step-by-step explanation:
A rectangle with an area of 16 square units is drawn on a coordinate grid. The rectangle is
dilated by a scale factor of 1.5 with the origin as the center of dilation.
If (x, y) represents the location of any point on the original rectangle, which ordered pair
represents the coordinates of the corresponding point on the resulting rectangle?
A (16x, 16y)
B (16 + x, 16+y)
C (1.5x, 1.5y)
D (1.5 + x, 1.5 + y)
Answer:
Just multiply x and y by the scale factor
Step-by-step explanation:
The corresponding points on the resulting rectangle will be 1.5x and 1.5y. Hence, option C is correct.
What is the area?An object's area is how much space it takes up in two dimensions. It is the measurement of the number of unit squares that completely encompass the surface of a compact figure. The squared unit, which is frequently expressed as inches, square feet, etc., is the accepted unit of area.
As per the data given in the question,
The area of the square is 16 square units.
Now, the scale factor is 1.5.
Then, the corresponding point at the x-axis will be 1.5x
Also, the corresponding point on the y-axis will be 1.5y.
To know more about the area:
https://brainly.com/question/27683633
#SPJ2
Help with number one!! Explain how you did it please!! Thank you.
Answer:
x=2, x=-3
Step-by-step explanation:
at Kayla swimwear 6 out of 20 style at the store are bikinis what percentage of swimsuit styles at the store are bikinis
Answer:
is wrong,6/20,3/10
Step-by-step explanation:
HELP!!! THIS IS DUE AT 11:59!
Answer:
1. x = 22
2. x = 38
3. x = 24
Step-by-step explanation:
Uhhhhhh
Please hurry; Which function increases the fastest? A. y 5 14x B. y 5 23 · 17x C. y 5 120x D. y 5 2275x^x
a y = 14^x
b y = -3 (17)^x
c y = 120x
d y = -275x
Answer:The given equation is of the form y = mx + b where m is the slope and b is the y-intercept.
Here, m = -14
Two parallel lines have the same slope. So, the slope of the new line will be -14.
To calculate the y-intercept substitute x=4 and y=4 in the equation.
4 = (-14)(4) + b
Solving for b, we get b = 60.
So, the new equation will be y = -14x + 60
Step-by-step explanation: pls brainlist
— 2x — 6 = 3x — 21
Help me anyone
Answer:
Step-by-step explanation:
-2x+3x=-21+6
or x=-15
Answer:
x=3
Step-by-step explanation:
-2x-6=3x-21
Add 21 to both sides of the equation
-2x-6+21=3x-21+21-2x+15=3xAdd 2x to both sides of the equation
-2x+2x+15=3x+2x15=5xDivide each side by 5 to isolate x
15÷5=5x÷53=xWhat is the answer to dis question
Answer:
$238
Step-by-step explanation: